26.11.2021, 14:46 6538

Çayeli Lale Sinemasında karşılaşan iki güzel insan!

İnsana saygı duymak, ona ait güzellikleri paylaşmak ve o güzelliklere tarih önünde tanıklık edip anlatmak, şahsen bana çok büyük huzur ve mutluluk veriyor.
Kendimizi iyi hissetmemiz için “insanı duygularımıza bol bol aracısız destek olmalıyız!”
İnsanı insan yapan en temel özelliklerinden birisidir duygularımız.
Duygularımızın farkına varabilmemiz için, empati yapıp başka insanların “insanı hallerini düşünmeliyiz” , gerektiğinde yardım etmeli, gerektiğinde de yol arkadaşı olmalıyız. 
Bu düşünceler insanı insanlaştırırken, insan olmanın güzelliğini, erdemini ve bilgeliğini duygularımızla yaşamanın huzurunu da bir yandan hissetmeliyiz.
İçinde bulunduğumuz duygu durumuna göre davranışlar geliştiririz.
Yani ne hissediyorsak öyle davranırız ve aslında bizleri yöneten duygularımızdır da diyebiliriz.
İnsan ruhunun, bakışının, görmesinin, işitmesinin ve konuşmasının, yani “insana dair her şeyin” “daha zarif ve daha naif hale gelmesi” ancak ve ancak duygularımızın iyileşmesiyle mümkündür.

Bunun içindir ki; anlata anlata bitiremediğim çocukluk yıllarım ya çok uzun sürmüş, ya da bana öyle geliyor! 
Kendimce bir tespitim de var bu konuda.
Lale Sinemasında; “Eski Yeşilçam Sinemasının Filmlerini her izlediğimde”  o filmin sahneleri zihnimde daha sonra o kadar güzel şeyler üretirdi ki; belki diyorum bu yüzden çok uzun gibi geliyor Çayeli’nde,  Senoz Vadisi Başköy’de ve yaylalarda geçen çocukluk günlerim. 
Ve sizi temin ederim ki, bu saf ve temiz muhteşem çocukluk ve gençlik hikâyelerimizi yazarken kalbim öyle sızlıyor ki, bu durumu çoğu zaman izahtan aciz kalıyorum!

Arabesk Müziğinin güçlü sesi “Müslim Gürses” ile “Çayelili Deli Sami’yi” buluşturan hatırayı, duygularım yaz dediği andan itibaren bunları düşündüm!
Daha önce sevgili kardeşim, Deli Sami’nin köylüsü ve adaşı olan Sami Rençber’in; “Türkan Şoray’ın Deli Sami’ye olan aşkı” başlıklı muhteşem makalesini okuyucularla paylaşmıştım. 

Şimdi bir başka “Deli Sami Hikâyesi” okumaya var mısınız?
Arabesk müziğinin güçlü sesi Müslim Gürses Türkiye turnesine çıkmıştı ve o akşam “Çayeli Lale Sinemasında” sahne alacaktı.
Bahsi geçen yıllarda arabesk şarkılar okuyan sanatçılar TRT’ye çok sık çıkmazlardı. 
O yüzden arabesk şarkı okuyanları ancak kasetlerden ya da çıktıkları turnelerde bire bir canlı görmek ve seslerini dinlemek şansına sahip olurduk.
Muhteşem anılarımıza bire bir eşlik eden “Lale Sineması” iki katlı idi. 
Alt ve üst katında ayrıca locaları da vardı.
O gün Çayeli’nin genç ve orta yaşlı delikanlıları “Lale Sinemasının” önünü miting alanına çevirmiş sabırsızlıkla akşamı beklemekteydiler.

