31.10.2010, 08:53 3789

'Başörtüsü Dramı Devam Ediyor!'

İnsanlığın, Kuran-ı Kerim’in rehberliğine her dönemden daha çok muhtaç olduğu bu asırda, yeni anayasa tartışmaları etrafında kopartılan ve bugünlerde insanın haysiyet ve şerefini ayaklar altına alan “başörtüsü” tartışmalarını hafakanlar basarak hep beraber izliyoruz…

Kuran-ı Kerimi rehber edindiğini söyleyen Müslümanlara her zamankinden daha büyük sorumluluk düşmektedir bugünlerde. Bakın bugün bu ülkede tartışılan konulara ne demek istediğimi daha iyi anlayabiliriz…

Bir tarafta özerklik tartışmaları altında ülkemizin bir bölümü üzerinde hayaller kuranlar ve onlara karşı akli selimle dik duran bir cepheden söz edilebilir… diğer taraftan da, inançlarımız ve onu uygulama çabası içinde olan bu ülkenin insanına reva görülen muameleler, sanki sahipsiz gibi sürekli tartışma konusu edilebilmekte…

Başörtüsü konusun da iki yazı kaleme aldım bugüne kadar…”Başörtüsü dramı ve hakaret” ilk yazımdı. Daha sonra 411 milletvekili tarafından kabul edilen yasaya karşı, anayasa mahkemesinin bu kabul edilen yasaya vize vermeyen uygulamasını eleştirdiğim “dokuz el kaosa kalktı” başlıklı yazılarım da ki ifadelerimin bugün de arkasındayım!

Yukarda ki cümlemde, şuurlu Müslümanlara her zamankinden daha büyük sorumluluk düşmektedir dedim. Evet,”kendisinden hiçbir şüphesi olmadığına inandığı Kitabının rehberliğinden istifade etmeyip” makamı ve maddi çıkarlarını gözeterek,inandığı değerleri heba etmesi,kaçınılmaz olarak karşı tarafı cesaretlendirecek ve bugün yaşadığımız bu açmazlara bizi duçar edecektir…Daha açık ifadeyle; ucuz yollara saparak “zaman sana uymuyorsa sen zamana uy” diyecek ve yaşantısıyla,söylemleriyle karşı tarafın iştahını kabartarak olmadık hakaretlere de maruz kalacaktır!...

Bizim için “yakın tehlike” sorumluluğumuz altında olan insanımıza, hem devlet eliyle hem de bizatihi kendimiz olarak “dinimizin gereklerini” öğretemememizdir!...Bugün geldiğim noktada ki tartışmalar benim haklılığımı teyit eden mahiyettedir…

Bu uzun girişten sonra şimdi asıl meselemiz üzerine kalem oynatabilirim sanıyorum!...

Ben her yazımda en ağır eleştirileri bile yaparken sürekli edebimi muhafaza ederek, kimseyi kırmadan, dökmeden, olayları kişilere indirgemeden meramımı ifade etme gayretindeyim.

Ama şunu ifade edeceğim izninizle, Müslümanlar, Müslüman’ca bir hayat yaşamadığı sürece,bugün yaşadığımız sıkıntılar artarak devam edecektir!

Hadi sınırlarımızı biraz zorlayalım ve başörtümüze dil uzatanlara Necip Fazıl Üstadımızın bu konuda ki bir tespitine yer vererek bugün ki yaşanılanları pratiğe dökelim…” Hayvan bile pisliğini örterken…kedi ve köpek bu işi ayaklarıyla görür…at ve eşek işeyeceği zaman arka ayaklarını açarken…ve bunlar hemen göze çarpmaması gereken uzuvlarını kuyruk altına ve apış aralarına saklarken…Bir çeşit insan da bu fıtri ihtiyacı anlayamamak ne oluyor? Kuran böylelerine “hayvandan aşağı” diye kaydeder…Örtünme,kadını da en güzel ifadeye bürüyen bir tertip arz eder ve bilhassa kadını,ahlak telkin edici,haşyet verici ve hürmet çekici bir cazibe heykeli olarak diker…”

Daha öncede yazdım…Ben din alımı değilim onun için Ayet ve Hadislere müracaat etmeyecek sadece bugün ülkemizde ki yaşanılan drama karşı söz söyleyeceğim!

Çünkü; Başörtüsü konusunda ki mesele önce hanımlarımızı ilgilendiriyor. Onların ne giyeceğine kim karışabilir…İsteyen Allahın Ayetlerini bazı Kuran yorumcuları gibi başını örtmek olarak anlar isteyen de anlamaz. Kuranda örtünmeyle ilgili üç ayet var bırakın bu ülkenin hanımları kendi anladıkları şekilde bu ayetleri tefsir edip, gereğini yapsınlar… Benim derdim insan haklarına tamamen zıt uygulamaları sorgulamak..Mesela benim sevgili anacığım, başına beyaz çember bağlar, üzerine de çeşitli renklerle puşi sarar!

