22.11.2010, 16:49 2327

Laikliğin Tarifi

Selamün Aleyküm, merhaba değerli okuyucularım.

Bu yazı benim, ÇAYHABER’ de ki ilkyazım. İnşallah, uzun zaman hayırlı ve yararlı bir birlikteliğimiz olur. Ayrıca bütün okuyucularımın ve Alemi İslam’ın geçmiş mübarek kurban bayramını en iyi dileklerimle kutlar, hayırlara vesile olmasını, Alemlerin Rabbi yüce ALLAH’ tan niyaz ederim. 

Üzerinde yaşadığımız, her karış toprağı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış, her bir köşesi buram buram İSLAM kokan bu güzel, cennet vatanımızın pek çok meselesi vardır. Bazıları güncel, bazıları da üzün yıllar devam eden ve herkesi ilgilendiren, genel konulardan oluşan meselelerdir. Bu genel konulardan birisi de belki en önemlisi laiklik meselesidir.

29 Ekim 1923 de Cumhuriyeti kurduk.  14 yıldan sonra 5 Şubat 1937 de Laikliği kabul ettik.  En önemlisi olan, DEMOKRASI ye ancak, cumhuriyetin kuruluşundan 37 yıl sonra 15 Mayıs 1950 seçimleriyle geçebildik. Bazılarına göre bu rakam 1946 seçimleri olarak kabul edilse de bu doğru değildir. Zira 46 seçimlerine,  her ne kadar birden fazla parti katılmış olsa bile yapılan seçim; usul bakımından demokrasiye hiç uygun değildi. 

Şimdi bazı okuyucularım diyecek ki bu mübarek bayram gününde ne gerek var laiklikten bahsetmeye. Türkiye’de gerçek bir laiklik uygulanmış olsaydı. Yanı gereğine uygun olarak laiklikten; din ve vicdan hürriyetini anlamış ve onun gereği dini özgürlüklere tam müsaade etmiş olsaydık…

Bu konuda değil böyle bir bayram gününde, her hangi bir günde, bir paragraf yazı yazmaya bile gerek kalmayacaktı. Bugün bazı en temel hak ve özgürlüklerimiz kısıtlanırken. Binlerce genç kız öğrencilerimizin yıllardır öğrenim özgürlükleri ellerinden alınırken.  Cumhur- başkanımızın resepsiyonuna gitmemek için ve daha yüzlerce haksızlığın yapılmasına Laiklik bahane edildikçe… Hatta bu kadarı da olmaz dedirtircesine:

Şehit annesi bir bacımız, şehit oğlunun tabutuna sarıldığı, başörtülü aynı kıyafetle; peygamber ocağı dediğimiz şanlı ordumuzun, en küçük bir birlik ve hatta sosyal tesislerinden içeri girmesine izin verilmemesinin sebebi olarak, Laiklik gösterildiği müddetçe… Bu laiklik denen şeyi iyi bir şekilde incelemek ve olması gereken doğru tanımlamasını yapmak gerekir.

Burada hiç gerek görmediğim için uzun uzun laikliğin tarifini ve anlatımını yapmayacağım. Çok kısa ve öz bir şekilde açıklayacak olursak; Laiklik din ve vicdan hürriyetidir. Dini bir otoritenin devleti yönetmemesi, Devletinde dine karışmamasıdır. Dini özgürlüklere, Devletin alabildiğine izin vermesinin teminatıdır, laiklik. Bizde uygulanmaya çalışıldığı gibi laiklik;  Dinin, kamu (Devlet) sahasından asla içeri girememesi değildir. Çok kısa ifadesiyle, laiklik: Demokrasinin, din özgürlüğü alanını oluştur. Bu sebeple tam ve ileri demokrasinin uygulandığı ülkelerde çok gerek duymadıkça laikliğin telaffuzu bile yapılmaz. Yanı tam demokrasi uygulandıkça otomatikman olarak laiklikte uygulanmış olur. 

