Türkiye'nin Sayılı Yatırımları Rize'de Yapılıyor

Ak Parti Rize Milletvekili KARAL; Rize’de Yapımı Devam Eden Bazı Projelerimiz Türkiyenin Sayılı Yatırımıdır

RÖPORTAJ 12.01.2013, 14:51 29.04.2020, 23:19
4578
Türkiye'nin Sayılı Yatırımları Rize'de Yapılıyor

Ak Parti Rize Milletvekili Hasan KARAL, Rize’de Milletvekilliği süresince yapımı tamamlanan ve yapımına devam edilen onlarca dev projeden oluşan, Ulaşım, Sağlık, Eğitim, Turizm, Ovit, Liman, Serbest Bölge, işsizlik gibi sorun ve büyük yatırımların bugün Rize’ye sağladıkları ve hangi aşamada olduklarını bu röportajda Gazeteci-Yazar Bayram Ali KAVALCI ‘ya anlattı.

TBMM’nin 24. Dönem Milletvekili olarak 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Rize Ak Parti Milletvekili seçilerek TBMM’de göreve başlayan Hasan KARAL iki yıla yaklaşan Milletvekilliği süresince İktidarlarında Rize için yaptıkları onlarca hizmet ve yatırımı gazeteci-yazar B. Ali Kavalcı’ya değerlendirdi.

Rize Ak Parti Milletvekili Hasan KARAL, 20 aylık Milletvekilliği süresince, Rize’de kendisinden önce ve kendisinin de Milletvekilliği ile birlikte tamamlanan yapımına başlanılan,  ihale edilen projeler,  her türlü hizmet ve yatırımın hayata geçirilmesi ve tamamlanmasına yönelik çalışmalarına her geçen ay yeni ilave yatırımlarında devreye girdiğini açıkladı.

Rize Milletvekili Hasan KARAL “ Rize’de iktidarımız süresince öncelikle ortaya koymuş olduğumuz bütün projeleri uygulamaya koyarak ilk adımlarımızı başlattık.  Bu yatırım ve projelerimizin tamamlanması ve takibi noktasında her hafta sonu Rize’de halkımızla birlikteyim.  Ankara’da olağan üstü bir durum olmadıkça her haftanın en son mesai günü Rize’deyim. Ankara’ya dönünce de Rize’mizin var olan her türlü sorunlarına çözüm üretmek, başlayan ve başlayacak olan yatırım ve projelerin zamanında tamamlanması noktasında gayret üstü çaba sarf ediyorum.” dedi.


Rize Milletvekili Hasan KARAL, ” Geçen yılın başlarında Sayın Başbakanımızın temelini atarak yapımına başladığımız Ovit tüneli ülkemizin en büyük projelerinden birisidir. Yine şehrimizin doğusunda bulunan ve sadece Türkiye’de değil artık dünyaca tanınan turistik Ayder yaylamızı dünyanın ve ülkemizin sayılı kayak merkezlerinde birisi yapmaya çalışmalarımız devam etmektedir.  Bu tesislerin yaklaşık maliyeti 100 trilyonu geçecektir. Bu merkez dünyanın en büyük kayak tesislerinden bir tanesi olma hüviyetine sahiptir. Gençlik ve Spor Bakanlığının yıllık toplam yatırımı 180 trilyondur.  Bunun yarısını Rize-Ayder kayak tesislerine ayırmak durumunda kaldık. Şuanda çalışmalarında son noktaya gelmiş durumdayız. Tabi çok yüklü bir ödenek tutuyor. Bunu da inşallah çözeceğiz. Ama bu kayak merkezinin bitirilmesiyle beraber inanıyorum ki bölgemiz özellikle kış turizmi noktasında çok büyük bir cazibe merkezi haline dönüşecektir.” dedi.  

Rize Milletvekili Hasan KARAL, “Rize Merkez bazında altı derenin üzerinin açılmasına karar vermiştik. Bu dereler kesin açılacak. Bu altı dere içinde üzerinde kamulaştırma konusunda en az maliyeti olan iki dereden başlamak suretiyle bu çalışmaları başlatacağımızı daha önce beyan etmiştik. Bu dereler bildiğiniz gibi Değirmendere ve Müftü Deresi. Bu iki derenin de ihalesini devlet su işleri genel müdürlüğümüz tarafından yapıldı ve sonuçlandı. İlgili firma yakın bir tarih içerisinde gelip çalışmalarına başlayacak. Kalan dört dere ise ki bunlar Kale Deresi, Hamam Deresi, Dalyan Deresi ve Paşakuyu Deresi’nde kesinlikle üzerinin açılması konusunda ittifak halindeyiz bu konuda siyasi kararlılığımızı ortaya koyuyoruz. Altı derenin de üstünü açacağız. Bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın.” şeklinde konuştu.

