Futbolcular kaçırılma öykülerini anlattı

Mehmet Topuz'un Fenerbahçe'ye transferi futbolcu kaçırma olaylarını akla getirdi. Kaçırılan futbolcular hikayelerini anlattı:

SPOR 14.06.2009, 13:49 29.04.2020, 11:55
2782
Futbolcular kaçırılma öykülerini anlattı

Mehmet Topuz'un Beşiktaş ve F.Bahçe arasında yılan hikayesine dönen transferi bir döneme damgasını vuran futbolcu kaçırma olaylarını akla getirdi. Kaçırılan futbolcular hikayelerini anlattı:


15 yıldır uygulanmayan bu 'milli transfer' yönteminin unutulmaz isimleri kendi kaçırılma hikayelerini anlatırken, Topuz olayını yorumladı.

Ne Beşiktaş'ın şampiyonluğu ne Galatasaray'ın dünyanın en ünlü futbol adamlarından Frank Rijkaard'ı takımın başına getirmesi... Son günlerin en çok konuşulan ve sonucu en merak edilen gündem maddesi Kayserisporlu Mehmet Topuz'un transferi. Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi iki büyük kulübü başkanlar düzeyinde ciddi bir çekişme içine sokan bu olayda kimin haklı olduğu konusu günlerdir tartışılıyor.

Her iki kulüp de 'Mehmet Topuz bizim futbolcumuz' diyor. Kayserispor Fenerbahçe'yle anlaştığını söylüyor, Topuz ise Beşiktaş'ta oynamak istediğini. Bu tuhaf diyaloglarla dolu transfer girişiminde Topuz'u, kulüp başkanlarını, futbolcunun menajerini suçlayanların yanı sıra, bu hikayeden yola çıkıp Türkiye'deki futbol sistemini eleştirenler de oldu.

Ancak bu tartışmalar, futbolu yıllar öncesinden takip etmeye başlayanların hafızasında sadece şu meşhur yöntemi canlandırdı: Futbolcuyu kaçırıp saklayarak transferi garantilemek. Bugün bilmeyene anlattığınızda espri konusu yapılabilecek kadar absürt gelen 'futbolcu kaçırma' eylemi bundan 15 yıl öncesine kadar hiç yadırganmıyordu. Öyle ki son dönemlerde Türkiye futboluna damgasını vurmuş birçok isim bile o dönemlerde ya kaçırılan ya kaçıran ya da eyleme lojistik destek vermişti. Kördüğüme dönen Mehmet Topuz transferi vesilesiyle eski hikayelerin kahramanlarına ulaştık. Onlar hem yaşadıklarını anlattılar hem de Mehmet Topuz olayıyla ilgili ne düşündüklerini...

Galatasaray'dan vazgeçmemin sebebi kesinlikle para değildi


Beşiktaşlıların asla unutmayacakları isimlerden biri İlhan Mansız. Futbolu, fiziği ve davranışlarıyla kendine has bir tarz yaratan Mansız'ın 2001'de Samsunspor'dan Beşiktaş'a transfer olurken yaşadıkları o dönem polemik konusu yapılmıştı. Çünkü futbolcu önce Galatasaray'la anlaşmış, sonra Beşiktaş'a imza atmıştı. Halen Almanya'da bulunan İlhan Mansız, transfer hikayesini ve Mehmet Topuz'la ilgili görüşlerini şöyle anlattı: 'Samsunspor'dan sonra ilk önce Galatasaray'la anlaştığımda, aynı dönem Gençlerbirliği'nden Galatasaray'a transfer olan Ümit Karan'la yaptığım görüşmeden sonra ona yakın bir ücret talep ettiğim de doğru. Fakat sonradan Galatasaray'dan vazgeçip Beşiktaş'a imza atmamın sebebi para değil. Çünkü Beşiktaş'tan Galatasaray'la anlaştığım rakamın aynısını aldım. Hatta aynı miktarı Galatasaray dolar olarak ödeyecekti. O dönem Bosman kararı ile sözleşmesi biten futbolcular bedelsiz transfer yapma hakkı elde etmişti fakat Türkiye'deki takımların itirazıyla bu karar bir sene gecikmeli uygulanmaya başladı. O dönem Beşiktaş, Samsunspor'a bonservis bedeli ödemeyi kabul ettiği için sonradan Beşiktaş'la anlaştım.

