Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, bugün Et ve Süt Kurumu Erzurum Kombinası'na gerçekleştirdiği ziyarette, kombina yöneticilerinden çalışmaları hakkında detaylı bilgi aldı. Ziyaret sırasında Kombina Müdürü Veteriner Hekim İsmail Atasever'den brifing alan Vali Çiftçi, kurumun üretim kapasitesi ve ürün çeşitliliği hakkında önemli bilgiler edindi.

Erzurum Et Kombinası'nda yıllık ortalama 1650 ton şarküteri ve 2 bin ton kırmızı et üretildiği bilgisini paylaşan Müdür Atasever, kombinada toplamda 25 farklı şarküteri ürününün üretildiğini belirtti. Bu ürünler arasında altın madalyalı Türk Sucuğu ve Türk Patent Enstitüsü patentli marka tescilli, %100 koyun ve kuzu etinden özel baharat karışımı ile üretilen "Pasin Izgara Köfte"nin özellikle halkın beğenisini kazandığı vurgulandı.

1953 yılında Türkiye'de kurulan ilk kombina olan Et ve Süt Kurumu Erzurum Kombinası'nın bölge besiciliğini teşvik eden bir anlayışla çalıştığına dikkat çekildi. Üretim tesislerinin modern teknolojilere sahip olduğu ve ürünlerin üreticiden sofralara kadar güvenli bir şekilde ulaştırıldığı belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi