İYİ Partili Suiçmez'in ve AK Partili Karahan'ın Akşener'in Rize programı sonrası çarpıcı açıklamaları...

İYİ Parti Türk Dünyası ve Dış Türklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Habib Suiçmez ve AK Parti Çayeli İlçe Başkanı İshak Karahan Meral Akşener'in Rize programı sonrasında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

SİYASET 21.05.2021, 18:58 23.05.2021, 17:35
2087
İYİ Partili Suiçmez'in ve AK Partili Karahan'ın Akşener'in Rize programı sonrası çarpıcı açıklamaları...
© Ali Faik Taş, Ahmet Bayraktutan - Çay Haber Gazetesi

İYİ Parti Türk Dünyası ve Dış Türklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Habib Suiçmez, Genel Başkanları Meral Akşener'in Rize programı sonrasında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Suiçmez, ÇAYHABER’e yaptığı açıklamada sürecin AK Partililer tarafından planlı gerçekleştirildiğini, Akşener’in Çayeli programı öncesi AK Parti Çayeli İlçe Başkanı ile görüştüğünü ve Karahan’ın kendisine “Biz sokakta olmayacağız” söyleminde bulunduğunu ifade etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Çayeli ilçesinde esnaf ziyareti gerçekleştireceği caddenin başında AK Parti üye kabul karavanı yerleştirildiğini ifade eden Suiçmez, AK Parti Çayeli İlçe Başkanı Karahan’ın uyarıları dikkate almadığını söyledi.

İşte Habib Suiçmez’in konu başlıkları;

“İshak Karahan’ı aradım”
“Tabii ki bir Çayelili bir Rizeli olarak buranın evladı olarak, İstanbul ölçeğinde genel merkez nezdinde siyaset yapsam bile gönlümüzün her zaman bir yönü Rize’de Çayeli’nde ve Çayelili olarak attığından dolayı dünkü olaylar bizi son derece üzmüştür. Sayın Genel Başkanımızın Rize gezisi bizi de heyecanlandırdı. Genel başkanımızın Rize gezisinden birkaç gün önce Rize’ye ve Çayeli ’ne geldik burada İYİ parti teşkilatlarımızla beraber organizasyonlarımızı konuştuk. Sayın Genel Başkanımızın gezisini değerlendirdik ve beklemeye başladık. Çayeli’ne esnaf ziyareti yapılacak güzergahı önceden gezmeye çıktığımızda her tarafında Sayın Cumhurbaşkanı’nın posterlerini afişlerini gördük. Sayın Genel Başkanımızın duracağı sokağın başında da AK Parti karavanını gördük ve ben AK Parti ilçe başkanını aradım. O AK Parti ilçe başkanı İshak beye bunun provokasyona sebep olacağını, çok kötü sonuçlar doğurabileceğini uzunca kendisine izah ettim. Bu sohbetimde şundan da bahsettim; AK Parti ile MHP’nin en kavgalı dönemlerinde hatta Sayın Bahçeli ile Sayın Erdoğan’ın en ağır sözleri en ağır hakaretleri ettiği dönemde Türkiye’nin en zor ilçesi en önemli ilçesi Üsküdar’da MHP ilçe Başkanlığı’nı dört yıl yönettim. O durumları en iyi ben bilirim o zaman Erdoğan adına Bahçeli ile kavga edenler hep ortada kaldı ama bizler olayları büyütmeden bir şekilde hallettik. Ben o zaman evinin olduğu sokağa MHP pankartı asmazdım nezaketsizlik olmaması için. Provokasyona sebep olur, o karavanın varlığı orada toplanmaya sebep olur, orada toplanan insanlar kontrolsüz şekilde genel başkanımıza ve yanındakilere hakaret eder, fiili saldırıda bulunur bunların önü alınamaz. Bu çok büyük sıkıntılara sebep olur bunun sorumlusu da siz olursunuz sağduyulu davranın Sayın Başkan dedim. Oradaki karavanı kaldırın veya uzağa taşıyın Çayeliliyi Çayeliliyle kavga ettirmeyin dedim. Sayın başkan düşüneceğini söyledi arkadaşlarıyla görüşeceğini söyledi zannedersem il teşkilatı ve milletvekilleri ile görüştü ve kaldırmadı. Uyarılar dikkate alınmadı. Hatta bana kendisi “biz sokakta olmayacağız sadece Sayın Cumhurbaşkanı’nın resimlerini asarak tepkimizi ortaya koyacağız” dedi. Ben de kendisine bunun hoş olmayacağını ama bunun gelen misafire karşı Çayelilinin tavrının hoş olmayacağını hem siyasi nezaket kurallarını bunların aşacağını söyledim. Siyasiler birbirine sözler söyler. Gün gelir bunlar tersine döner ama bu tavırlar bu eylemler bu şiddet unutulmaz.  Bunun da vebali sizlerin üzerinde olur bunu kendisine bu şekilde izah ettim.”