Tüm Çayelinin tanıyıp sevdiği “Sabri Dayımız” kapıda durmuş, içeri girenlere numarasız biletler verip; “bulduğunuz boş koltuklarda oturun, yer bulamazsanız ayakta durun, sakın koltukların üzerine çıkıp zarar vermeyin” diye her içeri girene tembih ediyordu.
Merhum Sabri Sarı Dayımız; çoğumuzun ismini bilmezse bile hepimizi yakından tanıyan ve sinema salonunun kapısından başlayarak içeri girdiğimiz ana kadar bize yardımcı olan, yerimizi bulmamızı sağlayan ve kimse rahatsız olmasın diye her filme gittiğimizde bize tatlı sert tembihlerde bulunan “Lale Sinemasıyla özdeşleşen bir kişiydi.”
Merhum Sabrı Dayı ile yaşadığım bir sinema maceramda, koltukların üzerinden atlarken beni yakalamıştı ve kolumdan tutarak sinemanın dışına çıkarmıştı. 
Aynı gün bir sonraki seansta aynı filme gitmiş ve rahmetli Sabri Dayının gözünün içine baka baka biletimi vermiştim kontrol için, o da “sana ders olsun bugün ki davranışım” diyerek tebessüm etmişti. 
Sabrı Dayının yeğenleri Sabri ve Salih bizim okul, hatta sınıf arkadaşımız oldukları için, aramızda bir yakınlık oluşmuştu.

Konser akşamı bizde amcaoğulları Ali, Mustafa, Osman ve Halaoğulları Mehmet ve Ali, dayıoğlu merhum Abdi ile birlikte “Lale Sinemasının yolunu tutmuştuk.” 
Sinemanın önüne geldiğimizde daha önce kararlaştırdığımız gibi yakın arkadaşlarımız olan Ömer, Zeki, Nacettin, Mehmet, Hüseyin, Recep, İshak, Lütfi, Salih, Yücel, Zülküf, Ercan, Temel, Yavuz, Yahya Kemal, Sedat gibi yakın arkadaşlarımızın da erkenden geldiğini gördük.
Sinemadan içeri kendini atan hemen hemen herkes önce büfeye gidiyor, gazoz, pafuli, çekirdek alıp doğruca üst yâda alt salona geçiyordu. 
Çocukluktan delikanlılık çağımıza geçmek üzereydik ve kanımız deli gibi akıyordu.
İlk sevdalıklarımızı yaşadığımız, duygularımızı türkü ve şarkılarla ifade etmeye çalıştığımız yıllardı ve Müslim Gürses’i dinlemek bizim için kolay kolay bir daha yaşanmayacak bir hatıra olacaktı.
Ben ve arkadaşlarım üst balkondan konserini izlemek için yerimizi almış Müslim Gürses’in sahneye çıkmasını bekliyorduk.
Nihayet sahne sırası Müslim Gürses’e gelmiş ve Lale Sınaması adeta yıkılmaya başlamıştı.
Arabeskin bu muhteşem sesi şarkılarını okudukça izleyiciler keyfin ve neşenin doruklarına çıkıyordu.
O akşam “Lale Sineması” tıklım tıklım doluydu.
Jiletle vücudunu kesenler olmasa da Müslim Gürses’in muhteşem sesiyle söylediği şarkılarına bütün salon eşlik ediyor kendilerinden geçiyorlardı. 
“Bütün dünya senin olsun, bir dost bir post yeter bana…” türküsünü muhteşem sesi ile söylerken Müslim Gürses, Lale Sineması adeta yıkılıyordu.

Konserin ortalarına doğru sinemanın alt katındaki salonda bir hareketlilik olmaya başladı.
Doğal olarak üst kattaki izleyicilerde aşağıda neler oluyor diye üst salonun önüne doğdu yığılmaya başladı. 
Çok iyi hatırlıyorum.
Sinema perdesinin önünde şarkılarını söyleyen Müslim Gürses’e doğru bir kişi elini salyaya sallaya yürüyor ve bir şeyler söylüyordu. 
O anda mikrofondan Müslim Gürses’in sesi yankılanmaya başladı salonda; “Vay benim Sami kardeşim, sen ne arıyorsun burada!”
Bütün salon donup kalmış herkes şaşkın bir şekilde birbirlerine bakıyordu.
Meğer Müslim Gürses bizim Çayeli’nin “Deli Sami’sini” tanıyormuş şaşkınlığıydı bu!
Sahnenin önü ana baba gününe dönmüştü.
Türkiye’nin en büyük arabesk sanatçılarından birisi Deli Sami’yi sahneye almış ve ona sarılmış, sonra salona dönerek o titrek ve samimiyet kokan üslubuyla; “Sami kardeşim benim eski arkadaşımdır, onu burada görmek beni çok mutlu etti” demişti.