Futbolcunun oynayacağı takımı tabii ki seçme hakkı vardır. Ama Mehmet Topuz olayında basından takip ettiğim kadarıyla sözleşmesi devam ettiği halde kulübün rızası olmadan başka bir takımla görüşmesi söz konusu. Bence bu yanlış. Bunlar kulüpler tarafından da bilindiği için böyle bir girişimde bulunmak olumlu sonuç vermez. Bence bu olay kulüp, oyuncu ve menajerin ortak yanlışı.'

Gece bir tünele çağırdılar arabayla Fethiye'ye götürdüler


Futbolcu kaçırma deyince ilk akla gelen isimlerden biri Hasan Vezir. 1989'da Fenerbahçe'den Galatasaray'a gitti ve o dönem yazılı basın bu transferi 'Galatasaray Hasan'ı kaçırdı' manşetiyle duyurdu. Hasan Vezir şimdi 47 yaşında ve teknik direktörlük yapıyor. İşte Hasan Vezir'in kendi ağzından kaçırılma hikayesi: 'Ben Fenerbahçe'ye Rizespor'dan kiralık gitmiştim. Lig bittiğinde mukavelem de sona ermişti ama sözleşmen bitse de o dönemde kulübün malıydık. Çok büyük paralar istemememe rağmen Fenerbahçe ile anlaşamadık. O zamanki yönetici Metin Aşık o parayı veremeyeceğini söyledi. Kendisiyle dört kez konuştum. Ergun Gürsoy ile Yurdaşen Karahasan da beni Galatasaray'a transfer etmeyi çok istiyordu. Fenerbahçe kandırır diye beni kaçırdılar.

SIKINTIDAN DUDAĞIM UÇUKLADI

banner153
Küçükyalı'da bir tünele çağırdılar. Abimle gittim. Ergun Gürsoy'a 'Galatasaray'a gelirim' dedim. Abimi gönderdiler beni alıp başka bir arabaya bindirdiler. Yavaş yavaş İstanbul dışına çıkmaya başladık. Epey bir süre gittikten sonra 'Bu bizim namus meselemiz oldu, biz seni kaçırıyoruz' dediler. 'Yapmayın etmeyin, ben Karadenizliyim, sözüm sözdür' dememe karşın beni Fethiye'ye götürdüler. Sabah gazetecileri çağırıp göstermelik bir imza attırdılar. Ama dört yıl çok büyük sıkıntı yaşadım. Hakkımda çok fazla şey söylendi ve çok tehdit edildim. Transferden üç gün sonra evlenecektim. Düğüne gittiğimde sıkıntıdan dudaklarım uçuklamıştı. Galatasaray adasındaki düğünümde bile bazı kendini bilmez taraftarlar gelip aleyhime tezahürat yaptı. Galatasaray'ın Fenerbahçe'yi 1-0 yendiği maçta golü ben atmıştım. Fenerli taraftarlar evimi bastı, kapıcıyı bıçakladı. Allahtan evde değildik.'

