Erdoğan: Sümela açıldı ne kaybettik

Başbakan Erdoğan, Gaziantep'te MÜSİAD'ın iftarında yaptığı koplantıda Sümela Manastırı'nda 87 yıl sonra yapılan ayine bir iki grubun karşı çıktığına değinirken Türkiye'nin bu olaydan elde ettiklerine dikkat çekti.

GÜNDEM 16.08.2010, 01:47 28.04.2020, 03:07
1450
Erdoğan: Sümela açıldı ne kaybettik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bugün Sümela'da geldiler Hristiyanlar kendilerine göre ayinlerini yaptılar. Bir iki grup, malum, kimler olduğunu benim anlatmama gerek yok, 'İşte bak, yeniden Pontus'u hortlattılar...' Yahu arkadaş ne oldu, geldiler ayinlerini yaptılar, gittiler. Kaç kişi, bin 500-2 bin kişi. Ne kaybettik? Biz kazanıyoruz aslında'' dedi.

Erdoğan, MÜSİAD Gaziantep Şubesi'nin Dedeman Otel'de verdiği iftara katıldı.

Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, Sümela Manastırı'nda bugün düzenlenen ayine değindi.

Türkiye'nin daha önce Suriye ile savaşın eşiğine geldiğini belirten Erdoğan, ''Ne gerek vardı. Bakın şimdi gidiyoruz, geliyoruz. Kim kazanıyor? Benim Gaziantepli tüccarım, sanayicim. Biz bu tuzakları bozuyoruz, tezgahları bozuyoruz'' dedi.

Hangi dilden, ırktan, hangi milliyetten olursa olsun ilişkileri en iyi noktaya getirme gayreti içinde olduklarını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bunu başarmamız lazım. Bugün Sümela'da geldiler Hristiyanlar kendilerine göre ayinlerini yaptılar. Bir iki grup, malum, kimler olduğunu benim anlatmama gerek yok, 'İşte bak yeniden Pontus'u hortlattılar...' Yahu arkadaş ne oldu, geldiler ayinlerini yaptılar, gittiler. Kaç kişi, bin 500-2 bin kişi. Ne kaybettik? Biz kazanıyoruz aslında. Ne kazanıyoruz söyleyeyim size; inancına güvenen, inanç hürriyetinden korkmaz. Fikrine, düşüncesine güvenen fikir ve düşünce hürriyetinden korkmaz. Bunlar 'Milliyetçiyiz' diyorlar. Aç Osmanlı tarihini bir oku.

 Bak Osmanlı bunlardan korkmuş muydu? Osmanlı açmış ve Osmanlı bunlarla da hiçbir zaman en ufak bir sıkıntıya düşmeden tam aksine bunları uluslararası camiada da kendisinin otoritesi için en iyi şekilde kullanmış. Şimdi nedir yahu... Aman yarabbi! Ülkeyi kurcalamak, karıştırmak için bir korku havası... Üstad Necip Fazıl şöyle derdi: 'Başarı korkuyu korkutmaktadır' derdi. Korkuyu korkutmak, bu çok önemli. İşte bizim bunu başarmamız lazım. Eğer korkuyu korkutamıyorsan zaten adam gibi ortada dolaşma, çekil kenara. Ortada nasıl yaşayacaksan yaşa. Sana ancak münzevi bir hayat yakışır. Dolaşacaksak, yiğitçe dolaşalım ve inandığımızı inandığımız gibi anlatalım.''

''Bugün kalkıp Yunanistan Başbakanına 'Atina'daki camiyi ne zaman açıyoruz' diyebiliyorsak, bunu bugün atılan adımlar sayesinde söyleyebiliyoruz'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''O da bana, 'bunu er geç açıyoruz' diyorsa, benim bu noktadaki dürüstlüğüme inandığı, güvendiği içindir. Açar veya açmaz. Ben bir adım önde olurum. Biz Kıbrıs'ta da aynı şeyi yaptık. Biz, 'Rumlara göre bir adım önde olacağız' dedik. Ne kaybettik? Bizden öncekiler maalesef doğru hareket etmediler, dürüst hareket etmediler ve hep kaybettik. Ama hep biz bunların bir adım önünde olacağız dedik. Ama şimdi dünya bizim karşımızda konuşamıyor.

