İshak Karahan'dan önemli açıklamalar

İshak Karahan'dan önemli açıklamalar

SİYASET 04.07.2018, 18:38 28.04.2020, 16:42
5725
İshak Karahan'dan önemli açıklamalar

AK Parti Çayeli İlçe Başkanı İshak Karahan göreve geldiği günden itibaren yaptıkları çalışmaları Çay Haber Gazetesi’ne değerlendirdi.

Çay Haber Gazetesi Muhabirleri Karahan ile parti binasında söyleşi gerçekleştirdi. Yapılan söyleşide Karahan ilçedeki sorunları değerlendirdi, yapılacak olan ve proje aşamasındaki hizmetler hakkında bilgiler verdi.

Göreve geldiği dönemde yaptıkları kongre sonrası daha genç ve dinamik bir kadroyla yola çıktıklarını ifade eden Karahan ilçe teşkilatının büyük oranda değişime gittiğini söyledi.

Karahan sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’Mevcuttaki teşkilatın sadece ilçe başkanı değişince süreç biraz daha farklı ilerledi. 2 aylık süreç içerisinde mevcuttaki teşkilat mensuplarımızla kongreye hazırlandık ve kongre sürecimizi tamamladık. Teşkilatımızda büyük oranda bir değişime gittik. Listemiz 20 kişiden 15’e düştü ve eski teşkilatımızdaki 17 arkadaşımızdan müsaade istedik. Çok daha genç ve dinamik bir kadro ile kongremizi tamamlayıp yola çıktık. Ak Parti teşkilatlarında 10 yıldır görev yapan biriyim. Bu süre içerisinde Ak Parti Rize İl Gençlik Kollarında başkan yardımcısı olarak, Çayeli ilçe yönetiminde Ali Kar Başkanımızın yardımcısı olarak ve Belediyemizde Meclis Üyesi olarak onurlu görevlerde bulundum. Teşkilatların her aşamasında görev yapan biri olarak ne yapmamamız gerektiğini çok iyi bildiğim kanaatindeyim. Nelerin eksik yapıldığını ve özellikle saha çalışmalarında nelerin hatalı yapıldığını bildiğimi düşünüyorum. Bizler icra makamı değiliz. Teşkilatların görevi her daim dinamik olmak, seçimlere özel çalışmalar yapmak suretiyle mensubu olduğu siyasi partinin temsilciliğini yapmaktır. Bizlerin görevi hem yerel yönetimlerimizin hem de hükümet yönetimlerimizin icraatlarını insanlara yansıtmaktır.’’

Çayeli’nde teşkilatlarıyla ilgili bir ön yargı olduğunu ve o ön yargıyı kırdıklarını söyleyen Karahan, bu konu hakkında ortalama bin 100 esnafı ziyaret ettiklerini söyledi.

Karahan sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’En büyük aldığımız eleştiri, teşkilatların sadece insanlarla seçim zamanı bir arada geldiği, seçim dışında insanlara yukarıdan bakıldığını ifade eden yönde olmuştu. Kendimize hedef olarak 1 Ocak tarihini koyduk ve o tarihten itibaren sokağa indik. Çayeli’nde yaklaşık bin 100 küsür esnafımızı tek tek ziyaret ettik. Kadın kollarımızı evlerimize gönderdik, onlar da ev ev ziyaretler gerçekleştirdi. Hasta ve yaşlı ziyaretleri, bakıma muhtaçlara yönelik projelerimiz oldu. Bunların hepsine yönetim kurulu arkadaşlarım ve teşkilatımızın her kademesinde görev yapan arkadaşlarımız katıldılar. Bunu yaparken teşkilatların seçim sonuçlarına direk etki eden sonuçlar olmadığının farkında olduk. Teşkilatlar seçim sonucunda ben bu seçime yüzde 5 katı verdim derse bu çok iyimserlik olur ve bence realitesi yoktur. Teşkilatlar seçim sonuçlarına çok güzel negatif etki yaparlar; teşkilat eğer vatandaşla arasına mesafe koyarsa, diyaloğu ve sosyalliği yakalayamazsa, vatandaş partiye destek verme noktasında teşkilatı bahane ederek bundan imtina edebilir. Biz ilk olarak bunu bertaraf etmek istedik. Çayeli’nde teşkilatımızla ilgili bir önyargı vardı ve onu kırmak için sokağa indik. Seçim zamanı kapısına gittiğimiz esnafın ilk söylediği cümle ‘’Seçim var dimi, geldiniz.’’ eleştirisini ortadan kaldırmaya çalıştık ve hamd olsun başardık.‘’

