23.02.2017, 10:35 7595

'Durun kalabalıklar,bu cadde çıkmaz sokak!'

İlk insandan günümüze milyarlarca yıl geçti…

İnsanoğlu en başta, Peygamberler vasıtasıyla, zulmün, esaretin, tüm kötülüklerin önüne geçmek için ilahi emirlere muhatap oldu…

Peygamberlerin açtığı bu ilahi yoldan; Allah dostları, fikir adamları, sanatkârlar, siyasetçiler gelip geçti tarih boyunca…

Ürettikleri kültür ve medeniyet, insanın daha mutlu yaşamasının önünü açtı…

Yine de insan, arzuladığı, özlemini duyduğu mutlu ve huzurlu bir hayata kavuşamadı!

Bugün geldiğimiz noktada insanın durumu daha karmakarış bir hal aldı. İnsanın mutluluğu için her birimiz ve her kuruluş, kuşkusuz karşısında bulunan kişileri ve yaşadığı cemiyeti tanımak zorundadır ve ona göre kendisini konumlamalıdır…

Bu bağlam da, başarılı olabilmek için ”insanı tanımak” şarttır…

Zaman bize öğretmiştir ki, en haklı ve en doğru fikirler “ehliyetsiz ellerde” başarısız duruma düşmüştür!

Bugün inandığını ve inandıklarını hayata geçirdiğini zannedenler ne insanı tanımaktadır ne de anlama noktasındadırlar!

Türkçesi şu; bu ülkenin yöneticileri ne kendilerinin ne de yaşadığı cemiyetin meselelerine vakıftırlar! Daha çok kendilerinin ve çevresinde ki insanların ikballerini düşünüyor izlenimi veriyorlar bana!

Bu milletin bir kısmı her dönem “öz yurdun da garip, öz vatanında parya” psikolojisi içindeolmasının temel nedeni de budur.

Ve bu durumu tersine çevirme iddiasında olanlar bugün bu psikolojiyi daha da derinleştirmişlerdir!

Yıllar yılı gözlemlediğim bu durumun bugün değişik bir versiyonu ile karşı karşıya olmak şüphe yoktur ki; inancımıza ve geleceğe olan ümidimizi dumura uğratmaktadır!

Bu milletin ihtiyacı olan ne varsa istismara uğramaktadır bugün ki Türkiye’de!

Milletimizin yukarda bahsettiğim psikolojiden kurtulmasının gittikçe zorlaştığı da üzüntü veren bir durumdur.

Ne olursa olsun, insan, insanca yaşamak ve muamele görmek istiyor…

İçimizde birçok endişeler taşıyoruz. Hayatımızı yaşanmaz kılan bir sürü olaylar cereyan ediyor ülkemizde.

Bu ülkenin insanı hangi görüşte olursa olsun “insan gibi yaşamak” hakkına sahip değil mi?  

Gücün boyunduruğuna girenler “insanca yaşamanın” çetin sorumluluğunu üzerinden atarak kendi onurunu ayaklar altına almış olmuyor mu?

Her dönem şahit olduğumuz şeyleri neden bir daha yaşayalım, olup bitenleri fark etmek o kadar mı zor!

İktidardasınız eyvallah. Memlekete hizmet etmeye gayret ediyorsunuz ona da eyvallah. Ama bu size; makam ve mevkileri kendi yandaşlarınıza birer arpalık tarzında dağıtma hakkını vermez!  İşine geldiği için buna ses çıkarmayan halkımız bilmelidir ki o makam ve mevkiler birer yetki belgesi olmaktan öte bir değer ifade etmemektedir!

Daha önce de bir vesile ile ifade ettiğim gibi, “insana bir lokma bir ekmek vererek onun ruhunu esir almak bu gün ki geldiğimiz noktanın kısa bir özetidir!”

Şimdi bunları yazan birisi olarak yazdıklarımı anlamamak için elli dereden su getirenlere şunları da ifade etmek isterim doğrusu…

Aynada kendisini hiç seyretmeyen, kendi aynasından sürekli başkalarını seyreden, bunun için hayatını tamamen kendi dışındaki insanların üzerinden akort edenlerden olmamak için azamı dikkat gösteren bir kişi olmama rağmen niyet okuyucu insanlar tarafından anlaşılamadığımı ve hor görüldüğümü biliyorum!

Ben ne okuyucuyla didişmek nede onları hizaya getirmek için yazı yazıyorum! 

İktidar dalkavukluğu yapan meşhur(!) yazarlar gibi değil“fikir namusuna” riayet

ederek sadece inandığım gerçekleri kaleme almaya çalışıyorum!

Niyet okuyuculuğu yapan dostlarım bilsinler ki; insan maddesi ile önemsiz olabilir fakat taşıdığı“ruhu” ile mükemmeldir benim için!

Ben, insanın maddesiyle ve ruhuyla teslim alınmasına isyan ediyorum!

Bugün ki cemiyette bütün zıtlar iç içe geçmiş gözümüzün önünde hayat buluyor!

Maalesef, insanımız bu olumsuzlukları bertaraf edecek bir dünyayı kuramadı bu güne kadar ve bu gidişle de kuramayacaktır!

“Emaneti ehline vermeseniz kıyameti bekleyin”

”Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” diyen Sevgili Peygamberimizin yolunda olmak için; kendilerine telkin edilmiş fikirleri sorgulamadan alıp, o fikirleri baş tacı etmekten bir beis görmeyen insan olmaktan uzaklaşmalıyız artık!

İşte bu riyakârgidişe başkaldıran; ”hayır!”;“Durun kalabalıklarbu cadde çıkmaz sokak!” diye haykıran insanların sesi daha gür çıkmalı artık bu güzel ülkede…

Benimbıkmadan usanmadan anlatmaya çalıştığım dünyevi gerçeğimiz budur!

