30.05.2020, 19:19 6255

"Ben büyünce Başbakan olup bu memleketi idare edeceğim!"

Okuldan arda kalan zamanlarda Çayeli’nde bulunan Lokanta, Bakkal ve Kıraathanemize giderek yardım ediyorduk. Hafta sonuydu ve o gün Çayeli’nde müthiş bir yağmur vardı. Akşama doğru hava kararmaya başlayınca biraz hafiflemişti yağmur. Günün yorgunluğunu atmak üzere “Akın Kıraathanesinin” bahçesinde bulunan incir ağacının altında oturmuş denizin dalgalarını ve martıların sesini dinliyordum.

O an birisinin seslendiğini duydum. Döndüm baktım orta boylu birisi yanında bulunan iki kişiyle birlikte kıraathanenin bahçesinden içeriye girmişler kapıda ki müşterilerden birine bir şeyler sormuş konuşuyorlardı. O müşteri de beni göstermiş ve bana doğru yönelmişlerdir gelen kişiler.
Sordum; hayırdır kimi arıyorsunuz? 

Ben dedi “Ahmet Mesut Yılmaz, Hamit Akın’a bakmıştık burada mı diye. “

Dedim ki; Hamit Akın benim Amcam, bu akşam erken eve gitti, isterseniz yarın gelin, burada olur öğlene doğru. Hayır dediler biz hemen görüşmek istiyoruz. İş biraz ciddiye binince içeri girdim evi aradım; “Mesut Yılmaz isminde birisi yanında ki iki kişiyle birlikte sizi arıyor” dedim amcama. Amcam dedi ki; “oğlum hemen oturt ve bir şeyler ikram ede; Mesut Yılmaz, İzzet Akçal Beyin yeğenidir”

O akşam ilk defa tanıdım Ahmet Mesut Yılmaz Beyi. Daha sonra Hamit Amcamın da kurucuları arasında olduğu Rize teşkilatını kurdu Mesut Yılmaz ve ilk genel seçimlerde Rize milletvekili adayı oldu. O süreçte birkaç mitingine gittim. Özellikle yıllar sonra geldiği baba ocağı Senoz Vadisinde ki seçim çalışmaları çok neşeli geçiyordu. Başköy’e birkaç kez çıktık bizim evde lahana, muhlama ve süzme yoğurt eşliğinde yemekler yedik; rahmetli Babannemle uzun uzun sohbetler etti Mesut Bey. Öyle ki; rahmetli Babannem vefat edene kadar derdi ki; “Evlatlarım, Mesut bizim çocuğumuzdur sakın ondan başkasına oy vermeyin. Anasını, babasını, evini, köyünü biliyoruz, bilmediğimiz kişilere oy verip de Mesut’a haksızlık etmeyin!”

Mesut Yılmaz’ın hayat hikâyesini hepimiz biliyoruz. Ben sadece bazı ayrıntılar vermek istiyorum hayatına dair. 

Hasan ve ağabeyi Hüseyin İstanbul Mısır Çarşısında “Yılmaz Ticaret” ismini verdikleri bir dükkân açmışlardı. 1934 yılında soyadı kanunu çıkınca akıllarına ilk gelen isim “Yılmaz” oldu. O sırada küçük kardeşleri İzzet Bey, Diyarbakır’da hâkimliğe başlamıştı. Ona telgraf çektiler “Yılmaz” soyadı aldıklarını. Ama Diyarbakır’dan gelen cevapta; “Akçal” soyadını aldığını söylemişti İzzet Bey. Bugün Çataldere’de ki akrabaları İzzet Beyin seçimi olan “Akçal” soyadını kullanmaktadırlar. 

Hasan ve Güzide Yılmaz, 6 Kasım 1947 yılında doğan ilk çocuklarının ismini “Ahmet Mesut Yılmaz” koymuşlardı. Hasan Yılmaz’ın babasının ismi Ahmet’ti. Oğluna babasının ismini ve ilk çocuğun mutluluğundan dolayı Ahmet’le birlikte Mesut ismini koymuşlardı.
Mesut İlkokula başlayacağı gün, Amcası İzzet Akçal ona bir Kuran hediye etti. Kuran-ı Kerimi verirken bir de kâğıt uzattı. Kâğıtta, yeğeni için yazılmış bir şiir vardı;
“Yadında mı doğduğun günler?
Sen ağları idin gülerdi alem,
Öyle bir ömür geçir ki
Olsun son mevkin
Sana hande halka matem”

Şiir, Amca İzzet Akçal’ın, Mesut’un “büyük adam olması” beklentisini yansıtıyordu. Amcasının bu yaklaşımı hayatı boyunca Mesut Yılmaz’ı çok etkiledi ve o günden beri “büyük adam” olmak için çabaladı. Mesut Yılmaz çocukken şiir okurken bile yüzüne büyük insan gibi ciddi bir ifade vermeye çalışıyordu. 

