Anlamlı öğretmenler günü kutlaması

Şairler Deresi Derneği’nden anlamlı öğretmenler günü kutlaması

EĞİTİM 23.11.2009, 15:10 29.04.2020, 16:49
3172
Anlamlı öğretmenler günü kutlaması

Fatih Sultan Kar / İSTANBUL

Çayeli Dernekler Federasyonu çatısı altında yer alan derneklerin desteği ile yeni kurulan Şairler Deresi Derneği’nin  hazırladığı etkinlikte bir zamanlar Çayeli’nde görev yapan günümüzde yurdun dört bir yanında yaşamlarını sürdüren öğretmenler bir araya geldi. Etkinlik oldukça güzel ve manidardı.

Talebeden Öğrenciye, Mektepten Okula Çayeli’nde Eğitim

Çayeli Dernekler Federasyonu tarafından geleneksel hale getirilen Öğretmenler günü kutlama programına katılmak üzere Çaydef Kültür Merkezi’ndeyiz.  Işıklar karartılıyor ve slayt gösterisi başlıyor. Gecenin gizli mimarı Metin Saklı’nin isteği ile hazırladığım Talebeden öğrenciye, Mektepten okula Çayeli Eğitim Tarihi konulu sunumu, bir zamanlar Çayeli Eğitimine katkıda bulunan öğretmenlerle, Çayelililerle birlikte izliyor, Çayeli  eğitim tarihine kısa fakat anlamı çok derin bir yolculuğa çıkıyoruz. Sunumu süsleyen, Çayeli’ni  tüm Türkiye'ye tanıtan, bazen hüzünlere bazen sevinçlere kapılmamıza sebep olan Çayeli'nden Öteye türküsünü derleyip düzenleyerek bizlere miras bırakan Dursun Tanyaş'ı bir vesile ile rahmetle anıyoruz.

El ele gönül gönüle

Gecede arkadaşım Cengiz Sofu, bir zamanlar Çayeli’nde öğretmen olarak görev yapan  Burhan Avlanır ve  Yaşar Korkmaz ile aynı masada oturuyoruz.  Burhan Avlanır Hoca eski günleri anlatıyor zevkle dinliyoruz : Çayeli’nde zor şartlarda görev yaptık. Engelleri zorlukları elele gönül gönüle vererek aştık . Günümüzde Çaydef  bünyesinde görev yapan başta Yılmaz Hüsrev ve yönetimi günümüzde aynı şuurla hizmet ediyorlar.

Kendimi yıllar öncesinde ilkokulumda hissettim

Sunum bitiyor. Üzerlerinde yıllar evvel okullarda giyilen önlükler, kıyafetleri giyen çocuklar ellerinde ders zillerini  çalarak salona girip masalar arasında dolaşıyorlar. Arka fonda çalan Hababam Sınıfı film müziğinin de çalması salona tam bir Okul havası veriyor.

Yılların hasreti sona erdi

Bu yılki programı Çayeli Dernekler Federasyonu çatısı altında yer alan derneklerin desteği ile yeni kurulan Şairler Deresi Derneği hazırladı. Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül sohbet ister kahve bahane misali yemek eşliğinde eski günler yad edildi.Çayeli ile herhangi bir bağları olmayan, Çayeli’ne sadece vazifelerini yerine getirmek için hazırlanan programda yıllarca birbirlerini görmeyen öğretmenler, öğrenciler bir araya geldi, hasret giderildi.Etkinliğe katılan öğretmenlere gecenin anısına birer plaket ve çiçek sunuldu

Gece’de bir konuşma yapan emekli öğretmen Bekir Şimşek hatıraları ile salanonda bulunları 1950 lerin Venekdere’sine getirerek :Yıl 1954. Kastamonu Öğretmen Okulu’nu bitirip ve ilk tayin yerim olan Çayeli Erenler Köyü’ne tayin olmuştum. Çayeli’ne indim. Köyü soruyorum. Esnaf, muharif müdürü kimse bilmiyor. Meğerse oranın adı Venekdere imiş. Sonradan öğrendik. O köyde bir sene çalıştım. Erenler köyü çok mühteşem bir yer. Ortasında bir düzlüğü olan köy ortasından ırmak geçiyor etrafı ormanlar ile kaplı. Sonra Faik Şişman ağabeyimiz merkeze gitti. Orda iki yıl daha kaldım. O zamanlar okullar Ekim ayında açılıyordu. Ben öğretimin başlamasından ki üç ay içinde eğitim verdiğim öğrencilerimin hepsi okuma yazmayı öğretmiştim. Birinci ve ikinci sınıflara ben bakıyordum. Bu başarımda benim iftihar kaynağım oldu. Orada çok güzel günlerim oldu. Ben ordulu Perşembe’denim. Ama ben aslında Çayeli’liyim. Çayeli benim için bir numara” dedi.

