15.01.2009, 16:39 4497

Lafımın Dostusunuz, Çilemin Yabancısı… Bence Şimdi Sizde Her Kes Gibisiniz!

Milletin varlığını vücuda getiren unsurlar, o milletin mazisidir. Bu maziyi nesilden nesile nakleden de, dili, tarihi, edebiyatıdır. Bu nakil işini, düşünce adamları, edebiyatçılar, sanatçılar, devlet adamları ve elbette halkın bizzat kendisi değişik argümanlarla yaparlar…

 

Beni bu yazıyı yazmaya mecbur eden en önemli neden, üretim-nakil işinde bence hiç de parlak bir geçmişe sahip olmayan Nazım Hikmet’in özellikle de siyasi iktidar eliyle yeniden ülke gündemine sokulmuş olmasıdır…

 

Önce şunu belirtmeliyim, yazım Nazım Hikmet eleştirisi değil, aksine O nun üzerinden siyasi rant elde etmek isteyenlere bazı hatırlatmalar yapma gayretinde olacağım bir yazı olacaktır… Bu ülke de Nazım Hikmet’i seven insanların varlığını biliyorum ve O nu sevme gerekçeleri ne olursa olsun onlara saygı duyuyorum… Üstelik Nazım Hikmet’in Türkçe şiir yazan birisi olması nedeniyle ve bir şiir sever olarak “ideolojik “düşünmeden bugün yaşanılanları irdeleyeceğim. Şunu da belirtmeliyim O nun sevdiğim şiirleri de vardır. Ve ben hep inanmışımdır ki; şairler hangi ideolojinin insanı olurlarsa olsunlar yüreği olan kimselerdir de aynı zamanda…

 

O nu sevenler kendilerine daha yakın hissettiklerinden dolayı “Nazım” ismini tek başına kullanırlar ben de öyle yapacağım yazımın bundan sonra ki kısımların da… Türk sosyalistleri yıllarca Nazımın Moskova’da ki mezarını “ziyaretgâh” olarak görmüşler ve aynı zihniyet Anadolu’nun çeşitli illerinden götürdükleri topraklarla Nazımın mezarını adeta “türbeye” dönüştürmüşlerdir! Nazım sevenler artık Moskova yollarına düşmeyeceklerdir. Biliyorsunuz Bakanlar Kurulu kararıyla Nazım yeniden Türk vatandaşlığına kabul edildi ve mezarının ülkemize getirilmesi gündemdedir.

 

Şimdi asıl söylemek istediklerime gelmek istiyorum. İnsan sorumluluk duyan bir varlık. Bu sorumluluk, insanın sahip olduğu değerlerle birebir örtüşmeli ve bu değerler etrafında üzerine düşeni yapmakla yükümlü olmalıdır.

 

Bugün bu ülkede, yönetimde söz sahibi olanların düştüğü acınacak durumu görebiliyor musunuz? Bu ülke insanının menfaatine olması gereken sorumluluklarını yerine getirmesi gerekenler “malayani” işlerle zaman harcayarak seneleri heba etmektedirler.

 

Nazımın Türk vatandaşlığına yeniden kabul edilmesinden sonra “kraldan çok kralcı “geçinen bu zihniyet acınacak durumdadır!...  Bir zamanlar kın kustukları Nazıma karşı öyle insancıl yaklaşıyorlar ki inanın insanın “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” demek geliyor içinden. Uzun zaman bekledim “yandaş medya” dediğimiz çevrede yazı yazan anlı şanlı yazarlarımızı. Bakalım iktidarın bu tasarrufuna nasıl bir eleştiri ya da methiye getirecekler diye. Ama ne gezer sus pus olmuşlar köşelerinde!

 

Yıllar önce Nazımın ülkemizden kaçışını kaleme alan o gün ki Cumhuriyet gazetesinin sahibi ve başyazarı Nadir Nadi “vatansız, hain, satılmış adam” diye ifadelendirmişti o gün ki durumu! Yıllar bu cenahın düşüncelerini değiştirmiş ve Nazımı ideolojilerine dayanak yapmaları noktasına getirmiştir. Acı olan şudur sevgili okuyucular… Yıllardır ülkemizde bir fikir yozluğu yaşanıyor ve bu durum maalesef geniş kitlelerin siyasi desteğini verdiği AKP de doruk noktasına ulaşmıştır. Yoksa Sayın Başbakanın eşlerinin “Gazze” ile ilgili bir toplantıda konuklarına Nazım şiiriyle seslenmesinin izahını nasıl yapacağız! Yâda Hürriyet Gazetesinde yazı yazan Ahmet Hakan’ın, Nazım üzerine yazı kaleme alan Türkçemizin yaşayan en büyük şairlerinden Yavuz Bülent Bakiler’e hakaret içeren bir yazı kaleme alması neyle izah edilebilir… Bunlar işi o kadar ileriye götürdüler ki, AKP İzmir İl Başkanlığı, Nazımın mezarının İzmir’e getirilmesi konusunda kampanya bile başlatmayı uygun gördüler! Tabii CHP bu durumu içine sindiremedi ve bütün İzmir’i Nazımın resimleriyle donattı! Yakında Nazımın ”türbesi” İzmir’e taşınırsa şaşmamalıyız!