24 Haziran seçimlerini değerlendiren İlçe Başkanı Karahan, Cumhurbaşkanı seçimiyle milletvekili seçimleri arasında, ilçedeki yüzde 15’lik farkı Çayeli’nin hak etmediğini söyledi.

Karahan sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’Çayeli siyasette hep çalkantılı süreçlerle anılmıştır. 9 aydır siyasetin içerisindeki problemlerle, teşkilatın sokağa yansıttığı negatif algılarla anılmadığının kanaatindeyim. Bu bile başlı başına bizim için bir başarıdır diye düşünüyorum. Rize’de 12 tane ilçede lokasyon olarak birbirinden farklı seçim bölgeleri var. Bunların içerisinde neredeyse hiçbir teşkilatımız, milletvekilleri adaylarımızın açıklandığı 24 Mayıs gününe kadar saha çalışması yapmamışlardı. Biz 24 Mayıs gününe kadar ilçemizde yaklaşık bin 200 esnafımızı ziyaret etmiş ve o işi bitirmiştik. Kadın kollarımız ortalama 5-6 bin ev ziyareti yapmıştı. 54 tane köyümüze daha önce gidilmediğini oradaki insanlarımız bize söylüyordu. Biz 54 köyümüzün neredeyse yüzde 90’ına gittik, oralarda insanlarla bir araya geldik.  kollarımız müthiş çalıştı. Gençlik kollarımız daha önce hiç olmadığı kadar bu ilçeyi güzel süsledi. Birçok şey yaptık ama seçimde alınan sonuç bizim için yüzde 100 başarıdır denebilecek kadar bir seviye de değil. Bunun sebeplerini de iyi irdelemek lazım. Çünkü AK Parti teşkilatları Cumhurbaşkanlığı seçimiyle, milletvekili seçimleri arasındaki yüzde 15 farkı Çayeli’nde hak etmiyor. Buna neresinden baktığımızla alakalı. Başarımıdır, başarısızlık mıdır diye iyi değerlendirmek lazım.’’

"’ ÖNÜMÜZDEKİ KIŞ DOĞALGAZ’DAN KISA VADELİ FAYDALANILABİLİR’’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan"ın talimatlarıyla Ardeşen, Pazar, Çayeli ve Güneysu"da yapılan Doğalgaz çalışmaları hakkında bilgiler veren İshak Karahan şunları söyledi.  ‘’ Şu ilçemizden geçen ana hat, BOTAŞ’ın ihaleye çıkarıp bir firma üzerinden Rize’den Ardeşen’e kadar giden ana kullanım hattı. Aşırı yüksek basınçlı bir uygulama. Rize’de bu işin taşeronluğunu yapan firmaya EPDK lisans verecek. Firmanın ekipleri şuanda hazır. Lisans alanına Çayeli dâhil edildiği anda her binayı hedef alacak şekilde bir plan doğrultusunda kişilerin kullanımına uygun şekilde gazı getirecekler. Tahminlerimize göre yaz mevsimi çıkmadan bu işlem gerçekleşecek ve onlar da bu işlemi gerçekleştirecekler. Saha çalışmasının başlaması ardından ana şebekenin olduğu yere yakın yerler önümüzdeki kış gazdan kısa vadede faydalanabilir diye düşünüyoruz. İlçenin tamamı için böyle bir şey söylemek mümkün değil. ‘’ dedi.