Ali Şen'le ücret pazarlığını beden öğretmenim yaptı


Türk futbolunda fırtına gibi esen, 1995'te tarihin en yüksek bonservis bedellerinden biriyle Gençlerbirliği'nden Fenerbahçe'ye transfer edilen Tarık Daşgün, belki de kaçırılan son futbolcu oldu. Çok genç bir yaşta büyük takımların gözdesi haline gelen ve tecrübe kazanmadan Fenerbahçe'ye transfer olan Daşgün, bu kararının kendi kariyerini bitirdiği görüşünde. Şu anda Gençlerbirliği Süper Genç Takımı'nı çalıştıran Daşgün samimi itiraflarda bulundu: 'Kaçırma olarak söylendi hep ama ben kendi isteğimle gittim. O zamanlar transfer olurken belli bir tarihte imza atılıyordu ve o tarihe daha 15 gün vardı. Fenerbahçe yöneticileri o tarihe kadar başka bir kulüple anlaşmamam için beni Ankara'dan İstanbul'a getirdi. İmza atana kadar hiç ortaya çıkmadım. Ama hiç tecrübem olmadan büyük bir camiaya gidince psikolojim bozuldu. Kendimi farklı bir hayata kaptırdım ve neticede kendi kariyerimi kendim bitirdim. O zamanlar bizim menajerimiz ya da yol gösterecek kimsemiz de yoktu. Benim transferimi Ali Şen, Vefa Küçük ve Şadan Kalkavan'la beden eğitimi öğretmenim konuştu.'

Daşgün, Mehmet Topuz konusuyla ilgili de şunları anlatıyor: 'Fenerbahçe'de oynamak istemediğini söylüyor. Ben Fenerbahçe yöneticisi olsam bu tür bir açıklama yapan futbolcu Ronaldinho olsa almam.'

Fatih Terim'i havaalanından ben kaçırdım
Tahkim Kurulu Eski Başkanı Türker Arslan, 40 yılı aşkın bir süre futbol dünyasının içinde idareci olarak çeşitli görevlerde bulundu. Halen CAS (Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi) hakemliği ve Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu üyeliği yapan Arslan, Türk futbol tarihindeki birçok tartışmalı olayın bizzat tanığı oldu. Hatta Tahkim Kurulu Başkanı olarak o olaylarla ilgili kararların altına imza attı. Spor hukuku konusunda en yetkin isimlerden biri sayılan Arslan, Türk futbolunda transferler konusunda yaşananları değerlendirdi.

'Kuralları en çok yöneticiler çiğniyor' diyen Arslan, 'Türkiye'de futbolcu kaçırma olayları o günün şartlarında çok yapılırdı ve normal karşılanırdı. Hatta ben de idareciyken sporcu kaçırdım' diyerek yaşananları şöyle anlatıyor:

KİM ÖNCE YAKALARSA


'1973'te Fatih Terim Adana Demirspor'da oynuyordu. Ama biz onu Galatasaray'a almak istiyorduk. Ümit Milli Takımı'yla Romanya'dan döndü. Daha evvelden imzaladığı bir sözleşme vardı ve Adana'ya giderse o sözleşmeyi noterde ibraz edeceklerdi. Havaalanında bekledik uçağın inişini. Bu arada Adana Demirsporlu yöneticiler de vardı onu almaya gelen. Önce ben gördüm Fatih'i ve 'Seni almaya geldim' dedim. Aynı gün Fenerbahçe de Engin'i kaçıracaktı. Onu kaçırmasın diye de tedbirler alınmıştı. Engin'i değil ama Ali Yavaş'ı kaçırdı Fenerbahçeliler. Fakat Ali onlardan kaçmayı başarıp Galatasaray'a geldi. Türkiye'de transferler böyle film gibi yürüyordu.

ÜÇ UCU PİS DEĞNEK
Bugün artık bu konuların hepsi kurallara bağlandı. Futbolcu kaçırmanın artık hiçbir anlamı yok. Kulübün de futbolcunun da muvafakatini almadan kimseyi transfer edemezsiniz. Topuz olayında iki kulübün de transferi gerçekleştirmesi mümkün değil. Geri adım atılmazsa o sporcu futboldan uzaklaşacak. Türk futbolu açısından bu inatlaşma hiç olumlu değil. Üç ucu pis değnek oldu.'

Etiketler: futbolcu kaçırma hikaye hasan vezir tarık daşgün ilhan mansız fatih terim

Star gazetesi-Pazar-Ensonhaber

Yorumlar (0)
banner49
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Newcastle 35 39
15. Brighton 35 37
16. Southampton 34 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 35 52
7. Real Betis 34 51
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 34 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak 03:16
Güneş 04:59
Öğle 12:19
İkindi 16:13
Akşam 19:29
Yatsı 21:05