Anzer Ballıköy Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, bu yıl dünyaca ünlü Anzer balının kilogram fiyatının 2 bin 500 TL olarak belirlendiğini açıkladı. 2021 yılında coğrafi işaret alarak tanınmış olan Anzer balının fiyatındaki artışın, yaşanan ekonomik zorluklar ve maliyet artışlarına yanıt olarak geldiği ifade edildi.

Futbol Sahalarının Arap Ahmet'i  Rize Derepazarlı Ahmet Şahin Futbol Sahalarının Arap Ahmet'i Rize Derepazarlı Ahmet Şahin

Anzer balının endemik çiçek türleri ve 2300 rakımdaki üretim koşullarıyla öne çıktığını belirten Civelek, bu yıl 40'ı endemik olmak üzere 400'ü aşkın çiçek türünden elde edilen Anzer balının Ağustos ayında hasat edileceğini bildirdi. Kooperatif üyelerinin, bal sağımının ardından kalite kontrolü yapmak üzere yola çıkan Anzer balını üretim sürecinin tamamlayıcı aşamasında olduğunu belirtti.

Anzer balının fiyatının önceki yıllara göre 500 TL arttığını vurgulayan Civelek, "2023-2024 yılı sezonunda 1 kilogram Anzer balının fiyatı 2 bin 500 TL olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde yarım kilo Anzer balının fiyatı bin 250 TL iken, 250 gram şişesi 635 TL olarak belirlendi. Ülke genelinde yaşanan ekonomik krize bağlı olarak dışarıda yaşanan zamlara ayak uydurmak zorundayız. Ancak alım gücünü koruma hedefiyle makul bir zam oranı uyguladık" dedi.

Haber: Büşra Bayraktutan