Sakık: 'pkk, bu ülkenin gerçeği'

Meclis komisyonunda konuşan Sırrı Sakık ortalığı karıştırdı.

SİYASET 05.12.2007, 16:49 29.04.2020, 21:04
1208
Sakık: 'pkk, bu ülkenin gerçeği'

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, "PKK, bu ülkenin gerçeği... "Hayır" mı diyelim?" dedi. AK Parti"li milletvekilleri de "Tabii ki "hayır" diyeceksin" diye tepki gösterdi.

TBMM Genel Kurulunda 2008 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin görüşmelerinin ilk turunda DTP Grubu adına söz alan TBMM İdare Amiri ve Muş Milletvekili Sakık, TRT"de yaklaşık 3 yıl önce günde yarım saatlik Kürtçe yayını yapılmaya başlandığını belirten Sakık, "Kürtçe yayın yapıldığı için ne ülke bölündü ne parçalandı. Anadili Kürtçe olan 15-20 milyon, kendini yarım saatte nasıl ifade edebilir?" dedi.

"Kürtçe yayın yapılırsa kıyamet mi kopar?" diye soran Sakık, "Hani birlikte bu ülkeyi kurmuştuk. Kardeşler arasında bir kardeşin 100 televizyonu, bir kardeşin yarım saatlik televizyonu olmamalı" diye konuştu.

Sırrı Sakık, 1994 yılında milletvekillikleri düşürülerek cezaevine konulduklarını ve partilerinin kapatıldığını anlatarak, "Eğer baskılar çözüm olsaydı, bugün burada olmazdık. Tek suçumuz, "Bu ülkede Kürt var" demiş olmamız... Parlamentoda kürsü dokunulmazlığı hiçe sayılarak milletvekili arkadaşlarımız hakkında yasal işlem yapılıyor. Sizler de buna seyirci kalıyorsunuz" diye konuştu.

AK Parti"li milletvekillerinin, "Siz de teröristlere seyircisiniz" diyerek sürekli laf atmaları üzerine Sakık, şunları söyledi:

"Eğer biz o zaman fedakarlık göstermeseydik, RP kapatıldığında milletvekillerinin dokunulmazlığı düşerdi. Ne olurdu; bugün AK Parti, Başbakan, Cumhurbaşkanı, sizler olmayacaktınız. Demokratik alanı kullanmaya sonuna kadar varız. Ama bizim zora zulme boyun eğeceğimizi sanıyorsanız, yanılırsınız. DTP"nin kimseden merhamet beklediği yok."

Sakık"ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün "Farklılıklarımız zenginliğimizdir" dediğini anımsatması üzerine, AK Parti ile MHP"li milletvekilleri tepki gösterdi.

Milletvekillerinin "Yemine sadık kalmak kaydıyla..." diye laf atması üzerine Sakık, "Biz sizden daha sadığız" diye karşılık verdi. Sakık, şunları söyledi:

"Üniter yapıya saygılıyız, ancak tek millete asla, asla... Bizi kimsenin farklı alana itmeye hakkı yok. Cumhurbaşkanının dediği farklılıklar, kravat veya elbise değil, kültür ve dildir. Başbakan, 75 Kürt milletvekili olduğunu söylüyor. Uçakta aklına Kürtler geliyor. Burada siz niye hatırlamıyorsunuz? Kürt milletvekilleri niye konuşmuyor? PKK, bu ülkenin bir gerçeği; hayır mı diyelim?"

AK Parti"li milletvekilleri, "Tabii ki "hayır" diyeceksin" diye laf atarak, Sakık"ın konuşmasını kesti. Bunun üzerine Sakık, "Halkın iradesiyle buraya geldik" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
15°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 02:47
Güneş 04:42
Öğle 12:21
İkindi 16:19
Akşam 19:49
Yatsı 21:35