Bizde ise tam tersi yapılır. Anayasamızın; “değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.” hükmündeki “Cumhuriyetin nitelikleri” belirtilirken, “... Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.” hükmü getirilmiştir. Demek ki devletimizin; Demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olması özelliği,  laik devlet olması kadar önemlidir. Buna rağmen demokrasi en ağır bir şekilde ihlal edildiği zamanlarda bile, anayasanın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen yukarda kısmen anlattığım o meşhur 2. Maddesi kimsenin aklına gelmez.    Fakat hükümetler, en küçük bir dini-İslami hizmetleri yapacakları veya halkın yaptığı hizmetlere izin vereceği zaman hemen Laiklik bahane edilir ve anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen maddeleri, hatırlatılır.   Hâlbuki söz konusu maddedeki, değiştirilmez hükümlerden birisi de “Demokrasi” dir. Ama nedense; dini özgürlükler kısıtlandığı zaman, kimsenin aklına gelmez. Darbeler veya askeri müdahaleler yapıldığında da Demokrasi kimsenin aklına gelmez.

Getirdiğiniz bir yasak;  demokrasiyi,  din ve vicdan hürriyetini çiğnemek pahasına laiklik bahane edilerek uygulamaya konuluyorsa, burada samimiyet değil ancak art niyet aranır. O art niyette din düşmanlığından başka bir şey değildir.

Şimdi bazı laikler aşırı tepki göstererek 70 yıldır bozuk plak gibi tekrarlanıp söylenen, klasikleşmiş bildik bir şey diyecekler, Laikliğin din düşmanlığı olmadığını iddia edeceklerdir. Eğer bu konuda semiyseler, O zaman gelin, anayasada laikliğin tarifini yapalım. Israrla vurgulandığı gibi gerçekten laiklik; din ve vicdan hürriyeti ise, öyle bir tarif getirelim ki… Laiklik, gerçek anlamada sadece, din ve vicdan hürriyetine imkân verecek şekilde yorumlanabilsin. Bundan sonra kimse Laikliği bahane ederek, din düşmanlığı yapamasın.

Hazırlanmakta olan yeni anayasaya laikliğin tarifi muhakkak konmalıdır. Bu tarif mümkün mertebe milli mutabakatla hazırlanmalı. Özellikle parlamentoda gurubu bulunan 3 siyası parti AK PARTI, MHP ve CHP nin üzerine ittifak edecekleri bir metin hazırlanmalı. Gerçi CHP den bu konuda olumlu bir katkı beklemek Hayalcılık olur. Ama hiç olmasa tabanları bir birine çok yakın olan AK PARTİ ile MHP bu konuda iş biriliği yapmalıdır. Benzer bir ikinci 411 parmak,  milletin arzusu ve isteği istikametine yeniden kalkmalıdır.   

Anayasaya konacak “Laikliğin tarifi”, Hiçbir yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek kadar açık ve net ifadelerle açıklanmalıdır.  İsteyenin istediği şekilde tarif edebileceği, her yöne çekilebilecek muallâk ifadeler asla kullanılmamalı. Laikliğin nerde başladığı, nerde bittiği neleri kapsayıp neleri kapsamadığı açık ve net bir şekilde muhakkak ifade edilmelidir. En önemlisi laikliğin; din düşmanlığı olmadığı.. Laiklik adı altına, hiçbir şekilde yüce dinimizin uygulamaları hakkında bir yasaklama ve hatta kısıtlama getirilemeyeceği, çok açık ve net bir şekilde belirtilmelidir.

Anayasamızın 2. Maddesindeki değiştirilmesi teklif edilmeyen hükümler içindeki laiklik fıkrasının devamında böyle bir açıklama yapıldıktan sonra, artık hiçbir kimse kurum veya kuruluş, Laikliği göstererek; Dini-İslami bir faaliyet, uygulama, hizmet veya ibadete engel olamayacaktır. Daha açıkçası, bundan böyle hiçbir mahfil, laikliği kullanarak din yanı İslam dini düşmanlığı yapamayacaktır.

Açıkladığımız bu anayasa düzenlemesini en kısa zamanda yapmalıyız. Bu konuda AK PARTI ve MHP ye çok iş düşmektedir. Partiler üstü bir mutabakatla bu değişikliği gerçekleştirebilirsek, sanırım daha mutlu daha huzurlu bir Türkiye’ye yeni bir adım atmış oluruz.

Nice mutlu ve huzurlu günlere ve bayramlara dileklerimle, ALLAH’ a emanet olun.

