Rizeli Moda tasarımcısı Hacere Orhan Karadeniz de kadınların yıllardır kullandığı Keşanı modern hale getirerek defile düzenledi.

Rizeli Moda tasarımcısı Hacere Orhan Karadeniz kadınının 580 yıldır kullandığı Keşan ile ilgili yıllarca çeşitli tasarımlar yaptığını ve Keşan in tarihçesi ile ilgili bilimsel araştırmalar yaptığını belirterek “ Keşan üzerinde çeşitli çalışmalar yaparak yeni tasarımlar ortaya çıkardım. Buradaki amaç kaybolmaya yüz tutmuş kültürümüzü yeni nesil nasıl giyecek, nasıl kullanacak, onlara nasıl sevdireceğiz. 580 yıllık örtümüzü yabancı memleketlere, farklı şehirlere, farklı ülkelere tanıtmanın gayreti içinde yaklaşık 6 yıldır fiilen üniversitede tez çalışması yaptım. Aynı zamanda Rize, Trabzon, Giresun ve Artvin'de ziyaretler yaparak sahada araştırma yaptım. Yeni nesil artık bunu kullanmıyor ama geçmişteki ninelerimiz inanılmaz bir tutkuyla bunlara bağlanmış durumda. Rize'deki halkımız keşanımızı bir Avrupalı kadının üstünde, bir erkeğin üzerinde mendil veya bir takım elbise olarak görsün diye çalışmalarıma devam ediyorum. Aslında bu bir başlangıç" dedi.

Türkiye Halkoyunları bölge yarışmaları Ardeşen’de tamamlandı Türkiye Halkoyunları bölge yarışmaları Ardeşen’de tamamlandı

“DANTEL İLE ÖRDÜK”
Tasarımcı Hacere Orhon “ Keşan üzerinde Dantel örgüsü ile kıyafetler yaptım, yatak örtülerimi sökerek gelinlik yaptım, yeni tasarım ile çeşitlendirdim, yıllardır Keşan üzerinde tasarımlar yapıyorum. Bugün geldiğimiz son noktada Çay çarşısında defile düzenledik” dedi.

Rize Çay çarşısında mankenlerin Keşan gösterisi ilgiyle izlendi ve beğenildi.

Haber: Büşra Bayraktutan