Prof. Dr. Yusuf Tutar, kimya lisans eğitiminden sonra burslu olarak yüksek lisansını Oregon State Üniversitesinde Biyokimya-Biyofizik, doktora eğitimini Teksas Teknik Üniversitesinde Biyokimya alanında tamamladı.

Stanford Üniversitesinin yaptığı dünyada en etkili bilim insanı sıralamalarına giren Prof. Dr. Tutar, onkoloji ve ilaç alanında etki değeri yüksek 19 bilimsel derginin editörü olup, Bentham Tıp kitapları editörüdür. Hazırladığı projelerle doktora sonrası çalışmalarını Rutgers Üniversitesi Tıp Fakültesinde moleküler biyoloji, Amerikan Sağlık Enstitüsünde (NIH) genetik alanında tamamladı.

Türkiye şampiyonları Tavuk Dünyası’nda misafir edildi Türkiye şampiyonları Tavuk Dünyası’nda misafir edildi

Amerikan Sağlık Enstitüsü Kanser Araştırma Merkezinde araştırmalar yapan Prof. Dr. Yusuf Tutar, 2005 yılında ülkemizde araştırmalarına devam etti. Yürürlükteki projelerle 74 Tübitak (1001, 1002, 3001, 3501, 1004, 2218, 2209, 2247), COST, Horizon, Tüseb, Sağlık Teknolojileri, NIH, BAP projesi olup 26 ulusal/uluslararası iş birliği bulunmaktadır. Bu projelerle meme, serviks kanserleri üzerine etkili olan ilaç etken maddeleri geliştirmiş, patent/patent başvuruları ile ticarileşmesi için anlaşmalar imzalamıştır. 108 makale, 11 kitap, 37 kitap bölümü bulunmakta olup uluslararası/ulusal 98 sunum yapmış ve Türkiye Bilimler Akademisi Genç Bilim adamı, Dünya Bilimler akademisi asosiye üyesi gibi 18’i yurt dışı toplam 24 ödülü de bulunmaktadır.

Haber: Büşra Bayraktutan