26.11.2021, 14:46 8720

Çayeli Lale Sinemasında karşılaşan iki güzel insan!

İnsana saygı duymak, ona ait güzellikleri paylaşmak ve o güzelliklere tarih önünde tanıklık edip anlatmak, şahsen bana çok büyük huzur ve mutluluk veriyor.
Kendimizi iyi hissetmemiz için “insanı duygularımıza bol bol aracısız destek olmalıyız!”
İnsanı insan yapan en temel özelliklerinden birisidir duygularımız.
Duygularımızın farkına varabilmemiz için, empati yapıp başka insanların “insanı hallerini düşünmeliyiz” , gerektiğinde yardım etmeli, gerektiğinde de yol arkadaşı olmalıyız. 
Bu düşünceler insanı insanlaştırırken, insan olmanın güzelliğini, erdemini ve bilgeliğini duygularımızla yaşamanın huzurunu da bir yandan hissetmeliyiz.
İçinde bulunduğumuz duygu durumuna göre davranışlar geliştiririz.
Yani ne hissediyorsak öyle davranırız ve aslında bizleri yöneten duygularımızdır da diyebiliriz.
İnsan ruhunun, bakışının, görmesinin, işitmesinin ve konuşmasının, yani “insana dair her şeyin” “daha zarif ve daha naif hale gelmesi” ancak ve ancak duygularımızın iyileşmesiyle mümkündür.

Bunun içindir ki; anlata anlata bitiremediğim çocukluk yıllarım ya çok uzun sürmüş, ya da bana öyle geliyor! 
Kendimce bir tespitim de var bu konuda.
Lale Sinemasında; “Eski Yeşilçam Sinemasının Filmlerini her izlediğimde”  o filmin sahneleri zihnimde daha sonra o kadar güzel şeyler üretirdi ki; belki diyorum bu yüzden çok uzun gibi geliyor Çayeli’nde,  Senoz Vadisi Başköy’de ve yaylalarda geçen çocukluk günlerim. 
Ve sizi temin ederim ki, bu saf ve temiz muhteşem çocukluk ve gençlik hikâyelerimizi yazarken kalbim öyle sızlıyor ki, bu durumu çoğu zaman izahtan aciz kalıyorum!

Arabesk Müziğinin güçlü sesi “Müslim Gürses” ile “Çayelili Deli Sami’yi” buluşturan hatırayı, duygularım yaz dediği andan itibaren bunları düşündüm!
Daha önce sevgili kardeşim, Deli Sami’nin köylüsü ve adaşı olan Sami Rençber’in; “Türkan Şoray’ın Deli Sami’ye olan aşkı” başlıklı muhteşem makalesini okuyucularla paylaşmıştım. 

Şimdi bir başka “Deli Sami Hikâyesi” okumaya var mısınız?
Arabesk müziğinin güçlü sesi Müslim Gürses Türkiye turnesine çıkmıştı ve o akşam “Çayeli Lale Sinemasında” sahne alacaktı.
Bahsi geçen yıllarda arabesk şarkılar okuyan sanatçılar TRT’ye çok sık çıkmazlardı. 
O yüzden arabesk şarkı okuyanları ancak kasetlerden ya da çıktıkları turnelerde bire bir canlı görmek ve seslerini dinlemek şansına sahip olurduk.
Muhteşem anılarımıza bire bir eşlik eden “Lale Sineması” iki katlı idi. 
Alt ve üst katında ayrıca locaları da vardı.
O gün Çayeli’nin genç ve orta yaşlı delikanlıları “Lale Sinemasının” önünü miting alanına çevirmiş sabırsızlıkla akşamı beklemekteydiler.

