M. Yılmaz: AK Parti 1. olacak ama...

Burcu Bulut'a konuşan bağımsız Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, ufukta koalisyon gördü! Yılmaz'a göre AK Parti 1. olacak ama tek başına hükümeti kuramayacak.

RÖPORTAJ 29.01.2011, 18:37 29.04.2020, 23:19
7899
M. Yılmaz: AK Parti 1. olacak ama...
Mesut Yılmaz"ın Çayelispor Forması önünde siyaset, spor, ergenokon davası, alkol yasağı başta olmak üzere bir çok konuda yaptığı açıklamalar...
Namık Kemal Zeybek"in DP Genel Başkanlığı koltuğuna oturduğu kongrenin ardından DP"den istifa eden eski Başbakan Mesut Yılmaz, yaklaşan genel seçimleri ve gündemi değerlendirdi. Aktif siyaseti bırakmayı düşündüğünü belirten Yılmaz, "Doktorum siyaseti ve sigarayı bırakmamı önerdi. Sigarayla yolumu 1.5 yıl önce ayırdım. Şimdi sırada siyaset var" dedi. İşte Yılmaz"ın açıklamaları:

İHTİYACIMIZ ILIMLI SAĞ


DP kongresinin ardından partiden istifa ettiniz. Yeni yönetimle nasıl görüş ayrılığı yaşadınız?


Benim öteden beri inancım, Türkiye"nin mutlaka toplumsal bir uzlaşmayı kendi içinde gerçekleştiren ılımlı bir merkez sağ partisine ihtiyacı olduğudur. Bağımsız milletvekili olarak meclise girdikten sonra Sayın Cindoruk bana geldi. DP Genel Başkanlığı için aday olmayı düşündüğünü belirtip destek istedi. Her türlü desteği vereceğimi, kişisel olarak hiçbir beklentim olmadığını ama Türkiye"nin böyle bir merkez sağa ihtiyacı olduğunu söyledim. Cindoruk ile kongreyi kazandıktan kısa bir süre sonra DP ve ANAP"ı birleştiren ortak kongreyi yaptık. Ama maalesef sonra çok büyük fırsat heba edildi.

DP kongresi öncesi Sayın Cindoruk"la beraber 9. Cumhurbaşkanı Demirel"i ziyaret ettiniz...

Ben daha önce de, Sayın Demirel ve Cindoruk ile ayrı ayrı görüştüm. Gidişatın iyi olmadığını verilen taahhütlerin yerine getirilmediğini, Cindoruk liderliğindeki partinin güç kaybettiğini ifade ettim. Demirel önce fazla müdahil olmak istemedi. Daha sonra  yardımcı olmaya çalıştı. Ama artık vakit geçmişti. Basına yansıyan son ziyaretimizde, Zeybek dışında başka isimler üzerinde görüştük. Ağırlıklı olarak öne çıkanlar İlhan Kesici ve Mehmet Ali Bayar oldu.

Ergenekon davası konusundaki görüşleriniz nelerdir?

Bütünüyle bu yargılamanın siyasi motifli olduğunu düşünüyorum. Aslında bilinçli olarak kurunun yanına yaşın da atıldığını ve davanın mizansen olduğunu düşünüyorum. 2 yılı aşkın süredir gazetecilerin de olduğu bir çok isim tutuklu. Bu artık bir yargılama, adalet dağıtımı olmaktan çıktı, doğrudan cezaya, zulüme dönüştü. Devlet ilerde bu kişilere yüklü tazminatlar ödemek zorunda kalacak.

Peki, Hizbullah tahliyeleri ve sonrasındaki firarlar...

Hizbullah davasına ilişkin gelişmelerin bir tek adı var, "Devlet skandalı". Böylesine bir olay başka bir ülkede hükümetlerin gitmesine neden olur.

Hükümetin yargıya yönelik düzenlemeleri için ne diyeceksiniz?

