CHP Rize 2. sıra milletvekili adayı olan Köksal Toptan yaptığı açıklamada, “Halkımızın teveccühünü kazanmıştık. Bu da sandığa yansıdı. Her türlü aksamalara rağmen Rize’de bir başarı elde ettik. İYİ Parti olarak sahada il başkanından tutun sandık başlarına kadar olan süreçte herkes üzerine düşeni yaptığına inanıyorum. 28 Mayıs’ ta yapılacak 13. Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. Turunda da İYİ Parti olarak üzerimize ne düştüyse onu yapacağız. Türkiye genelinde beklediğimiz sonucu alamadık. Cumhurbaşkanlığında En az yüzde 55 bekliyorduk. Olmadı, milletimiz bunu layık gördü. Ama 28 Mayıs’ ta yapılacak 2. Turda yüzde 50 yi aşacağımızı ve iktidar olacağımızı düşünüyorum” dedi.

Toptan, Seçimler sırasında ne vaat ettiysem ertesi gün AKP’ nin adayları meydanlarda onları çaldığını söyledi. Toptan, “Örneğin ben ne demiştim. Milletvekili seçildiğimde Rize’ de milletvekilliği koordinasyon merkezi kuracağım. Baktım ki ertesi gün meydanlarda AKP’ li adaylar onu açıklamaya başladılar. 21 yıldır Rize’ yi yönetiyorlar. Bu güne kadar neden yapmadılar. Bırakın milletvekili koordinasyon merkezini bu güne kadar vatandaşın telefonuna çıkmadılar. Bizde vaatlerimizi çaldıkları için mutluyuz. Rize’ de yaptığım muhalefet nedeniyle işçi kardeşlerim kazandı. Bu gün den sonra da Rize’ de bir muhalefet olduğunu onlar görecek. İktidar olursak iyi bir iktidar olduğumuzu da görecekler. Alanlarda Çaykur işçisine verdiğimiz sözü tuttuğumuzu görecekler. Çay üreticisine verdiğimiz 15 lira sözünü tuttuğumuzu görecekler. Değerli kardeşim Tahsin Ocaklı seçildi, aynı ben seçilmiş gibiyim. Tahsin Ocaklı ile beraber 3 milletvekili adayı yine kafa kafaya verip verdiğimiz vaatleri yerine getireceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nun değişim isteğini reddetti Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nun değişim isteğini reddetti

Toptan, “Buradan Rizeliye sesleniyorum, artık kendi ekmeğinize oy verin. Çayı 15 lira edeceğiz dedik 15 liraya oy verin, çaykur işçisine sesleniyorum sana kadro vereceğiz dedik kadronuz için oy verin. İşsiz gence diyorum kendi geleceğine hayalleriniz için oy verin. İşsizliği biz çözeceğiz. Bunlar için kendinize oy vermenizi istiyoruz. 28 Mayıs’ ta yapılacak seçimde bu kardeşlerimiz kendilerine oy versin istiyoruz. Cebini doldurmak isteyenlere oy vermeyin diyoruz” dedi.

Toptan,  öz eleştiri yaparak Rize’ de ulaşamadıkları yerler olduğunu belirterek, “Gidemediğimiz yerler oldu. Bu 15 günde gitmediğimiz yerlere gidip bize oy vermeyenlerin de gönlünü kazanmak zorundayız. Bu süreçte onların da gönlünü kazanmaya gideceğiz. Rize’ de sandıklarda yüzde 98 başarılıydık” dedi.

Toptan Cumhurbaşkanlığı seçimini kemal Kılıçdaroğlu’ nun kazanması halinde TBMM ile uyumlu çalışacağını kaydederek, “İktidar olduk mu hepsi bizimle iyi çalışır. Doğru iş yaptığımız yerde buna oy vermeyen milletvekilini millete şikâyet ederiz. Milletin menfaatine çıkacak kanuna hayır diyemezler. Oy vermeseler kaybederler. Bakın AKP Türkiye genelinde yüzde 35’e düştü. O zaman yüzde 10 lara düşer. Halka bunu anlatırız. O nedenle mecliste hiç sıkıntı olacağını düşünmüyorum.  TBMM Cumhurbaşkanını denetler. Bunu zaten bizde istiyoruz. 28 Mayıs’ ta kemal Kılıçdaroğlu seçilerek denge denetleme olacak” dedi.

Haber: Halil İbrahim Saklı