09.02.2009, 11:12 3178

Elbirliğiyle Sarıldığımız Tek Müessese 'Afaroz' Olmasın!...

…Üzerinde anlaştığımız hiçbir ilke yok. Dil perişan, mefhumlar kaypak, kelimeler köksüz.  Politikanın çığlıkları yanında şiirin ve düşüncenin sesi boğuk bir inilti.  Hıristiyanlaşmadık ama içimizde bir ortaçağ keşişi yaşıyor. Elbirliğiyle sarıldığımız tek müessese “aforoz”. Sevginin, anlayışın, dayanışmanın kaybolduğu karanlık devirlerde tenkit susar, hiciv konuşur…

Bu ülkenin vicdanı olan Merhum Cemil MERİÇ böyle diyordu anlaşılamaması karşısında… Bu sözlerin bana ilham ettiği nokta ayrıca değerlendirilmeli ama yazılarımı yazarken bana verdiği cesaret ve öz güveni öncelikle söylemem gerekir…

Ben… Liberallerin, kapitalistlerin, Siyonistlerin, falan partili filan partili kimselerin yönlendirmeleriyle değil, bizzat kendi hayata bakışımın yansımalarını kaleme alarak sizlere düşüncelerimi aktarmaya çabalıyorum… Yazdığım bütün yazılarda kendi bakış açımdan dolayı büyük gerçeklikler içinde barındırdığını düşünmekteyim öyle olmasa zaten yazı yazmamın bir anlamı olmazdı benim için.

İnandıklarımı yazmam ve arkasında durmamın en temel nedeni şudur; fikir ve onun hamleye dönüşme şartlarını oluşturan heyecanım; vicdanıdır, samimidir ve mesuliyet taşımaktadır… Hangi ortam veya hangi siyasi parti hükümet olursa olsun, Müslüman-Türk insanının belki bugün için bir haber olduğu hayatı gerçekleri kendimce yorumlayarak-sorgulayarak, sizlerle paylaşmam benim için ideal olandır…

Yalandan uzak, hakikatlere kendi kabiliyetim çerçevesinde kapı aralamak… Biliyorum ki; yalan merhametsiz kalplerde gelişir, onun kaynağı hırs, haset, kın ve menfaat duygularının bileşkesidir… ve yalan zulmün başlangıcının tetikleyici unsurudur! Ve yalanın insanı yakan ve üzen tarafı, en yakınında ki tanıdığın, bildiğin kişilerden gelmesidir… Hayatı yaşanılmaz ve ümidimizi törpüleyen de budur!

Elbette yazdıklarıma tenkitleriniz olsun, hem de en acımasızca! Ama eğer yazdıklarıma yalan kulpu vuracaksanız bunu da mertçe yapacaksınız! Ben inanıyorum ki, sevgiyle yazmayan kalem, şahsi menfaatini ön planda tutar. Bu durum da belki geçici başarılar elde edebilir ama unutmayalım, er ya da geç çamur atmaya çalıştığı insanların nefret çukurunda boğulmaya mahkûm olur… Bizim niyetimiz sağa sola çamur atmak değil bilakis insanların yüreğini feth ederek onlara dilimizin döndüğünce gerçekleri haykırmaktır…

Uzun zamandır sizlerin yazılarıma yaptığınız yorumlar benim bu düşünceleri yeniden sizlerle paylaşmama vesile olmuştur… Bizleri bu hayatta sürüm sürüm süründüren menfaatlerimiz midir ki; okuduklarımızı anlamadan, aklımızın ve vicdanımızın süzgecinden geçirmeden hakarete varan yorumlar yaptıran!

Sizden ricam olsun… Benim yazılarıma her hangi bir siyasi partinin ya da ideolojik düşüncenin taassubuyla değil de, yüreğinizle okuyup anlamaya ve sonrada tenkitlerinizi yapmaya çalışmanızdır. Bilgi noksanlıklarımı ve yazılarımda ki hataları elbette eleştireceksiniz bunu göze almayan birisi değilim öyle olmasa zaten yazı yazma cesaretim olmazdı takdir ederseniz… Ben ne okuyucuyla didişmek nede onları hizaya getirmek için yazı yazıyorum,  “fikir namusuna” riayet ederek sadece inandığım gerçekleri kaleme almaya çalışıyorum…

Ne yani? Sizin gibi düşünmüyorum, gönül verdiğiniz parti ve onun siyasetçilerini eleştiriyorum diye ben sizin gözünüzde “aforoz” mu edilmeliyim, sorarım size? Yok, öyle değil diyorsanız ben de size sorarım nedir bu dudak bükerek insafsızca ve tahammül sınırlarını aşarak ve üstelik kendinizi gizleyerek yorum yapmanız!... Bir kez daha yazıyorum, ben buradayım ve inandıklarımı yazıyorum işte. Kimseden her hangi bir menfaat beklemeden ve üstelik hiçbir kimseden korkmadan yazıyorum ve yazacağım da!...