Merhum İzzet Akçal’a söz gelmişken şu bilgiyi de vermek isterim. İzzet Akçal Rize İmam Hatip okuluna rahmetli Dedem Cemal Okumuş’la birlikte gitmişlerdi. Okul tatillerinde ise Uzundere/Cağak’a dayımın evine gelerek büyük dedem “Din Âlimi Ahmet Feyzi Okumuş Hocadan” “Kuran Kerim, Fıkıh, Siyer “ ve Dedem çok iyi Fransızca bildiği için Fransızca dersleri almışlardı.

Gazeteci Faruk Bildirici’nin Mesut Yılmaz’ın yaşam öyküsünü anlattığı  “Hanedanın Son Prensi” isimli kitabında şöyle bir anekdota yer vermiş;
Babasının arkadaşı bir gün saçlarını okşayarak sordu; "Büyüyünce ne olacaksın?"

"Ben büyünce Başbakan olup bu memleketi idare edeceğim" diyen köylümüz Mesut Yılmaz bu düşüncesini yıllar sonra gerçekleştirecekti. 

Mesut Yılmaz siyaset yaptığı süre zarfında amcası eski Rize milletvekili ve DP hükümetinin devlet bakanı İzzet Akçal Beyin 1960 askeri darbesi sonucu Yassıada’da yargılanmasını hiç unutmamıştır! Onun için askerle daima mesafeli duran bir yol izledi bütün siyasi hayatı boyunca.

Anavatan Partisi (ANAP) kurucularından olan Mesut Yılmaz Rize Milletvekili seçilerek girdiği TBMM’sinde ANAP’ın tek başına iktidar olduğu 1983 yılında ki seçimden sonra kurulan Turgut Özal hükümetinde devlet bakanı ve hükümet sözcüsü olarak kabinede yer aldı.
Daha sonra kurulan Özal hükümetlerinde önce Kültür ve Turizm Bakanı, sonrada Dışişleri Bakanı olarak devlete hizmet etti. İlk siyasete girip bakan ve hükümet sözcüsü olduğu zaman 37 yaşındaydı Mesut Yılmaz. 

1991 yılında ANAP Genel Başkanı Turgut Özal Cumhurbaşkanı seçilince partinin başına Yıldırım Akbulut geçti ve yeni hükümeti de o kurdu. Akbulut genel başkanlığında ki ANAP kamuoyunda ve halk nezdinde kan kaybetmeye başlayınca Mesut Yılmaz ilk büyük kongrede genel başkanlık için aday oldu ve kazanarak hem ANAP Genel Başkanı hem de Türkiye Cumhuriyetinin yeni Başbakanı oldu. Mesut Yılmaz; 48.53. ve 55. Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinde Başbakanlık görevini yerine getirmiştir.

Başbakan olunca erken seçim kararı aldı. Genel Başkan olarak girdiği bu ilk seçimde başbakanlığı kaybetti ve ana muhalefet partisi genel başkanı olarak siyasi hayatına devam etti. 1995 yılında ki genel seçimlerde de hiçbir parti tek başına iktidar olamayınca Doğru Yol Partisiyle koalisyon yaparak 53.TC hükümetinde Başbakan oldu. 1999 yılında yapılan genel seçimlerde kurulan koalisyon hükümetinde de Başbakan yardımcısı olarak görev yaptı.

2002 seçimlerinde baraj altında kaldığı için ANAP, genel başkanlıktan istifa etti. Siyasete ara verdi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Rize’ye gelerek bağımsız milletvekili adayı oldu ve hemşerileri tarafından TBMM’ye Rize Milletvekili olarak gönderildi. 

Mesut Yılmaz 1947 yılında İstanbul’da doğdu. Babası merhum Hasan Yılmaz İstanbul’da ticaretle uğraşıyordu. Daha sonra Avusturya Lisesine oradan da İstanbul Erkek Lisesini 1967 yılında bitiren Mesut Yılmaz, Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1971 yılında mezun olmuştu.

Lisede Mesut Yılmaz’ı en çok etkileyen kişi, milliyetçi camianın önemli isimlerinden biri olan Nurettin Topçu’ydu. Yılmaz; başta “İsyan Ahlakı” kitabının yazarı ve binlerce talebe yetiştiren Nurettin Topçu gibi büyük bir fikir adamından çok şey almıştı. Siyaset hayatında merhum Topçu’dan istifade ettiği düşüncelerin çok faydasını görmüş ve yol siyasi yol haritasını çizerken çok yararını görmüştür. 

