Çayeli ilçesinin merakla beklenen ve büyük bir özveri ile hazırlanan Kültür ve Sanat Festivali, 17-20 Ağustos tarihleri arasında; Çayeli Kaymakamlığı, Çayeli Belediyesi, Çayeli Vakfı, Çayeli Dernekler Federasyonu (ÇAYDEF), Halk Eğitim Merkezi (Çayeli Kadınlar Kooperatifi ve Kültür Sokağı), Sivil Toplum Gönüllüleri gibi birçok kurum ve gönüllünün ortaklaşa çalışmasıyla gerçekleşti. Festival için aylar öncesinden başlayan hazırlıklar, ÇAYDEF Başkanı Yılmaz Hüsref ve federasyon idarecileri tarafından titizlikle programlandı ve bu da festivale coşku ve renk kattı.

Bu organizasyonu hazırlayan Çayeli Kaymakamı Muhammet Fatih Demirel, Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi ve ÇAYDEF Başkanı Yılmaz Hüsrev festival için ilçemize gelen misafirleri sahneye davet etmek üzere konuşma gerçekleştirdi. Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Eski Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, Madenli Belediye Başkanı Necip Yazıcı, Büyükköy Belediye Başkanı Hamza Saruhan, İstanbul RİDEVA Başkanı Recep Albayrak, RİDEF Başkanı Hasan Başça, Üsküdar Rizeliler Dernek Başkanı Hasan Tek ve birçok sivil toplum kuruluşunun yöneticileri ile siyasi parti temsilcileri ve Muhtarlar Derneği yöneticileri etkinlikte yer aldılar.

AGD'den Rize'de bir ilk! Kadınlara özel kitap  kafe AGD'den Rize'de bir ilk! Kadınlara özel kitap kafe

Edebiyatın ve Şiirin Büyülü Dünyası:

Festivalin ilk günü, Öğretmen Evi Kültür Merkezi’nde düzenlenen şiir dinletisi ile başladı. Bu etkinlikte, Yılmaz Hüsrev, Mustafa Ayaz, İlhami Günaydın, Dr. Yahya Kesici, Reyhan Sandıkçı, Neher Ofluoğlu ve Hayati Kork gibi önemli isimler, kendi eserlerini seslendirerek izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı. Katılımcıların yoğun ilgisi, edebiyatın ve şiirin hala canlı ve önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Sanat ve Kültürün Buluşması:

Festivalin bir diğer önemli ayağı, ünlü fotoğraf sanatçıları Barış Kerim Cesur, İlyas Göçmen ve Gülşah Aşçıoğlu'nun katıldığı konferanslardı. Bu değerli sanatçılar, fotoğrafçılığın inceliklerini, deneyimlerini ve sanat anlayışlarını paylaştılar. Katılımcılar, sanatçıların konuşmalarını ilgiyle takip ederek fotoğrafçılığın görsel dünyasına daha yakından bakma fırsatı buldular.

Yerel Edebiyat ve Yazarlarla Söyleşiler:

Festivalin ikinci gününde, Çayeli Kadınlar Kooperatifi'nde düzenlenen yazarlar buluşması etkinliği büyük ilgi gördü. Yerel yazarlar, eserlerini tanıtarak katılımcılarla samimi bir sohbet gerçekleştirdi. Katılımcılar, yazarlarla birebir görüşme fırsatı yakalayarak edebiyat dünyasına daha yakından daldılar.Ayrıca Adem İmdat Kesici, Cengiz Azman, Faruk Çakır, Hayrullah Kaşıkçı, Kadir Yıldız, Resul Çelik, Prof. Dr. İhsan Safi, Yavuz Kesepara, Yusuf Sırtlı, Avukat Zeki Hacibrahimoğlu ve Özcan Beyaz gibi kitabı olan yazarlar kitaplarını imzalayarak okuyuculara hediye ettiler.

