02.07.2020, 12:28 4896

Orda bir köy var uzakta; başarılı insanların yaşadığı!

Her ülkenin olduğu gibi, her şehrin, her bölgenin, her ilçenin ve her köyünde kendine has karakteri ve kimliği olduğuna inanırım.
Rize yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük illerindendir, ama her alanda ki etkinliği çok fazladır. Keza Çayeli İlçemizde öyledir. Bizim Senoz Vadisinin de çok değerli ve başarılı insanlar yetiştirdiğini biliyoruz. 
Doğup büyüdüğüm köy olan Başköy’le ilgili yaptığım araştırmalarım sonucunda sizlerin de ilgisini çekeceğine inandığım birbirinden ilginç birçok sonuç ile karşılaştım köyümüzde doğup büyüyen ve Türkiye çapında başarılı olan insanlarımıza dair.
Bu bilgilerin kaybolup gitmesine gönlüm razı olmadığı için yakında çıkarmayı düşündüğüm “Tulum’un Gizemi” adında ki kitabımda yer verdim ve Çay Haber okuyucusuyla da paylaşmak istedim.

Senoz Vadisinin; Çayeli’nden yola çıktıktan sonra; Çataldere, Uzundere ve Başköy tarafından Kaçkar Dağlarına doğru üç çıkışı olduğunu biliyoruz. 
Bu çıkışlardan biri olan Başköy; benim benzetmemle “Dünyanın en güzel köyü Başköy” kendine has özellikleri olan bir köyümüzdür. Başköy Köyü; sadece Senoz Vadisi, Çayeli, Rize’de değil tüm Türkiye’de bilinir bir iş yapma veya tanınma özelliği olan insanlar çıkarmayı başarmıştır küçük bir köy olmasına rağmen.
Şimdi yazacağım bilgileri görünce sizlerde hayret edecek ve bana hak vereceksiniz!
İnsanı belli bir tarihten sonra anlatıp yâd etmezseniz unutulur gider düşüncesinden hareketle bu bilgileri yazdığımı da söylemeliyim.
Köyümüzde dünden bugüne yaşamış insanlarımızın önce hangi “ocaktan/evden” olduğunu sonrada yaptığı işi yazacağım.

Hacının Evi; 
Merhum Mustafa Asim Bayraktar; bir siyasi partinin (MHP) Çayeli İlçe Başkanı olarak siyasete ve demokrasiye hizmet etmiştir.
Merhum Süleyman Bayraktar; Ankara’da yaşarken Türkiye’nin ilk voleybol hakemlerinden olmayı başarmıştır.