Öncelikle, Üstadın ortaya koyduğu bu kıstaslara Müminler olarak biz riayet edeceğiz. Bu durumun nasılını ve niçin ini öyle göstereceğiz ki, karşı tarafın eline koz vermeden inancımızı hayatımıza dost doğru tatbik edeceğiz. Bir eli yağda bir eli balda Müslümanlardan olmayacağız!...

Sevgili devletlularımız buyuruyorlar ki; Başörtüsü üniversitelerde serbest olsun ama kamuda bu yasak devam etsin! Yanı, inancı gereği başını örten kızlarımız,doktor olsun,mühendis olsun,avukat olsun ,öğretmen olsun ama okul bittikten sonra evlensinler çoluk çocuk yetiştirsinler. Bu laik ülke,onlara da kamu hizmetini en güzel şekilde vermesini bilir,biz onları düşünerek böyle bir karar alıyoruz! Dünya üzerinde bundan daha aptalca bir düşünce olabilir mi ?  

Ey haşmetmaaplar!

Köylerimiz boşaldı biliyor musunuz? Bir zamanlar, bugün okumak için can atan kızlarımızın anneleri köylerde yaşıyorlardı ve onlar bahçelerini ekip biçerek aile bütçelerine katkı sunuyorlardı…Ama bugün, boşalttığınız,üretim yapılmayan sadece gezip tozmak için var o köyler! Bu korkuyu üzerinizden atın, bırakın da insanlar bu güzel ülkede kardeşçe yaşamanın keyfini sürsünler…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bile hükümetten garanti istiyor, daha önce  AKP’lı Burhan Kuzunun açıkladığı gibi… Neymiş efendim bu garantinin adı; kızlarımız üniversiteye Başörtüsü ile okuyabilmeli ama kamuda çalışmaya sıra geldi mi buna yasalarla engel olunmalıymış! Size mi düştü bu garantiyi istemek Sayın Bahçeli! CHP ve laikliği ilahlaştıran bir sürü insan, kadınların başörtüsü ile değil üniversitelerde okumasını kamuda da çalışmamasını zaten yıllardır seslendirmiyor mu?

Bir meslek sahibi olan başörtülü kızlarımızın günahı ne? Bir taraftan siyasetçiler bir taraftan da bu ülkenin işverenleri bu kızlarımıza neden çalışma imkanı sunmuyorsunuz? 24 milyon çalışma yaşında kadın var bu ülkede ama sadece 6 milyonu istihdam edilebiliyor bundan haberiniz var mi? Pekala anayasamızda teminat altına alınan çalışma hürriyeti, başörtülüler için geçerli değil mi?

Bu meselenin “dram” olmaması için yapılacak iş şudur…Sayın Başbakan, CHP’nın talep ettiği dokunulmazlıkların kaldırılması noktasında ki isteğine rıza gösterecek ve konu behemehal  mecliste çözümlenecektir. Hem Sayın Başbakana sormak istiyorum,bir zamanlar sizin de seslendirdiğiniz dokunulmazlıklar kalksın talebiniz,binlerce üniversite yaşına gelen Başörtülü kızlarımızın dramından daha mi önemlidir? Yoksa bir seçim süresince de bu meseleyi nasıl istismar edeceğinizin hayalını mi kuruyorsunuz?!...