Tüm Çayelinin tanıyıp sevdiği “Sabri Dayımız” kapıda durmuş, içeri girenlere numarasız biletler verip; “bulduğunuz boş koltuklarda oturun, yer bulamazsanız ayakta durun, sakın koltukların üzerine çıkıp zarar vermeyin” diye her içeri girene tembih ediyordu.
Merhum Sabri Sarı Dayımız; çoğumuzun ismini bilmezse bile hepimizi yakından tanıyan ve sinema salonunun kapısından başlayarak içeri girdiğimiz ana kadar bize yardımcı olan, yerimizi bulmamızı sağlayan ve kimse rahatsız olmasın diye her filme gittiğimizde bize tatlı sert tembihlerde bulunan “Lale Sinemasıyla özdeşleşen bir kişiydi.”
Merhum Sabrı Dayı ile yaşadığım bir sinema maceramda, koltukların üzerinden atlarken beni yakalamıştı ve kolumdan tutarak sinemanın dışına çıkarmıştı. 
Aynı gün bir sonraki seansta aynı filme gitmiş ve rahmetli Sabri Dayının gözünün içine baka baka biletimi vermiştim kontrol için, o da “sana ders olsun bugün ki davranışım” diyerek tebessüm etmişti. 
Sabrı Dayının yeğenleri Sabri ve Salih bizim okul, hatta sınıf arkadaşımız oldukları için, aramızda bir yakınlık oluşmuştu.

Konser akşamı bizde amcaoğulları Ali, Mustafa, Osman ve Halaoğulları Mehmet ve Ali, dayıoğlu merhum Abdi ile birlikte “Lale Sinemasının yolunu tutmuştuk.” 
Sinemanın önüne geldiğimizde daha önce kararlaştırdığımız gibi yakın arkadaşlarımız olan Ömer, Zeki, Nacettin, Mehmet, Hüseyin, Recep, İshak, Lütfi, Salih, Yücel, Zülküf, Ercan, Temel, Yavuz, Yahya Kemal, Sedat gibi yakın arkadaşlarımızın da erkenden geldiğini gördük.
Sinemadan içeri kendini atan hemen hemen herkes önce büfeye gidiyor, gazoz, pafuli, çekirdek alıp doğruca üst yâda alt salona geçiyordu. 
Çocukluktan delikanlılık çağımıza geçmek üzereydik ve kanımız deli gibi akıyordu.
İlk sevdalıklarımızı yaşadığımız, duygularımızı türkü ve şarkılarla ifade etmeye çalıştığımız yıllardı ve Müslim Gürses’i dinlemek bizim için kolay kolay bir daha yaşanmayacak bir hatıra olacaktı.
Ben ve arkadaşlarım üst balkondan konserini izlemek için yerimizi almış Müslim Gürses’in sahneye çıkmasını bekliyorduk.
Nihayet sahne sırası Müslim Gürses’e gelmiş ve Lale Sınaması adeta yıkılmaya başlamıştı.
Arabeskin bu muhteşem sesi şarkılarını okudukça izleyiciler keyfin ve neşenin doruklarına çıkıyordu.
O akşam “Lale Sineması” tıklım tıklım doluydu.
Jiletle vücudunu kesenler olmasa da Müslim Gürses’in muhteşem sesiyle söylediği şarkılarına bütün salon eşlik ediyor kendilerinden geçiyorlardı. 
“Bütün dünya senin olsun, bir dost bir post yeter bana…” türküsünü muhteşem sesi ile söylerken Müslim Gürses, Lale Sineması adeta yıkılıyordu.

Konserin ortalarına doğru sinemanın alt katındaki salonda bir hareketlilik olmaya başladı.
Doğal olarak üst kattaki izleyicilerde aşağıda neler oluyor diye üst salonun önüne doğdu yığılmaya başladı. 
Çok iyi hatırlıyorum.
Sinema perdesinin önünde şarkılarını söyleyen Müslim Gürses’e doğru bir kişi elini salyaya sallaya yürüyor ve bir şeyler söylüyordu. 
O anda mikrofondan Müslim Gürses’in sesi yankılanmaya başladı salonda; “Vay benim Sami kardeşim, sen ne arıyorsun burada!”
Bütün salon donup kalmış herkes şaşkın bir şekilde birbirlerine bakıyordu.
Meğer Müslim Gürses bizim Çayeli’nin “Deli Sami’sini” tanıyormuş şaşkınlığıydı bu!
Sahnenin önü ana baba gününe dönmüştü.
Türkiye’nin en büyük arabesk sanatçılarından birisi Deli Sami’yi sahneye almış ve ona sarılmış, sonra salona dönerek o titrek ve samimiyet kokan üslubuyla; “Sami kardeşim benim eski arkadaşımdır, onu burada görmek beni çok mutlu etti” demişti.