Yargı sadece hükümete karşı değil, aynı zamanda ideolojilere karşı da bağımsız olmalıdır. Türkiye"de maalesef hala bir bağımsız yargı arayışı sürüyor. Umarım yargı daha fazla yıpranmaz.

Alkollü içkilere yönelik kısıtlamalar son dönemde çok tartışılıyor...

Başbakan, gençlerin ve çocukların alkolden korunması için birtakım tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti. Gerçeğin bu kadar masumane olmadığını düşünüyorum. Anayasal düzenlemeler bahane edilerek, insanların yaşam tarzlarına müdahale etme duygusu söz konusu. Başbakan neredeyse kimin ne kadar çocuk yapacağının dahi yetkisini kendisinde görüyor.

EN DOĞRUSU ANAP"TI

CHP"ye geçeceğinize dair haberler çıktı....


Sadece CHP"ye değil başka partilere de gideceğim yazıldı. Bunların benle hiçbir ilgisi yok. Benim için Türkiye açısından en doğru parti modeli Anavatan Partisi"ydi. İzlerini hem CHP"de, hem MHP"de görüyorum. Eğer bu durum daha da netleşirse ve talep gelirse, CHP ve MHP"ye katkıda bulunmam söz konusu olabilir.

DOKTOR "BIRAK" DEDİ

Bu sözlerinizden "aktif siyasete devam" mesajı mı çıkıyor?


Aktif siyaseti bırakmayı düşünüyorum. Siyaset yapmak için mutlaka bir partiye katılmak da gerekmiyor. Aday olmadan da, görüşlerinizle, tecrübelerinizle destek olabilirsiniz. CHP ve MHP"ye destek konusunda da bunu kastediyorum. Karşılığında da hiçbir bedel, hiçbir pazarlık söz konusu olamaz.

Siyaseti bırakmak için erken değil mi?

Siyasette ön planda olmak gibi bir düşüncem yok. Doktorum bana sigara ve siyaseti yasakladı. Sigarayla yollumu 1.5 yıl önce ayırdım. Ama seçim dönemi gelmeden siyaseti bırakmaya sorumluluğum izin vermedi. Şimdi sıra aktif siyasetle yolları ayırmaya geldi.

BERNA HANIM"LA AYRILMIYORUZ

Kimi medya organlarında, eşiniz Berna Hanım"la "boşanacağınız" yönünde iddialar dillendirildi...


Tecrübe insanın hayatta yediği kazıkların toplamıdır. Benim de siyasi hayatım bir anlamda hakkımda ortaya atılan çamurların toplamıdır. Ben aktif siyasetteyken çok daha yoğun durumdaydı. Biz gece hayatına falan düşkün insanlar değiliz. Ben, okumayı, evde vakit geçirmeyi severim. Berna Hanım bazen yalnız gider, herhalde onu öyle yalnız görünce bu dedikodu çıktı. Benim geçmişteki sıkıntılarıma en büyük desteğim eşim oldu. Ama bu dedikoduları da yadırgamıyorum.

BEN DE STATTA ISLIKLANDIM

Sıkı bir Galatasaray taraftarısınız. Arena stadının açılışında yaşanan olaylar için ne diyeceksiniz?

Sayın Başbakan bu stadın yapımına kişisel olarak büyük destek verdi. Bir Galatasaray taraftarı olarak kendisine teşekkür ediyorum. Ama Sayın Başbakan"ın, 50 bin kişinin katıldığı bir törende bir kısım seyircinin protestosuna verdiği tepkiyi anlamakta zorlanıyorum. Bu insani bir tepkidir dünyanın her yerinde iktidarları beğenenler alkışlar, memnun olamayanlar ıslık çalar. TOKİ Başkanının 50 bin kişi önünde kulübü küçültücü ifadeler kullanması bu tepkiyi artırmıştır. Geçmişte başbakanlığım döneminde ben de stadyumda protesto edildim. Fenerbahçe stadında, aleyhime filama astılar. Seçimde görüşürüz, diye güldüm geçtim. Bu demokratik bir tepkidir. Abartılması demokrasi açısından hazımsızlık işaretidir.

