Of İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, kırsal alanda tarım ve hayvancılık alanındaki kalkınma çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılığın geliştirilmesi, damızlık hayvan sayısının artırılması ve yetiştiricilerin desteklenmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, "Kendi kendine yeten bir Of" sloganıyla Of ilçesindeki 26 üreticiye toplam 102 gebe düve inek dağıtıldı. Bu kapsamda, 63 Danimarka Jersey ve 39 Amerikan Jersey ırkı inek, Of'un yetiştirme şartlarına uygun olarak seçildi.

Dağıtım töreninde konuşan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sedat Saral, "Kendi kendine yeten bir İlçe" amacıyla çıktıkları yolda, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için aralıksız bir şekilde çalıştıklarını belirtti. Saral, çiftçilere dağıtılan 102 gebe düve için toplamda 5.100.000,00 TL destekleme ödemesi yapılacağını duyurdu.

Of İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekim Dursun Ali Hacıefendioğlu ise dağıtılan sığırların ilçenin iklimine en uygun hayvanlar olduğunu vurguladı. Hacıefendioğlu, "Bu inekler süt verimi bakımından fabrika gibi. Süt kalitesi bakımından dünyanın en ünlü inek türleri arasında yer alan Jersey, ömür boyu süt verimi ile birçok ırkı geride bırakmıştır. Anavatanı olan Jersey Adası’ndan dünyaya yayılmıştır ve ülkemize ilk kez 1958 yılında Amerika’dan Karadeniz bölgesine getirilmiştir. Jersey ırkı süt verimi bakımından oldukça iyidir. Kilosu diğer ineklere göre daha az olmasına rağmen, birinci doğumda günlük ortalama 25-30 litre, ikinci doğumdan sonra günlük ortalama 35-45 litre arasında süt verir. Jersey ineklerden elde edilen sütün yağ içeriği yaklaşık %5,0 - %6,0 arasında olup, %3,8 ile en yüksek protein oranına sahiptir. Bu oranlar, diğer ırkların neredeyse iki katıdır. Jersey inekleri yetiştiriciliği birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de rağbet görmektedir," dedi.

Of İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün bu önemli girişimi, Of ilçesindeki hayvancılığın gelişimine büyük katkı sağlamayı hedefliyor. Bu tür projelerle çiftçiler hem ekonomik olarak destekleniyor hem de kaliteli süt üretimi ile ülke ekonomisine katkı sunuluyor.

Kaynak: Haber Merkezi