 

Konu çok güncel ve ben asıl söylemem gerekenleri hala söyleyemedim! Bir köşe yazısı için de çok uzun yazmak işime gelmiyor doğrusu. Nazımın ülkemizden kaçmasını gerektiren nedenler demek ki bugün ortadan kalkmış ve O vatandaşlığa yeniden kabul edilerek iadeyi itibarı sağlanmış! Şimdi bu kapı açıldı, yarın Yılmaz Güney bir başka günde terörist başı için bu şartların oluşmayacağını kim iddia edebilir ki!

 

Evet, bu yazımın konusu Nazım Hikmet Ran’a siyasi iktidarın iadeyi itibar yaparak vatandaşlığa yeniden kabul etmesiydi.  Ben “manevi babamız” dedikleri Necip Fazıl’dan beslenerek bugün iktidar olanların neden “Büyük Doğu” idealine bağlı değil de,”Büyük Ortadoğu Projesine” bağlı hizmet ettiklerini daha iyi anlamış bulunmaktayım… Nazımın;

“Bence şimdi sende herkes gibisin”,dizesine karşın ne demişti Üstat Necip Fazıl;

 

              “Lafımın dostusunuz, çilemin yabancısı,

              Yok, mudur, sizin köyde, çeken fikir sancısı?”

Ve elbette bu konuda söylenecek çok daha sözümüz var, nasipse bir başka yazımızda inşallah…