"AK Partiden iş beklentisi olanlar oraya gelmiş”
“Orada bulunan insanlara tanıdıklarımız vasıtasıyla ulaşıyor araştırıyoruz. Birçoğu İŞKUR kanalıyla AK Parti’de yapılan listelerle hiç kura çekilmeden başkalarının hakları, hukukları çiğnenerek işe girmiş ve iş beklentisi olanların oraya gelmiş bağırmış bağırtılmış küfretmişler, hakaret etmişler, saldırı girişiminde bulunmuşlar.”

"Genel başkan Rize’ye tekrar gelecek"
“Ama tesellimiz şu; Çayeli gezisinde Çayeli’nin sağduyulu insanı Rizeli gezisinde Rize’nin sağ duyulu insanı Sayın Genel Başkanımızı bağırlarına bastılar esnafların birçoğu sayın genel başkanımızı sıcak bir ortamda karşıladı. Güzel sohbetler oldu. Sayın Genel Başkanımız esnaflarımızın hoş sohbetinden dolayı memnun oldu. Kendisi en kısa zamanda Rize’ye tekrar gelecek.”

“Gün gelir hesap döner keser döner sap döner”

banner211
“Özellikle bu olaylardan sonra telefonlarımız susmuyor. Rizeliler Çayelililer arıyor. Bu arayanlar arasında geçen seçimlerde AK Partiye oy verenler de var. Dünden beri İYİ partiye üye olmak istiyoruz diyenlerde oldu. Ama orada kullanılan dil sokağın karşısında bulunup Genel Başkanımıza saldırı girişiminde bulunan hakaret edenler, küfür etmeye çalışanlar o kullanılan dil çok yakışıksız dil. O kullanılan dil Çayeli’ne Rize’ye yakışmıyor o dil Türkiye’ye yakışmıyor hele hele o dili söyletenlerin başında orkestra şefi gibi bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi ilçe başkanına yakışmıyor. Biz bunları hiçbir zaman unutmayacağız bugünü unutmayacağız. Onlarda bu yaptıklarını unutmasın. Bir söz var gün gelir hesap döner keser döner sap döner.”

"Genel Başkanın aracına saldıran ekipte olması üzücü"
“Tabi ki medyada yoğun şekilde görüntüler çıktı. Olayların içerisinde Sayın Genel Başkanımızın yanındaydık. Beni en çok üzen şey sabah Sayın İlçe Başkanını arayıp uyarmama rağmen fiilen olayların içinde olması ve Genel Başkanımızın esnaf ziyaretini bitirip arabasıyla hareket ederken arabasına saldıran ekipte olması ekibin içerisinde de ilçe yöneticileri olması üzdü.”

