banner228

banner225

Alim, gazetecilerin sorularını cevapladı

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim Rize’de görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Rize’nin gündemine dair soruları cevapladı.

SİYASET 09.06.2022, 12:43 09.06.2022, 13:16
91
Alim, gazetecilerin sorularını cevapladı

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Alim toplantının açılış konuşmasına şu şekilde başladı: “Kısa zaman önce ilimizin sanatsal eseri olan  muazzam bir  güzelliği olan Rize Artvin Havalimanımızın açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla resmi rakamlara göre 70 bin ama çaylıklar dış arazilerle daha da fazla olan muhteşem bir katılımla gerçekleştirdik. Bu yatımın ilimize kazandırılmasında Cumhurbaşkanımıza destek veren muhteşem bir açılış olmasında pay sahibi olan tüm teşkilat mensuplarımıza AK Parti ailemize çok teşekkür ediyorum. Her bir kademesinde üyelerimize varıncaya kadar can hıraç bir şekilde çok titiz heyecanlı bir çalışma gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanımızın katılımıyla çok coşkulu ve heyecanlı bir kalabalıkla gerçekleştirdiğimiz bu açılış sadece Rize’nin değil  Türkiye gündeminde yer alarak haftalarca konuşuldu. 76 yaşında amcalar, 85 yaşında teyzelerimiz, halalarımızı hep gördük bastonuyla gelen güneşin altında bekleyen yaşlılarımız çınarlarımızı gördük. Bunlar da bizi çok mutlu etti. Bir taraftan gençlerimizin bir taraftan yaşlarımızın o alanda olması ak partinin her kesimin partisi olduğunu bütün kesimlerin partisi olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Bize bu gururu yaşatan hem hemşerilerimize hem de cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz.  Devamında da aynı gün çayla alakalı sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu taban fiyatı ve sonrasında kuru çay zammıyla beraber piyasa da oluşan güzel ortam hemşehrilerimizin yüzüne yansıdı. Bugün baktığımızda ilimizde  havalimanın açılışıyla birlikte birinci sürgün yaş çay kampanyasının olumlu bir şekilde devam etmesi ve bunlarla beraber ilimizde şehir hastanesi lojistik merkez ve diğer yatırların ummalı bir şekilde ve durmadan devam etmesi hemşehrilerimize olumlu bir hava etkisi oluşturuyor bu durum bizleri de ziyadesiyle mutlu ediyor” dedi.

“Devasa bir eseri hemşehrilerimizle buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz”
 Rize- Artvin Havalimanı sefer durumlarıyla ilgili sorulara yanıt veren İl Başkanı Alim “ 5 milyarlık bir yatırımı yapan idare planlamayı da yapacaktır. Baktığımızda yeni açılan bir havalimanı sefer sayıları güzel bir seviyede elbette ki yoğunluk olduğu durumlarda yeni sayılar açılacaktır. Şimdi Pegasus seferlere başlayacak. Diğer havalimanları nasılsa bizim havalimanımızda aynı şekilde işleyişi sürdürüyor. Bir aksaklık yok. Burada hemşehrilerimize de teşekkür ediyoruz havalimanımıza sahip çıkarak  seferlerin dolu bir şekilde yapılmasını sağlıyorlar. Yeni açılmış bir havalimanı sistemin tamamının oturması lazım. Yurt dışı seferleri de başlayacak biraz sabırlı olmak lazım. Devasa bir eseri hemşehrilerimizle buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Hiç kimsenin endişesi olmasın devamında da hemşehrilerimizin taleplerine göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“Lojistik merkez sıradan bir liman hüviyetinde değil”
Rize’de yapımı devam eden büyük projelerin durumları ile ilgili bilgiler aktaran Alim”Şehir hastanemizin dolgusu devam ediyor inşallah yıl sonuna kadar dolgusu tamamlanacak.İnşallah bu yıl bitmeden şehir hastanemizin Üs yapı ihalesi de yapılacak. Lojistik merkez ile alakalı çalışmalar aynı şekilde hummalı bir şekilde devam ediyor. Baktığınızda her iki tarafı da gözlemlediğinizde çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini müşahade ediyorsunuz. Lojistik merkezimizle alakalı  sürekli ifade ediyoruz. Lojistik merkez sıradan bir liman hüviyetinde değil bambaşka bir misyonu olan bir yatırım. Baktığınızda dört ayrı rıhtımı olan yani kendi içerisindeki sınıfa göre gemilerin yaklaşımında dört ayrı rıhtım olan derinliği 18 metre olan ölçülerde. Ülkemizde üç limanımız var bu dördüncü oluyor. Mersin bizimki büyük gemilerin rahatlıkla içinde dönebileceği bu teknik özelliklerde.Devamında Ovit ikizdere yolunu tamamlanması ile birlikte Ovit tünelinin arkada Kırık Dallıkavak tünellerini tamamlanmasıyla beraber güneydoğudaki ticaret bizim lojistik merkezine akacak. Şu anda ülkemizdeki hiçbir lojistik merkezde tren yolu olmayan bir merkez yok. Dolayısıyla tamamlandığında demiryolu yine gündeme gelecek. İlimiz bu yatırımlarla birlikte  bambaşka bir lojistik üs olarak  stratejik bir konuma geliyor.
 

