AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Rize Milletvekili Muhammed Avcı katıldığı televizyon programında Rize gündemine dair açıklamalarda bulunarak, yatırımları değerlendirdi.

“Gerçek potansiyeline ulaştığında doğru yönetilebilirse Rize’de nerdeyse işsiz kalmayacak”

İyidere Lojistik Merkezle ilgili bilgiler aktaran Avcı “Lojistik Merkezimizin vatandaşımızın en kolay anlayacağı tarafı istihdam tarafıdır. 2.500- 3000 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak, dolaylı olarak ise  8-10 bin  kişiye hitap edecek bir potansiyelden bahsediyoruz. Gerçek potansiyeline ulaştığında doğru yönetilebilirse pik noktasına ulaşırsa Rize’de nerdeyse işsiz kalmayacak demektir. Şunu söylememiz lazım. Birincisi Türkiye Kafkaslara ve Orta Asya'ya en yakın Limanı yapıyor.  En yakın limanımızı yapıyoruz. Bu şu demek Türkiye’nin 4. Limanı. Geçenlerde Bakanımız tarafından da açıklandı. Bu bizim için şu demek Rize'nin en önemli eksiği birincisi üretim, ikincisi ticaret koridorlarına olan uzaklığı. Biz bu koridoru oluşturuyoruz. Rize’yi de bu koridorun tam ortasına yerleştiriyoruz. Bu lojistik merkez aynı zamanda üretimi de tetikleyebilecek bir alan. Çünkü yatırımcı bize şunu söylüyor, eğer yakında bir liman varsa ve demiryolu varsa örnek veriyorum bu çeşitlendiği anda ben yatırımımı Rize’ye yaparım üretimi orda yaparım diyor. Bu çok önemli bir şey. Biz burada hem Kafkasya’ya, hem Orta Doğu’ya, hem Gürcistan tarafına bağlantı oluşturabilecek bir lojistik alan oluşturuyoruz. Karadeniz’deki limana gelecek tüm ürünün ta Orta Doğu’ya kadar Mardin üzerinden ve bu Ovit tüneli üzerinden yaptığımız transit ticaret yolu üzerinden orta doğuya kadar transferini sağlayabileceğimiz bir hat oluşturuyoruz. Bizim açımızdan son derece önemli. Diğer taraftan lojistik merkeze bir demiryolu bağlantısı kurmak istiyoruz. Türkiye’deki lojistik limanların neredeyse tamamına demiryolu ulaşıyor. Çünkü siz burada oluşturduğunuz lojistik alanı ulaşım akslarıyla beslemek durumundasınız hem karayolu, hem demiryolu, hem hava yolu akslarıyla beslemek durumundasınız ki burayı çok daha aktif çalıştıralım. Burada yaptığımız limana talip olan uluslararası firmalar var elbette ki bittiğinde ülkemiz kendi değerlendirmesini kendi yapacak ve ona göre ülkenin menfaatini en doğru şekilde koruyabileceğimiz ne varsa onun üzerinden bir projelendirme ile birlikte buranın çalışmasını tesis etmiş olacağız” dedi.

Çayeli açıklarında bulgular var”

Muhammed Avcı, “Rize ve Ordu açıklarında ciddi rezervler var. Çayeli açıklarında bir petrol ile ilgili bir bulgu var. Yakın bir zamanda aram gemisi buraya gelecek, arama yapacak. Bu çalışmanın neticesinde limanımızı tamamen buraya tahsis edebiliriz” dedi.

“TOKİ’nin Türkiye’de yaptığı  belki de en özel projelerden bir tanesi”

İŞKUR Yol Arkadaşım Tır'ı Rizede Gençlerle Buluşuyor İŞKUR Yol Arkadaşım Tır'ı Rizede Gençlerle Buluşuyor

Kentsel Dönüşümle ilgili değerlendirmede bulunan Avcı “Rize Merkezdeki Belediye Blokları için  belki çok kısa bir zaman dilim içerisinde  ya burayı yıkacak mısınız? Yıkabilir misiniz? gibi kanaatler hasıl olurken, bunlar konuşulurken bugün başka bir noktada olmamız gerçekten çok sevindirici bir durum. Bugün neyi konuşuyoruz ne zaman açacağız. Çok sıkıntı çektik. Zor bir safahattı. Belediye içinde bizim içinde. Allah’a hamdolsun sona geldik. TOKİ’nin Türkiye’de yaptığı belki de en özel projelerden bir tanesi buraya yapıldı. Çok kısa bir zaman diliminde inşallah açılışını yapacağız. Şu anda esnaflarımız zaten içerde çalışmalarına başladılar. Birazda onları bekliyoruz gibi bir durum var. Esnaflarında iç tadilatları tamamlanma durumunda.  İki ay içerisinde tamamlanacağını düşünüyorum. 2 ay içinde artık vatandaşlarımızın faal bir şekilde kullanacağını düşünüyorum. Bu yapılan kentsel dönüşüm diğer ilçelere de örnek oldu” dedi.

Haber: Ali Tüyloğlu