10.11.2009, 11:35 2896

'Onların Dünyasını İdrak Edebilmek!'

Başbakan Recep TayıpErdoğan,Türkiye Milli Kültür Vakfı’nın düzenlemiş olduğu toplantıda katılımcılara şöyle seslendi “ Necip Fazıl’ın muhalif,keskin,ufuk açıcı duruşu olmasaydı,kendi ifadesiyle ‘kökü ezelde ve dalı ebed de bir sistemin,aşkına,vecdine,diyalektiğine,estediğine,irfanına,idrakine sahip bir gençlik çağrısı olmasaydı,bugün bir şeyler eksik kalırdı.Cemil Meriç bizi komplekslerimizden arınmaya çağırdı. Bize büyük bir ülke,büyük bir millet olduğumuzu hatırlattı. Cemil Meriç’in aykırı,sancılı sesi uzun yıllar görmemezlikten gelindi fakat aradan geçen zaman Cemil Meriç’i doğruladı…”

Başbakanın bu sözlerine elbette itiraz edecek değilim! Bilakis, Başbakanın referans verdiği isimler üzerinden,aylardır açılım telaşına düşen ve en nihayetin de TBMM de konuşulmaya başlanan açılılım düşüncelerine Cemil Meriç ve Necip Fazıl üzerinden,katkı sunmak niyetindeyim!

Cemil Meriç,Bu Ülke isimli eserinde “ Üzerin de anlaştığımız hiçbir ilke yok.Dil perişan,mefhumlar kaypak,kelimeler köksüz. Politikanın çığlıkları yanın da şiirin ve düşüncenin sesi boğuk bir inilti. Hiristıyanlaşmadık ama içimiz de bir ortaçağ keşişi yaşıyor. Elbirliğiyle sarıldığımız tek müessese,afaroz. Sevginin,anlayışın,dayanışmanın kaybolduğu karanlık devirlerde tenkit susar,hiciv konuşur…”

“Avrupayı tanıyan,ülkesinden kopuyor. Bu lanet çemberinden nasıl kurtulacağız? Gerçeğı görmek hatayı sonuna kadar yaşamakla mümkün. Yığın Avrupalılaşırken,aydınlar Türkleşmeli… Cemil Meriç’in,Mağaradakiler isimli eserinden bugün ki aydınımızın nasıl olması gerektiğini ne güzel de resmetmişti!…

“Bu çağın vicdanı olmak isterdim,bir çağın,daha doğrusu bu ülkenin,idrakimiza vurulan zincirleri kırmak,yalanları yok etmek,Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak isterdim.Muhteşem bir mazıyı,daha muhteşem bir istikbale bağlayacak köprü olmak isterdim,kelimeden,sevgiden bir köprü..” Bugün  ülkemizde insanlar arasında  yeni duvarlar örülmeye çalışılırken bu düşünceler ne kadar da manıdar değil mi?

Kim var? diye seslenilince,sağına ve soluna bakmadan fert fert ‘ben varım!’ cevabını verici,her ferdi ‘benim olmadığım yerde kimse yoktur!’ fikrini besleyici bir dava ahlakına kaynak bir gençlik,diyen Necip Fazıl’ın aksine, bugün sadece liderinin ağzına ve şahsı ikballerine bakan sadece alkışlayan bir gençlikle nereye kadar?

“Kaynağımızı kurutmak gayesini güden hain zümreler, Mehmetçiğin asli sıfatı olan şehitlik mefhumunu kendi trafik kazalarına verecek kadar istismarcılıkta ileri gidiyor.Ve kendi devrim lügatçelerinde her hangi bir azizleştirme manasına karşılık bulamıyorda,sonra utanmadan,renklerini ve pırıltılarını arakladığı bir mananın menbaını mahkum etmeye kalkıyor. Ne sefil lüpçülük,ne feci tezat ve ne aşağılık seviye…” Üsdat,Hitabelerim isimli eserin de sanki dünden bugünü görmüş bize sesleniyordu!

“Türk bizim nazarımızda,bellibaşlı bir inanış,bağlanış,düşünüş,sesiz,hatırlayış,duyuş,davranış ve bildiriş hususiyetleri için de,bellibaşli bir iman,mukaddesat,tefekkür,tahassüs,hayal,hatıra,meşrep,eda ve lisan birliğinin ördüğü,tek nüshalı ve şahsiyetli bir ruh nesilden ibarettir;mutlak ve müstakil bir vahit temsil eden bir ruh neslinin zarfı da Anadoludur..”