Müslim Gürses, ilk görüşten ve kısa bir sohbetten sonra Çayelilinin “Deli Sami” diye tanıdığı arkadaşının bu yeni durumunu anlamış, ellerini eski tanıdığının omzuna atarak gönlünü almıştı. Bu andan sonra Lale Sinemasının alt ve üst salonlarında derin bir sessizlik olmuş, bu iki eski arkadaşın sahnedeki buluşmaları, az önce Müslim Gürses’in muhteşem şarkılarının ritmiyle coşan insanları fevkalade hüzünlendirmişti. 
Gençlik yıllarında fiyakalı bir delikanlı olan merhum Sami Korkmaz, İstanbul’da yaşarken merhum Müslim Gürses’le tanışmış ve yıllarca güzel arkadaşlık yapmışlardı. 
Yıllar sonra eski arkadaşını Çayeli’nde karşısında görünce sevinçle karışık bir hüzün yaşamıştı merhum Müslim Gürses.

Müslim Gürses ve Sami Korkmaz, her iki güzel insanda aramızda yok artık!
Hayat yolculuğu her ikisini de kendi dünyalarında sağa sola savurmuş, her insan gibi onlarda ölüme hükmedememiş ve nihayet her fani gibi onlarında dünyaları değişmişti.
İnsanın hayat yolculuğu bitti mi anlatmaya değer güzel hikâyeleri olmalı. 
Onun için anlattığım hikâyedeki insanlar “gönül insanlarıydı.” 
Birisi şarkılarıyla birisi de Çayeli’nin sokaklarında kendi halinde, hayatın kendisini sarhoş ettiği dünyasında insanlara çok şey verdiler ve anlatılacak hikâyeler bıraktılar geride.

Giriş cümlemde ifade ettiğim; “insana saygı duymak, ona ait güzellikleri paylaşmak ve o güzelliklere tarih önünde tanıklık edip anlatmak, şahsen bana çok büyük huzur ve mutluluk veriyor…” düşüncemin karşılığıdır anlatmaya çalıştığım “iki güzel insanın duygusal hikâyesi.”

Görüşmek üzere; Allah’a emanet olun.

Yorumlar (21)
Ömer 6 gün önce
Harika günlerdi...ne çabuk geldi geçti...eline sağlık güzel kardeşim...
Kürşad Yılmaz 6 gün önce
muhteşemdi. Hikaye on numara. O günü yaşadım diyebilirim benden rahatlıkla. Kaleminiz var olsun.
Nurten 6 gün önce
İnsan biraz da zamanın içinde dolaşmalı, geçmişi yad etmeli. Yüreğiniz var olsun çok çok etkilendim
Salih SARI 6 gün önce
Yüreğine kalemine sağlık kardeşim kaybolmuş bir tarihi tekrar yaşattın o akşamı hiç unutamadıkki hala tv de veya biryerde Müslüm çalsa o an aklımıza gelir gecen zamana hüzünleniriz. LALE Sineması zaten bir tarih gibi o zamanlarda bile ülkemizin en değerli sanatcılarını Çayeline getirmişti Zeki Müren , orhan Gencebay , edip Akbayram birsürü sanatçıyı canlı izleme şansına sahip olduk. Başta dedem Sabri Sarı , M.Salih Sarı ve diğer hakkın rahmetine kavuşmuş bütün emeği gecenlere sanatcılara Allah rahmet eylesin inşAllah .
Mustafa Aydın 6 gün önce
Bir hatıra ancak bu kadar insanı etkileyebilir. Çayeli lale sinemasında film izleyen herkerse selamlar.
Ali Yılmaztürk 5 gün önce
O günü ve daha nice hatıraları gözümde canlandırınca hüzünlenmemek elde deyil. Selam olsun o güzel günlere.
Yılmaz Mert 6 gün önce
Babam derki,güzel hikayelerimiz vardı eskiden şimdi daha çok, hesap kitabımız!
Fatma M 6 gün önce
Hakkı varmış şairin, hatıralarda dal istiyor kuşlar gibi konucak. Ne güzel günlermiş o günler. Kaleminiz daim olsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 14 21
7. Brighton 14 19
8. Leicester City 14 19
9. Tottenham 12 19
10. M. United 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?