FETÖ'den yargılanan 169 eski yüksek yargı üyesi hapis cezasına çarptırıldı

Eski yüksek yargı mensuplarının, Fetullahçı Terör Örgütü üyeliği, yöneticiliği ve örgüte yardım suçlarından yargılandığı 179 davanın tamamı karara bağlandı.

Genel 03.02.2021, 11:34
28
FETÖ'den yargılanan 169 eski yüksek yargı üyesi hapis cezasına çarptırıldı

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesinde 27 Kasım 2017'de başlayan duruşmalarda, eski Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeleri ile eski askeri yargıçlar hakim karşısına çıktı.

Duruşmalarda, sanıklar hakkında ayrı ayrı iddianame hazırlanması nedeniyle her sanık tek tek yargılandı.

FETÖ'nün kumpas davaları olarak bilinen Balyoz, Ergenekon, Devrimci Karargah, Odatv, Poyrazköy, Kurtoğlu, Zirve Yayınevi, Futbolda Şike gibi soruşturma ve davalarda görev alan isimlerin yanı sıra talimatla örgütün stratejisi ve amaçları doğrultusunda karar veren yüksek yargıçlar, heyet önünde hesap verdi.

Yargılanan isimler arasında örgütün Yargıtay, Danıştay ve HSYK "imamları" da yer aldı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, ilk kararını 22 Kasım 2018'de açıklayarak eski Yargıtay Üyesi Şuayip Şen'i, terör örgütü üyeliğinden 7,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bugüne kadar açılan 179 davanın tamamı, 1 Şubat Pazartesi günü eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem hakkındaki hükmün açıklanmasıyla sonuçlandırıldı.

Böylece karara bağlanan davalarda sanıklardan 169 eski yüksek yargıç, FETÖ üyeliği ve yöneticiliği ile örgüte yardım suçlarından 1 yıl 6 aydan 17 yıl 4 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

En yüksek ceza Hüseyin Yıldırım'a verildi
Davalarda en yüksek cezayı, FETÖ'nün yargıdaki "taktiksel beyin takımı"nda yer aldığı belirtilen eski Adalet Akademisi başkanı ve eski Yargıtay üyesi Hüseyin Yıldırım aldı. Yıldırım, silahlı terör örgütü yöneticiliğinden 17 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Yargılamalar sonrasında eski Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanı Sedat Bakıcı, eski Yargıtay üyeleri Zafer Turanlı, Necmi Özer, İrfan Vural, Ali Sezgin, Ayşe Serpil Altıntaş, Bekir Özenir, eski Danıştay Genel Sekreteri Mustafa Kökçam, eski Askeri Yargıtay üyesi Yusuf Tamer Çetin ile eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem beraat etti.

Yargı ayağı duruşmalarda deşifre oldu
Duruşmalar sırasında FETÖ'nün yargıyı ele geçirmek için yürüttüğü faaliyetler, terör örgütü elebaşının talimatları, örgütün bu amaçla kullandığı yöntemler ortaya çıktı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyeti, sanıkların binlerce sayfayı bulan HTS kayıtları ile ByLock çözüm tutanaklarını inceledi. İnceleme sonunda FETÖ'nün Yargıtay ve Danıştaya üye seçtirdiği bazı yüksek yargıçların ByLock yazışmalarında örgütün, 2016'da düzenlenen operasyonlar nedeniyle moralleri bozulan mensuplarına motivasyon için gönderilen mesajları da deşifre oldu.

Duruşmaların büyük çoğunluğunda, darbe girişiminin ardından tutuklanan ve etkin pişmanlıktan yararlanarak tahliye edilen eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, eski HSYK üyeleri Mustafa Kemal Özçelik, Kerim Tosun ile eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem ve eski HSYK Birinci Dairesi Başkanı İbrahim Okur tanık olarak dinlendi. Bu kişilerin beyanlarıyla Yargıtay ve Danıştaya 2011'deki üye seçiminde örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in talimat verdiği ortaya çıktı.

Ayrıca FETÖ elebaşı Gülen'in, yargıyı ele geçirmek için sivil imamlara, "3 tay var; Yargıtay, Danıştay, Sayıştay. Buraları ya tamamen ele geçirmemiz lazım ya da bunlardan kurtulmamız lazım" talimatı verdiği deşifre edildi.

