Selim Temurci: "Kutsallar kutuplaşma aracı yapılıyor"

AK Parti eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci: değerleri kullanıp gücü ele alınca “sadece beni övün” diyenler imtihanı kaybetti.

SİYASET 18.05.2020, 12:26 18.05.2020, 13:07
501
Selim Temurci: "Kutsallar kutuplaşma aracı yapılıyor"

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci, AK Parti’den ayrılışını ve partinin bugün geldiği noktayı anlattı. Ahmet Taşgetiren, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un KARAR TV’deki programına katılan Temurci, şunları anlattı: “1930’larda gençlerin Jakoben Kemalizme bakışı neyse bugün AK Parti’ye bakış odur. AK Parti korkunun adı olmuştur. Dolayısıyla ben bireysel olarak kendi değerlerime, kendime hesap verebilme ve bu dünyada yaşadıklarımın bir sonraki alemde hesabını verebilme adına kirli olarak gördüğüm bir yapıdan, AK Parti vasfını kaybettiğine inandığım bir yapıdan kendimi çıkardım. Bugün bizim yaşadığımız serencam, aslında birçok dönemde gücün merkezileşmesi ve yozlaşması neticesinde dünyanın birçok ülkesinde yaşanmıştır. Bu son iki yıldır bize söylediklerimizden dolayı bize gönül koyan dostlarımızın bugün arayıp helallik istediğini de size gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.”

28 Şubat’tan daha büyük bir korku var 

Bugün insanların 28 Şubat’tan daha  büyük bir korku yaşadığını belirten Temurci, “28 Şubat’ta ben öğrenciydim. Üniversitede başörtüsü zulmünde neler yaşadığımı hangi olaylara katıldığımı beni bilenler bilir. “Biz 20 yıl sonra özgürlük, hak, hukuk, adalet, güçlünün değil haklının yanında olacağız” diyenler bugün geldiğimiz noktada sadece kutsal değerlerimizi, inanışımızı, kutsal olarak bildiğimiz her şeyi kullanarak o koltuklarda daha fazla oturmanın peşinde ve o kutsalları kutuplaşmanın bir aracı olarak kullanıyorlar. Asla bunu kabul etmiyorum. Bunu kimsenin kabul etmemesi lâzım” dedi. 28 Şubattan daha fazla içlerinin yandığını söyleyen Temurci, “Müslüman demek adil olan insan demektir. Biz demokrasi, adalet diyerek gelmedik mi? 28 Şubat 1997’de o buram buram terleyen, o 18 maddelik MGK kararlarını savunmaya çalışan, başörtüsü zulmüne karşı direnen, o anda bu ülkede Müslümanlara yapılan bütün hukuksuzluklara karşı AK Parti büyük bir ekonomik kriz sonrası 2001 yılında milletin partisi olarak doğdu. 28 Şubat’ta Erbakan’ın döktüğü terin neticesinde millet kendi değerlerine sahip çıkacak bir yapıyı oluşturdu. Peki, nereye geldik? Geldiğimiz nokta ne? Biz bize yapılanı yapamayız. Haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, zulüm yapamayız” ifadelerini kullandı. 

Demokrasimiz can çekişiyor

“Hani Türkiye’de yasama, yürütme, yargı kuvvetler ayrılığı demokrasinin olmazsa olmazıydı?” diye soran Temurci şöyle devam etti: “Hani ortak akıl vardı? Şu anda gençlerimizle ilgili bir karar alındı, üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili. Ondan bile geri döndüremiyoruz. Dava diye inandığımız bir yapının yoldan çıktığını şu anda insanımıza anlatmak bizim vazifemiz. Aldığımız bir ders var buradan. Kemalizm gibi ideolojik bir kılıç olarak milletin değerleri üzerinde kullanılan yapılar da bu millete huzur ve mutluluk getirmemiştir. Bu milletin değerlerini, kutsallarını kullanıp gücü ele aldıktan sonra “sadece benim gibi söyleyenler, sadece beni övenler konuşsun” diyenler de -buna birlikte siyaset yaptığımız Sayın Cumhurbaşkanımız da dahil- bu imtihanı kaybetmiştir. Bunu görmemiz lâzım. Bunun için kim iktidara gelirse gelsin, kim gücü elinde bulundurursa bulundursun mutlaka kişilere değil sisteme ve kurallara ve kurumlara inanmamız lâzım. Bu kurumsal siyaseti, bu kurumsal ahlakı Türkiye’de yerleştiremezsek demokrasiyi daha güçlü kılamayız. Ve şu anda maalesef demokrasimiz can çekişiyor.”

Bu sistem Türkiye’yi otokrasiye götürdü

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni de eleştiren Temurci, “Bu sisteme başkanlık sistemi dediğimizde başarılı olan başkanlık sistemlerine çok büyük haksızlık yapıyoruz. Çünkü bu sistemde adeta bir terzinin elinden cumhurbaşkanına dikilmiş bir elbise var. Ben bir fani olarak böyle bir elbisenin başka hiçbir fani tarafından girilmesi taraftarı değilim. Çünkü bu kuvvetler ayrılığı değil, kuvvetler birliğini oluşturdu. Ve biz bunu her ne kadar parti içi yaptığımız değerlendirme toplantılarında dile getirmiş olsak da anayasa hocalarımıza da bunları sormuş olsak da bu işin belli bir sürede dengeleneceğini söylüyorlardı. Bir musibet bin nasihatten evlâdır. Bunu önce kendi nefsime söylüyorum. Biz burada bu musibeti gördük. Şu anda bu ülkenin iki temel sorunu var. Yaşadığımız her şeyin arkasında bunlar var. Birincisi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. İkincisi ekonomi yönetimi. Ben özde başkanlık sistemine karşı değilim. Yerel yönetimleri güçlendiren, adem-i merkeziyetçi başkanlık modelinin, dar bölge sisteminin de uygulandığı bir modelinin Türkiye’de denendiğini düşünmüyorum. Şu an Türkiye’de uygulanan sistemin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sistem Türkiye’yi maalesef otokrasiye götürdü” şeklinde konuştu.