Görüşmek üzere,Allaha emanet olunuz…

Yorumlar (12)
Bahar 10 yıl önce
Proselytism ve hakli din savaslari yillarca devam edebiliyor malesef. Yasadiginiz kapali cevrenin kulturune gore Herkes kendini hackli gorebiliyor.Ilahiyatcilarimiz yeterince anlatiyor AMA millet isine geleni anliyor tabi..Afganistanda da ruj suren kadinlarin dudaklari kesiliyor. basortusu din bir symbol mu? Gelenek mi?Allahin izniyle neyi neden yaptigimiz hususunda aydinlaniriz insallah? Allah korkusuyla mi? Aile ve mahalle baskisiyla mi basortusu takiliyor sizce?kadinlarin sacinin gorunmesinin dinimizde onemi nedir?
basortusu dindar gecinen kesimin zaten kadina dayattigi Sosyal izolasyonun bir bahanesimi yoksa?
süleyman yılmaz 10 yıl önce
bahar hanım,başını öretenler ister dini gerekçeyle ,istersede geleneksel olarak başlarını örtüsnler size ne bundan? burda ki mesele özgürlik meselesi değil mi? milyonlarca kadınımız bugün bu ülkede başını örtüyorsa onların özgürlük meselesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? sayın yazar,başörtülü kadılar kamuda da çalışmalı dıyerek bır tabuyu yıkmıştır ,kaleminize ve yüreğinize sağlık..
bahar 10 yıl önce
tam da sorunun uzerıne ayak bastınız. !!banane tabi kadın başıma bana laf söylemek duşmez...rahatsız mı oldunuz?Bence kadın başıyla evinde otursunlar, erkeklerın işine karışmasınlar,daha hayırlıçalışma hayatında bir namahrem gorur gunah yazılır,. dini başörtusuyle indirgeyenlerı Allaha havale ediyorum.
süleyman yılmaz 10 yıl önce
ben bahar hanıma size ne oluyor diye sormadım,ürenize alınmanıza gerek yok ama sizde başörtüsü takanlara neden takıyorsunuz deme hakkına sahıpmısınız bunu da düşünün lütfen?
musa 10 yıl önce
siz önüne gelene çatmışsınız belki haklısınız da ama bu meseleyı ak partıden başka çözecek siyasi bir arde biliyormusunuz ya da başka bir alternetıfınız var mı? her şeyi ortada bırakıp ayzıyı sonlandırmışsınız..
ismail ambar 10 yıl önce
Sevgili Abdurrahman bey
Günümüzün çözülemeyen sorunu baş örtüsü yarasına güzel bir yorum getirmişsin. teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Bu güzel yorumuna bende birazda olsa katkıda bulunayım istedim.
Kime sorarsan elhamdülillah bende müslümanım, bende inanıyorum der. Müslümanliği kimseye bırakmaz. Ancak Müslümanlığın kaidelerini ise yerine getirmekten imtina eder. Bizler müslüman isek bir dine inanıyorsak önce o dini öğrenmeli daha sonra yaşamlıyız. Dinimizi öğrenmeden kulaktan duyma laflarla ahkam kesmemeliyiz.
Bir büyüğümüz bir sohbetinde şöyle anlatıyor.
Konya'dan biri İstanbul da bulunan dostuna bir mektup yazıyor Konya'da bulamadığı bir ihtiyacını İstanbul'da bulunan bir dostundan istiyor. Dostu mektubu her gün okuyor cebine koyuyor. Konya daki dostunun isteğini yerine getirmiyor. Aradan uzun bir zaman geçtikten sonra bu iki dost istanbul'da karşılaşıyorlar. Konya'daki dostu İstanbul'daki dostuna ben sana bir mektup yazmıştım mektubumu almadın mi? diye soruyor. İstanbul'daki dostu almaz olurmuyum? aldım diye cevap veriyor. işte mektubun cebimde. Konya'lı dostu adama ben mektubu cebinde taşıyasın diye yazmadım senden bir istekte bulunmuştum. onu niye yapmadın. Yazıklar olsun sana diyor. Adem cevap veremez.
Allah Teala bizlere bir mektup(Kuran-i Kerim)gönderdi. bizler onu her gün öpüp koklayıp rafa kaldırıyoruz. içindekileri okuyup, anlayıp anladıklarımızı yaşamıyoruz. Yarın mahşerde mektubu bize gönderen bizden bunun hesabını sormayacak mı?
Allah selamet versin bir hocam anlatmıştı. Köylerinde yaşlı bir kadın saçının bir teli mahrem olmayan bir erkek tarafından görüldü diye saçlarını kökünden kazımış. Günah işledim diye birde şimdiki hanımlarımıza bakalım. Saçı-başı, bağrı hatta neredeyse apış arası açık da umurun da bile değil bunu da ne için yapıyormuş çağdaşlık, ilericilik, adına,böyle çağdaşlık yerin dibine…
Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol
Ya inandığın gibi yaşa yada yaşadığın gibi inan
ismail ambar 10 yıl önce
Nur Süresi 30 ve 31 ayetlerin diyanet işerli sitesindeki mealleri
30. Mü'min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.

31. Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü'minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz
Bahar 10 yıl önce
Arapcada Zal,, ve nun,, harflerinin bir araya gelmesi sizin,,ZiNet degerli ,,ezy,,diye dusundugunuz, turkcede de kullandigimiz kelimeler gercekten .Benim anladigim ZiNa yapmayin seklinde.
Mehmet Akif Ersoy bile yillarca tercume ettigi Kurani kerimi kendi anlayis darliginda yeterli tefsir edemedigini aciz kaldigini dusundugunden yakmisti hatirlatayim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
26°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 31 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 34 92
2. Man City 34 69
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 34 52
7. Sheffield United 34 51
8. Arsenal 34 50
9. Tottenham 34 49
10. Burnley 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 34 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 34 36
16. West Ham 34 31
17. Watford 34 31
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 35 76
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Valencia 35 50
9. Athletic Bilbao 35 48
10. Granada 34 47
11. Osasuna 35 45
12. Levante 35 43
13. Real Betis 35 41
14. Real Valladolid 35 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 35 36
17. Deportivo Alaves 34 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 02:52
Güneş 04:48
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:46