İtirafçıların beyanları FETÖ yöntemlerini ortaya çıkardı
Tanıklardan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Van 100. Yıl Üniversitesi ve Şemdinli soruşturmalarının örgüt talimatıyla yapıldığını itiraf ederken, duruşmalarda bir başka itirafçı tanık, eski HSYK Teftiş Kurulunda çoğunluğu sağlayan ve teftişte verdikleri notlarla yapıdan olmayan yargı mensuplarının yükselmesini engelleyen FETÖ mensubu müfettişlere, teftişe gitmeden önce "cemaatçi yargı mensupları"nın listelerinin dağıtıldığını açıkladı.

FETÖ'nün yargıya yerleştirdiği ilk 7 isim de yargılamalar sırasında ortaya çıktı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan esas hakkındaki mütalaaya göre, eski Yargıtay üyeleri Ahmet Karadavut, Selahattin Atalay, İsmail Köse, Coşkun Demir, Mehmet Uslu, Ali Eryılmaz ve Kuddusi Celalettin Esen'in, cemaatin yargıya soktuğu ilk 7 kişi olduğu belirlendi.

banner153
FETÖ üyesi yüksek yargıçların, Yargıtaydaki seçimleri kilitleme, bazı davalarda örgüt lehinde kararlar çıkmasını sağlama ve örgüt mensubu üyelerin önemli dairelerde görevlendirilmesi gibi konularda karar verici üst bir yapı niteliğindeki sözde "yüksek yargı danışma heyeti"ni kurdukları da duruşmalarda gözler önüne serildi.

Eski askeri yargıçlar da hesap verdi
FETÖ'nün darbe girişiminin başarılı olması halinde yargılamaları yapacak sözde "sıkıyönetim mahkemeleri"ne atanan eski askeri yüksek yargıçlar da Yargıtay 9. Ceza Dairesinde hakim karşısına çıktı.

Sözde sıkıyönetim direktifi listesinde görev verilen Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin 15 eski üyesinin yargılamalarında da Askeri Yargıtay üyesine 2014'te isimsiz gönderilen darbe yapılacağına ilişkin ihbar mektubunun FETÖ'cüler tarafından nasıl örtbas edildiği, örgütten olmayan ve meslekten çıkarılan askerlerin geri dönüş davalarında nasıl kumpas kurulduğu ortaya çıkarıldı.

İtirafçılar tutuksuz yargılandı
İtirafçı olan eski Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) üyesi Hamdi Demiralay, eski Yargıtay üyeleri İlhami Dal, Günal Akyol, Mustafa Sarıçam ile eski Danıştay üyesi Vahit Bektaş'a, 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakıldı. Demiralay, Dal, Akyol, Sarıçam ve Bektaş en az ceza alanlar arasında bulundu.

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulunda başmüfettişken dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'i "Ergenekon soruşturması kapsamında dinlettiği" belirtilen eski Yargıtay üyesi Mehmet Arı'ya, FETÖ üyeliğinden 13 yıl 9 ay, başmüfettişliği döneminde firari eski savcı Zekeriya Öz'ü aklayan eski Yargıtay üyesi Halit Kıvrıl da aynı suçtan 8 yıl 9 ay hapis cezası aldı.

"Balyoz", "Askeri Casusluk" ve "Devrimci Karargah" davalarına bakan mahkemelerin kararlarını onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesinin eski başkanı Ekrem Ertuğrul, FETÖ'ye yardımdan 3 yıl 9 ay, eski üyesi Ahmet Toker, terör örgütü üyeliğinden 14 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Örgütün "yüksek yargı danışma heyeti"nde görev aldığı belirtilen eski HSYK Genel Sekreteri ve eski Yargıtay Üyesi Mehmet Kaya'ya, FETÖ üyeliğinden 15 yıl, Ergenekon, Balyoz, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) gibi kamuoyunda "kumpas davaları" olarak bilinen davaların soruşturmalarında özel yetkili savcı olarak görev yapan eski Yargıtay Üyesi Mehmet Murat Yönder'e de aynı suçtan 12 yıl hapis cezası verildi.

