24.04.2009, 11:36 3106

Gerçeği Söylemek, Tarih Yapmak Kadar Zordur!...

Gerçekler bizim düşüncelerimize aykırı olabilir. Ama bu durum gerçekleri değiştirmez. Örnek bir problemi ele alalım; Türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu Türk halkımıdır, Türkiye halkımıdır?

Aziz dostum Ali Rıza Bayzan,  Çay  Haber’deki son yazısına bu cümlelerle başlamıştı… Sevgili dostumun yazısını okudunuz yada okumadınızsa okuyun diyeceğim…O, geyik olsun diye Adem ve Havva ile devam etmiş yazısına! Bugün Adem’in çocukları çeşitli kıtalarda değişik renk ve hayat anlayışlarıyla hayat sürmekteler! Yazısını kendi gerekçeleri etrafında şekillendirerek “Türkiye Cumhuriyeti’ni “ kuran iradenin “Türkiye Halkı “ olduğunu ifade etmiştir!.. 

Osmanlının bakiyesi olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran irade nedir? Bu soruya cevabımızı verelim sonrada nedenini ve niçin ini izaha çalışalım dilimizin döndüğü kadar…

Çok fazla tarihi geriye götürmeden… Anadolu Selçuklu Devletinin bakiyesi olan Osmanlı Devletini ve onunda bakiyesi olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran iradenin adı hiç şüphe yok ki ;  Türk milletinin iradesidir…

Önce bir tespit yapayım. Bu ülkede yaşayan insanlar kendilerini ne hissediyorlarsa öyledirler. Bu tespitim benim düşüncelerimi daha sağlıklı ifade etmemi de kolaylaştıran önemli bir özgüven vesikasıdır! 

İşimiz çok zor! Bugün bu ülkede yaşayan Türk’e, tarihinin, kültürünün, dilinin , kısaca medeniyetinin ne kadar büyük olduğunu inandırmamız gerekir öncelikle… 

Bana sorabilirsiniz ya da eleştirebilirsiniz. Siz Türk Milliyetçiliği yapıyorsunuz, bu ülkede Kürt var öteki var beriki var! Onlarında milliyetçilik yapmalarına nasıl bakıyorsunuz diye? Ben şahsen, Doğu ve Güneydoğu da yaşayan insanlarımızı bu milletin bir ferdi olarak telakki etmişim. Hepimizin dilinde, bin yıllık kardeşliğimiz pelesenk olmuş değil mi? Bu nasıl kardeşliktir Allah aşkına. Emperyalist oyunlara kapılarak büyük bir tarihi birlikteliği inkar ederek “Kürt ulusu” “özerk Kürdistan” daha ileri giderek “Kürdistan Devleti” kurma hayalleri de ne oluyor!

Bizim milliyetçiliğimizin esasları kısaca şöyledir;  Milletimizin ,   sosyal,kültürel,ekonomik ve politik açıdan güçlenmesini sağlamak,devletimizi de güçlü kılmak için, bütün tezleri ve antitezleri tanıyarak, geçmişin büyük  tecrübesiyle bugününü yorumlayarak geleceğe umutla bakabilmek…

Ya bugün “siyasi Kürtçülük” yapanlara ne demeli? Tamamen Türkiye Cumhuriyeti’ni parçalama ve Türk Milletini bölmeye yönelik olan bu hareket gözümüzün önünde sahneye konulmamış mı?

 Konu biraz dağıldı farkındayım. Belki sevgili dostumun beni hayrete düşüren “ Türklük dayatması nedir peki? Diye sorduğu ve devamında verdiği “radikal milliyetçi” örneklemeler, benim biraz daha kalın hatlarla meseleye yaklaşmamı gerektirdi… Bu ülkede “radikal milliyetçiler” daha açık yazalım, “kafatasçılar” bizim köyün nüfusu kadar ya vardır ya da yoktur! Bunu en iyi bilecek olanlardan birisi de Ali Rıza kardeşimdir.

Ama buna karşılık son yıllarda ,  demokrasi,özgürlük kavramları etrafında söz söyleyenlerin duyarsızlıkları, ülkemizde ki Kürt nüfusunun  “radikalizm” batağına doğru sürüklediği su götürmez bir gerçektir… 

Bizim düşüncelerimizin kaynağı, derini ve bir o kadarda zengin kaynaklara dayanmaktadır! Yunus Emre’mizin dediği gibi;

Elif okuduk ötürü

Pazar eyledik götürü

Yaratılanı hoş gördük

Yaratandan ötürü... 

