Türkiye 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı Seçimi için sandık başına gidecek.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı alması HDP tarafından tepki ile karşılandı.

Acil toplantı kararı alan HDP yönetimi Ümit Özdağ'a rağmen Kemal Kılıçdaroğlu'na olan desteklerinin süreceğini açıkladı.

AK Parti'den ilk açıklama
Konuya ilişkin ise AK Parti'den ilk açıklama geldi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ikinci tur seçimlerine ilişkin NTV'de açıklamalarda bulundu.

"Şu anda yaptıkları şey pankart siyaseti"
Kılıçdaroğlu ve Özdağ anlaşmasının şu an sahte milliyetçilik olduğunu belirten Çelik şu ifadeleri kullandı:

Kılıçdaroğlu ya HDP’ye ya Zafer Partisi’ne yalan söylüyor. İlk defa bir CHP Genel Başkanı, terör meselesinde bu kadar muğlak bir çizgide duruyor. teröre destek veren siyasetin zımni onayını almaya çalışıyor. Birdenbire 14 Mayıs’tan sonra milliyetçilikle ilgili pankartlar astılar. Bunun daha büyük tepki yarattığını görüyoruz. Hudut namustur diyorlar. Tezkereye HDP’yle birlikte CHP karşı çıktı. Şu anda yaptıkları şey pankart siyaseti.

Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı: Rize detayı dikkat çekti! Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı: Rize detayı dikkat çekti!

"HDP kendi seçmenine yalan söylüyor"
HDP'nin Kılıçdaroğlu'na olan desteğinin sorulması üzerine de Çelik şöyle konuştu:

Açık konuşmak lazım. Siyaset kurumu legal alanda kalsa bizim de görünür üzerinden eleştiri getirmemiz lazım. Ama legal alanda kalmıyorlar. HDP 24 saat kazanmak istedi, Kandil’den gelen mesajı öğrenmek için. Kandil de dış istihbaratlardan gelecek talimatı bekliyordu. Zafer Partisi’yle Kılıçdaroğlu’nun ittifakı karşısında HDP hala Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini söylüyorsa, kendi siyaseti açısından HDP kendi seçmenine yalan söylüyor demektir. Ortaya çıkan tablo açık. Bölgeyi terör üzerinden dizayn etmek isteyen emperyalist gruplar var, Kandil bunun lejyonerliğini yapan bir yapıdır. HDP içinde adaylar tartışılıyor, Kandil’den mücadeleye zarar vermeyin yaklaşımı ortaya koyuyorlar. Zafer Partisi’nin durduğu yerle HDP’nin durduğu yer birbirinin zıttı. Bu iki uç yan yana gelemez. Kılıçdaroğlu getireceğini iddia ediyor. Kılıçdaroğlu, dün imzaladığı mutabakatla Millet İttifakı’nı fiilen dağıtmıştır.