Yargıtay ve Danıştaya seçilecek FETÖ üyelerinin belirlendiği 2011'deki toplantıları organize eden eski Yargıtay üyesi Önder Aytaç ise 11 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Mahkeme heyeti, FETÖ'nün Yargıtayda "ceza daireleri sorumlusu" olduğu tespit edilen eski üye Salih Sönmez'i örgüt üyeliğinden 12 yıl 6 ay, Fetullah Gülen'in 2011'deki 160 kişilik Yargıtay üyeliği seçiminde, "üyelerin en az 140'ının cemaatten olması" yönündeki talimatını ileten eski HSYK üyesi Ahmet Berberoğlu'nu aynı suçtan 12 yıl 9 ay 27 gün hapis cezasına mahkum etti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, FETÖ'nün "Yargıtay ceza daireleri genel sorumlusu" Muharrem Karayol'a "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 13 yıl 15 ay, örgütün yüksek yargı yapılanmasında "Danıştay abisi" olduğu belirlenen eski Danıştay üyesi Galip Tuncay Tutar'a örgüt yöneticiliğinden 16 yıl hapis cezası verdi.

FETÖ'nün sözde sıkıyönetim direktifinde "Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Savcısı" olarak yer alan eski Askeri Yargıtay üyesi Turgay Öztoprak, silahlı terör örgütü üyeliğinden 12 yıl hapis cezası alırken, eski HSYK Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur ise etkin pişmanlık hükümlerinden faydalandırılarak, FETÖ yöneticiliğinden 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Anayasa Mahkemesi üyelerine ceza
Eski Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Alparslan Altan 11 yıl 3 ay, eski Anayasa Mahkemesi üyesi Erdal Tercan ise 10 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Eski Yargıtay ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyesi İbrahim Zengin'e 12 yıl hapis cezası verildi.

FETÖ'nün yargıya yerleştirdiği ilk 7 isim arasında olduğu iddia edilen eski Yargıtay üyesi Mehmet Uslu, terör örgütü üyeliğinden 13 yıl 6 ay hapis cezası aldı, "Amirallere Suikast" ve "Balyoz" soruşturmalarının savcısı Süleyman Pehlivan da aynı cezaya mahkum edildi.

İlhan Cihaner'in Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı dönemde, makamında tutuklanmasına ilişkin süreçte rol oynadığı belirtilen, FETÖ'nün "Yargıtay grup sorumlusu", eski Yargıtay üyesi Çetin Şen'e, örgüt üyeliğinden 12 yıl 9 ay, MHP'li muhaliflerin olağanüstü kongre kararını onayan eski Yargıtay üyesi Oktay Acu'ya ise 13 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Danıştay üyeleri mahkum edildi
Darbe girişimi öncesinde yüksek yargı üyelerinin görevini sona erdiren yasa görüşmeleri sırasında protesto amacıyla cübbesini Danıştay binasındaki odasının camına asan eski Danıştay üyesi Bülent Olcay da 13 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Kapatılan Fatih Üniversitesi Hastanesinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşmesinin feshedilmesi ve MEDULA sisteminden çıkarılmasıyla ilgili yargılamada, örgüt talimatı doğrultusunda diğer örgüt mensuplarıyla yürütmeyi durdurma kararı verdiği ileri sürülen eski Danıştay üyesi Yunus Çetin, 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eski HSYK üyesi Şaban Işık 10 yıl, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in "O bizim anamız" dediği eski HSYK İkinci Daire Başkanı Nesibe Özer 11 yıl 3 ay, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Balyoz davasına bakan heyette de yer alan eski Yargıtay üyesi Ali Alçık FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına mahkum edildi. "Futbolda şike davası"nı onayan eski Yargıtay üyesi Mesut Kundakçı da 12 yıl hapis cezası aldı.
 

Yorumlar (0)
banner49
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
11°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Hatayspor 33 50
7. Gaziantep FK 32 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 33 36
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Namaz Vakti 18 Nisan 2021
İmsak 03:55
Güneş 05:27
Öğle 12:22
İkindi 16:07
Akşam 19:07
Yatsı 20:34