Yorumlar (4)
Hüseyin GEDİK 11 yıl önce
Sayin alihan yılmaz bey öncelik ile ilk yazınız olduğunu beyan ettiğiniz çalışmalarınıza üstün başarılar dilerim.
daha ilk deneyiminizde ateşleri avuçlamanız bana pek yerinde bir girişim olarak uygun gelmedi doğrusu birincisi konuyu taraflı ve maksatlı girişimizin gözden kaçmadığını ifade etmek isterim.
düşüncelerinize paralel bazi şeylerin 70 yıldan beri bozuk pilak misali tekerrüründe bahsedebilen bir düşünür
yine bazıdanda öte birçok şeylerin 1500 yıldan beri bozuk pilak misali bu millete dinletildiğini uyduruk senaryolarile flme alınarak bu millete defalarca seyrettrildiğinide görmesi düşünmesi gerekmiyormu?

bahsettiğimiz bazi şeyler arasında inançlarımıza sözde tarikatçılık anlayışı içinde sonradan monta edilen inançlarımıza dayalı öz kaynağı bile karanlıklarda kalan rıvayet hadis gibi örtülerle sarmalanan dolmaların löpür löpür yutturulmasının toplumun geleceğine nefaydası var?
biz islam alemi 1500 yıldan beri çarşaf sarık başörtüsü türban gibi basit kıyafet yasa ve kuralları ile uğraşırken diğer toplumların neler ile uğraştığını neden görek istemez siz değerli düşünürlerimiz?
bilmem kaç yıl önce olan seçimlerin demokratik olmadığını ifade ediyorsunuz
demokrasinin tarifini yapıyorsunuz benim bildiğim genel seçimlerde cöğunluğun kararlarına karşıt olan azınlık rıayet eder
secimin ve demokrasinin uygulama anlayışı bu .
bahsettiğiniz seçimler ile günümüzdeki seçimler arasında oy çöğunluğundan başka bir fark yok yine milleti istedikleri gibi oyuna getirerek diledikleri kanunları yasaları şakır şakır geçiriyorlar meçlisten yada halk oylamasından.
senin benim önüme konulan sandık zaten göstermelik demokrasi gereği işte efendim bir seçim yapıyoruz buyurun sizlerde tercihinizi belirtin FAKAT sizin tercihiniz değil bizim pilanlarımız sonucu belirler dercesine
millet kendi arasında çekişir sandığa koşar oparti senin bu parti benim misali bir yarış İNLLET hangi partiyi seçerse seçsin TÜM partiler bir merkeze hizmet eder sadece tüzükleri farklıdır işlevleri hepsinin aynıdır aymı merkez rarafından milletin tercihine sunulur hangisini tercih ederseniz edin AYNI MERKEZİN ADAMINI seçmiş görevlendirmiş olursunuz.
iktidar olan parti kendi insiyatifini kullanamaz MERKEZDEN aldığı talimatları uygular ve gerek görülen yasaları kanunlaştırır yani bir nevi taşoron firma misali çalıştırılır.
bahsettiğiniz dönemdeki seçimlerdede öyle olmuştu istenilen yasaları meclise hazırlatıp birşekilde millete onaylatarak yasal konuma getirmişlerdir yani göstermelikte olsa ozamanki secimlerdede ÇÖĞUNLUK SAĞLANMIŞ DİĞERLERİ ONLARA RİAYETE ZORLANMIŞ.
SİZE SORARIN O GÜNDEN BUGÜNE BİR DÜŞÜNÜN HANGİ SEÇİMLERDE HİLE ŞAİBE KARIŞMAMIŞ?Huseyin Kansiz 11 yıl önce
Evvela Cayhaber'e hosgeldiniz.Dediginiz gibi insallah uzun sure birlikte oluruz.Laikligin tarifinin yapilmasi gercekten elzem oldu artik.Basortululer baslari ortulu diye universiteye alinmamalari laikligin ve demokrasinin ozuyle celisiyor.Basortusu siyasi simge degildir.Basortusu dinin getirdigi ortunme geregindendir.Karsi cikanlar sanki bunu bilmiyorlarmis gibi siyasi simgedir sudur budur diyorlar.Fransiz ihtilalini zengin koyluler yaptilar.Ticaretle zenginlesen koyluler asil sayilmak istediler.Fakat kral onlari soylu