Niye? Diyoruz ki 'bak biz bunu yaptık'. Referandumda yaptık. Siz ne yaptınız, aldattınız. Onun için 'kusura bakmayın, bundan sonra bizden daha fazlasını isteyemezsiniz ve şimdi biz sona doğru yaklaşıyoruz' dedik. 'Yaptınız yaptınız, yapmadığınız takdirde atacağımız adımlar nihai adımlardır. Yoksa ondan sonra bizimle masaya oturamazsınız' dedik. Onun için bu gidiş gerek GAP'ta, DAP'ta, KOP'da Türkiye sıçramasını yaşıyor. Bundan hiç endişemiz yok.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Eğer bu iktidar yolsuzlukların iktidarı olsaydı, talanın olduğu bir iktidar olsaydı bu borçları ödeyebilir miydi? Bu yatırımları yapabilir miydik?'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Dedeman otel'de MÜSİAD Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. Erdoğan, konuşmasında Ramazan ayını kutlayarak, Gaziantep'te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gaziantep'in, Türkiye'nin en gelişmiş şehirlerinden olduğuna işaret ederek, dünyada bir ekonomik kriz yaşanırken ilin bu krizi fırsata dönüştürme yolunda adımlar attığını anlattı.

Hükümetin, Gaziantep'e yönelik yatırımları hakkında bilgi veren Erdoğan, bunun yanı sıra esnaf ve sanatkarlara verilen kredi tutarlarını da anlattı.

Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri de anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bir gerçeği hatırlatmak istiyorum. Diyorlar ki 'bu hükümet döneminde devletin borçlanması aldı başını gitti'. Arkadaşlar az çok hesap biliyoruz. Biraz piyasa dolaştım, biraz da siyaset yaptım. Biz, şunu ekonomide öğrendik; bir devletin borçlanması, yani GSYH göre; biz göreve geldiğimizde milli gelire oranı yüzde 74 idi, yani 100 TL'nin 74 lirası borçtu. Şimdi yüzde 45. Nereden nereye, krize rağmen. Göreve geldik, devletin borçlanma faizi yüzde 63'tü. Şimdi yüzde 7-8... Yüzde 63 ile borçlanmak nire yüzde 7-8 ile borçlanmak nire... Bu faizler kimin cebinden çıkıyordu? Hepimizin cebinden çıkıyor. Şimdi yine çıkıyor ama 7 lira, 8 lira çıkıyor.

Enflasyon yüzde 30'du. Şimdi enflasyon 7.6... Tek haneli rakamlara düştük. Daha iyi noktaya geleceğiz. Hep konuşuyorlar 'şöyle milliyetçiliyiz, böyle milliyetçiyiz'. Tamam güzel. Kardeşim sen bize ne bıraktın? 'IMF' dediniz, 30 milyar dolar IMF'ye borçlandınız. 23 milyar dolar IMF'ye borç bıraktınız. Bunları biz ödedik, şu anda 6.9 milyar dolar. Buraya kadar bunları kim ödedi?

Eğer bu iktidar yolsuzlukların iktidarı olsaydı, talanın olduğu bir iktidar olsaydı bu borçları ödeyebilir miydi? Bu yatırımları yapabilir miydik? Sadece şu Gaziantep'teki yatırımlara bakın...'

-''HANGİ İKTİDAR VARDI?''-

İKtidara geldiklerinde, Merkez Bankasının kasasında 26.5 milyar dolar varken, bugün rakamın 75 milyar doları bulunduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Olanı konuşuyorum. Bunlar afaki rakamlar değil olanı konuşuyorum. O zaman hangi iktidar vardı? MHP, DSP, ANAP vardı. Zaten anamuhalefetin iktidarını hiç karıştırma. Geç onu, onların döneminde bir şey kalmadı zaten. Türkiye'yi ne hale düşürdüklerini biliyorsunuz. Yatırım yapmak şu bu hak getire. Türkiye şimdi sıçramayı yakalıyor. Bugün 42 tesisin açılışını yaptık. Buradan bakıyorsunuz anamuhalefetin iki milletvekili konuşuyor duruyor. Diyor 'bunlar zaten açılışı yapılan tesislerdi'. SANKO Başkanı Abdulkadir Konukoğlu Bey'e sordum, o da 'olur mu öyle şey' dedi. Bir tesis çalışmaya başlar ondan sonra resmi açılış yaparsınız. Benim doğduğum, büyüdüğüm yerin tabiriyle racon budur. Ama bunların ayağı yere değmiyor. İşleri güçleri dedikodu üretmek. Çünkü böyle bir şey yapamamışlar. Hani tilki ulaşamadığı ciğere koruk dermiş ya kedi de ulaşamadığı ciğere murdar' dermiş ya. Bunların işi gücü bu...

Parlamentoyu çalıştırmamak için ellerinden ne geliyorsa onu yaparlar. Anayasa değişikliğiyle ilgili yaptıklarını bir orada izleseniz, dersiniz ki 'vah vah Türkiye, hangi muhalefetin eline kalmışsınız'. Biz de istiyoruz ki böyle bir ciddi muhalefet olsa da bize güç katsa. İnanın böyle bir derdi yok. Yani beraber çalışalım ülke daha çok gelişsin, öyle bir derdi yok. Ne olursa olsun, bizler bu yolda, kararlılıkla ilerleyeceğiz.''

-''BİRİLERİNİN TEZGAHI''-

Anayasa paketi oylamasına da değinen Başbakan Erdoğan, bunun bir AK Parti değil, bir millet projesi olduğunu söyledi.