Metin Saklı bu güzel etkinliğin mimarı oldu

Öğretmenlerin tespitinde ve programa dahil edilmesinde  Hasan Yalçın, Baltacılar Derneği, Fahrettin Balcı, Yaşar Kamil, Karaağaç Köyü Derneği, Yusuf Dereci, Şahinnaz Arıcı, Mehemt Yılmaz,  Sevilay Topraktepe, Handan Yelkenci, İsmail Köse, Yaşar Çom, Dursun Sarıçam ve Kemer Köyü Derneği destek ve katkı sağladı.Gecenin hazırlanması için günlerce, hatta aylarca önce çalışmalarını başlatan Metin Saklı bu güzel etkinliğin mimarı oldu.

Çayeli eğitiminin çınarları ordaydı

9 Mart İlköğretim Okulu’nda 1960 yılında görev yapan Keriman İncekara (Artvin’li ), Beşikçiler Köyü İilköğretim Okulu’nda 1980 yılında görev yapan Sabri Avcı (Artvinli ), Beyazsu Köyü İlköğretim Okulu’nda 1967 yılında görev yapan Nezahat Durmuş ( Artvin’li ), Çataklıhoca İlköğretim Okulu’nda 1958 yılında görev yapan Hasan Üstün ( Sinop’lu ), Çayeli İmam Hatip Lisesi 1983 yılında görev yapan Burhan Avlanır ( Erzurum’lu ), Çayeli İmam Hatip Lisesi’nde 1982 yılında görev yapan Şadiye Çelik Şafak ( Ankara’lı ), Çayeli Kız Meslek Lisesi’nde 1970 yılında görev yapan Nesrin Yılmaz (Samsun’lu ), Hasan Yılmaz İlköğretim Okulu’nda 1990 yılında görev yapan Mehmet Kasım Ayata ( Kayseri’li ), Ishakoğlu İlköğretim Okulu’nda 1974 yılında görev yapan Ahmet Akbaş ( Eskişehir’li ), Kaptanpaşa İlköğretim Okulu’nda görev yapan İlker Uzun ( Trabzon’lu ), Karaaağaç Küyü ilköğretim Okulu’nda 1978 yılında görev yapan Mustafa Akman ( Sinop’lu ), Kemer Köyü İlköğretim Okulu’nda 1962 yılında görev yapan  Erol Tuncay, Sarısu Köyü İlköğretim Okulu’nda 1964 yılında görev yapan Halil Cansız ( Çanakkale’li ), Sırt Köyü ilköğretim Okulu’nda 1980 yılında görev yapan Hasan Aytekin ( Tekirdağ’lı ), Sırt Köyü İlköğretim Okulu’nda  1980 yılında görev yapan Selim Düzensever ( Bursa’lı ), Şairler Mahallesi İlköğretim Okulu’nda 1964 yılında  görev Yusuf Ziya Çankaya, Yaka ilköğretim Okulu’nda 1970 yılında görev yapan Şenol Yüksel ( Trabzon’lu ), Yamaç Köyü ilköğretim Okulu’nda 1970 yılında  görev yapan Sami Şahin ( Eskişehir’li ), Yanıkdağ Köyü ilköğretim Okulu’nda 1950 yılında görev yapan Bekir Şimşek ( Ordu’lu ) ve Yenihisar (Ishakoğlu, Kemer, 9 Mart) İlkokulu’nda 1965 yılında görev yapan Duran Atabey ( Kırşehir’li ). Bir dönemler Çayeli’nde eğitim mücadelesi veren bu isimlerle aynı ortamda bulunma imkanı sağlayan başta Metin Saklı ve tüm emektarlara teşekkürler