Almanya ve İngiltere’de dil eğitimi ve kendi alanında eğitim alan Yılmaz, 1976 yılında Berna Hanımla dünya evine girmiştir. İki evlat sahibi olan Yılmaz ailesi, bugün İstanbul’da sade bir hayat sürdürmektedirler.

Mesut Yılmaz; Baba ocağı Çataldere’ye (Ğ/Hahonç) ilkokulu bitirdikten sonra amcası merhum İzzet Akçal’la birlikte ilk defa gitmişlerdi. 

Mesut Yılmaz İstanbul’da doğmuş olmasına rağmen, her Rizeli gibi memleketine gönülden bağlı bir çocukluk, delikanlılık yılları geçirmiştir. Öyle ki; 1960’lı yılların sonunda değerli AbimYahya Bilgin öncülüğünde çıkartılan “Çayeli Dergisinde” Rizespor’un maçlarını takip ederek maç analizleri bile yapmıştır.

Ahmet Mesut Yılmaz; hiçbir siyasetçiye nasip olmayan bir sevgiyle Rizeliler tarafından sevildi ve daima el üstünde tutuldu. “Sizden biri olmaktan, Rizeli olmaktan dolayı her zaman gurur duyuyorum” diyen Mesut Yılmaz,  hemşerilerine gösterdiği bu samimi bağlılıktan dolayı; “Delikanlı Başbakan”, “Bizim Başbakan” gibi bir siyasetçinin gururla taşıyabileceği unvanlara layık görüldü onu sevenler tarafından.

Siyaset yaptığı zaman içerisinde ve günümüzde de taraflı tarafsız hemen hemen her Rizelinin gönlüne taht kurmuştur Mesut Yılmaz Bey. Onun içindir ki; bugün her hangi dünyevi bir sıkıntı yaşadığında tüm hemşerilerinin yakın ilgisi Rizelinin “Delikanlı Başbakanıyla” birliktedir!
Görüşmek üzere; Allah’a emanet olun.

(Not; bu makale, büyük bir kısmı bitmiş olan “Tulum’un Gizemi” isimli kitap çalışmamda Mesut Yılmaz’la ilgili yazdıklarımdan alındı. Kitap çıkmadan Çay Haber’de yayınlatmamın sebebi; saygıdeğer Başbakanımızın son zamanlarda yaşadığı “kaderden kaçamadığı” talihsiz olaylardan dolayı ona ve ailesine bir moral olsun diyedir. Bu arada makalede ismi geçen sevgili Hamit Amcamda maalesef şu anda hastadır. Her ikisine de Rabbimden sağlık ve afiyet dilerim. A. Akın)

Yorumlar (8)
Kuspa3453 2 ay önce
Akçal ve Yılmaz ailesi ilçemizin gururu olup Allah razi olsun onlardan...
Ayşe Sabuncu 2 ay önce
Yazıyı keyifle okudum. Özellikle amcasının daha ilkokula başladığı gün verdiği şiir çok anlamlı. Sanki daha o zamandan geleceği görmüş ve ona yazılmış gibi. Gerçekten çok delikanlı bir duruş sergiledi hayatı boyunca. Rabbim sağlıklı uzun ömürler nasip etsin inşAllah. Güzel bir çalışma olmuş, emeğinize sağlık...
Cihat hoşrenk 2 ay önce
Çok güzel yazmışsın değerli kardeşim hem köylüm hemde uzun yıllar siyasi yol arkadaşlığından dolayı çoğunu bilmeme rağmen ben yarısını yazamazdım eline sağlık
Yaziyi çok beğendim harika yazmişsiniz amcasi nur içinde yat cennetine nasip etsin allahim hepinizi güzel kalpli insandi çok severdim 2 ay önce
Okudum harikaydi yazi amcasi harika bir insandi herkesi severdi Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun hepsinin canim izzet dedem ve zemzem anne annem güzel kalpli insanlardi guzude annede oyle güzel kalpli liydi çok iyitanirim
faruk Balikci 2 ay önce
Cok Guzel olmus Eline Saglik
Osman Erten 2 ay önce
Ne güzel, kısa ve tarihin bir kesitini analiz eden, siyasette insan davranışlarını özetleyen bir yazı. Kendisine yürekten şifa dilerim. Ayni dönemde Çayeli dergisinde benim de şiirlerim yayınlanırdı. Ülkemiz ve ilçemiz iyi günler görsün dilerim.
N. Yılmaz 1 ay önce
Tüm sevenlerinin duaları ile şifa bulacak inşAllah...Yüreğinize sağlık !
irfan kısır 1 ay önce
guzel bi yazı olmuştur yureğine sağlik sayin başbakanimiz ahmet mesut yılmaza inşAllah yüçe mevlam şifalar verur
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
25°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 02:57
Güneş 04:51
Öğle 12:29
İkindi 16:27
Akşam 19:57
Yatsı 21:42