“Çayeli’ne bu yakışmadı”
“Biz sayın Genel Başkanımızla MHP’de bir kurultay mücadelesi başlatmıştık. O kurultay mücadelesinin başından sonuna kadar çok yakınında bulunmuştum. Biz bu kurultay mücadelesinde gittiğimiz şehirlerde bize karşı yapılan seviyesiz ve haksız tepkileri yaşamıştık. Sayın Genel Başkanımız bu konuda şerbetliydi. Ben Çayeli’nden Rize’den bir tepki olabilir diye bekliyordum. Pankartlarda bu belliydi ama tepkinin bu kadar aşırıya kaçacağını bu kadar seviyesizleşeceğini bu kadar çirkinleşeceğini biz de tahmin etmemiştik. Üç gün önceden zaten Twitter’da Facebook’ta Instagram‘da özellikle Çayeli İlçe Başkanı ve yöneticilerinin paylaşımları onların altındaki yorumlar bunların habercisiydi. Çok uyardık yani burada Çayeliliyi Çayeliliye düşman etmeyin dedik. Bu düşmanlıklar daha da ileriye gider bu siyaset bugün böyle olur başka gün başka şeye evrilir. Siyasi partilerin durumları tavırları başka şekilde devam eder. Ama buradaki düşmanlıklar hasımlıklar kalıcı olur gelecek nesillere taşınır diye uyarmamıza rağmen planlı bir şekilde, organize bir şekilde böyle çirkin bir saldırı girişimi oldu. 
Program daha önce organize edilen bir programdı zaten sayın Genel Başkanımız ikiz direkteki taşocağı ile alakalı bir programdan dolayı Rize seyahat yapacağım demişti. Rize’ye gelince Rize’nin en büyük ilçesi Çayeli’ne de böyle bir uğrama durumu oldu. Genel Başkanımız her yerde televizyon programlarında, önceki dönem Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkan Vekiliyken her gittiğimiz yerde Rize gelini olduğunu, Rizelilerle uzun yıllar beraber yaşadığını, kayınvalidesi ile uzun yıllar aynı evde kaldığını ve Rizelilerle hemhal olduğunu söylüyor. Rize’ye gelmesi gayet normal. Tabii ki demokratik protestolar olabilir. Biz siyaset yapıyorsak bunlarla karşılaşırız Genel Başkanımız da bunlarla şu zamana kadar karşılaşmıştır. Çayeli‘nde yapılan Rize‘de yapılan özellikle Çayeli‘nde yapılan o çirkin ağız, o şiddet, o saldırı linç girişimi Rize’ye yakışmadı. Siyasi Türkiye’yi 19 senedir yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi’nin resmi İlçe Başkanı ve yöneticilerine yakışmadı. Ve oraya İŞKUR kanalıyla kuralsız işe aldıkları ve almayı vaat ettikleri 100-150 kişiye yakışmadı ama bizi memnun eden Çayeli’nin sağ duyulu insanlarının bu olaya karşı üzüntülerini dile getirmeleri. Sağduyulu insanların Genel Başkanımızı sıcak ve samimi bir şekilde karşılamaları onları daha çok çıldırttı. Zannediyorlardı ki biz 100 kişi toplanacağız sayın Meral Akşener 5-10 kişiyle gelecek biz bağıracağız kaldıracağız kimse tepki göstermeyecek Sayın Genel Başkanımızı binlerce insanla Çayeli’ne girişini görmeleri Çayeli’nde de binlerce insanla karşılanması onları daha fazla çıldırtmış oldu. Ben burada emniyet güçlerimize de teşekkür ediyorum. Çok büyük faciaları önlediler emniyet güçlerimiz çünkü Çayeli’nde herkesi tanır Rize‘de herkes herkesi tanır burada çok daha büyük olaylar yaşanabilirdi. O olayların sebebi de Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı ve yönetimi olurdu. Emniyet güçlerimizin dünkü soğukkanlılığı ve olayları yatıştırdı.”

Öte yandan AK Parti Çayeli İlçe Başkanı İshak Karahan ise yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bizler AK Parti Çayeli teşkilatı olarak, siyaseten taraf olsak da her daim önceliğimiz ilçemizin ismini ve ayrımsız tüm hemşehrilerimizin toplumsal menfaatlerini ön planda tutmak olmuştur. O sebeple malum talihsiz açıklama yapıldığı günden itibaren olası gerginliklerin önüne geçebilmek adına en önemli önceliğimiz, ulaşabildiğimiz tüm hemşehrilerimize sağduyulu olmaları gerektiğini, olası provokasyonlara kapılarak herhangi bir taşkınlığa sebebiyet vermemelerini, Genel Başkanımıza yapılan saygısızlık ne kadar ağır olursa olsun bize yakışanın sadece ona sahip çıkmak adına, hakaret ve şiddetten uzak demokratik bir şekilde tepki göstermemiz olduğunu, olası bir taşkınlık veya gerginliğin en fazla ilçemize zarar vereceğini anlatmak ve hemşehrilerimiz ile birebirde süreci istişare etmek olmuştur. Bu bağlamda ilçemiz yöneticileri ve kamu görevlileri ile sürekli istişareler yaparak yine dışarıdan gelmesi muhtemel provokasyonları öngörmeye ve tedbirler almaya çalıştık. Hatta malum ziyaret günü Çayeli öncesinde İkizdere ilçemize yapılan ziyarette İYİ Parti adına bir iddiaya göre Erzurum'dan gelen ve İkizdereli hemşehrilerimize inanılmaz bir şekilde saldıran cani ruhlu şahsı sosyal medyadan izleyince ulaşabildiğimiz herkesi tekraren sağduyulu olmaları konusunda ikaz ettik. Yetmedi, birebir sokakta olabilecek anlık ve bireysel tepkileri önleyebilmek adına tüm riskleri alarak hemşehrilerimizin yanında durduk."

"Sevindirici olan tek şey bazı esnafımızın kısmi maddi hasarları olsa da ilçemizde İkizdere'de var olan şiddet görüntülerine benzer herhangi bir olayın yaşanmamış olması, kimsenin burnunun kanamaması ve gerginliğin karşılıklı söylem boyutunda kalmış olmasıdır. Bu noktada İkizdere'ye yapılan ziyareti gerginlik gerekçesi ile kısa tutan, Rize merkez ziyaretini iptal eden ama ilçemiz Çayeli'ni daracık bir sokakta onca gerginliğe rağmen ısrar ve inatla provoke etmeye çalışan kişileri ve niyetlerini kamuoyunun takdirine bırakıyorum."

"Allah'a havale ediyorum"
İshak Karahan, yaşananlardan maddi ve manevi olarak olumsuz etkilenen herkese, provokatif eylemlere alet olmadığı halde ilçeye gelen misafirlere "geçmiş olsun" dileklerini ileterek, "Şahsımı ve teşkilatımı herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına sarfettiğimiz tüm gayretlerimizi hiçe sayıp, bizleri provokatör olmakla suçlayanları önce Allah'a havale ediyor, akabinde kamuoyunun takdirine bırakıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (13)
Salih Suiçmez 5 ay önce
Amca oğlu arkandayız
Recep KAYACI 4 ay önce
Gerçekleri sağduyulu güzel bir şekilde izah eden Habib Başkana Teşekkür ediyor siyasi hayatında Muvaffakıyetler diliyorum
Vatandaş 4 ay önce
Hay ağzına sağlık ne güzel konuştun
İsmail 4 ay önce
Çayeli Ak Parti İlçe teşkilatı derhal görevden alınmalı böyle saçmalık olamaz ülkeyi yöneten partinin teşkilatı ülkedeki başka siyası lidere saldırmak istiyor
Asıl siz korumanız lazım ülkeyi yöneten sizsiniz siz bu ülkede özgür düşünceyi konuşmayı sağlamanız lazım
Yazık çayeli 2011 deki hopa olayından bir farkı kalmadı

Yönetım derhal görevden alınmalı
Enver karakaş 4 ay önce
19 yıldır çayelinden ve istanbuldan milletvekili sevilip bakanlık yapan sayın HAYATI YAZICI bey efendinin siyaset yaptıgı doğup büyüdüğü yer olan çayeli ilçemizde bu tasvip edilemez hadiseler olmamalıydı sayin habip su içmez beyin söylediğinden yola çıkarak sayin akp ilçe başkanıyla görüştüm gerekli izahati yaptım ama akp ilçe başkanı tedbir almak yerine bizzatihi olayların içerisinde olduğunu söylemektedir sayin habip su içmez beyin dışında cayeli merkezde tanıdığım siyasi ve sade vatandaşlardan hemen hemen hepside aynisini söylediler iktidardaki bir ilçe başkanı o ilçede devleti temsil eder bu düşünceyle siyasetin gereği sayin ilçemizin milletvekili bajanimiz hemen ilçe yönetimini görevden alması gerekir yorumumu eski ist sultanbeyli anavatan partisi eski ilçe başkanı sıfatıyla yazdım ( benim ilçem 3 milletvekili çikaran nüfusa seçmene sahiptir ) ben böyle düşünüyorum
Çayeli 4 ay önce
İnsan uzun yıllar siyaset yaparsa böyle güzel anlatır işte. Üç beş yıllık siyasetçiler ancak inkâr eder, suçlar. Yaptığınızın arkasında bile duramıyorsunuz akp cemiyeti
Çayelili 4 ay önce
Siyasette tek liman Ahlaktır..Söylediklerinizde samimi olduğunuzu düşünüyoruz..Çayeline yakışmadı, sağ duyu her zaman galip gelecektir
SUİÇMEZOĞLU 4 ay önce
Ağzına sağlık Habib Başkan çok güzel bir konuşma yaptın.Şeffaf ve öz başarılar dilerim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner177
28°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Altay 7 15
2. Beşiktaş 7 14
3. Trabzonspor 6 14
4. Hatayspor 6 13
5. Fenerbahçe 6 13
6. Konyaspor 6 12
7. Alanyaspor 6 12
8. Karagümrük 6 11
9. Kayserispor 6 10
10. Gaziantep FK 6 8
11. Galatasaray 6 8
12. Sivasspor 6 6
13. Adana Demirspor 6 6
14. Malatyaspor 6 6
15. Göztepe 6 5
16. Kasımpaşa 6 5
17. Antalyaspor 6 5
18. Başakşehir 6 3
19. Giresunspor 6 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 6 11
6. Kocaelispor 6 10
7. Bandırmaspor 6 9
8. Manisa FK 6 9
9. Boluspor 5 7
10. Samsunspor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 16
2. Atletico Madrid 6 14
3. Real Sociedad 6 13
4. Sevilla 5 11
5. Valencia 6 10
6. Rayo Vallecano 6 10
7. Barcelona 5 9
8. Real Betis 6 9
9. Athletic Bilbao 6 9
10. Osasuna 6 8
11. Mallorca 6 8
12. Villarreal 5 7
13. Espanyol 6 6
14. Cádiz 6 6
15. Elche 6 6
16. Levante 6 4
17. Celta de Vigo 6 4
18. Granada 6 3
19. Getafe 6 0
20. Deportivo Alaves 5 0
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:16
İkindi 15:42
Akşam 18:25
Yatsı 19:45
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?