12 Eylülde yapılacak oylama ile Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın da yapısının değişeceğini belirten Erdoğan, pakette muhalefetin iddia ettiği gibi bu kurullara üyeleri, iktidarın atamadığını söyledi.

''Muhalefetin, yalan söylediğini'' ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Yalan söylüyorlar, diyorlar ki 'hükümet atama yapacak'. Bizden atama yok, yalan. Tamamen seçimle gelen bir mekanizma. HSYK'da da bizden atama yok'' dedi.

Bu maddelerle ilgili bilgiler veren Erdoğan, birilerinin tezgahı bozulacağı için seslerini yükselttiklerini kaydetti.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Benim dünya görüşümü paylaştığını kim iddia edebilir? Daha önce almak istediğimiz yargı mensupları için 'odalara kamera koyarak mülakat yapacaksınız' dediler. Dünyanın neresinde kamerayla mülakat yapılıyor? Yok. Kendi iktidarlarında aldıkları 5000 yargı mensubunu tamamen fişleyerek kendi elemanlarından aldılar. 'Ben kendi partilimi almayacağım da MHP'nin faşistlerini mi alacağım' dediler kayıtlarda var...

Bakıyorlar ki o kast sistemleri, arka bahçeler elden gidiyor, bundan korkuyorlar, endişeleri bu. MHP'ye oy veren kardeşlerime diyorum ki; bu günü unutmayın.''

Başbakan Erdoğan'ın YARSAV'ın da kendisini eleştirdiğini anımsatarak, ''Bana karşı tavrını açık şekilde koyarsan ben sana nasıl güveneceğim?'' diye sordu.

Daha önce polis teşkilatı içinde farklı dernek ve birliklerin kurulduğunu, bunların görüş ayrılığına düşmesi nedeniyle bazı sıkıntılar yaşandığını kaydeden Erdoğan, ''Birilerin avukatlığının anlamı yok, ancak bir sorunu ortaya koyduklarında takdire şayandır... Anamuhalefet diyor ki 'biz Ergenekon'un avukatıyız' ben de diyorum ki (biz milletin avukatıyız)'' diye konuştu.

Yemekte evsahibi olarak konuşan MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardan, konuşmasında ulusal hedeflere ulaşmada, bir yandan hummalı çalışmalar yapılırken, diğer yandan Türkiye'nin ''kendi içinde ürettiği yapay sorunlarla uğraştığını'' söyledi.

''Kendini çağdaş'' diye nitelendirenlerin yaptığı kısır siyasette ülkenin enerjisini boşa harcadığı'' görüşünü dile getiren MÜSİAD Başkanı Vardan, ''Anayasa referandum süreci başladığından beri ifade ettiğimiz gibi, ya bu tarihi fırsatı değerlendirip klasman atlayacağız ya da bu fırsatı tepip küme düşeceğiz'' diye konuştu.

Haber7

Yorumlar (2)
ahmet eryol 12 yıl önce
önce vandaki kliseyi geldile gittiler, sonra sümelaya gldiler gittiler.. sırayla heryeri açtırıyolar, seneye iki defa olsn derler sonra 3 sonra beş.. ne kaybettik dyosun bide, adi kadir gecesi de ayasofyayı açyiyosa,gellim gidelim.. bak izin veryolarmı sana..yzık mmleket ne hale geldi
ahmet eryol 12 yıl önce
Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş.
Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek zorunda kalan aslanlar, iyi beslenememeye başlayınca bir çare düşünmüşler. Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak çekmiş ve öküz sürüsüne yanaşmış.Kaynakwh: Kaynakwh:
Öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış:
'Saygıdeğer öküz efendiler. Bugün buraya sizden özür dilemeye geldik. Biliyorum bugüne kadar sizlere zarar verdik. Ama inanın ki, bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o Sarı Öküz'de. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz de barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım.'
Boz Öküz ve heyeti bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz'ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış. Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk'u istemişler:
'Gördünüz mü ne kadar barış severiz. Sizi de kararınızdan dolayı kutlarız. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Size saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim.'
Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk'u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş.Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Sonunda öküzler zayıflamış, aslanlar küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri sürmeden, doğrudan müdahaleye ederek, 'Verin bize şunu, yoksa karışmayız' demeye başlamışlar.
Birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine, 'Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu savaşı? Oysa, vaktiyle ne kadar güçlüydük' diye sormuş.
Boz Öküz, Benekli Öküz'ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli 'Biz' demiş, 'Sarı Öküz'ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı..'
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Namaz Vakti 24 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Anketi Tümü
Çaykur Rizespor'un Tahir Kıran yönetimindeki performansını nasıl buluyorsunuz?
Çaykur Rizespor'un Tahir Kıran yönetimindeki performansını nasıl buluyorsunuz?