Çayeli Kaymakamlığı, Çayeli Belediyesi, Çayeli Vakfı ve ÇAYDEF (Çayeli Dernekler Federasyonu) tarafından organize edilen festivalde birbirinden farklı ve özel etkinliklere yer verildi. Bu kapsamda 19. Çayeli Kültür ve Sanat Festivali’ 2. Günü gerçekleştirilen etkinliklerden biride “Söyleşi ve Kitap İmza Günü Programı” oldu. Program Çayeli’nde düzenlenen festivaller kapsamında ilk kez gerçekleştirilmesiyle de ilgi çekti.

Program 18 Ağustos 2023 Cuma günü saat 14.00-17.00 saatleri arasında Çayeli Kadın Kooperatifi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Yoğun bir katılım ve ilginin olduğu program araştırmacı, editör, Çayeli arşivcisi Özcan Beyaz ve eğitimci, araştırmacı yazar Cengiz Azman’ın organizesi ile gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Av. Arb. Elif Karaloğlu’nun yaptığı programa 11 yazar, şair ve araştırmacı katıldı. Katılan yazar ve şairlerin kürsüye davet edildiği programda, yazar ve şairler çalışmalarına ve eserlerine dair konuşmalar gerçekleştirildi.

Çayelililerin yoğun ilgi gösterdiği programa Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, Çayeli Dernekler Federasyonu Başkanı (ÇAYDEF) Yılmaz Hüsrev, emekli Yargıtay üyesi Burhan Karaloğlu, Ankara Çayeli Derneği Başkanı Mehmet Celal Arıcı, eğitimci, araştırmacı yazar Mehmet Kamil Cihangir, Çayeli Belediye Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Çiftçi, Sami Çomoğlu, İstanbul 21. noter emekli vekili Bedri Sarıoğlu, Çayeli Lisesi Çayeli Ortaokulu Dostluk Grubu Yöneticilerinden Ömer Atiş, Çayeli Kadın Kooperatifi başkanı Fatma Yılmaz katıldı.

Programa katılan Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi “Çayeli Kültür ve Sanat Festivali’ nin Çayeli’ne kattığı heyecandan” söz etti.

Çayeli Dernekler Federasyonu Başkanı (ÇAYDEF) Yılmaz Hüsrev yaptığı konuşmada “Çayeli sevdasına vurgu yaparak, Çayeli için yapılan her güzel işin önemine dikkat çekti.” Yılmaz Hüsrev, konuşmasının devamında “festivalin hazırlık ve sahada icrası sürecinde emek veren herkese teşekkür etti.”

“Çayeli Yazar ve Şairleriyle Buluşuyor” temali programa: Adem İmdat Kesici (Araştırmacı Yazar-Halk Şairi), Cengiz Azman (Uzman Felsefe Öğretmeni-Araştırmacı Yazar), Faruk Çakır (Gazeteci-Yazar), Hayrullah Kaşıkçı (Mühendis-Şair-Yazar), Kadir Yıldız (Şair), Özcan Beyaz (Araştırmacı-Editör-Çayeli Arşivcisi), Resul Çelik (Fotoğraf Sanatçısı), Prof. Dr. İhsan Safi (Akademisyen-Yazar), Yavuz Kesepara (Şair- Müzisyen-Güftekar-Yazar), Yusuf Sırtlı (Din Görevlisi-Şair-Yazar), Av. Zeki Hacibrahimoğlu (Hukukçu-Yazar) katıldı.

Rize Günleri bilgilendirme toplantısı yapıldı Rize Günleri bilgilendirme toplantısı yapıldı

Programda katılımlarıyla programa değer katan tüm yazar ve şairlere günün hatırasına plaket takdimi yapıldı.

Programın son bölümünde kitabı olan yazarlar kitaplarını imzalayarak okuyuculara hediye ettiler. Toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından program son buldu.

Haber: Büşra  Bayraktutan