Müzik ve Eğlencenin Doyasıya Yaşandığı Anlar:

Festival, gerçekleştirilen akşam programları, sahne sanatları ve müzikle renklendi. Koro Şefi Mine Adıgüzel Bektaşoğlu öncülüğünde sergilenen Çayeli Belediyesi Karma Korosu'nun performansı, dinleyicilere keyifli anlar yaşattı. Festival boyunca sahne alan diğer sanatçılar da büyük bir coşku yaratarak festival katılımcılarına unutulmaz anılar bıraktı.

Atma Türkü Geleneği Unutulmadı:

Festivalin dördüncü gününde İlknur Herem’in sunuculuğunda 2015 yılında atma türkü geleneğini en iyi yaşayan ve aktaran kişi ünvanıyla UNESCO kriterleri çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "Yaşayan İnsan Hazinesi" ilan edilen Osman Efendioğlu da sahne aldı.Osman Efendioğluperformansıyla festivalin atmosferine farklı bir soluk getirerek en özgün atma türkü örnekleriyle dikkat çekti.

Geleneksel Yemek Yarışması ve Lezzet Şöleni:

Festivalin üçüncü gününde, Çayeli Kadınlar Kooperatifi'nde düzenlenen yöresel yemek yarışması büyük bir ilgi gördü. Bu etkinlik, bölgenin zengin mutfağını ve kültürel değerlerini yansıttı. Hamsikoli, kara lahana sarması, lahana yemeği, Laz böreği ve pepeçura gibi yöresel lezzetler, kadın yarışmacıların ustalığıyla buluştu. Jüri üyeleri Başhekim Yahya Kesici, Çayeli Vakfı Genel Sekreteri Yusuf Sarıoğlu, Üsküdar Rizeliler Dernek Başkanı Hasan Tek ve ÇAYDEF Kadın Kolları Başkanı Leyla Hüsrev ve Melek Yıldırım’dan oluşturuldu.Jüri üyeleri yemekleri sunum, lezzet ve görüntü açısından değerlendirdi. Jüri üyeleri, yemekleri özenle değerlendirerek kategorilerinde birincileri seçtiler. Lahana Sarmasında Fatma Yormaz, pepeçurada Firdevs Doğan, Ormanlı hamside Melek Sayın, lahana yemeğinde Sevilay Dilmaç birinci oldu. Laz böreğinde ise Mihrace Yılancı ve Saniye Günaydın ile iki birincilik verildi. Kara Lahana sarması en beğenilen yemekler arasında yer aldı. Sarmada birinci olan Fatma Yormaz “Yemeğinde dana etinden özel satır kıyması kullandım ve bakır tencerede pişirdim” diyerek lezzet sırrını açıkladı. Daha sonra yarışmada dereceye girenlere hediyeler taktim edildi.Yarışma ödülleri ise Çayeli Vakfı Başkanı aynı zamanda Fakir Şirketleri Grubu Başkanı olan Ali Zeki Saruhan’dan tarafından gönderildi.Ayrıca programa Kadın Kooperatif Başkanı Fatma Yılmaz ve üyeleri Nihat Özdemir Mehmet Hüsrev ve Hatice Özdemir MEB Orta Öğretimler Bölümü Daire Başkanı ve birçok misafir iştirak etti.

Sanatçıların Performansları Görülmeye Değerdi:

Festival boyunca sahne alan ünlü sanatçılar, izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. Sanatçıların performansları, festivalin en renkli ve eğlenceli anları arasında yer aldı. Usame İsmail'in enerjik sahne performansı, izleyenleri coşturdu. Genç yetenek Batuhan Akyıldız, güçlü sesiyle izleyicileri büyüledi.TRT sanatçısı Mustafa Gökay Ferah,dinleyicilere “Çayeli torunuyum, dayılarım, akrabalarım ve dostlarım için buradayım”şeklinde mesaj vererek sahne aldı.Yavuz Kesepara'nın sahne performansı kendi şiirleri ve besteleriyle izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Özellikle duruşu ile şarkılarıyla dinleyenleri adeta mest eden Heremise geceye damgasını vuran ayrı bir sanatçı oldu.İkinci günün finalinde ise sahneye her daim yanımızda olan misafir sanatçımız Engin Orta çıkarak dinleyicilerini bolca eğlendirdi. Ayrıca ilçemizin yetiştirdiği usta sanatçı Erol Şahin,unutulmaz eserlerini yorumlayarak sahnede gönüllere taht kurdu. Sanatçının uzun bir aradan sonra Çayeli’nde yeniden konser vermesi ise halkı oldukça memnun etti.  Rize’nin Rock grubu Denize Sıfır sahne alarak gençleri çok heyecanlandırdı öyle ki sahne bitince tekrar isteriz diye tezahürat yapıldı. Festivalin finaline yakışır şekilde, sahne enerjisiyle izleyicileri kendine çekenünlü sanatçı Selçuk Balcı'nın sahne performansı büyük bir coşku yarattı.20 bini aşkın dinleyici Balcı’nın şarkılarına bol bol eşlik ederek, müziğin ritmiyle coşup dans edip horon vurdular.

Sonuç Olarak:

Çayeli Kültür Sanat Festivali, katılımcılara unutulmaz deneyimler sunan, yerel kültürü ve sanatı ön plana çıkaran büyük bir organizasyon oldu. Festival boyunca gerçekleşen etkinlikler, sanatın, kültürün ve gastronominin bir araya geldiği bir şölen niteliğindeydi. Katılımcılar, festivalin her anını dolu dolu yaşayarak, Çayeli'nin zenginliğini bir kez daha hissettiler. Organizasyon Komitesi’nin mesajı ise şu şekilde oldu “Bugüne kadar birçok festival düzenlendi ve çoğuna tanıklık ettik, birçok etkinlikte aktif görevler aldık. Bu festival ilçemize çok yakıştı. Öyle ki festivale katılan Üsküdar ve Ümraniye belediye başkanları, gelecek yıl kendi sanatçılarının da festivale katılacağı sözünü verdiler. Çayeli Belediye Başkanı da artık 2 festival düzenlememiz gerektiği kararını verip destek sözü verdi.Festivalin arka plandaki kahramanları arasında İstanbul'dan gelen Mustafa Yeşildağ, Emine Sağlam, Ali Leyla Hüsrev, Ali İlyas Hoşrof ve ekipleri vardı. Aynı şekilde Çayeli'nde desteklerini hiç esirgemeyen Halk Eğitim Müdürü Handan Yelkenci ve ekibi, Kültür Sokağı sakinleri ve üyeleri ile Yıldız Kara Genç hocamız da yer aldı.Kadın Kooperatifi Başkanı Fatma Yılmaz, ekibi, yöneticileri ve üyeleri, Melek Yıldırım ve İshak Karahan'a, sahne sunumu ile kalplere taht kuran İlknur Herem'e, sahne performansı ve şarkılarıyla etkileyen muhteşem sanatçı Nino Mustafa'ya ve ekibine, sahne ve ses düzenlemesine, Hüsrev ve Lale Lokantalarına, Sarı Köşk Otel Grubu’na ve hizmet içi çalışanlarına ve son olarak tabii ki Çayeli halkına teşekkür ederiz.”

Teşekkürler ve Gelecek Planları:

Festivalin başarıyla sonuçlanmasında emeği geçen herkes, özellikle Çayeli Kaymakamlığı, Çayeli Belediyesi, Çayeli Vakfı, ÇAYDEF, Halk Eğitim Merkezi ve tüm gönüllüler teşekkürü hak ediyor. Festival, katılımcıların kültürel ve sanatsal ihtiyaçlarını karşılayarak bölgeye önemli bir etkinlik kazandırdı. Gelecek yıllarda da festivalin aynı coşku ve katılımla devam etmesi temennisiyle, festival organizasyonunun tüm destekçilerine minnettarlık duyuldu.

Haber: Büşra Bayraktutan