dogmadiklari icin zengin olmalarina ragmen asil saymadi.Bunun uzerine zengin koyluler para bilmem ne vererek insanlari duzene karsi ayaklandirdilar.Millette zannediyorki fakir koyluler demokrasi istedi.Fakir koyluler parayla zengin olan koylulerin asil sayilmasi icin savasti.Krallik o zaman onlari asil saysaydi bu ihtilal olmayacakti.Bunu niye anlattim.Cunku kendini diger kisilerden daha modern-medeni sayan bi zumremiz var.Bunlar fakir halkin zenginlesmesini,siyasete yon vermesini iclerine sindiremiyorlar.Basortusu olayida cektirmenin oc almanin bir yolu.Ben bu olaya boyle bakiyorum.Yoksa yapilanlarin demokrasiyle veya laiklikle bagdasan tek bi yani yok.
Hatice Tuğcu 11 yıl önce
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Laikliğin doğru anlaşıldığı,doğru uygulamaların olduğu bir ülkede yaşama gayesine destek olduğunuz için kutluyorum sizi.Cumhurbaşkanımız gibi bizlerde bıkmış olsakta bu kısır döngü konuşmalardan,yanlış uygulamalardan kurtulup nitelikli bir hukuk devletini sağlamlaştırdığımızda ortada ne gaspedilmiş haklar kalacaktır nede yitirilmiş hayatlar sözkonusu olacaktır.Gelecek nesillerin birey hak ve özgürlüklerinin devlet tarafından güvence altına alındığı bir Türkiyede yaşama arzu ve dileğiyle daha çok demokrasi daha çok özgürlük diyorum...
OSMANLİmehmet ali feyizoğlu 11 yıl önce
Laiklik çinseddi gibidir bana göre çinliler orta asyada türkleri engellemek için çin seddini inşa etmişlerdir tarihi kaynaklara göre türkiyedede islam dinini engellemek için türkiye çumhuriyetini kurarlarken anayasanin 2 maddesine dini islamdir diye konulup sonraki yıllarda islam silinerek 1937 şubatina kadar boş birakilarak 1937 şubatinda laiklik ilkesi koymüşlardir.laiklik bana dar gelir.
banner177
28°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Altay 7 15
2. Beşiktaş 7 14
3. Trabzonspor 6 14
4. Hatayspor 6 13
5. Fenerbahçe 6 13
6. Konyaspor 6 12
7. Alanyaspor 6 12
8. Karagümrük 7 11
9. Kayserispor 6 10
10. Sivasspor 7 9
11. Adana Demirspor 7 9
12. Galatasaray 6 8
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Malatyaspor 7 6
16. Göztepe 6 5
17. Kasımpaşa 6 5
18. Başakşehir 6 3
19. Giresunspor 6 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Erzurumspor 7 15
3. Ankaragücü 6 12
4. Eyüpspor 6 12
5. Tuzlaspor 6 11
6. Kocaelispor 6 10
7. Bandırmaspor 6 9
8. Manisa FK 7 9
9. Gençlerbirliği 7 8
10. Boluspor 6 7
11. Samsunspor 5 7
12. Altınordu 6 7
13. Menemenspor 6 7
14. Adanaspor 7 6
15. Balıkesirspor 5 6
16. Denizlispor 6 6
17. Bursaspor 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 5 12
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Tottenham 5 9
11. Watford 6 7
12. Leicester City 6 7
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 16
2. Sevilla 6 14
3. Atletico Madrid 7 14
4. Real Sociedad 6 13
5. Valencia 7 11
6. Rayo Vallecano 6 10
7. Athletic Bilbao 7 10
8. Barcelona 5 9
9. Real Betis 6 9
10. Osasuna 6 8
11. Mallorca 6 8
12. Villarreal 5 7
13. Cádiz 6 6
14. Elche 6 6
15. Espanyol 7 6
16. Levante 6 4
17. Celta de Vigo 6 4
18. Granada 6 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 6 0
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:16
İkindi 15:42
Akşam 18:25
Yatsı 19:45
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?