Görüşmek üzere, Allaha emanet olun…  

Yorumlar (8)
mehmet 11 yıl önce
anlamazlar anlamazlar,kaderede ınanmazlar ama bıkkınlık yok yazmaya devam ,anlatmaya devam kardeşim.
İSMAİL AKDAĞ 11 yıl önce
Sayın Abdurrahman bey yazına gelecek yorumları kaç gündür merakla bekliyorum ama gördümki bu süre içinde gelen yorum yok gerçekten anlamak mı istemiyoruz yok sa anlamıyoruzmu bu yazının yerine her hangi bir siyasi yazı olsa idi bizler birbirini karalamak için yarışırdık şuna inanıyorum bizler gerçekten elimizdeki değerlere sahip çıkamıyoruz kavgamız neyin kavgası Sayın akının bundan önceki Siyasette öncü ilçe çayeli yazısına anlar anlamaz herkes yorum yazmış ben yorumumda biz önce bölgecilikten kurtulmalıyız yazıma herkez tepki göstermişti o zaman acaba yanılıyormuyum demiştim ama şimdi görüyorumki zaman beni haklı çıkardı Biz önce biz olmalıyız ve ELİMİZDEKİ DEĞERLER BİZE SAHİPSE BİZDE ONLARA SAHİP OLMALIYIZ.....
Osman AYGÜN 11 yıl önce
Sayın Akını bazen anlamıyorum;
Yazilarını zevkle okuduğumu her yazısında yazdığım yorumlarımda belirtmişimdir.Tabii her görüşüne katıldığımıda söyleyemem.Mesela yazdığı şu yazi bence siyasi bir yazi olmuştur.
Doğrudur yillarca insanımızı kamplaştıranlar,kardeşi kardeşe kırdıranlar gün geldi kongrelerınde bu AZİZ millete hakaret edercesine çıkıp Nazimden şiirler okudular.12'de verilen 5000 şehit ülkücünün kanlarını sızlattılar.
Bu polıtıka böyle menem bir iş ,işte.Onun içindir ki sayın Akın bence bizim yöremizden çıkan ender insanlandan bir tanesi.Kızmasın amma iyi bir okuyucusu olarak ben onun daha iyi yerlerde olmasını,duygularına birazdaha hakim olmasını isterim.Ülkemizde zaten çookkk toplum mühendisliğine soyunan insanlar vardır.Biz kendisinden eleştirei yaparken daha şeffaf,daha adil,daha tarafsız en önemliside gerçekleri ALLAH rizası için yazmasını isteriz.
Benım bu yazım kendisi ile tartışmak için değil,sevdiğimiz ve görüşlerinden yararlandığımız bir abimiz olduğu içindir.Keza dost acı'yı söyler,ilacıda söyler.
Ülkemizde eleştirileçek okadar çok şeyler varken,tv'lerde abd filmlerinde olmayan sahneleri izlerken,ülkemizi karıştırmak için diş güçler ile beraber hareket eden bir sürü kişiler varken,neden bağcıyı dövüyoruz.
Evet Nazım Hikmeti bende sevmem,hiç bir kitabinida okumadım amma yıllarca üniversitelerde öğrenci kardeşlerimizi kışkırtıp ne olaylar çıkardılar.Demekki yasaklarla bir yerlere varılamıyor.Neden ülkemizde ki her görüşten insanlarımıza ötekileştirmeden bakmıyoruz.En yakınımızdakılerımızı bile kendimize düşman ediyoruz.
Hükümetin yaptığı bence doğru bir karar,bunda rahatsız olanların korktuğu ellerindeki kozların bir bir yok olmalarıdır bence.
Kendisinede yaza bilirdim amma bu burda yorum yazan kardeşlerimize de saygısızlık olur düşüncesi yazdım. Biz sizleri kendiniz olduğunuz için seviyoruz,bizlere kendimizden,kendinizden bir şeyler katarak yazı sayın AKIN....
Hepinizi EN sevgiliye emanet ediyorum...
şeref yüksel 11 yıl önce
sayın başbakanın ve bugüne kadar gelen tüm sağ iktidarın bir şekıilde nazım hıkmetle yolları kesişiyor,doğrusu bu iş çok garip değil mi?ama öte yandan hiç bir sol eğilimli siyasetçiden ve aydından necip fazıl hakkında iyi bir şey duyamassınz.yazar çok önemli bir tespit yaparak,size ne oluyor diye soruyor ve beslendiğiniz fikir babamız dediğiniz insanlara sırtınızı dönmenızde ki sebepleri irdeliyor.nazim öcü yazar demedi siz dediniz kulıpar rumuzuyla yazan yorumcu!
kürşat 11 yıl önce
akşam bir tv kanalında seyrettim,nazım hıkmetten sonra yılmaz güneyınde vatandaşlığa ıadesı gündeme getırılmıştı! terörist başnada af getırın olsun bıtsın.bu millet çok daha başına vurur ama ış ışten geçecek.
metin 11 yıl önce
yazarın, dün nazıma küfredip bügün bir hikmeti vardır diye nazım üzerindn prim yapmak isteyen siyasilere karşı eleştiilerine tamamen katılıyorum.. tabi siyasilerin yaptığına hiç şaşırmiyorum. onlara takiyye ağa babalarından miras kaldı..
Ama beni esas şaşırtan, yazarın, Nazım üzerine yazı kaleme alan Yavuz Bülent Bakiler'i türkçenin yaşayan en büyük şairi olarak göstermesi.
Meraklısı için; Yavuz Bülent Bakilerin nazım için yazdığı yazının linki..
http://www.turkiyegazetesi.com/...etay.aspx?id=398132
uykurmusa 11 yıl önce
yukarıdaki yazı ve yorumları okudum,

fakat bir düzeltme gereği hisettim yukarıdakı yazarın yazısını dikkatli okusaydı Metin bey, herhalde Yavuz Bülent BAKİLER'in Türçenin yaşayan en büyük şairlerindendir yazıldığını görecekti. yani en büyük şairi değilde, enbüyük şairlerlerden bir olduğunu görebilecekti, bunun gözünden kaçtığını düşünüyorum.

selamlar ve saygılarsedat ÇOLAK 11 yıl önce
sevgili kardeşim senin bu son yazını ve yorumları okudum.bir takım eleştiriler var sen bunlara sakın aldırma çünkü seni insanların anlayabilmesi seni çok yakından tanımaları lazım onun için bu olumsuz yazılara takılma çok güzel yazmışşın ağzına sağlık bir soraki yazını bekliyorum selamlar.
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 31 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 34 92
2. Man City 34 69
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 34 52
7. Sheffield United 34 51
8. Arsenal 34 50
9. Tottenham 34 49
10. Burnley 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 34 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 34 36
16. West Ham 34 31
17. Watford 34 31
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 35 76
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Valencia 35 50
9. Athletic Bilbao 35 48
10. Granada 34 47
11. Osasuna 35 45
12. Levante 35 43
13. Real Betis 35 41
14. Real Valladolid 35 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 35 36
17. Deportivo Alaves 34 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 02:52
Güneş 04:48
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:46