"’ YENİ KAPALI SPOR SALONUMUZUN PROJESİ HAZIR !’’

Spor alanında önemli bir gelişme yaşadıklarını ifade eden Karahan yeni yapılacak olan kapalı spor salonu projesinin hazır olduğunu ifade etti.

Karahan sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’Sporu çok seven Cumhur başkanımızın talimatları ile ve aynı zamanda sporcu olan Bakanımız Osman Aşkın Bak"ın bizzat takipleriyle Gençlik Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün tarafından ilçemizde 6 tane semt sahası yapılıyor. Kapalı spor salonu projemiz hazır. İlçe stadımızın hemen yanında, içerisinde bireysel sporlarında yapılabileceği çok amaçlı bir salon yapılacak. 500 seyirci kapasiteli güzel bir kapalı spor salonu olacak. Öte yandan ilçe stadımızın zemini değişecek ve aynı zamanda mevcut trübin yıkılıp; dağ taraftaki alana daha modern bir trübin yapılacak.‘’

Mevcut kapalı spor salonunun yeri ile ilgili kısa vadeli planlanmış bir şeyin olmadığını ifade eden Karahan, ‘’Okullarımıza yakın bir lokasyonda olan Spor salonunun yeri ile Belediye Başkanımız Atilla Esmen ve Kaymakamımız Oğuz Şenlik bey ile görüşüyoruz. İlçemizde eksikliğini hissettiğimiz modern bir konferans salonu, modern bir kütüptane ve Halk Eğitim Merkez binası"nın içinde yer aldığı kompleks olabilir mi görüşmelerimiz oluyor. ’’ dedi.

"’BÜYÜKKÖY VE MADENLİ BELDEMİZDE STADLARIMIZ OLUYOR’’

İlçedeki stadyumun tadilat süresinde muhtemelen Büyükköy’de yapılan stadyumun amatör maçlarda  kullanılacağını ifade eden Karahan, ‘’Bakanlığımız tarafından Büyükköy Beldemizde zor şartlarla, ciddi bir emek sarf ederek ve maliyete katlanılarak güzel bir stadyum yapıldı. Orası bizim için kısa vade de çok işimize yarayacak. İlçedeki stadımızın tadilatı olacağı için muhtemelen bu sene amatör müsabakalar oara oynanacak. Bu ilçenin 5 tane takımı var. Bu takımların orayı kullanması bir fırsat olacaktır. Aynı zamanda Madenli Beldemizde bir stadyum yapılacak. O projenin de ihalesi yapıldı. İnşallah en kısa zamanda tamamlanıp hizmete sunulacaktır. Bu konularda Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın BAK’ın bu bakımdan özverisi çok fazla.’’ dedi.

"’SİYASETİN ÇAYELİSPOR’A KARIŞMAMASI LAZIM’’

Başkan Karahan siyasetin futbol takımlarına karışmaması kanaatinde olduğunu söyledi. Çayelispor’un taraflı tarafsız herkesin ortak değeri olduğunu ifade eden Karahan sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’Çayelispor bizim ortak değerimiz. Ben çocukluğumda Cemil abileri, Faik abileri orada top oynarken hatırlıyorum. O tribünlerde oturulacak yer olmadığı zamanları hatırlıyorum. Bizim o günlere dair bir hasretimiz var. Çayeli ismi çok kaliteli bir isim. Dolayısıyla bu ismi temsil eden her kurumda Çayeli’nin pasif duruma düşmesi söz konusu olamaz. Ben futbolla da çok ilgiliyim. Bizim bu işe müdahil olmamız yanlış anlaşılmaya mahal verecek bir durum. Siyasetin buralara karışmaması lazım. Çayelispor taraflı, tarafsız herkesin ortak değeridir. Çayelispor’la alakalı bir ön yargı var. Ortada kalmış gibi bir algı yaratıldı. Önceden beri bu süreçlerde görev almış bazı arkadaşlarımız bu konuyu inisiyatif alacaklardır.’’