“İşte bizim milliyetçiliğimiz;İslama bağlı Türk ruhunun,bu mutlak kadro için de Türk duygu ve düşünce hüsüsiyetlerinin milliyetçiliği!...Ve işte cihan ölçüsün de milliyetçilik…”

“Bir dünya doğuyor ve bu dünyanın doğuşun da hissedar olmayan milletlere artık içtimai manada ölüm ve yokluk düşüyor. Öyle bir dünya doğuyor ki,niçin yaşadıklarını ve ürediklerini izah edemeyen milletlere,yarın,üstün de süründükleri stepleri sulamak vazifesini verecektir…” İdeolocya Örgüsü isimli dev eserin de Necip Fazıl, milliyetçiliğimizin çerçevesini özetle bu şekilde çiziyordu…

Necip Fazıl ve Cemil Meriç’i bilmek ve anlamak,geçmişte olduğu gibi gelecekte de haysiyetli bir hayattın ve dünya dengesinden söz sahibi olmak demektir! Onların düşüncelerini idrak  edebilmek için de kendi dünyamızın ne kadar küçük olduğunu anlamamız da gerekmektedir!...

Başbakanımızın haklı tespitlerinin yanın da, ben de açılım tartşmalarına Necip Fazıl ve Cemil Meriç üzerinden sufle vermek istedim!….

Görüşmek üzere,Allaha emanet olun…

Yorumlar (11)
Gül Özmetin 11 yıl önce
' Bir dünya doğuyor ve bu dünyanın doğuşun da hissedar olmayan milletlere artık içtimai manada ölüm ve yokluk düşüyor. Öyle bir dünya doğuyor ki, niçin yaşadıklarını ve ürediklerini izah edemeyen milletlere, yarın, üstün de süründükleri stepleri sulamak vazifesini verecektir...' Necip Fazıl'ın bu cümlesi senin bu yazında anlatmak daha doğrusu okuyanlara hatırlatmak istediklerini çok net bir şekilde ortaya koyuyor...Ve sanırım bu yazın son yazılarına tepki verenlerin de kabul edeceği ve alkışlayacağı türden...tespitlerin ve iki usta yazarın düşüncelerini son günlerin Türkiye'sinde yaşananlara nakış yapman takdire şayan...emeğine ve yüreğine sağlık...

doğru yazan kalemin hiç susmasın can dostum...
ibrahım sarı 11 yıl önce
sizi anladık ak partıye muhalefet yapıyorsunuz ama necip fazıl ve cemil meriç üzerinden kurduğunuz cümleler hakkanıyetlı değil..tayyıp bey bir büyük ülkeyi idare ediyor ve he rdüşünce adamından istıfade edıyor ,gözünüzü açın ve ülkemizin iç de ve dıştaki ıtıbarına bir bakın.
hüseyin 11 yıl önce
sayın başbakanın ,cemil meriç ve necıp fazılın özlediği büyük türkiye hayalını gerçekleştırmek için gece gündüz çalışmadığını kimse söyleyemez.görünen köy kılavuz istemez!
HASAN YALÇIN 11 yıl önce
Bir resme bakarken,resmi çerçevenin içine hapsetmeyeceksin;Eğer baktığın resim çerçeve dışına taşıp başka hayallere götürmüyorsa yaratıcı ufuklarımız yok,veyahut sanatçımız ufuk açıçı değildir deriz.
Geçmişte bizleri çerçeveyi boşverin resimdeki figürlere takılıp bırakmışlar.Aslında o resimde gördüğümüz figürler kavga değilkuçaklaşma,çerçeve ise onu saran millet.
Bizi çerçeveyle sınırlandırmayın biz tüm dünyayı barışla,sevgiyle,dostlukla,kardeşlikle kucaklamak istiyoruz.
Büyük devlet,büyük millet olmanın yolu bu köprüden geçer.
süleyman yılmaz 11 yıl önce
hasan yalçın adlı yorumcu ,bu resme bakarken resmin dışını görün diyor birde eklıyor,bu resimdeki figürlere takmış bırakmışlar dıyor..ne acayıp bir düşünce doğrusu,kendi komşusuyla bile iyi geçınmeyen ,geçinemeyen insanalr mevzu türklük millilik olduğu dünyanın en büyük hümanıstı kesiliyor,şaşmamak elde değil.
kadır 11 yıl önce
komşularıyla ıyı geçinen bir türkiye içerdeki sorunlarını da hallettığı oranda güçlü olur bunun için karamasarlığa kapılmadan hükümeti izlememız lazım ,milletin seçtıklerıne güvenmek lazım büyük ülke lafla olmuyor..sizin söyledıklerınız de tam bunların karşılığı değil mi?
HASAN YALÇIN 11 yıl önce
süleyman yılmaz kardeşim,komşumla geçinemediğimi bildiğine göre beniçok iyi tanıyorsun galiba geçinemediğim komşumu söylede bende bileyim.narsist olmaktansa hümanist olmayı tercih ederim.Bu ne acip düşünce diyorsun fakat senin yorumun da bile çelişki var.Kendi çerçevesini çizemeyen başkalarının resminde figür olmaya mahkümdur.
kemal karakulak 11 yıl önce
ZÜLEYHA KORK KARDEŞİMDEN ALINTIDIR BU TEK KELİME EKLEMEK İSTEMEDİM AYNEN KATILIYORUM KENDİSİNE VE TEBRİK EDİYORUM...BİR YAZI BU KADAR GÜZEL KALEME ALINIR...
Sadece bugünlerde hatırladığım için seni ve sadece resimlerde sakladığım için fikirlerini çok utanıyorum…

