Ülkü Ocakları Genel Başkanı Rize’de Devir Teslim Törenine Katıldı Ülkü Ocakları Genel Başkanı Rize’de Devir Teslim Törenine Katıldı

Rize’de başlayan yağışlar neticesinde 24 saatte metrekareye Çayeli'nde toplam 206 kg yağış düştü. Yağışlara bağlı olarak oluşabilecek afet risklerine karşı 38 vatandaş tahliye edildi. Ölü ya da yaralı olmadığı yağışlar sonrası ulaşımda kapalı yerleşim yeri bulunmamaktadır. Tüm yerleşim yerlerine su ve elektrik verildi.

Yol açma ve temizleme, tahkimat, dere yatağı boşaltılması, sel tahribatı önleyici tedbirler ve heyelan temizliği çalışmaları toplam 112 iş makinesi, 28 araç ve 250 personel tarafından yürütüldü.

Rize valiliğinden yapılan açıklamada;

İl Özel İdaresi; 58 iş makinesi, 64 personel ile 41 köyde, Karayolları: 24 iş makinesi, 15 araç, 80 personel ile 4 noktada, DSİ:22 iş makinesi 60 personel ile 8 noktada, Çayeli Belediyesi: 8 iş makinesi, 13 araç, 46 personel ile 8 mahallede.

AFAD 8 teknik personel ve 2 araçla jeolojik etüt ve altyapı çalışmalarına devam etmektedir. Bugüne kadar yapılan etütler sonucunda 89 ayrı noktada 107 adet konut heyelan riski bakımından incelenmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde heyelana maruz kalan / kalabilecek durumda olan 39 konutun nakline karar verilmiş 19 konut için 15 adet afet önleyici istinat duvarları yapılması önerilmiş 19 konutun kontrol etütleri programına alınması önerilmiştir. Altyapı çalışmaları kapsamında ise Çayeli Abdullahhoca köyünde 5 noktada tespitler tamamlanmış olup diğer köy ve mahallelerde çalışmalar devam ediyor.

Zarar Tespit Çalışmaları kapsamında İl Defterdarlığı 8 personel 2 araç ile zarar tespit çalışmalarına devam etmektedir. Çayeli ilçesinde konut, işyeri ve araçlarda toplam 6.406.500TL zarar tespit edildi.

Tarımsal ve Hayvansal Zarar Tespit Çalışmaları kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 4 personel 2 araç ile zarar tespit çalışmalarına devam etmektedir. Çayeli ilçesinde toplam 151 çay üreticimize ait 92,85 dekar çay bahçesi zarar görmüştür, ayrıca 8 adet arı kovani telef oluştu.

Haber: Halil İbrahim Saklı