TEK BAŞINA İKTİDAR OLAMAZ

AKP iki defa seçim kazandı, bu seçime de favori olarak giriyor. Yine birinci parti olarak sandıktan çıkabilir. Ama, tek başına iktidar olmasını mümkün görmüyorum. Bu öngörüm gerçekleşirse Türkiye"de yeni bir koalisyon dönemi yaşanır. Daha önceki koalisyon tecrübeleri maalesef iyi sonuçlar vermedi. Birçok parti seçim sürecinde ittifaklar oluşturarak seçmenin karşısına çıkacak. Ama olası bir koalisyon hükümeti, Türkiye"nin ihtiyaç duyduğu uzlaşma zemini için bir araç olabilir.
pazar53
Yorumlar (12)
yandaş site :) 9 yıl önce
Hani neredur çayeşi spor forması?? işunuz gücünüz mustafa baltacıyı şişurmek ey yandaş site sahipleri size diyorum duyaymısunuz ???????????
çayeli 9 yıl önce
ÇAYELİSPOR Forma rengi yeşil-Beyaz'dır.
RİZESPOR Olabilirmi ama onunda renkleri yok. Bence roprtaja giderken hediye forma götürseydiniz bari.Bu ince ayrıntıyı izleyenler yakalar.
metin 9 yıl önce
o formayı hediye edene sormak lazım
şenol kalyoncu 9 yıl önce
yuzde 45le yine tek başına iktidardu mesut kenduni avutma yalandan çıkıpta bişeler dersen senun siyeset anlayışın bukadar işte yazıkk durmak yok yola devaaam çatla patlaaaa
burhan sofuoğlu 9 yıl önce
senin hangi tahminin tuttu buda tutsun atma mesut
aklı yok 9 yıl önce
ergenokon davasına yaklaşımın çok enteresan sayın yılaz,şaşurusunuz bu siyasilerin işine bunlar kendini evliyamı sanıyor millet te nederlerse amindiyen millet yok artık yookkkk uyumma mesut,sen milleti hala uyur gezer biliyorsun amma millet sana gülüyor artık,çok dogru bildiklerini çocuklarına anlatta ,hafdada 1 tekrarla,akıllarında kalsın,milletin olmadıı idareye,milletiyle yaşayan bi devlet denine bilirmi???? bunu savunu yorsanız biz de bişe bilmiyoruz.
daglı 9 yıl önce
sayın yılmaz yaptıgın açıklamalar çok açık aklından geçtigin gibi konuştun sana da bu yakışır ama bu konuşmalar vicdan larda pekte pirim etmiyor,yaptıgınız yorumlarda ülke ve siyasi degerlendirmeleriniz,çok yanlış yorum olarak degerlendiriyorum,koaliyyonlar san ki bu ülkenin başını davana vurdu derken çok havesli anlatıyorsun, bu ülkeyi koalisyonlar perişan etti,hala özlemi var sizde,anlamakda zorlanıyorum, hızır hoplan ilgili konuşmanıda unut madım,yakın adamın bile sana inanmazken,kime ne anlatmagın peşindesin hayret,ayrıca akp len yatıp kalkıyorsunuz,akp nin egrisini bırakın dogrularıda sizlere batıyor,sizleri bu güne kadar anlamakta zorlanıyorduk,bundan sonra dikkate almayacagız,boşa geçecek zamanımız yok
mapavrili 9 yıl önce
çok keskin konuşuyon sayın köylüm,yani tek başına bunu ben yaparım demen,hislerin öncesenin için tehlikeli,bir yanınıda ögrenmiş olduk müneciplikde varmış sende,gülermisin aglarmısın,,,,hehehe mesut hep hehehe ,o millet elddi eldi,uyuma elini yüzünü bi yıka kafayı kumdan bi çıkar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
16°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 02:49
Güneş 04:43
Öğle 12:20
İkindi 16:18
Akşam 19:48
Yatsı 21:33