Sen varlığını Türk varlığına armağan ettin, Ben muhtacım kudrete… Damarlarımdaki asil kan akmıyor aynı şiddetiyle… Üzgünüm Atam… Çok üzgünüm…

Bütün ümidim gençliktedir demiştin, biz çok ümitsiziz… Uyansan bir gün görsen halimizi, elinde sihirli değneğinle uyansan, dokunsan bize hatta sertçe... Uyansak biz de…

Ecdadımızı tanıdıkça büyük işler yapmak için kendimizde kuvvet bulacaktık… Seni bile tanımıyoruz Atam… Bilmiyoruz seni, anlayamıyoruz… Sıkıştırıyoruz küçücük beyinlerimize yapmaya çalıştıklarını… Ve tek bildiğimiz; 1881 de Selanik'te doğduğun… Ali Rıza Bey… Zübeyde Hanım… İlkelerini, inkılâplarını bile bilmiyoruz eğer yoksa tarih sınavı… Yüz kızartıcı di mi?

Zoraki aklımıza sokulmak istenilenler kadar tanıyoruz seni… Oysa Kurtuluş Savaşı… Oysa Milli Mücadele… Bağımsızlık savaşımız… Yaşama amacımız… Bunları çoktan unuttuk… Saplandıkça saplanıyoruz…

Sen ta 80 yıl önce 'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir...' demişsin Atam… Oysa biz bugün alt mı üst mü kimlik olduğunu tartışıyoruz… Bilmeliydik Atam Milli benliğini bilmeyen milletlerin, başka milletlere yem olacağını bilmeliydik…

Seni sadece bugünlerde andığımız için çok utanıyorum Atam… Seni sevdiğimi söylemeye bile utanıyorum… Resmine bile bakamıyorum… Korkuyorum ben bakarken arkanı dönmenden…

Göz göze gelince eziliyorum… 'Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.' Demenden korkuyorum…

Gözlerimi kaçırarak ve ezilerek bakışlarının altında yine de bilmeni isterim ki Seni çok seviyorum Atam…

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
27°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 29 37
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 30 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Adana Demirspor 31 54
3. Erzurum BB 31 53
4. Bursaspor 31 52
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 31 39
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 31 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 31 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 32 55
4. Chelsea 32 54
5. M. United 32 52
6. Wolverhampton 32 52
7. Sheffield United 32 47
8. Arsenal 32 46
9. Tottenham 32 45
10. Burnley 32 45
11. Everton 32 44
12. Crystal Palace 32 42
13. Newcastle 32 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 33 36
16. West Ham 32 30
17. Watford 32 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 32 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 33 74
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 33 48
9. Granada 33 46
10. Valencia 33 46
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Betis 33 37
14. Real Valladolid 33 36
15. Deportivo Alaves 33 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 33 34
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50