Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni sonrası açıklayacağı bakanlar kurulu kabinesi için bir çok isim kamuoyunda dillendiriliyor. Bu isimler arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Yusuf Yılmaz'ın adı da Sağlık Bakanlığı için kulislerde konuşuluyor.

Dünyadaki en iyi bilim insanları listesinde  yer alan Prof.Dr. Yılmaz halen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi rektörü olarak görevini sürdürüyor.

Prof.Dr. Yusuf Yılmaz kimdir?

Prof.Dr. Yusuf YILMAZ, 1978 yılında Rize'de doğmuştur. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni kazanmış ve yüksek başarı göstererek dereceyle 2002 yılında 'Tıp Doktoru' ünvanını almıştır. Aynı yıl Tıpta Uzmanlık sınavını kazanarak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girmiştir, 2007 yılında 'İç Hastalıkları Uzmanı' ünvanını almıştır. Zorunlu hizmet görevi sonrası 2008 yılında kazandığı yan dal sınavı ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda yan dal uzmanlık eğitimine başlamıştır. 2011 yılında 'Gastroenteroloji Uzmanı' olmuştur. Aynı yıl akademik kariyerde önemli bir aşama olan 'Doçentlik' sınavını başarı ile veren Yusuf YILMAZ, 2012 yılında Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nde 'Öğretim Üyesi' olarak atanmış, akademik ve bilimsel çalışmalarının Marmara Üniversitesi'nde devam ettirmiştir. Webometrics 2006 verilerine göre Dr. Yusuf YILMAZ, Türkiye'deki bilim insanları, sadece Tıp alanında değil bütün bilim insanları arasında, 223. sıraya yerleşme başarısını genç bir akademisyen olarak almıştır. 8 Temmuz 2022'de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ne rektör olarak atanmıştır.

Dünyada'ki En İyi Bilim İnsanları Listesinde

2017 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne atanan en genç ‘Profesör’ olmuştur. 2018 yılında dünyada 'Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk' arasına girmiştir. Amerika Birleşik Devletlerinde Standford Üniversitesi tarafından 2020 yılında yapılan  araştırmaya göre dünyadaki en iyi bilim insanları listesine, Türkiye Cumhuriyeti Üniversitelerinden 195 Türk bilim insanının yer aldı. Bu listeye girme başarısı gösteren Dr Yusuf Yılmaz, aynı zamanda klinik tıp alanında bu listede yer alabilen 28 bilim insanı arasında iken, kendi bilim dalı olan Gastroenteroloji de ise Türkiye’den yer alan tek isim olma başarısını gösterdi. 2022 yılında güncellenen listede klinik tıp alanında dünyada ilk 10 bine giren 14  Türk bilim insanını arasında 12. sırada yer almaktadır.

Haber: Büşra Bayraktutan