Rize Valiliğinden yapılan açıklamada;

İlimizde 25.08.2023 tarihinde başlayan yağışlar neticesinde 24 saatte metrekareye Çayeli'nde toplam 206 kg yağış düşmüş olup yağışlara bağlı olarak oluşabilecek afet risklerine karşı 38 vatandaşımız tahliye edilmiştir. Ölü ya da yaralı yoktur. Ulaşıma kapalı yerleşim yeri olmayıp tüm yerleşim yerlerine su ve elektrik verilmiştir.

DOKAP  Başkanı  Gültekin'den  İl Genel  Meclisine  Ziyaret DOKAP Başkanı Gültekin'den İl Genel Meclisine Ziyaret

Yol açma ve temizleme, tahkimat, dere yatağı boşaltılması, sel tahribatı önleyici tedbirler ve heyelan temizliği çalışmaları toplam 110 iş makinesi, 18 araç ve 210 personel tarafından yürütülmektedir.

İl Özel İdaresi: 70 İş makinesi, 74 Personel ile 34 köyde, Karayolları: 10 iş makinesi, 5 araç, 30 personel ile 4 noktada DSİ: 22 iş makinesi 60 personel, 6 noktada, Çayeli Belediyesi: 8 iş makinesi, 13 araç, 46 personel, 10 mahallede. AFAD 8 teknik personel ve 2 araçla jeolojik etüt ve altyapı çalışmalarına devam etmektedir. Bugüne kadar yapılan etütler sonucunda 45 ayrı noktada 77 adet konut heyelan riski bakımından incelenmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde heyelana maruz kalan / kalabilecek durumda olan 16 konutun nakline karar verilmiş 14 konut için 11 adet afet önleyici istinat duvarları yapılması önerilmiş 4 konutun kontrol etütleri programına alınması önerilmiştir. Altyapı çalışmaları kapsamında ise Çayeli Abdullahhoca köyünde 5 noktada tespitler tamamlanmış olup diğer köy ve mahallelerde çalışmalar devam etmektedir.

Zarar Tespit Çalışmaları kapsamında İl Defterdarlığı 8 personel 2 araç ile zarar tespit çalışmalarına devam etmektedir. Çayeli ilçesinde konut, işyeri ve araçlarda toplam 5.556.500TL zarar tespit edilmiştir.

Tarımsal ve Hayvansal Zarar Tespit Çalışmaları kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 4 personel 2 araç ile zarar tespit çalışmalarına devam etmektedir. Çayeli ilçesinde toplam 148 çay üreticimize ait 92,4 dekar çay bahçesi zarar görmüştür, ayrıca 8 adet arı kovanı telef olmuştur.

Haber: Halil İbrahim Saklı