Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla eğitim ve yayım toplantısı düzenlendi.

Rize İl Müdürlüğü teknik personelince, Halyomorpha Halys Kahverengi Kokarca (Halyomorpha Halys)  ve Turunçgil uzun antenli böceği (TUB) (Anoplophora chinensis) zararlılarına ait bilgilendirme sunumunda; böceklerin zarar şekli, çoğalması, yaşam döngüsü gibi konulardan bahsedildi. Yanı sıra; Halyomorpha Halys Kahverengi Kokarca böceğinin kış dönemini kışlak olarak geçirdiği ev, ahır, odunluk gibi kapalı ortamlarda toplanan böceklerin imha edilmesinin önemine değinerek, yapılan mekanik mücadele ile popülasyonunun azaltılabileceği vurgusunda bulundu.

Turunçgil Uzun Antenli Böceğinin Türkiye'de sınırlı olarak bulunan karantinaya tabi bir böcek olduğunun ve çiftçilere sıkı eğitimler yapılıp survey çalışmalarının yoğunlaştırılması konusu dile getirildi.

Rize İl Tarım Müdürlüğünce yapılan açıklamada; Bu Zararlı Böceklerle ilgili çiftçi bilgilendirilmesi ve survey çalışmaları yapılmakta olup farkındalık artırılması amacıyla, İl/İlçe Müdürlüklerimizce hazırlanan broşür ve afişlerin çiftçilere dağıtımı devam etmektedir. İfadelerine yer verildi

Muhabir: ALİ TÜYLÜOĞLU