“ilimizde ve ülkemizde iktidar sorunu yok büyük bir muhalefet sorunu var” 
Rize’nin hizmet noktasında altın dönemini yaşadığını ifade eden İl Başkanı Alim “Osman Karavin caddesindeki Kentsel dönüşüm fevkalade bir şekilde ilerliyor.  Hayrat’taki konutlar, Yağlıtaş’taki  konutlar, Salarha’ daki konutlar, toplu konutlar Muradiye‘de yapılan, Ayder’deki dönüşüm bütün bunlar hakikaten bir taraftan büyük yatırımlar ve stratejik öneme sahip yatırımlar. Diğer taraftan da kentin estetiğine ve sosyal yaşamına yönelik faaliyetlerle Rize altın dönemini yaşıyor hizmet noktasında. Atatürk Caddesi’ndeki iyileştirmeleri meydanın hemen üst Sokağı’ndaki kültür sokağı belediyemizin yapmış olduğu nokta atışı muhteşem yatırımlar. Bu yatırımların devam etmesi muhalefete de dokunacak hiçbir şey bırakmayınca farklı şeylere odaklanıyorlar. Esasında ilimizde ve ülkemizde iktidar sorunu yok büyük bir muhalefet sorunu var içler acısı bir durumdayız bu konuda. Keşke sağlam güçlü bir muhalefetimiz olsa bu bizim arzuladığım bir şey. Maalesef muhalefet kısır döngü içerisinde bir şey üretemiyor. İnşallah bizim yatırımlarımız, yeni yatırımlarımızda muhalefetin de bir vizyon oluşturmasını sağlar” ifadelerini kullandı.

“Recep Tayyip Erdoğan var olduğu sürece çayın hamisi Recep Tayyip Erdoğan’dır”
Çayla ilgili çok iyi bir süreç var. Çok güzel bir kampanya dönemi geçiriyoruz hep birlikte. Tabii ki hemşerilerimizin mutluluğu bizleri de ziyadesiyle mutlu ediyor çünkü bizler ne için siyaset yapıyoruz gayemiz zaten hemşerilerimizin mutluluğu. Cumhurbaşkanımız çok güzel bir fiyat açıkladı hemşerilerimizin beklentisinin üzerinde yaş çay fiyatı oldu. Özel sektörün devlet fiyatında çay almasından dolayı vatandaşımız hem devleti tercih etti hem özel sektörü.bu sayede bir yoğunluk yaşanmadı. Özel sektörde tercih edilince devlette bir yoğunluk olmadığı için ÇAYKUR da kontenjan uygulamasını gerçekleştirmedi. Hemşerilerimiz de rahatlıkla çay satma faaliyetini gerçekleştirdi. İnşallah ikinci ve üçüncü kampanyada bu şekilde devam eder. Çay kanunu konusunda son çalışmalar değerlendirmeler yapıldı en kısa zamanda inşallah çay Kanunumuzda meclisin gündemine gelecektir son haliyle eli kulağındadır. Müstahsillerimizin mutlu olacağı bir kanun düzenlemesi olacaktır ama ben her zaman şunu söylüyorum piyasa güzel olduktan sonra hemşerilerimiz çayını rahatlıkla sattıktan sonra güzel fiyata sattıktan sonra kanuna fazla kimse odaklanmıyor ama yine de olumsuzlukların olduğu dönemde çay piyasasını düzenleme anlamında bu kanunu çıkarmamızda fayda var.  Şunu da belirtmek lazım Rize’de Recep Tayyip Erdoğan var olduğu sürece çayın hamisi Recep Tayyip Erdoğan’dır bu konuda hemşerilerimiz müstahsilimiz müsterih olsun dedi.

“Kampanya başlamadan bu iki fabrikamızda faaliyete geçmiş olacak"
İkizdere ve Çamlıhemşin Organik Çay fabrikalarıyla ilgili değerlendirmelerde buluna Alim “Çamlıhemşin ve İkizdere’ye  sözümüz vardı. Şu anda çok hızlı bir şekilde imalatlar devam ediyor dün ikizdere’ deydik. İkizdere’deki fabrikanın yapımını gördük ve müteahhitle konuşmamızda kasım ayı itibari ile teslim edileceğini öğrendik. Bir taraftan inşaat çalışmaları devam ederken bir taraftan ta imalat makinaları sipariş ediliyor inşallah önümüzdeki yıl yaş çay kampanyası başlamadan bu iki fabrikamızda faaliyete geçmiş olacak. Belki devamında yeni güzellikler yeni iyileştirmeler beraberinde gelecektir” dedi.