Görüşmek üzere, Allah’a emanet olun…

 

 

 

Yorumlar (5)
Meçhül Asker 3 yıl önce
Ben bu ülkede başbakan olsam ınanın ilk yapaçağım iş yazili ve görsel basın yayınları kapatmak olaçaktır..Azizim eline bir köşe geçiren,herkese geçirmeye başlıyor.Cuvalı ilk önce bu zevata geçireceksin ki ülkenin huzurunu,moralını bozmak isteyen kalem ve makam sahiplerini susturacaksın . Milyonları aşağılama hastalığı maalesef bu kesimlerde önlenemez bir alışkanlık olmuş,hatta hastalık ve şizofren derecesinde ilerleyerek had safhaya ulaşmıştır. Hem demokrasiyi savun ondan sonrada millete baskı aracı olarak dalkavuk bir sistemi savunma bedbahtlığa uğra,bu Ne hazın bir yol alıştır böyle.Savruldukça millete roçon kesen bu zübrelerden bu ülkeyi nasil kurtaracağız . Millet olarak şanlı tarihimizin bu zümrelerin ağa babaları tarafından yıkılmasından bu yana 90 yıllık ucube bir yönetim şeklinin ortadan kaldırılması için elimize geçen referandum fırsatını,milletçe iyi değerlendirmeliyiz.Elbette hayır diyen vatandaşlarımızı kırmadan alabildiğimizce onlara gerçekleri anlatmalıyız. Biz niye Evet diyoruz;Biz Merhum Menderes,Merhum Özal,Merhum Türkeş,Merhum Erbakan evet dedikleri için evet diyoruz.Evet derken şuurluyuz,bilinçliyiz ve ne ettiğimizin idraki içindeyiz. Bize oba altından sopa gösterenlere,biz Engin bilgimizi,derin sevgimizi açıyoruz.Birakın bu millet bu sefer,Allah'ın izniyle zafere ulaşsın.
özlem 3 yıl önce
Evet ne yazık ki ağzı olan konuşuyor! demek ne mümkün. Konuşan ve konuşturulan kendi fikirleri lehinde hareket eden her türlü kurum-kuruluş-medya-şirket vs. ama aleyhine konuşmak isteyen yada karşı görüşte olan bütün kişi ve kitleler yorumlarda olduğu gibi her türlü hakaret ve vatan hainliğine varan en ağır ithamlar ediliyor, bu hakareti edebilmeyi de kendilerinde hak olarak görebiliyorlar, en üst makamdaki kişiden en alttaki vatandaşa kadar. evet gerçekten şizofrenik bir durum vardır ortada, ama kime göre. hakaret edene siz de en ağır hakaretleri ediyorsanız emin olun sizde de o şizofreni hastalığı söz konusudur. 90 yıllık ucube dediğiniz Türkiye Cumhuriyetidir. siz kendinize yıllardır eziyet ve hakaret edildiğinden bahsediyorsunuz, ancak şu an aynı eziyeti ve hakaretleri sizler karşı görüşte olan kitlelere yapıyorsunuz. sizin adaletiniz bumu? Bizler Osmanlının torunu Türkiye Cumhuriyeti evlatlarıyız, Osmanlının sonunu hazırlayanlarda emin olun ki Osmanlı İmparatorluğunda göreve gelen kişilerdir, Anadolu Topraklarını canları pahasına savunan Türkiye Cumhuriyetini kuran Atalarımız değil. Büyük Önderimiz Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu demokrasi, özgürlük temeliyle bugün bu kadar rahat fikirlerinizi ifade edebiliyorsunuz. Sultan Abdulhamit döneminde yaşamış olsaydınız, karşıt görüşlerinizle jurnallenip belkide şu an hiç olmayacaktınız. Niye toplumu damarından etkileyen konularda halk oyuna gidilmedi de( Torba yasa vs daha pek çok konuda) sistemi değiştirme adına halkın oyuyla kendinize destek arıyorsunuz. 100 yıldır ve son 15 yıldır yaşananları halkımız görüyor. Emin olun ki vereceği oyunu da bu bilinçle ve ileriyi görerek vereceğine eminim. Kimsenin adına kimseye hakaretler yağdırmaya hiç gerek yok. Her kez haddini bilerek hareket etmeli. Bu pespayelik artık yeter!!!
Aydoğan 3 yıl önce
Çok iddialı bir başlık. Bu başlığı Tayyip Erdoğan on beş yıldır millete söylüyor millette onun yoluna gidiyor. İçerik olarak yazınız bütünlük sağlasada sonunda ki hayır çağrınız yazıyı yavan laştırmıs. Yorum yapan iki arkadaş da siyası pencereden bakarak yazıyı anlamamışlar.
Alper Yılmaz 3 yıl önce
İktidar dalkavukluğu yapan meşhur(!) yazarlar gibi değil'fikir namusuna' riayet ederek sadece inandığım gerçekleri kaleme almaya çalışıyorum! Ben yıllardır sizi okuyorum Akın abı bu duruşuna şahidim.
Aktaş 3 yıl önce
Recep Tayyip Erdoğan kabul etseniz de etmesenizde bu ülkenin şu anda ki tek lideridir. Bunu anlayan Devlet bahçeli de destek vermeye karar verdi. siz ve sizin düşünenler ne yaparsanız yapın referandum yeni bir başlangiç olacak ülkemiz için. kalabalıklar ne yaptığını çok iyi biliyor.
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
29°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 30 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 02:50
Güneş 04:47
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:48