02.04.2012, 15:22 3776

DERSİN ADI; KURAN-I KERİM

TBBM’ de kabul edilen ilköğretim okullarında “tercihe bağlı Kuran-ı Kerim öğrenilebilmesi” kanunu, Milletimiz adına çok hayırlı sonuçlar doğuracaktır… 
İlk önce bu hükmümü vererek yazıma başlamak istedim!

Bu ülkenin, sağcısı, solcusu, milliyetçisi, İslamcısı nihayet hangi görüş ve düşüncenin insanı olursak olalım, en fazla hürmet gösterdiğimiz ortak değerimiz Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim ve Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed(s.a.v) dır…

Bu hayırlı karardan sonra, Türk Milletinin çocukları, kendi okullarında, Türk-İslam Kültür ve Medeniyetini öğrenebilecek olmaları, yabancı kültürün “iğdiş” ettiği genç beyinlerini “komplekslerinden” arındıracak olmasından dolayısıyla da çok yerinde bir karar olmuştur.

Türk ve İslam kelimesinin yan yana gelmesinden ödleri kopan çevrelerin, kabul edilen bu kanun ile tabiri caizse minderin dışına çıkarak gerçekle ilgisi olmayan eleştiri ve tenkitler yapması milletimizin gözünden kaçmamaktadır!

Geleceğimizin teminatı olan gençlik, buhrandan buhrana yuvarlanan liberal-kapitalist dünyanın ahlak telakkilerine özenmeye asla ihtiyaç duymadan hayat sürecekse bu ancak “dinini, milli değerlerini” öğrenmekle mümkün olacaktır.

Bizim bir kısım yazar-aydın(!) takımımız, batıdan, batının değerlerinden söz ederler ama din ve vicdan hürriyetine sıra geldi mi “şey” demeye başlarlar!
Tıpkı kabul edilen bu yasa tasarısı konusunda “ipe un serme” telaşında oldukları gibi!

Şimdi, gündelik hayatımızda neleri öğreniyoruz ve aslında neleri öğrenmemiz gerekirken teğet geçtiklerimizle ilgili birkaç misal vermek istiyorum…

İşin hayata yansıyan yanına baktığımızda gördüğümüz şudur;

Evet, bu millet büyük bir çoğunluğuyla Müslüman’dır bundan şüphemiz yok!
Ama gelin görün ki, bu Müslüman Millet birbirine düşman neredeyse dört kampa ayrılmış vaziyettedir!
İslamcılar, Milliyetçiler, Batıcılar, Ulusalcılar!

Oysa Türk İslam Medeniyeti başlı başına bir “terkibi” ifade eder. Doğumdan ölüme bu terkibin içinde olması gereken bu ülkenin insanı maalesef “doğumdan ölüme kadar” bir kavganın içinde bulur kendisini!

Geleceğin teminatı olması gereken bu terkip bir vakıa değil aynı zamanda bir ideal olması gerekirken tam tersi kavgalarımızın temelini oluşturmakta…

Bunun temel nedeni bana göre, “Kuran’’dan bihaber yaşamamızdır!”

Bakın, şarkıcılarımızı, türkücülerimizi bilir; türkülerimizi, şarkılarımızı ezbere söyleriz!
Şairlerimizi tanır, onların şiirlerini ezberler “aşklarımıza” dayanak yaparız.
Yazarlarımızı bilir, onları okumaya çalışır, kendimize örnek alırız.
Sporcularımızı, sinemacılarımızı bilir; onlarla eğlenir, güler, ağlarız.
Ya da kendi mesleğimizle ilgili her şeyi bilip onunla hayatımızı garanti altına almak için bir ömrümüzce çabalar dururuz! 

Ya Müslüman’ız deyip, Kuran’dan bihaber yaşamamız ne oluyor?

Günde beş vakit Kuran’dan süreler okuyan bir müminden, haftada bir Cuma namazı kılana ya da bayramdan bayrama namaz kılanımıza kadar hangimiz Yüce Kitabimiz olan Kuran-ı Kerim’den bir sürenin manasını-mealini biliriz?
Ve hangimiz Yüce Peygamberimizin(bu benzetme beni incitiyor ama konuyu izah için ifade etmem lazım) hayatını bir film artısının hayatı kadar biliyoruz?

Sakın yanlış anlamayın ve kızmayın!
Ben sanatçıları, yazarları, şairleri sporcuları tanımayın demiyorum; elbette onları da tanıyacağız ve bileceğiz. Zaten “kültür terkibi” derken ki kastım bütün bunları kapsamaktadır...

TBBM’nin kabul ettiği “ilköğretimlerde Kuran-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatını öğrenme tasarısı’’ seçmeli olsa da bu Milletin evlatlarına öğretilme hususunda geç bile kalınmıştır.

Elli kusur İlahiyat Fakültemiz var… Bu fakültelerden yetişen din adamlarına artık çok daha fazla görev ve sorumluluk düşüyor! “Sizin en hayırlınız Kuran öğrenen ve öğretendir” Hadis-i Şerif’ine muhatap olacak öğretmenlerimiz ve talebelerimiz umarım bu yeni dönemi en verimli şekilde değerlendirebilirler.