Rize’de başlatılan diğer yatırım ve projelerin durumu ile ilgili Gazeteci-Yazar Bayram Ali Kavalcı’ya konuşan Ak Parti Rize Milletvekili Hasan KARAL, ”2006 yılında almış olduğumuz kararla Rize’mize Polis Meslek Yüksek Okulunu kuracağız sözümüzü yerine getirdik. Artık Rize’mizde bu yıl eğitim ve öğretime başlayan 500 Öğrencili Rize Polis Meslek Yüksek Okulumuz vardır. Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi merkez kampusu yanında yeni yapmış olduğumuz 550 kişilik kız öğrenci yurdumuzun yanında tespit edilen yeni bir arsayı aldıktan sonra buraya da 550 kişilik yeni bir kız öğrenci yurdu daha yapacağız. Hemşerilerime Sağlıkta yine önemli bir müjde daha veriyorum. Mevcut Sağırlar Okulumuzun bulunduğu yere Türkiye’nin en önemli Diş ve Ağzı Sağlığı hastanesi yapacağız.  Sağırlar okulumuzu Vakıflar ilköğretim Okulumuzun bulunduğu bölgenin arkasındaki tespit ettiğimiz arsa da yeni bir Sağırlar Okulu olarak yapacağız. “dedi.

Rize’de başlayan ve tamamlanması devam eden, projesi gerçekleşen başta ulaşım, serbest bölge, liman ve diğer önemli yatırımlarla ilgilide AYANE Dergisine kısa bilgiler veren, Ak Parti Rize Milletvekili Hasan KARAL, ”Yine Türkiye’nin en büyük Liman projesini hayata geçirme çalışmalarına başlıyoruz. Rize limanımızın ihalesini gerçekleştirmiş olduk. İhaleliyi alan firma Ulaştırma bakanlığımızla sözleşmesini imzaladı. 26 trilyon maliyetli liman projemiz tamamlandığında, Rize limanınız uluslararası ticari liman hüviyetine kavuşacak. Dünyanın en büyük ticari gemileri artık limanımıza demir atacaktır. Bölgemizde başta Asya ve Ortadoğu ülkelerine yönelik deniz ve kara taşımacılığı yeniden hayat bulacaktır. Yine rakamsal olarak önemli yatırımlarımızdan birisi olan ve istimlak bedelleri ödenen Organize sanayi bölgemizin ihalesi yapılmıştır. İlgili firma şantiye kurma çalışmalarına başlamıştır. Güney çevre yolumuz bazılarının söylediği gibi durmamıştır. Bu yolumuzdaki istimlak çalışmaları çok büyük rakamlar tutmaktadır. 1 katrilyon gibi bir rakamı bulmaktadır.  Bu rakam önemli büyük bir rakamdır. Buna rağmen bu yolumuzun doğu yakasındaki istimlak için 10 trilyon TL, batı yakasında ise 4 km. istimlak için ise 45 trilyon TL. Ödeme gerçekleştirmiş olduk.  Yıllardır konuşulan Ovit tünelinin yapımına başlayarak Ovit’i Rize’nin ve bölgenin gündeminden çıkarmış olduk. Bugün çok şükür her iki taraftan Erzurum ve Rize tarafında başlatılmış olan tünel delme ve çevre yolların yapımı çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir. İhale edilmiş ve yapımına devam edilen diğer yollarımız olan Rize, Pehlivantaşı, Kalkandere, Derepazarı, Maltepe, Kendirli ve Çayeli-Hemşin yollarımızın yapım çalışmaları devam etmektedir.  Diğer bir önemli yatırımımız olan ve yakın gelecekte Rize’mizin ekonomik ve sosyal hayatına önemli gelişmeler katacak ve Rize Yatırım A.Ş ile Gençlik ve Spor Bakanlığım arasında gerçekleşecek olan bir mutabakatla Rize eski stadının bulunduğu bölgede AVM, Rezidans ve kongre merkezi yapılma çalışmalarına da başlanılacaktır. Bir önemli ekonomik gelişmede ÇAYKUR’un 100 yıl paketleme fabrikasını İyidere’deki Çaysan’a ait fabrikanın bulunduğu yere taşıyacağız. İstanbul ve Ankara Elmadağ’daki paketleme fabrikaları da bu bölgeye taşınacak. Dünyanın teknolojik olarak en büyük ve en iyi donanımlı çay paketleme fabrikasını buraya kurmuş olacağız inşallah .”dedi.