- EĞİTİM FAKÜLTESİ’NE EK BİNA MÜJDESİ !

İlçede bulunan, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’de bağlı Eğitim Fakültesine ek bir bina yapılacağını ifade eden Karahan, ‘’Hem idari bölümlerinin olduğu bir bina ve hem de yeni dersliklerin olacağı yeni bir ek bina yapılacak. İhalesi olmak üzere. Bu proje üniversitemiz için ciddi bir katkı. Biz fakültemizi normal bir lise binasından ziyade, daha sosyal bir yapıya kavuşturabilirsek daha fazla öğrencinin tercihi oluruz. Artık eskisi gibi değil. Öğrenciler mevcut sınav sistemiyle puan alıyor, ondan sonra tercih yapıyorlar. İnsanlar Hatay’dan, Adana’dan kalkıp geliyor fakültesini bakmaya. Sonuçta öğrenciler 4 yıl okuyacak burada. O sosyaliteyi onlara vermemiz lazım.’’  dedi.

İlçenin Eskipazar Mahallesinde ilköğretim okulunun bulunmadığını ve bu konu hakkında bir çalışma yapıldığını ifade eden Karahan, mahallede bulunan ve aktif olarak kullanılmayan Orman İşletmesinin yerine okul yapma düşüncesinde olduklarını söyledi.

"’GALERİ SİTESİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM’’

İlçenin acilen bir galeri sitesine ihtiyacı olduğunu ifade eden Karahan, ‘’Bununla ilgili de Çayeli Belediyemizin bir projesi var. Limanköy bölgesinde planlanabilirse dolgu imar planı ile orada bir alan kazanıp, galeri sitesi yapmayı planlıyoruz. Çayeli’nde 50’ye yakın kayıtlı galeri var. Biz bunları oraya toplarsak onların çok daha iyi ekonomik alanda belli bir katkı elde edebilecekleri lokasyona haline getirilmiş oluruz. Çayeli galerilerle anılıyor. Bu proje şehri, onların şehir içerisine vermiş olduğu yükten kurtarmış oluruz.’’ dedi.

Belediyenin kentsel dönüşüm konusunda Bakanlık nezdinde bir çalışması olduğunu ifade eden Karahan, ‘’Kentsel dönüşüm İçemizin olmazsa olmadır. Bu konudaki süreç zor. Belediyemizin bu konuda Bakanlık nezdinde çalışmaları var. Belirlenen bir kentsel dönüşüm alanı var. Şairler deresinden yeni yapılan meydan arasında kalan alanla ilgili bir proje. Şahsen çok önemsiyorum. Bizimde bu konuda zamanında çok ciddi önerilerim oldu. Eğer o proje doğru bir şekilde tamamlanırsa nu ilçede trafik sorunu da kalmaz, sosyal alan problemi de ortadan kalkar. Bunu mutlaka gerçekleştirmemiz lazım.’’ dedi.