Peçon’nun Evi;
Merhum Ali Alemdar; Türkiye’de (İstanbul’da) büyük inşaat projelerinin altında imzası olan bir büyüğümüzdür. Onlardan iki tanesi de “Lütfi Kırdar Spor salonu ve Tuzla Harp Akademileri” binasıdır.
Merhum Mehmet Alemdar; değil Rize’de Türkiye’de bile milyonlarca ailenin evinde televizyon yokken, o Başköy’e daha elektrik bile gelmeden bir akü vasıtasıyla köyde TV kurup 78 Dünya kupasını köylülerine izletmişti.
Safiye Alemdar; Senoz Vadisinde ki çoğu köyde bile yaylacılık artık yapılmazken, o ilerleyen yaşına rağmen yayla kültürümüzü devam ettirmek için yaylalara giderek büyük fedakârlıklar yapmıştır.
Rıdvan Alemdar; Türk Polis Teşkilatının içinde ki en önemli birim olan “PÖH” (Polis Özel hareket) bünyesinde, içerde ve dışarda yuvalanan teröristlere aman vermeyen bir mücadelenin içerisinde devlete hizmet ediyor.
Kalyoncu’nun(İlyasın) evi;
Merhum Reşit Efendi; Osmanlı Devletinin son zamanlarında “Mahkeme Hâkim’i(Yargıç)” olarak görev yapmıştır. Daha önce merhum Reşit Kalyoncunun hayat hikâyesini yazmıştım.
Yağcı’nın Evi;
Merhum Abdurrahman Yağcı; İstanbul’un ilk taksicilerinden. Bizzat kulağımla duymuştum,1942 yılında İstanbul’da ki üç beş taksiciden birisi olduğunu.
Mustafa Yağcı; Türk Silahlı Kuvvetlerinde Kurmay Albay olarak görev yaparken,  Azerbaycan’da askeri okulda öğretmen ve İsveç’te de “Askeri Ateşe” görevinde bulunmuştur.
Karayib’in Evi;
Merhum Ahmet Galip Efendi; Osmanlı Devletinin son “Mahkeme Reislerinden” ve “Sarıkamış Şehitlerindendir” kardeşi Hamit Efendi ile birlikte.
Merhum Fatma Akın; ilk defa zamanın Başbakanına (Mesut Yılmaz) “memleketi iyi idare edin çağrısında bulunduğu için” o günün en çok satan gazetesi tarafından manşete çıkmıştı.
Merhum Hamit Akın; kardeşleriyle birlikte İstanbul Kadıköy’de bulunan spor camiasının gözde mekânı olan “Fenerbahçe tesislerini” işletmişlerdir.
Merhum İbrahim Akın; Senoz Vadisinde bulunan dört köyün ortaklaşa kurduğu “kalkınma kooperatifine”  başkan olmuş ve bu köylerde ki genç kızlarımızın bir meslek sahibi olması için büyük bir çaba göstermiştir.
Şaban Akın; Çayeli Kaymakamının ve Başköylülerin isteği üzerine genç yaşta muhtar olduğu zaman “Türkiye’nin en genç muhtarı unvanını” almıştı.
Hasan Basri Akın; bir kamu bankasında üst düzey yöneticilik yaparak Türk ekonomisine katkı sağlamaktadır.
Serkan Akın; Türk Silahlı kuvvetleri tarafından Bosna Hersek’e götürülen Türk Barış birliğinde Mehmetçik olarak görev yapmıştır.
Büşra Akın; Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmaya başlayan ve aynı zamanda “İnternetin Çocukların Ahlaki Gelişimine Etkisi” üzerine hazırladığı ve basıma hazır olan kitabın sahibi.
Kalenci’nin (Kalyoncu) Evi;
Merhum Mustafa Kalyoncu; Fenni Sünnetçiliği sadece Çayeli’nde yapmadı, Avrupa’da yaşayan gurbetçi çocukları da sünnet ederek büyük bir hizmetin altına imza atmıştı.
Sabri Kalyoncu; İstanbul Eczacılar Birliği Başkanı olarak uzun yıllar hizmet vermiştir İstanbulluya.
Reşit Kalyoncu; İnşaat mühendisi olarak gittiği Türkmenistan’da, yeni bağımsızlığını kazanan bu ülkede, büyük devlet binalarının projelerinin altına imzasını atmıştır.
Kasım Kalyoncu; Türkiye Vagon fabrikasında daire başkanı olarak hizmet vermiştir.
Özge Kalyoncu; besteci, söz yazarı ve icracısı, birçok önemli dizinin “dizi müziklerini” yaptı. Küçük Hanımefendi dizisi müzikleri ona ait.
Kahraman’ın (Karmon) Evi;
Osman Kahraman; İstanbul, Beyoğlu İstiklal Caddesinde “deri çanta üzerine” dükkân açarak İstanbulluya hizmet vererek bir ilki gerçekleştirmiştir.
Merhum Hüseyin Güney Yılmaz. Çayeli Maden İşletmelerinin ilk çalışanlarından.Çalıştığı birçok iş kolunda sendikal faaliyetlerde bulunarak işçinin alın terinin kurumadan hakkının alınması için yıllarca mücadele etti.
Aydın Kahraman; Türkiye profesyonel lig tarihinde en fazla transfer gerçekleştiren Türk futbolcusu unvanına sahiptir.
Hacımusa’nın Evi; 
Merhum Abdurrahman Baldaş; Ankara’da bulunan “Atatürk Orman Çiftliğinde” yönetici olarak yıllarca devlete hizmet etmiştir.
Şaban Baldaş; İstanbul’da siyaset yaptı. Beyoğlu Belediye başkan yardımcılığı görevini ifa etti.
Harabet’in Evi;
Merhum Osman Yılmaztürk Efendi; Hopa Gümrükler Müdürü olarak devlete hizmet vermiştir.
Hakan Yılmaztürk; 15 Temmuz’da yapılmaya çalışılan alçak darbe teşebbüsü gazisidir.
Osman Yılmaztürk; ağaç oyma sanatkârı. Türkiye’nin önemli Camilerinin minber ve mıhrap işçiliğini yaptı. En önemli eserlerinden biriside yakın zamanda yaptığı “Rize Kıble Dağı Camisinin” minberidir.
Ebru Yılmaztürk; Endüstri Mühendisi. Aynı zamanda büyük ses getiren sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. Eğitiminin bir kısmını yurt dışında tamamladı.
Şeyhoğlu’nun Evi;
Necmi Bilgin; Karatede Türkiye Şampiyonu olarak adını tüm Türkiye’ye duyurmuştur.
Şadiman’ın Evi;
Yaşar Akdağ; Sakarya’da ürettiği kaliteli mobilya ürünleriyle birlikte bir Türkiye markası olmayı başarabilmiştir.
Hüseyin Akdağ; Fuar Organizatörü. Türkiye’nin birçok bölgesinde kitap fuarı organizasyonu yaparak önemli yazarları halkla buluşturmaya devam ediyor.
Müftünün Evi;
Merhum Davut Okumuş; Rusya’ya giderek fırıncılık yapmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra bizzat kendisinin anlattığına göre İstanbul’da ilk defa “francala ekmeği” kendisi üretmiştir.
Oğuzhan Okumuş; genç kuşak “tulum sanatçılarından” olan Oğuzhan başarılı çalışmalarıyla göz dolduruyor.
Ğelinin Evi;
Ahmet Ambar; Müftü ve öğretmen olarak yıllarca hizmet verdi devlete.
Mehmetefendi’nin Evi;
Mustafa Bilal Ambar; Eti Maden İşletmeleri bünyesinde bulunan “Bigadiç Bor İşletmelerinde” İşletme Müdürü olarak hizmet vermektedir.
İsmail Ambar; İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İSKİ İşletmesinde müdür.
Haciahmet’in Evi; 
Muhammet Ambar; 15 Temmuz alçak darbe teşebbüsünde Şehit düşen bir kardeşimizdi.