AK Parti Rize Milletvekilimiz Hasan Karal Milletvekilliğinin başlamasıyla birlikte, Organize sanayi bölgesi için önemli adımlar atıldığını ifade etti. Rize"nin Kalkandere İlçesi Aksu Mahallesi sınırları içerisinde yapımına başlanan Rize Organize Sanayi Bölgesine yönelik çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyledi.

KARAL;” Bu çalışmamız daha önce Kalkandere İlçesi Aksu Mahallesinde 546.866 metre karelik alanı kapsayan Rize Organize Sanayi Bölgesinin 2005 ve 2007 yılları arasında 304.722 metre karelik alan için rıza en kamulaştırma işlemi yapılmış, geri kalan 242.144.00 metre kare alan için ise 2012 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tarafından 11.074.540.00 TL kamulaştırma ödeneği ayrılmıştı. Bilindiği üzere Kalkandere İlçemizde Rize"miz için önemli olan OSB. kurmak için ilk adımları atmıştık.2942 sayılı Kamulaştırma kanunun 8. Maddesine göre oluşturulan uzlaşma komisyonunda anlaşma sağlanan tapu maliklerine 31.655.00 metre küp alan için 1.519.837.00 TL Kamulaştırma ödeneği ödenmiştir. Anlaşma sağlanamayan hak sahiplerine 210.489.00 metre küp alan için 10.12.2012 tarihinde 2942 sayılı kamulaştırma kanunu 10.maddesine istinaden bedel tespit ve tecil davası açılmış, geri kalan 9.554.703.00 TL kamulaştırma ödeneği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Halk Bankası Rize Şubesine aktarılmıştır. Süren davaların Mart ve Nisan aylarında sonuçlandırılmasından sonra hak sahiplerine gerekli ödemelerin yapılıp ara verilen altyapı inşaatının 2013 yılı içinde bitirilmesi ve gerekli kriterleri sağlayan firmalara parsel tahsislerinin yapılması planlanmaktadır. Bu çalışmanın aslında çok önce tamamlanması planlanırken istimlak konusunda vatandaşlarımızın yapmış olduğu şikayetler ve açılan davalar nedeniyle sorun bugünlere kadar ertelenmek zorunda kaldı. Mart ve Nisan aylarının sonuna kadar bu davalar sonuçlandırılıp ROSB’nın yer tahsisi için müteşebbislerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek duruma gelecektir" dedi. ROPORTAJ: BAYRAM ALİ KAVALCI

 

 

banner43
Yorumlar (4)
recep demirtaş 7 yıl önce
SAYIN VEKİLİM YATIRIMLARI ANLATIRKEN GÜNDOĞDU BOZKALE DE BİR TUVALET YAPAMADILAR 4 YIL OLDU SEL OLALI TUVALETIMIZ YOK SEÇİMLER GELİYOR YATIRIMLARI ANLATIRKEN HATIRLAMASI DİLEĞİYLE
mehmet kaptan 7 yıl önce
salarha tünelınden bır kelıme yok salarha yolundan yıne bır kelıme yok ancak salarhadan yukarı çay içmeye andona et yemeğe gıdılır.
mehmet kaptan 7 yıl önce
syn bayram habu hasanın sana bakışlarındakı bakışı hıç okudunmu ben sahsen şoyle okuyorum ula ali kım bilir yıne ne isteyeceksın senun habu yalvarışlarun hayre alamet değildır der gibi bakayı sağa hasan karal ben fotoraftakı bakmayı böyle anlayırum gerçı anlayışumda bıraz kıttur.
hasan marak 7 yıl önce
sayın vekilım iyi güzelde bu yapılanlar nerde ben görmemış olabılırım bunların hepsinden önemlisi rizede neden havaalanı yapılmıyor acaba diyorum belki anayasada öyle bir maddemi var türkiyede bikaç il kaldı biride rize sayın vekilşım zorunuza gitmiyomu Trabzona gelip ordan rizeye gelmek BAŞBAKAN memleketyine yakışmıyor havaalanı yoksa gerisi hikaye
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
23°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 31 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 34 92
2. Man City 34 69
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 34 52
7. Sheffield United 34 51
8. Arsenal 34 50
9. Tottenham 34 49
10. Burnley 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 34 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 34 36
16. West Ham 34 31
17. Watford 34 31
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 35 76
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Valencia 35 50
9. Athletic Bilbao 35 48
10. Granada 34 47
11. Osasuna 35 45
12. Levante 35 43
13. Real Betis 35 41
14. Real Valladolid 35 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 35 36
17. Deportivo Alaves 34 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 02:51
Güneş 04:47
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:47