2021- 2022 yılı Bölgesel Amatör Ligi düşme ve çıkma kuralları geçtiğimiz yıllardan farklı olarak oynanacak. Liglerde pandemi öncesinde aynı şehrin iki takımı bulunabilirken bu Türkiye Futbol Federasyonu tarafından liglerde aynı ilden 3 takımın oynayabileceği bir gruplandırma yapıldığı aktarıldı. Bu iller Rize, Afyonkarahisar, Elâzığ, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Kırklareli, Ordu, Şanlıurfa, Yalova olarak şekillendi. 

Rize’den finansal zorlukların gölgesinde BAL Ligi’ne bu sezon 3 takım katılabildi. Çayelispor, İl Özel İdaresi ve Salarhaspor katıldı. 

Yayınlanan yeni sezon “2021- 2022 Sezonu Bölgesel Amatör Lig Müsabakaları Statüsü” adlı duyuruda BAL Ligi’nde bu yıl düşme ve çıkma statüsü şu şekilde belirtildi:

f) BAL Kontenjanı 2 (iki) Takım Olup, 3 (üç) Takımla Temsil Edilen İller:

(Afyonkarahisar, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Kırklareli, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Yalova)

Bu illerin 2022-2023 sezonunda yeniden 2 (iki) takımla temsil edileceği dikkate alınarak:

3 takımdan biri TFF 3.Lig’e yükselir, iki takım küme düşerse, ilin yerel liginde birinci ve ikinci olan takımlar BAL’a yükselir.

3 takımdan biri TFF 3.Lig’e yükselir, bir takım küme düşerse, ilin yerel liginde birinci olan takım BAL’a yükselir. Kalan takım BAL’a oynamaya devam eder.

3 takımdan biri TFF 3.Lig’e yükselir, iki takımda küme düşmezse, bu takımlardan sezon sonu puan tablosunda alt sırada olan takım yerel lig birincisi ile baraj müsabakası oynar. Üst sırada olan takım ise BAL’da kalır.

3 takımdan hiçbiri TFF 3.Lig’e yükselmez, iki takım küme düşerse, ligde kalan takım BAL’da kalır, yerel lig birincisi ise BAL’a yükselir.

3 takımdan hiçbiri TFF 3.Lig’e yükselmez, bir takım küme düşerse, kalan iki takımdan sezon sonu puan tablosunda alt sırada olan takım yerel lig birincisi ile baraj müsabakası oynar. Üst sırada olan takım BAL’da kalır. 

3 takımdan hiçbiri TFF 3.Lig’e yükselmez ve küme düşmezlerse, sezon sonu puan tablosunda en üst sırada olan takım BAL’da kalır, en alt sırada olan takım yerel lige düşer. İkinci olan takım ise yerel lig birincisi ile baraj müsabakası oynar.