Tarih boyunca, Türk milletinin iradesiyle kurulan Türk Devletleri, beraber yaşadıkları hiçbir millete zulüm yapmamış bilakis onlara hoş görüyle muamele yaparak devlette en önemli görevleri vererek yüceltmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk milletinin iradesi de aynı yönde tecelli etmiştir. Ama hainlik yapanlar,ister Türk ister başka ırktan olsun elbette devletten hak ettiği cevabı almıştır ,almalıdırlar da….Devleti idare edenler yanlış yapmamış mıdır? Elbette yanlışlarımız olmuştur ama bu bizim yazımızın konusu değildir. 

Türk Milleti tarihin ilk döneminden itibaren sayısız devlet kurmuş. Dünya tarihinde devlet kuran millet olarak bilinen Türkler, bana göre hoşgörüsünü fazla abartmasından dolayı ,kurdukları devletlerinin yıkılışına şahit olmuşlardır! Osmanlı Türk devleti de,aynı hataya düşmüş ve 600 kusur yıllık koca imparatorluk, içinde barındırdığı,beslediği milletler tarafından arkasından vurularak kaçınılmaz sonu yaşamıştır…İşte Osmanlı Devletinin yıkılışı ve yeni devletimizin kuruluşu da milli hassasiyetleri ve bağımsızlık ülküsü olan “egemenlik ortak kabul etmez” diyen Mustafa Kemal’in önderliğinde gerçekleşmiştir…Bu devletin kuruluşuna kimler karşı çıkmış biz biliyoruz…!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun fikir mimarlarından, sözde İslamcı geçinenler ve liberal-kapitalist düşüncenin insanları tarafından kafatasçı olarak yaftalanan Ziya Gökalp “Türkiye’nin bir ili var. Başka bir dili var, diyenin ,  başka bir emeli var” diyerek bugünleri o günden sanki görmüş gibiydi! 

Büyük Türk Milliyetçisi, İstiklal şairimiz Mehmet Akif ise;

Tefrika girmezse bir millete düşman giremez,

 Toplu vurursa yürekler onu top sindiremez!...” diyerek ,milletimizi ayrımcılığa tutanlara güzel bir cevap veriyordu… 

Bu yazımız elbette belgeler ışığında kaleme alınmamış! Zira belgelerimiz ortadadır. sizlerin  vicdanlara  seslenmek istedim sadece…”Küresel Vaftiz” isimli, alt başlığın da “misyoner örgütlerin Kürt ve Alevi operasyonu” kitabinin yazarı sevgili dostum Ali Rıza Bayzan, Türkiye cumhuriyetinin kurucusu Türkiye Halkıdır diyerek beni gerçekten şaşırtmıştır! Yarın öbür gün birisi çıkar da “ Türkiye de ayrılıkçı fikirler “ kitabı yazar ve dostumun bu yazısını da referans gösterirse gerçekten üzüntüm katlanır! 