Son olarak bu bilgileri sizinle paylaşan ve yıllardır Çay Haber gibi birçok haber sitesinde ve dergide âcizane bir şeyler karalayan bendeniz; bir grup arkadaşımla birlikte Rize’de ilk defa ofset ve renkli basılan “Kaçkar Gazetesi” adıyla bir gazete çıkarmayı başarabilmiştik. 

Görüşmek üzere; Allah’a emanet olun…


 

Yorumlar (5)
Hasan Basri AKIN 1 ay önce
Basköy Köyü, senin gibi yüreği köyü aşkıyla yaşayan, kalemi sağlam, duygularını sade, akıcı, içten, samimi birine sahip olduğu için şanslı. Sayende köyümüzün ölmüş ve yaşayan tüm değerlerin yaşamasına, tarih sayfasında yer almasına vesile olduğun için sana ne teşekkür etsek azdır. Siyasi, ekonomik, kültürel, geleneksel yaşantımıza dair bu sayfada yazdıklarınla ve paylaşımlarınla bizleri her zaman gururlandırdın. Günümüzde bircok yazarın yazmaya cesaret edemediği siyasi ve ekonomik analizlerinle kendi özgün düşüncelerini yazarken bile hep dik durmayı, mütevazı ama sabırlı olmayı da başarabildiğin için ayrica kutluyor, bu güzel yazılarınla devamlılığını görmek istiyoruz.
Aydın Kahraman 1 ay önce
Sadece o uörede doğup büyümenin avantajı yanısıra bir yazar kimliği adıyla merak özelliğinden ötürü araştırmacı yönünüde kullanıp Senoz vadisindeki köyümüz insanlarıyla alakalı çok güzel bilgilendirme yapmışsın apo abi.. kalemine sağlık
Necip Fazıl Akın 1 ay önce
Biz bu hikâyeleri ve köyümüzün büyüklerinin isimlerini ve başarılarını duyarak büyüdük. Şahidim, bundan çok daha fazlasını yazdı kitabı için sevgili babam.
Kürşad Yılmaz 1 ay önce
Bir küçük Köy ve bu kadar özelliği olan insanlar. Tebrik etmek düşer bize sadece.
Seda 1 ay önce
Şaşırtıcı bir şey. İnsanlar birbirinden etkilenmiştir diye düşünüyorum, bu etki zincirleme tüm köylüleri pozitif yönde bir şeyler yapmaya yönlendirmiştir.
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
27°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurum BB 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 03:30
Güneş 05:12
Öğle 12:29
İkindi 16:21
Akşam 19:36
Yatsı 21:10