Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birçok sektör için e-Fatura’ya zorunlu geçiş tarihi 1 Temmuz 2024 olarak belirlendi. TÜRKKEP’e göre, Türkiye’nin dijital dönüşüm yolculuğuna katkı sunan bu uygulama, işletmelerin fatura maliyetlerinden ciddi oranda tasarruf etmesini sağlayacak.

GİB tarafından yayımlanan 509 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında; 2023 hesap dönemi brüt satış hasılatı 3 milyon TL ve üzeri olan tüm mükellefler, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar e-Fatura sistemine geçiş yapacak. Geçen yıl brüt satış hasılatı 500 bin TL ve üzeri olan gayrimenkul ve motorlu araç alım satımı veya kiralama hizmeti veren işletmeler ile internet üzerinden satış yapan mükelleflerin de aynı tarihe kadar e-Fatura’ya geçiş yapması gerekiyor.

Ayrıca, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu’na ekli listelerde belirlenen malların ithali, imali ve teslimiyle ilgili faaliyetlerde bulunan işletmeler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) lisansı alan işletmeler ve ihracat işlemi yapan firmalar da e-Fatura’ya geçiş yapacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ya da belediyelerden ruhsatlı oteller için de e-Fatura zorunluluğu, 1 Temmuz 2024 tarihinde başlayacak.

e-Fatura’nın Avantajları

e-Fatura sistemine dahil olan işletmeler; kâğıt, baskı ve posta maliyetlerinden ciddi oranda tasarruf edebilecek. Elektronik ortamda hızlı, kolay ve güvenli şekilde oluşturulan, gönderilen ve onaylanan e-Faturalar işletmelerin operasyonel gücünü artırırken, zaman kayıplarının önüne geçecek. Ayrıca, işletmelerin kâğıt kullanımı ve lojistik ihtiyaçlarının tamamen ortadan kalkması, ağaçların korunmasını ve karbon ayak izinin azalmasını sağlayarak çevrenin korunmasına da katkı sunacak.

Olcay Yıldız: "Fatura Maliyetlerinden Ciddi Oranda Tasarruf Sağlanacak"

TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız, yapılan düzenlemelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Yaşamımızın değişmez bir parçası haline gelen teknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak yapılan yasal düzenlemeler, ülkemizde elektronik belge kullanımını her geçen gün daha da artırmaya devam ediyor. GİB tarafından yapılan yeni düzenlemeyle birlikte 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle turizmden inşaata, otomotivden e-ticarete kadar birçok alanda hizmet veren işletmeler, e-Fatura sisteminin avantajlı dünyasına adım atacak. Ayrıca e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu olmayan ancak avantajlarından faydalanmak isteyen anonim şirketler, limited şirketler ve şahıs şirketleri de ciro kısıtlaması olmaksızın e-Fatura sistemine dahil olabilecek."

Yıldız, e-Fatura sisteminin veri güvenliği, hızlı işlem kabiliyeti ve çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük avantajlar sunduğunu belirtti. "Dijital dönüşüm, artık bir zorunluluk değil gereklilik haline geldi," diyen Yıldız, TÜRKKEP’in sektöre dair geliştirdiği yenilikçi çözümlerle şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerine katkı sağladığını vurguladı. "GİB’in son düzenlemesiyle birlikte e-Fatura geçişlerinde büyük yoğunluk yaşanacağını düşünüyor ve kurumlarımızın bu yoğunluğa yakalanmamaları adına 1 Temmuz tarihini beklemeden önce sisteme geçiş yapmalarını tavsiye ediyorum," dedi.

TÜRKKEP, 27 Eylül 2013 tarihinde GİB tarafından e-Fatura Hizmet Sağlayıcısı (Özel Entegratör) olarak yetkilendirilen bir güven kurumudur. Şirket, Türkiye’deki dijital dönüşüm süreçlerine katkı sağlayarak işletmelerin kurumsal hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor

Kaynak: Haber Merkezi