Yorumlar (6)
Kadir YILDIZ 11 yıl önce
öncelikle gece de emeği olan herkese teşeekkürler.özellikle öğrencısı olduğum Yaşar KORKMAZ, Burhan AVLANIR, Sadiye ÇELİK ŞAFAK Öğretmenlerimin ve bizleri gerçekten hayata hazırlayan tüm öğretmenlerimin ve öğretmenliğin erdeminde olan bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.
Yaşar KAMİL 11 yıl önce
ÇAYDEF'te gelenekselleşen öğretmenler günü kutlaması 21.Kasım.2009 Cumartesi akşamı düzenlenen güzel bir programla gerçekleştirildi. Çayeli Dernekler Federasyonuna bağlı derneklerden ŞAİRLER DERESİ DERNEĞİ'nin tertiplediği gecede yıllar önce Çayeli'ndeki mahalle ve köylerimizde öğretmenlik yapmış, yörenin sevgisini kazanmış, hizmetleriyle iz bırakmış hocalarımızdan (Elbette hepsi bu düzeydedir) seçilen 22 öğretmenimiz biraraya geldiler. Gecenin açılış konuşmasını Çayeli Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Yılmaz HÜSREV yaptı. Eğitime ve öğretmenlerimize yönelik güzel mesajlar verdı. Yılmaz bey konuşmasını, Atatürk'ün 'Ne Mutlu Türk'üm Diyene' sözleriyle bitirerek büyük alkış aldı. Değerli hocalarımız masalarda eski öğrencileri ile birlikte oturarak bol bol sohbet ettile, anılarını tazaelediler. Herkesin yüzü gülüyordu. Salon tıklım tıklım dolmuştu. Çok güzel bir atmosfer oluşmuştu. Yemekler yendi, program izlendi. Elbetteki programın en can alıcı bölümü plaket verme anıydı. Davet edilen 22 hocamıza eğitimdeki başarılarından dolayı plaket verildi. İnanıyorum ki bu plaketleri hayatları boyunca çok güzel bir anı olarak muhafaza edeceklerdir. Benim hocam 'Dünyayı yenenlerin yenildiği yer' ÇANAKKALE'den gelen Sayın, Halil CANSIZ'dı. 45 yıl sonra hocamızla 8 arkadaşımla birlikte birarada bulunmanın mutlu anlarını yaşadık. Fotoğraflar çektirdik. Halil Cansız hocanın bizim üzerimizde çok büyük emekleri olmuştur. İlk hayat derslerini ondan aldık. Halil hocamız koyu bir Beşiktaşlıdır. O akşam Beşiktaşın da Fenerbahçeye karşı galip gelmesi hocamız için ayrı bir mutluluk kaynağı oldu. Bu geceyi düzenleyen Çaydef ve bağlı derneklerin yönetim kurulu ve başkanlarına, tertip komitesi olarak organizasyonu gerçekleştiren Şairler Deresi Derneği Başkanı Sayın H.Reşat SARI ve yönetim kuruluna, böylesine değişik bir formatla öğretmenler günü kutlamasının mimarı Sayın Metin SAKLI'ya, geceye kusursuz sunumlarıyla renk katan Nuray Çolak ve Reyhan Sandıkçı'ya, bu konuda emeği geçen herkese, geceye katılan öğretmenlerimize ve bütün konuklara teşekkür ederiz. Öğretmenlerimiz için daha yapacak çok işlerimizin olduğunu biliyoruz. Bu bilinçle önümüzdeki yıllarda da aynı coşkuları hep birlikte yaşamak dilek ve temennisiyle saygıdeğer öğretmenlerimizin öğretmenler gününü canı gönülden kutluyorum.
metin saklı 11 yıl önce
Fatih sultankar ve Çay habere Bu konu ile ilgili Haberi yayınladıklari için teşekkür ederim.Sayın Kar benden yana biraz tevazu gösterdi bu gecenin konsepti fikir olarak benim doğrudur ama biz Çayeli dernekler federasyonu olarak bir bütünüz.Yilmaz Hüsrev ve diğer derneklerin başkanları ve yönetimdeki arkadaşlarının maddi ve manevi desteği olmasaydı bu gece hayata geçemezdi ağir yük şairler deresi derneğinin'di basta sayın başkan Reşat Sarı gecenin sunuculuğunu yapan programı hazırlayan Nuray Çolak Reyhan Sandıkçı ve diğer yönetim kurulunda olan arkaşlar Niyazi Çakıroğlu Ali Büyük Fahrettin Balci Musa Sirmalı Aziz Baltacıya ve geceye emeği geçen tüm dost ve arkadaşlara Teşekkür ederim
İslam BİLGİN 11 yıl önce
Geceyi düzenleyen, başta şairler deresi derneği ve Çaydef yönetimine karaağaç köyü derneği olarak teşekkür ve şükranlarınızı iletiriz. Geceye emeği geçen Metin SAKLI ve arkadaşlarını kutlar, aynı organizzasyonu ilerleyen senelerde farklı öğretmenlerimizin davet edilimiyle kendilerinden bekleriz.
Sait Samyeli 11 yıl önce
Gece güzeldi.Güzel düşünülmüş ve güzelliklerle doluydu.Metin Saklıya bravo.Ancak bir sonraki gün Çayeli Derneği seçimlerini Muammer başkanla birlikte yöresel ırçılık noktasında provoke ettiğine dair şaibeler beni çok üzdü.Her şeye rağmen Metin ve Muammer sevdiğim şahsiyetler olarak kalacaktır yinede.Sevgi ve Selamlarla..
mehtap 11 yıl önce
ben gecedeydim orda bukunan çayelinin emekli öğretmenlerinden bahsedilmeyişi üzücü örnekmi albayrak hocahanımvb.ayrıca çayelinden kalkıp gelen misafirlere ilgi gösterilmeyişiayrıca geceye telgraf katılamayanların okunmayışı yine çok değerli sanatcimiz ordaidiselçuk BALCI ona da bir selamlama konuşması ve öğretmenleri için hazırladığı atma türkü yapsa fenamı yine geceye katılançekmece milli eğitim müdürüve adalar milli eğitim müdürüne ilgisizlikamatörce idiseneye başka birdernek düzenlesin içlerinde eğitimci olsun ben bjk li olarak anonsu duyunca sevindim öğretmenimide görünce hele ozil neydi
banner49
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Newcastle 35 39
15. Brighton 35 37
16. Southampton 34 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 35 52
7. Real Betis 34 51
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 34 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak 03:15
Güneş 04:58
Öğle 12:19
İkindi 16:13
Akşam 19:30
Yatsı 21:07