04.04.2011, 16:16 5175

Devlet Bahçeli Haksız Mı?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yazılı açıklaması üzerine cemaatin yayın organları tarafından tabiri caizse bir linç kampanyası başlatıldı! 

Bu linç kampanyasının başını, cemaatin yayın organları, kendisini eski ülkücü-milliyetçi milletvekili diye adlandıranlar ve cemaate yakın sivil toplum kuruluşları çekmekte! 

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Kaleme aldığım bu yazım bir cemaat eleştirisi değildir! Sayın Bahçelinin cemaat hakkında toplumda oluşan algıyı irdelediği açıklamasına cemaatin yayın organlarında nasıl algılandığını ve nasıl çarpıtılarak verildiğini irdeleyen bir yazıdır! 

Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını bende okudum. Devlet Bey, Sayın Fethullah Gülen’e karşı saygılı bir üslup kullanarak açıklamalarını yapmıştır. Ülkemizde son zamanlarda meydana gelen olaylar konusunda toplumda ki algıya vurgu yaparak “Fethullah Gülen Hocaefendi ve cemaatinin de bunların arkasında olduğu düşüncesinin yangınlaştığını… Bu konuda ki gerçeklerin bir an önce inandırıcı biçimde ortaya konulması ve kamuoyunda ki endişe ve tereddütlerin giderilmesi bu bakımdan önem taşımaktadır. Hiç kimseyi haksız yere suçlamak veya şaibe altında bırakmak niyetinde olmadığımızı herkes çok iyi bilmelidir…Fethullah Gülen Hocaefendi ve cemaatinin zan altında kalmaması ve yıpranmaması düşüncesiyle Hocaefendinin bu konuda sessiz kalmayarak inisiyatif almasının, net ve kararlı bir tavır koymasının gerekli olacağı düşünülmektedir…” diyerek düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmıştı… 

Ama ne hikmetse Sayın Bahçeli’nin vurgu yaptığı bu algıyı görmezlikten gelen cemaatin yayın organı Zaman Gazetesinde tam dört gündür “yurt dışındaki okullar” üzerinden “kara propaganda” yapıldığına şahit oluyoruz! 

Sayfalarına taşıdıkları “eski ülkücülere” sorulan sorular ve alınan cevaplar tamamen bu okulların faaliyetleri ve ne kadar başarılı oldukları üzerinden geçiştirilmeye çalışılmaktadır!

Rahmetli Alpaslan Türkeş’in Fethullah Gülen ve bu okullara verdiği değeri sayfalarına ve ekranlarına taşıyarak asıl konuşulması gereken konuları gözlerden uzak tutmanın gayretinde olduklarına şahit olmaktayız. 

Zaman gazetesinin “Bahçeli den tuhaf çıkış” diye okuyucuna duyurduğu habere, MHP’den uzaklaşıp başka partilerde ikbal arayanlardan, iktidar partisinin en yetkili ağızlarına ve referandum süreci boyunca MHP’ye karşı olmadık karalama ve iftira içinde olan liberal yazar-çizerler tarafından “asıl gerçekler” göz ardı edilerek seçime gidilirken MHP camiası tam manasıyla ablukaya alınmak istenmektedir! 

Size bu isimlerden ve açıklamalarından birkaç örnekte vermek istiyorum…

 • Yalçın Topçu (BBP Genel Başkanı): Başbuğun sözleri kayıtlardadır.
 • Mümtaz’er Türköne: Ergenekon taktiklerine destek veriyor.
 • Baki Karabıçak  (Bağımsız Ülkücü Hareketi’nin başkanı): Türkün ileri hareketini durdurma planı.
 • Ökkeş Şendiler (eski milletvekili): Bahçeli’nin açıklamaları talihsizliktir.
 • Ahmet Aydın (eski milletvekili): Türk okullarını jurnallemiştir.
 • Şahin Bilgiç (Adana Ülkü Ocağı eski başkanı): Okullarda ki milli marş mı dursun?
 • Süleyman Soylu (DP eski Genel Başkanı): Bahçeli ağzında ki baklayı çıkarsın.
 • Alaattin Aydemir (Ülkü Ocakları eski genel başkanı): Başbuğ cemaate sahip çıkın diye vasiyet etti.
 • Namık Kemal Zeybek (DP Genel Başkanı): Akıllı bir insan böyle konuşmaz; Bahçeli neyi kast ettiğini açıklamalı.
 • İrfan Sönmez (Ülkücü avukat): Dursun Çiçek’in izinde.
 • Suat Kılıç (AKP Grup Başkanı): MHP’nin kendisini konumlandırdığı yer CHP çizgisinin daha solunda yeni bir zemindir.
 • Doğu Ergil: Fethullah Gülen’in başlattığı hareket tarih yazıyor.
 • Faruk Çelik (Bakan): Katkı bulunmak varken “hizmeti durdurun” denir mi? 