Görüşmek üzere, Allaha emanet olun…

Yorumlar (9)
Muhammet Kalyoncu 11 yıl önce
Türkiye Halkı ile Türk Halkı arasında yapılan dövüşten haylice sıkılmama rağmen sizin söyleyeceklerinizi merak ettiğim için yazınızı sonuna kadar samimiyetle okuduğumu söylemek isterim. Kavramlar ve simgeler milletler için halklar için elbette önemlidir. Ulubatlı Hasan bayrağın Bizans surlarına dikilmesi için canını verdiyse boşuna değildi bu. Belki koca bir şehir bu motivasyonla kazanıldı. Gerekirse uğrunda canlar da verilir, mallar da. Bu kavramlar ve simgeler insanları bir ülkü etrafında birleştirir ve kuvvetlendirir. 'Kuvayı Milliye' ortaya çıktığında kimse neden bunun ismi Kuvayı Milliye demedi ve herkes bu çatının altında toplandı. Bu çatı insanları daha da güçlendirdi. Kimse adını tartışmadı çünkü aslolan vatanı korumaktı ve Allah bu milleti muvaffak kıldı. Şimdi benim Türklük ile ilgili kendime sorduğum birkaç soru var. Bir insana zorla 'Yok hayır sen öyle değilsin, dış güçler seni şeyediyor, ayrıca Atatürk öyle dediydi de ondan hepimiz Türküz, aynen bak hiç sorun yok di mi şimdi, ne de güzel Türküz' demenin nasıl bir mantıksal izahı yapılabilir bilmiyorum. Yazanın başında insanlar kendilerini nasıl hissediyorlarsa öyledir demenize rağmen ardından ortaya koyduğunuz çerçeve çelişen ifadeler olarak göründü bana. Hem Atatürk 'Türkiye'yi kuran irade Türk milletidir' dediyse de napalım yani. Bütün ufkumuzu, geleceğimizi bu söz üzerinden mi şekillendireceğiz. Bence yazınızın temel sorunu konuyu nasıl sonlandırdığınızla ilgili: 'Türkiye cumhuriyetinin de hataları olmamış mı olmuş tabii ki ama bunlar yazımızın konusu değil tabii ki?' diyorsunuz. Peki yazının konusu nedir sevgili yazar? Bu iğrenç kavganın bitmesini zerre kadar istemeyen korkak kürt milliyetçileri mi? Bize neden onlardan bahsediyorsunuz. Bu sığ 'Türkiye mi, Türk halkı mı' tartışması mı? Tamam bir imparatorluktan ulus devlet yaratılmaya çalışılırken yapılan hatalardan bahsetmeyin, biz de bahsetmeyelim. Ama bu memleketin meselelerine kafa yorduğunu bildiğim şahsınızdan bir şifalı söz duyalım umuta dair, geleceğe dair. İnsanların vatandaşlık hakkı 1000 yıllık kardeşliğe dayanmasa da olur. Varsın sevmeyelim birbirimizi. Fakat bu topraklar üzerinde yaşayan herkes bu ülkenin asli unsurudur ve bu gerçek kimsenin merhametine, insanlığına, hamiyetine de muhtaç olmamalı. Bu lutfedilen bir hak değildir. Hepimiz bir gün göçüp gideceğiz bu topraklardan. Kübra mahkemesi kurulduğunda da geriye ne Türklük kalacak ne de Türkiyelilik. Zihnimizi o kadar çok bu konular üzerinde yoruyoruz ki korkarım oraya gittiğimizde sorulan sorulara söyleyecek sözümüz kalmayacak. Allah'ın yaratıkları içerisinde kendi cinsine bu kadar düşman bir canlı daha yok maalesef. Allah sonumuzu hayretsin…
mehmet yılmaz 11 yıl önce
türk milleti elbette bu ülkeyi kuran irade bundan şüphe yok,hem kürt kardeşlerımızın devlet kurma geleneği mi var ama kuruluşta en önemlı yardım kürtlerdendır bunu unutmamalıyız.
ahmet kurt 11 yıl önce
muhmmet kalyoncu,siz zannedersem uzayda yaşıyorsunuz.sizin mantığınız bırazda etlı sütlü meselesıne benzıyıor,bugün bu ülkede neler tartışılıyor farlkında değilsınız .bu ülke elde gıderse işte sızın ortaya koyduğunuz nemelazımcı tavırdan solayı batacak.
kemal karakulak 11 yıl önce
her zaman konuşulagelen bir söz vardır bazı şeylerin göreceli kavramlar olup kişiden kişiye değişebileceği durumlar dan yani.mesela birine göre esmer güzeldir ama başka birine göre çirkindir örnekler çoğaltılabilir.