Geçmişte Yaptık Şimdide de Yaparız

Kaçkar Gazetesi eski İmtiyaz sahiplerinden gazeteci Nacettin HATİPOĞLU yeni yazısında anayasa oylamasına destek istedi.

SİYASET 09.08.2010, 10:47 24.04.2020, 03:46
3401
Geçmişte Yaptık Şimdide de Yaparız

Siyasette asgari nezaket kuralları var. Bu kadarına bile uymayanlara cevap vermek için hemşerilerimize yeni bir fırsat daha geldiğini düşünüyorum.

Rizeli Mesut Yılmaz'a Sahip Çıktığı Gibi Tayyip Erdoğan'a da Sahip Çıkmalı.

Efendim: Vaktiyle Sayın Süleyman Demirel, Rize meydanında Sayın Mesut Yılmaz’ı kast ederek “Hamsi kavağa çıkarsa ancak başbakan olur” demişti. Bu nezaketten uzak söze hemşerilerimiz o gün haklı bir tepki vererek Sayın Yılmaz’da oylarını kenetlemişti. Sayın Demirel’de o zaman var olan bir milletvekili çıkarma şansını kaybetmişti.

RİZELİ 'RECEP BEY'İN HESABINI SORACAKTIR

Rizeli hemşerilerimize bu günlerde de yeniden böyle bir görev düşüyor. Zira geçtiğimiz günlerde Rize’ye gelen Sayın Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığa seçilmesinden sonra başlayan alaylı “Recep Bey” ifadesini sürdürmeye devam etti. Sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın anne baba ocağı olan Rize’de de bu tavırları takınan hatta daha da ileri giderek “Recep” diyebilen bir parti liderine Rizeli hemşerilerimizin elbette bir cevabı olmalı. Hele bu liderin bir kahveye girip masada oyun oynayanların davetine “Recep bey olsa oynarım” diyecek kadarda küçülmenin hesabını, hemşerilerimiz referandumda çok yüksek bir evet vermek suretiyle sormuş olacaktır inşallah.

 Konu buraya gelmişken elime geçen anayasa değişiklik paketiyle ilgili kitapçıktan aklıma kalan ve sayabileceğim kazanımlarımızdan bir kısmını kısaca bende sıralamak isterim.

Ülkem daha demokrat bir yapıya kavuşsun istiyorum. Darbeleri ve askeri müdahaleleri onaylamıyorum. Askeri vesayetin devamını arzulamıyorum, Darbecilerin ve onlara yardım edenlerin hesap verebilmelerini istiyorum. YAŞ kararlarıyla ordudan atılan insanların mahkemelerde haklarını arayabilmelerini istiyorum. Mahkemelerin, kendisini halkın iradesiyle seçilen hükümetlerin yerine koymasını istemiyorum. Ülkede faili meçhul cinayetlerin olmasını istemiyorum. Yargı bağımsızlığı güçlensin ve yargı tarafsızlığı sağlansın istiyorum. Sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasını istemiyorum. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunabilmeyi istiyorum. Tüm hâkim ve savcılarımızın kendileriyle doğrudan ilgili olan HSYK üyelerini seçmede söz sahibi olmalarını istiyorum. HSYK ve Anayasa Mahkemesine seçilecek üyelerin seçiminde, adaletin sağlanmasını istiyorum. Grev hakkının önündeki engellerin ortadan kaldırılmasına, memurlara toplu sözleşme hakkının verilmesi ve emekli memurların da bu sözleşmeden yararlanmasını istiyorum. Kamu görevlilerine verilen cezalara hukuk yolunun açılmasını istiyorum. Kadın, çocuk, özürlü, şehit aileleri ve gaziler daha avantajlı konumda olsun istiyorum. İnsanların kendileriyle ilgili kaydedilen bilgilere rahatlıkla ulaşmasını, yanlışsa düzeltilmesine imkân sağlansın istiyorum. Özgürlük ve eşitlik istiyorum, vs vs.

Değerli dostlar özetle 12 Eylül darbe Anayasası'nın bir kısmının dahi değişiyor olması referandumda evet dememiz için vicdan sahibi herkese yeterli olduğunu düşünüyorum.

 Hayır diyenlerin şuana kadar yaptıkları tek eleştiri konusu dokunulmazlıklar konusudur. Gelin Ak Parti iktidarının ilk dönemine gidelim. Meclis başkanı hemşerimiz Sayın Köksal Toptan mecliste grubu bulunan partilere bir çağrı yaparak dokunulmazlıklar konusu dâhil Anayasa değişikliği ile ilgili bir uzlaşma komisyonu kurmak ister ve her partiden iki üye vermesini talep eder. Bu komisyona sadece CHP üye vermez ve dokunulmazlıkları su istimal etmeye başlar. Yine Sayın Bülent Arınç’ın Meclis başkanlığı döneminde de aynı çağrı yapılır fakat yine CHP üye vermeyi reddeder ve ne yazık ki bu konuyu su istimal etmeye devam ederek bugünlere gelinir. Oysa Ak Parti ta başından beri dokunulmazlıklar konusunda, sadece milletvekilleriyle sınırlı kalmasın bütün kesimleri kapsasın istiyor ve bunu hep birlikte yapma teklifini sürekli yeniliyor. Şimdi soruyorum dokunulmazlıklardan kim kaçıyor Allah aşkınıza.

 Hayır diyecekler aslında: Balyoz davası sanıkları ordu evlerinde saklansın mahkemeye ifade vermeye gitmesin. Faili meçhul cinayetler devlet politikasıdır kimse hesap vermesin cinayetler devam etsin. Günlerce televizyondan gösterilen Heron larla ilgili iddialara kimsenin bir açıklama yapması gerekmez, gibi daha çokça sayılabilecek hukuksuzluklara evet demiş olacaktır. Ancak değişik partilere gönül vermiş yönetim kademeleri dışında ki sağduyulu insanlarımız ile birlikte her defasında biraz daha gülünç duruma düşerek “Neden bu Anayasa paketinde fındık, fıstık, üzüm, kayısı, künefe, meyve, sebze yok” diyene inanmayan seçmenler bu referandumun en önemli kahramanları olacaktır Allahın izniyle.

Değerli dostlar biraz uzadığının farkındayım ancak ben öyle sürekli yazı yazıp kafanızı karıştıranlardan değilim. Yazdıklarında veya söylediklerinde parti taassubundan öteye geçemeyenler kafasını kuma gömüp okuyuculara veya dinleyicilere bir şeyler verdiğini, onları yönlendirebildiğini zanneden militanlıktan psikopatlaşan şarlatanlar var. Lütfen bunlara referandumda neden hayır diyeceklerini sorun inanın cevapları kem kümdür. Kaçkar Gazetesinde de bu neviden yazan köşe yazarı arkadaşlar var onlar kendilerini bilirler. Neden hayır dediklerini fazla değil üç, beş madde ile yazmalılar. Ben en azından Kaçkar’ımızda bu arkadaşları okumak isterim.

Çok uzattım hakkınızı helal edin. Şimdiden Ramazan ayınız ve bayramınız mübarek olsun. Allaha emanet olunuz.