Bu ülkede, cemaatin yurt dışında açtığı okullara desteğini vermeyen çok marjinal bir grup ancak vardır. Ben her platformda bu başarılarını alkışlamışım. 

Ama meseleye sadece bu açıdan yaklaşmak bizi doğru sonuca ulaştırmaz! Cemaat inkâr etse de, siyasette, ekonomi de, bürokraside, basın-yayın alanında kısaca her sahada etkinliğini giderek artırmaktadır! 

Bu açıklamaların onlarcası var ve devam ediyor. Gördünüz değil mi? Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına teğet geçilerek yapılan yorumları? 

Asıl üzerine durulması gereken gerçeklere tek kelime yer verilmeden yapılan bu açıklamalar bir kez daha göstermiştir ki; 

Sayın Devlet Bahçeli haklıdır! 

Ben doksanlı yıllardan beri söz konusu cemaatin insanlarını tanıyorum. Yakın-uzak bir sürü insanla zaman zaman siyaseti de konuşuyorum. Size yeminle söylüyorum ki, cemaate yakın bir kişinin MHP’ye sıcak baktığını, oy verdiğini görmedim! 

Buna rağmen yayın organlarında; Tanrı dağı kadar Müslüman MHP tarihe karışmış, Perinçek kadar Ulusalcı, Zekeriya Beyaz kadar Müslüman” bir parti olmuş MHP diyerek, Milliyetçi Hareket partisine fütursuzca hakaret edebilmişlerdir! 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin vurgu yaptığı gerçekleri zamana havale etmekten başka bir çaremiz yok şimdilik! Ama şu var ki; bu gerçekleri bile bile kucaklamaya, anlamaya ve dert edinip ifade etmeye kalkan her fert bugün ki Türkiye’de bir kahramandır! 

Daha Türkçesi şudur “kral çıplak” demek için menfaatperest olmayan insana olan ihtiyacımız bugün daha aşikârdır! 

Bunları yazan bana sıra gelince; bizim Türkçemizde güzel bir deyim var “bir ceketim var atarım nerde olsa yatarım!” 

Görüşmek üzere, Allaha emanet olun…

Yorumlar (7)
alperen yılmaztürk 9 yıl önce
yazı baştan sona bir bütünlük arz ediyor ama korkarım ki aynı akibet seni beklıyor değerli abım..yanlış değerlendirmelere hazır ol!
KEMAL KARAKULAK 9 yıl önce
Tüm siyasi parti genel başkanlarının konuşmalarını her zamankinden daha dikkatlice ve daha ehemmiyetle dinlemek durumundayız. Çünkü genel seçim çok yaklaştı. kime ,nasıl,neye göre oy vereceğimizi onların konuşmalarından çıkaracağımız kanaate göre belirlemek durumundayız.zaten seçim startı diye adlandırılan şeyde bunun için söylenir. Her seçim startı verildiği zaman siyasi parti genel başkanları ve millet vekili adayları resmen görücüye çıkmış gibi meydanlarda seslerinin çıkabildiğince halka hitap edip halktan oy alabilmek için onları ikna etmeye çalışırlar. Tabiki bazen öylesine kendilerini kaptırıyorlar ki akla hayale gelmeyecek vaatler ve sözler sarf ettiklerini daha sonra kendileri de televizyonlardan öğreniyorlar. bazıları özür diler bazıları ise reyting edasında gülüp geçer. Tabiki burada halkı ikna edebilmek amaç olduğu için her yere ve her bölgeye göre konuşma metinleri düzenlenir ve okunur...yukarıda anlatmak istediğim şey konuyla tam olarak alakalı gibi görünmesede Sayın Devlet BAHÇELİ de bir cemaat hakkındaki fikirlerini bu şekilde anlatmak istemiştir. Ne var yani? Kızıl kıyameti gerektiren bir durumda yok ortada. Kimseye hakaret yok küfür yok, aşağılama yok. sadece fikrini beyan eden bir genel başkana karşı bu kadar haksız ve yargısız infazda bulunanlar biraz akli selim düşünmelidirler. Hem Sayın BAHÇELİ dedi ise sizde bunun tam tersini iddia edin, söyleyin. Aslında tehlike daha başka bölgelerde iken bazı provakatörler, simsar çevreler böyle bir malzeme bulurda rahat dururmu? Bunu hemen değerlendirmek ve dikkatleri başka taraflara çekmek için işbaşına geçerler ve bundada başarılı olmak için var güçleriyle çalışırlar.. ^^İyi ile kötünün ,güzel ile çirkinin mücadelesi kıyamete kadar devam edecektir^^. saygılarımla..NOT: Sayın Yorumcu arkadaşlarımızdan küçük bir ricam var:Kırmadan,dökmeden,incitmeden... lütfen gerçek isminiz ile girin ve korkmadan fikirlerinizi paylaşın..Çünkü;Birgün hepimiz çevrimdışı olacağız..
musa 9 yıl önce
bir siyasi partı başkanı her kesime eşit mesafede olmalı.sayın bahçeli,reverandum sürecinde cemaat tarafından çok hırpalandı.son olaylarla cemaatın yanlı yayınları bu açıklamayı kendisi adına mecbur hissetmesine sebep verdi.seçime giderken daha dikkatli olmalydı.yurt dışında ki okullar türk insanının gözbebeği hükmünde. cemaat büyüdükçe köntrolu daha da güçleşmiş gibi fettullah hocanın da yapacak fazla bir şeyı olduğunu artık sanmıyorum.
yusuf 9 yıl önce
cematlere laf söyleyenlere cephe alınıyor. sorugulama yapılamaz. sanki onlar haşa peygamber...