“Batçık projesi çok önemsediğimiz trafik yoğunluğunu hafifletecek bir poje”
Batçık projesi ile ilgili çalışmların devam ettiğini aktaran İl Başkanı Alim “Şu anda batçıkla alakalı karayolları farklı bir proje sundu. Belediye Başkanımız milletvekillerimiz hepimizin ortak kararı orada bir batçık projesinin olması. Cumhurbaşkanımızla da daha önce konusu oldu. Cumhurbaşkanımız da bu konuda batçıkla alakalı çalışmaların yapılması konusunda ulaştırma Bakanımıza gerekli talimatı verdi. İnşallah orada olması gereken  verimli proje. Batçık olması ile birlikte güney Çevre yoluna müftü mahallesi kavşağının gerçekleşmesi ile ciddi bir trafik yoğunluğu hafifleyecektir. AVM den hem güney çevre yolundaki trafikten yoğunluğu hem Menderes bulvarındaki trafik yoğunluğu hem de merkez kavşak yani Osman Karavin caddesi önündeki merkez kavşağında trafik yoğunluğu da hafifleyecektir.Dolayısıyla alternatif bir kavşağın emniyetin orada olması buradaki trafik yoğunluğu hafifletecektir. Bu projeyi çok önemsiyoruz. İnşallah bununla ilgili de ilerleme kat edeceğiz çok önemsediğimiz şehir merkezinde görünümünü değiştirecek Salarha Tünelinin elin trafiğini rahatlatacak oradaki ulaşımını kalitesini yükseltecek olan bir proje. 

banner235

“Bu yatırımların tamamlanmasıyla hep birlikte daha yaşanılabilir bir şehre kavuşmuş olacağız”
Bu çalışmalar tamamlandığında pazar yolu caddesi emniyetin önündeki kavşak diş fakültesi arkasındaki araştırma hastanesinin altındaki   oradan geçen yolun tamamlanması, millet bahçemiz belediyemizin üniversitenin kendine yapmış olduğunuz sosyal yaşam alanının yanındaki deniz feneri, sosyal tesis, Portakallık mahallesindeki yeşil alan güneşli havalarda hemşerilerimizi çok büyük teveccühü var. O alanında  büyütülmesi konusunda belediyemiz çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte  hep birlikte daha yaşanılabilir bir şehre kavuşmuş olacağız inşallah. Ulaşım noktasında ki bu büyük yatırımların da gerçekleşmesi ile gerçekten bambaşka bir şehir görüntüsüne kavuşmuş olacağız. Bütün bu yatırımları yapan bütün bu yatırımları hemşerilerimize ulaştıran, siz değerli basın mensuplarının karşısında başı dik bir şekilde bu yatırımları anlatmamızı sağlayan Cumhurbaşkanımıza da ben buradan tekrar teşekkür ediyorum şükranlarımı arz ediyorum.”dedi.

“Ortak bir noktada buluşarak onların memnuniyetini sağlayacak bir şekilde bu durumu da inşallah tamamlayacağız”
Sanayi sitesinin sorunları ile ilgili esnaflarla sık sık bir araya geldiğini aktaran Alim “Esnaf kardeşlerimizle bir araya geliyoruz, konuşuyoruz. Mevcuttaki yerle ilgili kamulaştırmalar her şeyi tamamlanmış burayla ilgili taşınmanın olumsuz anlamda olmaması gereken hususları niye taşımamamız gerekiyor hususları bize aktarmalarını istiyoruz istişarelerde bulunuyoruz. Gerekli aksaklıkların giderilmesi konusunda durumun iyileştirmesini konuşuyoruz kendileriyle.Yine önümüzdeki günlerde o görüşmeleri devam ettireceğiz. Kesinlikle şu sebepten dolayı olmaz dedikleri konular varsa bunları bizlere aktarsınlar. Ortak bir noktada buluşarak onların memnuniyetini sağlayacak bir şekilde bu durumu da inşallah tamamlayacağız. Çok önemli konulardan biridir mevcut sanayi sitesine baktığınızda  dışardan bakınca da çok kötü bir görüntüsü var ama bu taşınma ile birlikte oradaki esnafımızın da mutlu olacağı şekilde bir çözüm  bulabilme gayretindeyiz.”dedi.


 

Yorumlar (1)
HİLMİ KANBER 2 hafta önce
baksanıza halumuza niçin hiç yorum yapılamayı bu haberunuza
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?