Evet, sevgili okuyucularım… Cemil Meriç’in “elbirliğiyle sarıldığımız tek müessese, aforoz” dediği gibi, lütfen “aforoz” müessesesini çalıştırmayalım… Sevgimizin ortak payda olduğu güzelliklerde buluşalım ve benim niyetimin aslında “üzüm yemek olduğu bağcıyı dövmek olmadığını” anlamayanların anlamasını istirham ederek yazımı nihayetlendiriyorum…

Görüşebilmek ümidiyle, Allaha emanet olun…

Yorumlar (15)
mehmet 11 yıl önce
Sayın Akın bir bıkkınlığın yada üzüntünün ifadesımı bu yazın.Sen sağa sola bakmam dıyorsan ınandıklarını yazmaya devam edeceksın.
Osman AYGÜN 11 yıl önce
Sayın AKİN yazinizi okudum biraz üzülmedim dersem yalan olur.Sizleri bu kadar üzeçek,kıraçak,taaaaaaaaa afaroz nitelendirmesine getireçek ölçüde ağır ithamlarda bulunulmadı ,yazdığınız yazilar'a yapılan yorumlarda.Tabii insanız hepimizin bir çok eksik ve kusurlu yanı vardır.Biz önce kendi nefsimizi eleştirip,hızaya getirmeye çalışaçağız ki ondan sonra başkalarını eleştirelim.
Bizler sizleri bir çok kez eleştirdiğimiz gibi,övdüğümüzde olmuştur.Bundan da hiç bir zaman göcunmayız,sizler bizlerin gençliğindeki örnek aldığımız fikir ve ilim hamurumuzun yoğrulmasına katkı sağlayanlardansınız.Ama bu demek değilki sizleri eleştirmeyeçeğim,hemde bal gibi eleştireçeğim.(ANZER BALI GİBİ)
Ben beklerdim ki,sizlere yakışan bu ortamda Başbakanımızın Davostaki dik duruşu ile ilgili bir kaç kelam etmenızdi.Ama etmedınız,etmediğiniz gibide sizleri eleştirenleri eleştirdiniz.Aslında ben sizin bu yönünüzüde sevmiyorum değil.
Bizlerin sizleri görmek istediği gibi bir türlü,şü siyasi kilişelikten kurtulamıyorsunuz.Bizleri hep haklı çıkarıyorsunuz.Bizleri başbakanın yağdanlığı ve şakşakçılığı ile eleştire bilirsiniz.Ben bundan kendi adıma hiç göcunmam.Çünki biz takım tutar gibi parti tutmuyotuz,biz sezarın hakkını sezara vermeye çalışıyoruz.
Bizleri sizde olan edebi fikirlerinizden mahrum etmeyın ne olur.YOKSA HUZURU MAHŞERDE HAKKIMI HELAL ETMEM SİZLER....
ALİHİMMET SAĞLAM 11 yıl önce
SAYIN ABDURRAHMAN KARDEŞİM SENİN YÜREĞİNDE SAĞLAM KALEMİNDE SAĞLAM DURUŞUNDA SAĞLAM ONUN İÇİN YAZDIKLARINDA SAĞLAM. YÜRÜMEKTE OLDUĞUN YOL DOĞRU YOLDUR ONUN İÇİN YOLUNUZDAN SAPMADAN AYNI İLKELER DOĞRULTUSUNDA YAZİLARINIZI BEKLIYORUZ.TOPLUMUN İNANDIKLARINI SÖYLEYEMEDİĞİ, KABUL ETMEMESİ GEREKEN ŞEYLERİ SİRF MENFATIM ZARAR GÖRÜR KORKUSUYLA KABUL ETTİĞİ BİR TOPLUMDA,INANDIĞI DOĞRULARI SÖYLEMEK VE YAZMAK YÜREK İSTER ONUN İÇİN SİZİ KUTLUYORUM .SİZ INANDIĞINIZI VE DOĞRU BİLDİĞİNİZİ YAZİYORSUNUZ .SİZİ ELEŞTİREN DEMİYORUM ANLAMAYA ÇALIŞMAYANLAR GÖZLERİ AÇIK AMA GERÇEKLER KARŞİSİNDA KÖR OLANLARDIR .ONUN İÇİN YAZMAYA DEVAM ALLAHA EMANET OL.
forumbank 11 yıl önce
Yazarımızın eleştiri babında aforoz olduğunu sandığı herhangi bir yorum yazana rastlamadım bugüne dek.