Bahçeli'yi destekliyorum
Recep Latifoğlu 9 yıl önce
Aziz dostum,

Aslında yazdıklarınızda haklısınız.Ama unuttuğunuz bişey var!..Günümüz MHP üst yönetimi rahmetli Başbuğun fikir ve düşüncelerini sadece soyut bağlamda dile getirmektedir.Verilen demeçlerden ve uygulanmakta olan politik görüşlerden anladığımız;Türk İslam Sentezini kendine kaftan biçen dünün MHP si bu gün yerini ulusalcı kimliği ön plana çıkaran MHP ye bırakmıştır.
Siz belki bunun farkındasınız ama bu kabuk değiştirmeyi kabul edemiyorsunuz.Kabul edemediğiniz için ulusalcı MHP ye yöneltilen eleştirileri maalesef dünün Türk İslam Sentezini savunan MHP ye yöneltilmiş sayıyorsunuz.
Yinede iyi niyetinizden şüphe olmadığına inanıyor,MHP yi aslına döndürmek için sizlere çok büyük görevler düştüğünü ayrıca belirtmek istiyorum.Sağlıcakla...
Osman AYGÜN 9 yıl önce
Sayın devlet bahçelinin n e demek istediğini,dilinin altında ne olduğunu anlayabilmiş değilim.
MHP'li kardeşlerımız suçu ona buna ataçaklarına öncelikle bahçeli beyden kurtulmaları gerekiyor.
Bahçeli MHP yı tamamen CHP'lileştirmeden ondan kurtulmanın yollarını arayın ne olur.
Korkarım ki benımde her zaman var olmasını canı gönülden istediğim bir hareketi yok edeçek,unutturaçaktır.Bu eşeltirileri kabul etmeyenler gözlerindeki AT gözlüklerini bir çıkarıp baksınlarda gerçekleri görsünler.
Ahanda burda yazıyorum MHP belkide barajı aşamayaçak,aşsada zor aşaçak,mecliste az kişi ile var olaçak yazık değil mi?
MHP,CHP gib halktan ve halkın değerlerınde bı haber polıtıkalarla bır yerlere varamaz,varamıyorda.
Sayın yazarda içinde olmak zere MHP ye gönül verenler bu açmazları görmuyorlarmı?
Bahçeliye Devlet isminin niçin verildiğini bilmiyorum,Devlet ismi olakla devlet kurtarılmaz.
Sayın bahçeli kendisine verilen görevi çok güzel ıcra ederek mhp nin mısyonunu bitirmek üzere sevgili MHP'lı kardeşlerim bunu neden görmuyorsunuz.
Zekayi 4 yıl önce
Allah razi olsun Turkmen beyimden cok yasa Syn Devet Bahceli
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
24°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Fenerbahçe 31 50
6. Beşiktaş 30 50
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Denizlispor 31 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 34 50
8. Tottenham 33 48
9. Sheffield United 33 48
10. Burnley 33 46
11. Everton 33 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 34 31
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 34 60
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Valencia 35 50
9. Athletic Bilbao 34 48
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 35 39
14. Real Betis 34 38
15. Celta de Vigo 35 36
16. Deportivo Alaves 34 35
17. Eibar 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 02:51
Güneş 04:47
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:47