Müslim Gürses, ilk görüşten ve kısa bir sohbetten sonra Çayelilinin “Deli Sami” diye tanıdığı arkadaşının bu yeni durumunu anlamış, ellerini eski tanıdığının omzuna atarak gönlünü almıştı. Bu andan sonra Lale Sinemasının alt ve üst salonlarında derin bir sessizlik olmuş, bu iki eski arkadaşın sahnedeki buluşmaları, az önce Müslim Gürses’in muhteşem şarkılarının ritmiyle coşan insanları fevkalade hüzünlendirmişti. 
Gençlik yıllarında fiyakalı bir delikanlı olan merhum Sami Korkmaz, İstanbul’da yaşarken merhum Müslim Gürses’le tanışmış ve yıllarca güzel arkadaşlık yapmışlardı. 
Yıllar sonra eski arkadaşını Çayeli’nde karşısında görünce sevinçle karışık bir hüzün yaşamıştı merhum Müslim Gürses.

Müslim Gürses ve Sami Korkmaz, her iki güzel insanda aramızda yok artık!
Hayat yolculuğu her ikisini de kendi dünyalarında sağa sola savurmuş, her insan gibi onlarda ölüme hükmedememiş ve nihayet her fani gibi onlarında dünyaları değişmişti.
İnsanın hayat yolculuğu bitti mi anlatmaya değer güzel hikâyeleri olmalı. 
Onun için anlattığım hikâyedeki insanlar “gönül insanlarıydı.” 
Birisi şarkılarıyla birisi de Çayeli’nin sokaklarında kendi halinde, hayatın kendisini sarhoş ettiği dünyasında insanlara çok şey verdiler ve anlatılacak hikâyeler bıraktılar geride.

Giriş cümlemde ifade ettiğim; “insana saygı duymak, ona ait güzellikleri paylaşmak ve o güzelliklere tarih önünde tanıklık edip anlatmak, şahsen bana çok büyük huzur ve mutluluk veriyor…” düşüncemin karşılığıdır anlatmaya çalıştığım “iki güzel insanın duygusal hikâyesi.”

Görüşmek üzere; Allah’a emanet olun.

Yorumlar (23)
Ömer 2 ay önce
Harika günlerdi...ne çabuk geldi geçti...eline sağlık güzel kardeşim...
Kürşad Yılmaz 2 ay önce
muhteşemdi. Hikaye on numara. O günü yaşadım diyebilirim benden rahatlıkla. Kaleminiz var olsun.
Nurten 2 ay önce
İnsan biraz da zamanın içinde dolaşmalı, geçmişi yad etmeli. Yüreğiniz var olsun çok çok etkilendim
Salih SARI 2 ay önce
Yüreğine kalemine sağlık kardeşim kaybolmuş bir tarihi tekrar yaşattın o akşamı hiç unutamadıkki hala tv de veya biryerde Müslüm çalsa o an aklımıza gelir gecen zamana hüzünleniriz. LALE Sineması zaten bir tarih gibi o zamanlarda bile ülkemizin en değerli sanatcılarını Çayeline getirmişti Zeki Müren , orhan Gencebay , edip Akbayram birsürü sanatçıyı canlı izleme şansına sahip olduk. Başta dedem Sabri Sarı , M.Salih Sarı ve diğer hakkın rahmetine kavuşmuş bütün emeği gecenlere sanatcılara Allah rahmet eylesin inşAllah .
Ali Yılmaztürk 2 ay önce
O günü ve daha nice hatıraları gözümde canlandırınca hüzünlenmemek elde deyil. Selam olsun o güzel günlere.
Mustafa Aydın 2 ay önce
Bir hatıra ancak bu kadar insanı etkileyebilir. Çayeli lale sinemasında film izleyen herkerse selamlar.
Yılmaz Mert 2 ay önce
Babam derki,güzel hikayelerimiz vardı eskiden şimdi daha çok, hesap kitabımız!
Fatma M 2 ay önce
Hakkı varmış şairin, hatıralarda dal istiyor kuşlar gibi konucak. Ne güzel günlermiş o günler. Kaleminiz daim olsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?