Yorumlar (27)
Benbirtrabzon 11 yıl önce
Rize'de militanlıktan psikopatlaşanlar oldukça fazla sanırım. Yöneticilerin, siyatçilerin, Sanayici ve İş adamlarının saygın olanlarının yanında şarlatanlarıda olur. Bence bu arkadaşlarda referanduma evet diyerek Sayın Mesut Yılmaz'dan daha fazla yararına olacak bir oylama olduğunu düşünmeliler. Yazar medyada pek raslanmayan bir ifadeyle hayırcılara yüklenmiş.Bir evetçi olarak kocaman bir brova
agah 11 yıl önce
asıl sen hakkını helal et nacettin abi sonuna kadar evettttt.
çayelili 11 yıl önce
önce şundan başlayalım:sana verilen işin karşılığını iyi veriyosun.hangi özelliğinden dolayı belediyeye alındın.danışman olarak.anayasa kitapçığından ve komisyonlardan bahsediyorsun.davet göndermiş de chp katılmamış gerek varmıydı chp ye, tek başına yeterli değil mi sayısı şimdiye kadar çağırmış mıydı chp yi.daha önceleri gündeme geldiğinde dokunulmazlık hükümetin tavrı diğer dokunulmazlıklarda kalkarsa olur şeklindeydi.dışarda general kalmadı içeri atılmamış.tabi bazıları hariç hani zırhlı araç alınan sivil anayasa yapılırken 12 eylülü yapanlar ve e muhtırayı yapanlardan hesapla başlanır.onlara üstün hizmet madalyası vererek değil.hayır vermenin binlerce açıklaması vardır ama evet demenin klişeleşmiş kitapçıkta olmayan maddelerle hiç de alakası yok.içinde grev hakkı sendikalaşma varmı daha 15.madde ortada dururken.yök ele geçirilince kaldırılması düşünülmeyen sezerin atamalarını eleştirip doğru olmadığını söyleyenler şimdi yanlışı doğru olarak tekrarlıyorlar.unutmadan yıllar önce allahın ürününe kotamı olur ve 1 tl olmalı denildiği zaman 9 sene önceydi belki unutulmuştur.
AHMET KARA 11 yıl önce
bu yazıyı yazan zatı muhterem yazar dimi,bu seçim bir parti seçimi deyil,tayıp beyle mesut beyin siyasi çekişmeside deyil,bu türkiye cumhuriyeti devletini bütün etnik kimliklerle yaşayacağı bir uzlaşma metninin seçimi,bu anayasadaki hükümetin amacı ne ,ne yapmak istiyor,adam yazar olarak bunu anlatacağına,duygu sömürüsü yapıyor,ülke bunun gibi gaflet ve delalet hatta ... içinde olan yazarlar sayesinde bu hale gelmedimi,ben evetçi yada hayırcı diye bişey demiyorum,değiştirilmesi istenen maddelerin ne olduğunu ne yapıldığını bilerek oy atılmasından yanayım,bunun gibi zavallı yazarlara bakıpta sakın oy atmayın,evet te atacaksan,hayırda atacaksan,neolduğunu bil de at kardeşim
yok 11 yıl önce
belediyedeki işinizi bırakın ak partiye, rıza çakır başkannın yanına siyaset yapın.siz bir memur bu tip yorumlar yapmayın milleti yönlendeirmeyin. anayasayı ihlal ediyorsunuz suç işliyorsunuz.
gerçekçi 11 yıl önce
Nacettin beyin zaman zaman yazi yazdığını biliyodumde gazeteci olduğunu yeni öğrendim. aslida hamsi-kavak söylemi bir espiriidi. ama siyasi alanda ranta dönüşturulmaya çalışıldı. nacettinbey elmelarla armutları karıştırdı. o birseçimdi bu bir referandum. insanların sizin gazınıza ihtiyaci olduğunu hiç sanmıyorum. bahsettiğiniz seçimde acaba siz demirele dersverenlerdenmiidiniz, yoksa negüzel söyledi diyerek kıs kıs gülenlerdenmi. siyasiler hiç hoşagitmeyecek şekilde birbirine saldırıyolar. aslında çıkacak sonuç ne türkiyeyi ihya edecek nede yerin dibine sokacak. buhiddet niye anlayamiyorum. bide nacettinbeygibi işebenzinle yaklaşanlar , sonumuz iyiolur inşallah. nacettinbey şünü hesapladimi acaba :rizeliler recep bey in hesabini sorsa, memür efendilerde kendi hesabini sorsa kim karli çıkar. dua edelimde parti liderlerimiz birazdaha olgun olsun. bide nacettinbey geçmişte yaptık demesin, yaptılar yine yaparlar desin. allah cc.dileğim referandum sonucunun ülkemize hayirli olmasıdır. lütfen busıcak havada insanları gaza getirmeye çalışmayalım.
Asker 11 yıl önce
evet Nacettin beye katılıyorum. adımdan da anlaşılacağı gibi askerim kimliğimin gizli kalması gerekiyo.
gelelim yoruma askeri kesimde görüştüğüm hayırcı arkadaşlar neden hayır kaonusunda verdikleri cevap Ak partinin yaptığı anaysa o yüzden derler açık açık. sanki babasına yapıyo başbakan Ben çok önde gelen komuta kademesinde deilim ama benimde oyum evet olacak ve 12 eylüle gelene kadar herkese yazarın anlattıklarını anlatacağım..
R.T.E 11 yıl önce
abilerimiz oyle seyler yazmıslarkı sanırım aralarında bir kısı memur yada ona benzer bır gorevdedır nacettın bey memur gorevınde evet ınsanlarla ılgılenen memur koltugunda ayaga kalkıp ınsanların elını sıkan memur koltugunda memur koltuguna oglunu oturtan ve cayelı ınsanının ıslerını ogluna yaptıran eskımız kuflenmıs memur degıl yada mustafa kaşıkcının zamnında beledıye gırıp el işi yapan kadın memurlardan degıl kendını bısey sanıp ılkokul mezunu memurlardan degıl ınsanlara kendını cok buyuk bır kısıymıs gıbı bakan o gozlu memurlardan degıl siz memursunuzda nacettin bey memur değil buna anca gulerım sonuna kadar bu ülke için evet yarın açın gozlerınızı bırdaha bakın ınsanlar kımden yana haktan yana darbecılerden yana degıl evet evet evet.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner49
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Newcastle 35 39
15. Brighton 35 37
16. Southampton 34 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 35 52
7. Real Betis 34 51
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 34 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak 03:15
Güneş 04:58
Öğle 12:19
İkindi 16:13
Akşam 19:30
Yatsı 21:07