Zulüm üzerine gelecek inşa edilemez

Biz değerlerimizi, kutsallarımızı o kadar yanlış uygulamalarla toplumumuza, gençliğe gösterdik ki o gençlik bu dili kullanan insanlardan nefret etmeye başladı. Ama biz bunu yine el birliğiyle bir noktaya taşımalıyız. İnsanların ulaşmış olduğu bir nokta var. Demokrasi, özgürlükler, hukuk diyoruz adalet diyoruz. Bu haklar evrensel haklardır. Evrensel hakların, temel hak ve özgürlüklerin uygulandığı bireysel özgürlüklerin korunduğu bir Türkiye hayalimizdir. Özellikle muhafazakar kesimle ilgili bir tespitte bulunmak isterim.  İnsanlar bir tweet atıyorlar dönüp arıyoruz bu insanları “siz gerçekten böyle biri olduğumuzu düşünüyor musunuz?” diye. Ben bugüne kadar hiç kimseye dava açmış bir insan değilim. Her türlü hakaretle karşı karşıya kaldık. Bu ülkede çok uzun olmayan bir dönemde bu insanlarla helalleşeceğiz ve kucaklaşacağız. Ben buna iman etmiş biriyim. Bu ülkede helalleşme, kucaklaşma olmadan yeni bir geleceğe yürümemiz mümkün değil. Şu KHK’larla ilgili olarak eğer o insanlarla bu millet bu devlet helalleşemezse biz yeni bir geleceği asla tasavvur edemeyiz. Zulüm üzerine yeni bir gelecek asla tasavvur edilmez. Mutlaka helalleşmemiz gerekiyor. 

Bu hale nasıl geldik?

“Toplum bu hale nasıl geldi?” sorusunu sormak gerektiğinin altını çizen Temurci, “Bu ülkede yaşanan sorunlar iki yere havale ediliyor. Eğer içeride bir farklı ses varsa, bir muhalefet varsa bunlar ya çetedir, ya virüstür ya haindir. Eğer dışarıda bir şey söyleyeceksek onlar da dış güçlerdir. Orada da beka problemi vardır. Korku sadece bireylerde değil, toplumda değil korku ülkeyi yönetenlerde de. Peki, onların korkusu ne? Onlar oturdukları koltuktan asla kalkmak istemiyorlar ve kalkmamak için toplumun bütün değerlerini suiistimal ederek, toplumu kutuplaştırarak, kamplara bölerek bu ülkede daha fazla o koltukta oturabileceklerini düşünüyorlar. Bu ülkeye yapılabilecek bundan daha büyük bir kötülük yoktur” ifadelerini kullandı. 

İnsanlar korkuyor

Muhafazakar kesimde bazı sorunlar olduğunu belirten Temurci, şöyle sıraladı: “Bir; uzun yıllar sonra 20 yıldır iktidarda olan bir yapı var. Bu giderse kim gelecek endişesi var. Aslında şunu bilseler bu yüzde 50’lerden yüzde 30’lara düştüğünü bilseler belki bu korkularını biraz yönetebilirler. İkinci mesele çok daha önemli. İnsanlarımız korkuyorlar. İlk olarak bireysel anlamda korkuyorlar. Örneğin bir tweet atılıyor, biri yanlış yapıyor. O yanlışın peşine sürü psikolojisiyle birileri takılıyor. Biri arıyor diyor ki “senin bu konuda mesajını göremedik.” Artık böyle bir takip bile yapılıyor. İkincisi ailelerimiz, çevrelerimiz var. Senin çocuğun şurada çalışıyor, işin var gücün var. Maliyeci gelir vs. Bir kısmı da menfaatlerinin elinden alınmasından, menfaatlerinin bitmesinden korkuyorlar ve bence bunlar en tehlikeli olanları.” 

İstanbul - Yeni Asya

Yorumlar (6)
Şaban ATALAY 1 hafta önce
Korku var ama ak-parti korkusu değil koltuk korkusu sayın temurci....
İl başkanı iken ne güzel vede demokrattı akpartı dimi...
Adnan 1 hafta önce
İnsana değeri kadar değer vermezsen kendini bir bok zanneder.boş teneke işte
Cihad Külünkoğlu 1 hafta önce
Sen nasıl bir karaktere sahip olmuşsun yaa şu kullandığın kelimeleri bakarmısın bu kadar gerçeği inkar etme sana yakışıyor mu ama bunu sana söyletenler senin nasıl bir devşirme karaktere sahip olduğunu bildiği için seni çok güzel kullanıyorlar ama senin çayelili olduğuna şahsım adına utanıyorum...
Gu rsel pişkin 1 hafta önce
El insaf.arkadas seni kimse tanımazken oldun temurci utanın be yediğiniz kaba pisler oldunuz.adamlik dik duruş ister.yalpa ya düzenden adam olmaz.olsa olsa kayık olur.sende iflah olmazsın.
Mehmet 1 hafta önce
He he...
VatandaŞ 1 hafta önce
diğerleri gibi masal anlatma herkes neyın ne olduğunu..sen bunları hemite anlat..
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
17°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 02:49
Güneş 04:43
Öğle 12:20
İkindi 16:18
Akşam 19:48
Yatsı 21:33