Şunu artık kafamızın ve kalbimizin kasasına yazalım. Kuran-ı Kerim: İlmi, irfanı, medeniyeti, tavsiye eden, insanlığın huzur ve refahı için gereken bütün emir ve yasakları içerisinde barındıran gerçek bir kitaptır… Kitap okuma alışkanlığı olmayan bir millet olduğumuzdan dolayıdır ki, evimizde birçoğumuz Kuran-ı Kerim öğrenemiyoruz ve öğretemiyoruz, bu işi en güzel yapacak yer okullar olmalıydı ve artık bu mesele de halledilmiş oldu. Ve bu Yüce Kitabı öğrenen ve öğretenler ne mutlu insanlardır.

Din bezirgânlarının sesini kesmek, yetişen nesli Kuran’la tanıştırmak, Kuran’la yüzleştirmek; geleceğimizi de teminat altına almak demektir aynı zamanda…

Ve ben bunca yıllık tecrübeme dayanarak diyorum ki; bu dersler seçmeli olsa da bu ülkenin insanı “seçme hakkını kullanacak” ve bu dersler tabiri caizse “ful” çekecektir!

Bundan sonra ülkemizde takip edilecek bu “Milli Eğitim politikası” inanıyorum ki, bu milletin yarınlarının teminatı olacaktır.

Bir milletin tarihi, kültürü, inancı, ülküsü zaman içerisinde harmanlanarak bir bütün ifade eder. Onun için bu atılan hayırlı adım göreceksiniz çok güzel bir geleceğe bizi götürecektir.

Bu hayırlı kararın altında imzası bulunan tüm milletvekillerimize millet adına şükranlarımı yolluyorum ve bu meselenin siyasete malzeme olmamasını da temenni ediyorum.
Son söz Mehmet Akif Ersoy’un olsun;

Beşerin derdine derman olur ancak Kur’an,
Onsuz artık canavardan da beterdir insan.