şu anda tartışılan durumda aynen böylemidir yani?? birileri derki türk halkı bir başkasıda derki türkiye halkı.alın size benim görüşüm aynen şöyledir her ikisidedoğru orantılı bir denklemi andırıyor bana.yani türk halkıda doğru türkiye halkıda doğru.her ikiside aynı kapıyamı çıkar yoksa çıkmaz onuda anlayanın nasıl anladığına bakmak lazım.mesela ben kendimi türk bildiğim için türk halkı bana çok uygun düşüyor sayın yazar abdurrahmanda aynıdır oda kendini türk halkı diye biliyor ama içimizde yaşayan başka unsurlarda var tabandan öyle anlatılmış ve öyle okunmuş beyinlerimize.ama doğuda yaşayan halkada sorsan asla türk halkı demezler onlarada öğretilen neyse onu biliyolar.yani onlara türkiye halkı çok uygun düşüyor oda şimdilik tabiki..zaten daha önceki yorumlarımızdada bahsetmiştik adamlar tc. ve biz diyorlar kendileri her neyse işte.ama ülkemizde daha başka unsurlarda yaşamaktadır mesela çerkezler arnavutlar yugoslav ve daha niceleri her birine bir isimlemi hitap etmemiz lazımdır o zaman karış karış herkesi ayıracağız herkesin yeri ayrı olacak hiç bir yerde birbiri içinde karışık olmayacaklarki böyle bir sınıflama olsun oysa durum şu anda öyle değil yani iç içe karışık yaşamaya çalışıyoruz..işte bunlarıda düşündüğpümüzde türkiye halkı demek çok çok doğru gibi geliyor insana mantıkta öyle diyor zaten.bu işin birazda sulandırılmasındaki neden belli zaten amaç bu ülkede türk yok hadi gelinde bu toprakların adını anadolu koyalım yada başka bir ad verelimdir türkiye halkı bana birazda sanki çooook önceleri burda türkler yaşardıda şimdilerde soyları tükenmiş başka halk gelmiş burda yaşıyor gibi geliyorki zaten öyle demeye getirmeye uğraşılanda budur...pekiyi adama sormazlarmıkı misafir olduğunuz bu topraklardan bir gün gitmeniz gerekirse her gittiğiniz yerdekilerin adınımı değiştireceksınız.bence herkes bunun nedenini biliyor herkes bişeyler diyor ama asıl bu memleketin sahipleri henüz beklemede hiç bişey demiyolar henüz ama ya birde çıkıp ta get çık memleketimden defol derlerse ne olacak?o zaman bizde diyelimki bunu bize diyenlere tüm bağımsız ülkeler adlarını değşsinler coğrafi durumlarına göre adlandırılsınlar bizde o zaman türkiye halkıda demeyelim gerçekten anadolu diyelim buna razıyız çünkü burda yine biz variz kıyamete kadar.hitlerin alamanyasında aynı şey olmadımı?kim ne yapacak bu durumda.? herkes akıllı olsun ve ülkenin camlarını kırmasın bir daha asla eskisi gibi olmaz kırılan cam aslada yapışmaz.bu ülkede türkler vardır diğer unsurlarda yaşarlar.sözün özü bu ülkenin tapusu var ve bu tapu türk milletine aittir.araplar gibi satmazsak topraklarımızı ne adı değişir nede alanı...sevgi ve saygılarımla...
serkan yılmaz 11 yıl önce
bu nasıl iş anlamak mümkün değil.insanlar okuduklarını anlama güçlüğü çekıyorşlar.sayın yazar bu ülkeyi kuran iradenın türk olduğunu yazıyor ama torumcular başka hıkayelerden bahsedıyor.siz söyleyın kurucu irade kım? lafı evelemeyın.muhammet kalyoncu ,milli kimlıkten uzaklaşmanın sonucu laf ebelığı yaparsınız sizın yaptığıniz gibi.
d. ali yiğit 11 yıl önce
Ama buna karşılık son yıllarda , demokrasi,özgürlük kavramları etrafında söz söyleyenlerin duyarsızlıkları, ülkemizde ki Kürt nüfusunun 'radikalizm' batağına doğru sürüklediği su götürmez bir gerçektir…
Yazının özü budur ve bu akıl tutulması bıraz daha hoyrat yönetimler altında olursa o zman görün bu memlekette olup bitenleri...elıne sağlık sayın akın
melih 11 yıl önce
Uzun yıllardır arkadaşımla çalıştım fikirlerinden ödün vermeyen bır yapısı var,fakat alı rıza beyle gırmış olduğu polemıkte bıraz türklüğü önplanda tutar gördüm,ama dediğim gıbı ödünsüzdür arkadaşımız.
mepavrili 11 yıl önce
mesele türklük kürtlük başka etnık kimlik meselesi değil soysuzluk meselesidir,bu ülkede siyaset yapacak,bürokrat olacak başka bir şey olacaksın ama yediğin kaba pısleyeceksınız! türklüğün bir kültür birlikteliği olduğuna ınanmayan yada devletin eğitiminden kaynaklanan zaaflarla besleyen bu ülke insanının da kabahatı yoktur.ben sayın yazarın ırkçılık değil kültürel birlikteliği ön plana tutan bir milliyetçilık söylemı içinde olduğunu düşünüyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
28°
sağanak
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 30 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 02:50
Güneş 04:47
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:48