herkesin gayet makul ve düşündüğünü yorum yapan bir tarzda yazarın yazılarını eleştirdiğini gördüm ve okudum diyebilirim.Ha bazı yorumlar yazarı silkelendirdiğini ve bilinçaltı reflekslerde duygusal tepkilere ittiğini söyleyebilirim.sonuçta insanız ve yazarımız insanı değerlerinin algılanamadığını ve kabul görmediğini düşünerekten tepkisel davranışlar göstermesi normaldır.tıp kı bizim yaptığımız yorumlar gibi:)
yazarımıza önerim kendin ol ama düşüncelerinde merhametsiz olma.okuyucunla empati kur ve onları aynı fikirde olalım tezine sevketmeye çalışma.
insanları dallı budaklı bir meyve ağacı gibi düşün.senin beğendiğin bir dalın meyvesini gözüne hoş gelmeyen bir dal da yetiştirebilir.önemli olan yetişen meyvenin tadıdır.varsa kurtlanmış meyvenin nasıl düzeleceği,nasıl daha leziz hale getireceğidir...
muhammet ist 11 yıl önce
Elbirliğiyle sarıldığımız tek müessese 'aforoz'. Sevginin, anlayışın, dayanışmanın kaybolduğu karanlık devirlerde tenkit susar, hiciv konuşur…Cemil Meriç'ten alıntı yapılarak yazılan bir köşe yazısı belkı ılk bakışta 'afaroz' kelimesiyle ifade edılsede yazıların yorumlanma gerçeği aslında bir bütün olarak bakıldığında,evet dıyorsun haksız ve mesnetsız eleştırıler 'afaroz'kelimesıyle ifade edılebılır belkı..biraz kastını aşan bir ifade olsada yorumlarımız ve eleştırılerımız daha yapıcı olmalı diye düşünenlerdenım doğrusu..
Osman AYGÜN 11 yıl önce
Forumbank rumuzuyla yazan kardeşimi tebrik ediyorum.Gerçektende sn.yazarımızın yazdığı yazıya çok güzel bir yaziyla cevap vermiş.
Hele'yazarımıza önerim kendin ol ama düşüncelerinde merhametsiz olma.okuyucunla empati kur ve onları aynı fikirde olalım tezine sevketmeye çalışma.
insanları dallı budaklı bir meyve ağacı gibi düşün.senin beğendiğin bir dalın meyvesini gözüne hoş gelmeyen bir dal da yetiştirebilir.önemli olan yetişen meyvenin tadıdır.varsa kurtlanmış meyvenin nasıl düzeleceği,nasıl daha leziz hale getireceğidir... 'bu cümlelerine bayıldım,çok hoşuma gitti.Ben bile kendi adima çok dersler çıkardım.Forumbank akardeşim eline yüreğine sağlık,yorumlarını bundan sonra merekla bekleyeçeğim...

forumbank 11 yıl önce
Osman Aygün kardeşime ben de çok teşekkür ederim.kendi yorumlarını da okuyorum ve beğeniyorum.
burada ki yorumlarımızdan maksat birilerini hele yazarı asla aforoz etmek değildir.burada yorum yazmak illa da olmazsa olmaz gayemiz de değildir.Amaç köşe yazarlarının yazılarını okuma gereğini duymuş bizlerin bir nebze de olsa yazdıklarına farklı bir bakış açısı kazandırmaktır.
barbaros 11 yıl önce
forumbank ve osman aygün ıyı paslaştınız ama yazarı anlamadınız sız partı taassubuyla yazıyı okudunuz ve yorumladınız,belkı de 'empatı' onun için kurdunuz!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
27°
sağanak
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 30 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 02:50
Güneş 04:47
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:48