Görüşmek üzere, Allah’a emanet olunuz

Yorumlar (4)
Osman AYGÜN 8 yıl önce
Yıllar önce Almanyada bir kuran kursunda hizmet eden hocamızdan dinlemiştim.Almanyadaki okullarda seçmeli hırıstıyanlık dersine,Müslüman Türk çoçukları katılmıyorlarmış.Bir kismı konuyu anlatan hocamızın kursunda dini eğitimleri almaya gidiyormuş.O okulun hırıstıyan olan müdürü bir gün kuran kursuna gidip hocayla görüşmüş,okuldakı müslüman talebelerın kaçta kaçı buraya gelip din dersi alıyorlar diye öğrenmek istemiş.Hocamız demişki,yarısı geliyor diğer yarısıda gelmıyor.Aman hocam demiş ne edin edin onlarıda buraya getirin dini eğitimlerini alsınlar.İster müslüman,ister hırıstıyan din eğitimi almayan gençlikten vatananına hayır gelmez diye söylemiş.Konuyu belki unutmuş olabilirim amma ne kadar önemli olay olduğu bügün bizler en yakunlarımızdan biliyoruz.Bu milletin evlatlarına yapılan bu haksızlık,vatanımız çok zararlı olarak geri dönmektedir.İmanlı bir gençlikten kime ne zarar gelebilir ki.Herkesin başına polis dikmek imkansız olduğuna göre,herkesin vıcdanına,Allah korkusu yerleştirmek gençyaşta verileçek eğitimlerle mümkün olaçaktır.Bundan hem anne ,babalar hemda insanlık kazanaçaktır.
Böyle bir güzel yazi kaleme altığınız için sizleri canı gönülden kutluyorum sayın Akın.
Büşra 8 yıl önce
Sevgili abim, her zamanki gibi güzel bir noktaya dikkat çekmiş ve oldukça güzel izah ederek bizi bu konuda aydınlatmışsın.
Bizler, herşeyden önce iman ettiğimiz Allahımız'ın kitabını bilmeliyiz ve gelecek nesilde bilmeli çünkü insana sadece aş-iş-eğlence yetmiyor ki bunlarında haramı ve helalini tanırken kitabımızla; aynı zamanda aklımızı ve ruhumuzu da besliyoruz. Bir kaşık suda fırtına çıkartanların savundukları şeyi anlamıyorum ama bildiğim bir şey varsa ülkemizde her inançtan insan özgürce kendi inancını öğrenip ibadetlerini yaparken neden Kurana inana müslümanın önünü kesmek ister ve geleceğe kapı kapatırlar. Aslında bu aşikaredir. Gelecekte ülkemiz üzerinde kendilerince planlar yapanlar, okullarımızdan, yaşamlarımızdan inanç kavramını çıkartarak ve bunu yaparken de pek çok havadan sebebin arkasına saklanarak kendi inanç ve ideolojisini yaymak ister. İnanan müslüman insan ise kendiyle beraber başka insanlarında inanç ve ihtiyaçlarını görür gözetir ve inancını yaşaması için teşvik eder. ama bu böyle yansıtılmaz da başka türlü şekilde insanlarımıza yansır. Seçme hakkını bile, dini kötü göstererek ve sistem dışına iterek, dışlar. Ama bu işler böyle değil işte. İnanç aklın ve ruhun, ibadet hem ruhun hem nefsin hemde aklın efendisidir ve beslenmezse sonu felaketle biter. Açıkçası fark ettiğim bir şeyde gelen gençliğe inanç kavramı aşılanmazsa gelişen ahlaki dejenerasyonun önü nasıl alınacak. Bu asırlar boyudur bir gerçek ki dünya üzerinden inanç silinmeye çalışılır. İlginçtir, Dini, inancı geri çekmeye çalışan bilinçler, kendileri sağlıklı bir çözümde bulamaz ve tuhaf açıklamalarla beyin yıkayarak yaptıklarını kapatmaya çalışırlar. Mesele nedir? Yukarıdada belirttiğim gibi kendi anlaşılmaz ve insanlığa nasıl bir faydası olacağı bilinmeyen meçhul sistemlerini kurmak için ilk önce inanç kavramını kaldırmalılar ve bunun içinde ilk önce dini konuda şüpheler yaymak ve eğitim-öğretim sisteminden çıkmasını sağlamaktır. Ama insanlarımız duyarlı ve buna izin vereceklerini zannetmiyorum. Ben, bunu anladığımda açıkçası şok olmuştum. Bizler, başkalarının inançlarına ve insanlık haklarına bu kadar saygılıyken; onlar neden bunu gözardı ederek bizi kendi sistemlerine mecbur bırakıyorlar... Globalleşen dünyada, evrenselleşen bir din düşüncesi veya evrensel ortak bir görüş çabası ve bana kalırsa herkes bunun çabasını veriyor ki her sistem kendini yamasın dünyanın evrenine; oysa, çok isterdim ki herkes inancının eğitimini özgürce alsın ve özgürce yaşasın ve özgürlük sagıyla, sevgiyle, hoşgörüyle paylaşılsın. Sanırım Atatürk'ünde yapmak istediği ülkemizde oydu. Kurduğu sistemle bunu yapmak istedi ülkemizde ve kimse bunu görmek istemedi, anlamak istemedi, en Atatürkçüyüm diyen bile Yaptırımlarıyla, söylemleriyle Ataya saygısızlık yaparken ben, daha bu ülkede Atattürkçü ve gerçek iman sahibi var diye düşünebilir miyim diye kendime soruyorum... Sanırım, insanımızda kendisine sormalı...
Esin Ergin 8 yıl önce
Bu kanun ile KURAN'ı KERİM'in çok çok uzun; hatta yüz yıldır nerdeyse,illegal bir duygu gibi öğrenilip yaşanılmasına yaşamak isteyenlerin üvey evlat muamelesi görmesinin önüne geçilmiştir.Artık kimse müslüman ülkesinde istediği gibi salyangoz satamayacak.Yetişen nesillerin ecdat ve dininden bihaber olarak yetişip ahlaktan ve inanıştan bir haber olup yanlış yollara meyl etmesininde önüne geçilmiş olacak.anlamlı ve yerinde kabul edilen kanun için Kabul oyu veren bütün vekillerimizden Allah razı olsun.Yazınız çok anlamlı kaleminize ve yüreğinize çok teşekkür ediyorum.
Tahsin Özen 8 yıl önce
Çok değerli öğrencim Abdurrahman ; yazını büyük bir zevkle okudum ve yazdığın her cümleyi gayet özenle seçip duygularını herhangi bir guruba atfedip mesajı marjinalize etmeden gayet güzel edebi bir lisanla yazmışsın . Can-ı gönülden tebrik eder ve ömr-ü hayatını bu uğurda mücadeleyle geçiren bir öğretmenin olarak her yazdığın cümlenin altına imzamı atar gözlerinden öperim .İnşallah hayırlı olur ve inanıyorumki hayırlı olacaktır.Başarılarının devamını diler Cenab-ı Allahtan sihhat ve afiyetler dilerim.
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
26°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Antalyaspor 29 37
10. Gaziantep FK 29 35
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 29 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Adana Demirspor 31 54
3. Erzurum BB 31 53
4. Bursaspor 31 52
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 31 39
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 31 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 31 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 32 55
4. Chelsea 32 54
5. M. United 32 52
6. Wolverhampton 32 52
7. Sheffield United 32 47
8. Arsenal 32 46
9. Tottenham 32 45
10. Burnley 32 45
11. Everton 32 44
12. Crystal Palace 32 42
13. Newcastle 32 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 32 33
16. West Ham 32 30
17. Watford 32 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 32 27
20. Norwich City 32 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 33 74
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 33 59
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 33 48
9. Granada 33 46
10. Valencia 33 46
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Betis 33 37
14. Real Valladolid 33 36
15. Deportivo Alaves 33 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 33 34
18. Mallorca 33 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24
Namaz Vakti 03 Temmuz 2020
İmsak 02:45
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:51