Muhabirler: Ahmet Bayraktutan, Mustafa Taş Fotoğraflar: Kubilay ATEŞ

Yorumlar (7)
rize çayeli 2 yıl önce
galeri meselesi en kısa zamanda hayat geçirilmeli ...alan madenliden yukarı çok alan var mesela belediye garajının oralar alan çok belediye yapsın galeri sitesini kiraya versin gelir sağlasın kendien
GÜL 2 yıl önce
AK parti ,bir önceki milletvekilliği seçiminden bu seçime ,REİS oyu aynı ancek vekillik oyu düştü,neden,Hayati yazıcıyı mı beğenmedi bu millet.Hayır .Ee tepki niye.Çayeli milleti hiç hakkı olmamasına rağmen sadece,Recep Tayyıp Erdoğan için Hikmet ayara oy verdi.O ne yaptı.Çayeline hiçbirşey yapmadığı gibi,ak partinin vekili ünvanı ile teşkilatı kafasına göre yapılandırmaya başladı ve gelecek hesapları yapmaya başladı.Bunu yaparken de kendi vekilliği döneminde gece gündüz onun için çalışan parti yönetinini bile hiçe saydı.Hatta ,Çayeli belşediye başkanı kendisinin istememesinden dolayı olduğuından Atila esmene bile tavır aldı.Niye böyle bir şeye girişti,Çünkü ,daha önce koçluk yaptığı takımın elemanları köşe başlarını tutmalıydı.Ancak hesap tutmadı.Çayeline ne hizmet yaptı ,hiç,Şu anda sokağa çıkamaya bile yüzü yok ,siz seçim çalışmalarında hiç gördünüzmü onu.Ancak kendisi bundan rahatsız deyil.çünkü adam bu .yıllardır tanıdığımız adam bu.Evet Çayelinde Ak partinin oyları Hikmet Ayar ve İshak karahan sayesinde buralarda
Sedat KASARCI 2 yıl önce
Değerli Başkanım; rabbim siz ve ekininizden razı olsun. Rabbim hizmetlerinize hizmet katmayı ve halkın duasını alabilmeyi nasip eylesin. Saygı ve sevgilerimle.
ALİ 2 yıl önce
Evet siyasetin çayeli spora karışmaması lazım.Neden mi ,çünkü ishak karahan ilçe başkanı oldu sıkıntıya gelemez.onun derdi belediye başkanı adayı oldu oldu,olmadı doğru işinin başına.Aman ha çayeline bir katkınız olur.
BİROL KISIR 2 yıl önce
sevgılı başkan sizin çalişmalarınızı uzaktan da olsa takıp etmeye çalıştım sizleri tanıdığım kadarıyla cayeli sevdalısı cayeli için mücadele eden .herşey daha güzel bir Çayeli için olduğunu biliyorum ancak burda halkın verdığı tepkı bır oncekı vekıllerın ozellıklede çay konusunda hiçbir şey yapmadıklarından dolayıdır özelliklede çaykurun ınsanlarla dalga geçer gibi acele etmeyın herkesın cayını alaçağiz özel sektöre cay vermeyın derken kimseden ses çıkmadı kaldı kı özel sektör 1800 tl cay aldı günlük fiyatlar aşağı yukarı oynamalar yaptılar halkında bir şekilde tepki vermesi normal deyıl mı şunuda ıyı bılıyorum kı alınan oy başta RECEP TAYYIP ERDOĞAN ve sizlerin yaptığı çalışmalar sonucundan alınmıştır
rize çayeli 2 yıl önce
Recep Tayyip Erdoğan gece gündüz çalışır Çayeli belediye başkanı kaptanpaşa köyünde ok masasında okey oynar, nasılsa REİS onların yerine de çalışıyor..hiç kimse reis gibi hayatı bey gibi çalışmıyor bu böyle biline .... başkanın genç dinamiksin ...gençlerin önü açılmalıdır inşallah senide harcamazlar...
ÇAYELİ 2 yıl önce
ÇAYELİ HALKINI DENİZLE BÜTÜNLEŞTİRMELİ........sahile ACIL belediye kendi eliyle ranta dönüştürmeden çayeli sahilinde sosyal alanlar tesisler yapmalı vatandaş ailesiyle akşamdan oturabileceği denizi seyredebileceği alanlar yapmalı .......ARDEŞEN belediye başkanını HAKAN GÜLTEKİN bu yönde kutluyorum ve taktir ediyorum halkı için çalışıyor ......
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
17°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Namaz Vakti 26 Mayıs 2020
İmsak 02:51
Güneş 04:44
Öğle 12:20
İkindi 16:18
Akşam 19:46
Yatsı 21:30