2023 yılında uygulamaya koyulan çalışmada dolum yapılan kavanozların üzerine uygulanan güvenlik etiketlerinde bulunan birbirinden bağımsız Seri numaraları ve kazımalı alan altında bulunan güvenlik kodu ile birlikte www.anzerkontrol.com.tr WEB adresinden yapılacak sorgulamalarda ürün sertifikası görüntülenmektedir. Aynı kod ve seri numarası ile yalnızca bir defa sorgulama yapılabildiğinden tüketici güvence altına alınmaktadır.

2024 yılında üretime yönelik güvenlik önlemlerinin artırılması kapsamında sezon başlamadan önce Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Hacette Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (HARÜM) Müdürü Prof.Dr. Aslı ÖZKIRIM başkanlığında Ballıköy ve Çiçekliköy muhtarları ve yörede faaliyet gösteren kooperatiflerin başkanları ile Rize Tarım ve Orman İl Müdürlüğü salonunda toplantı yapıldı.

3 gün sürecek olan çalışmalara start verildi.

Toplantıda “Üretim" , “Numune Alma" ve “Paketleme" başlıkları altında karşılaşılan aksaklıklar hakkında ayrıntılı çalışma kararı verildi.

Toplantıda alınan kararlar doğrultusunda belirlenen 3 başlıktan “üretim" konusunda çalışma yapılmak üzere Anzer bölgesinde faaliyetlere devam edildi.

Yörede üretim yapan üreticilerin arılıklarından rastgele seçilen kolonilere boş çerçeveler koyularak şahit üretimler gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Bu çalışma kapsamında yöreyi temsil edecek 10 nokta belirlenerek kolonilerin üst katılarına boş çerçeveler koyulup Rize Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince mühürlendi.

Tescil şartları gereği 30 Haziran itibariyle Anzer Bölgesine arı girişleri kapatılmış ve üretim sezonu resmen başlamıştır. 1 -3 Temmuz tarihlerinde Rize Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri ve ilgili köy muhtarlıklarının katılımıyla yörede üretim amacıyla konaklayan üreticiler tek tek gezilerek koloni tespitleri yapılmış karşılaşılan aksaklıklar hakkında bilgi alışverişi yapılmıştır.

Rize Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; 3 gün süren çalışma sonucunda Anzer Bölgesinde 2024 üretim sezonunda yaklaşık 3000 koloni ile üretime başlandığı tespit edildi. Üretim sezonu boyunca izleme ve denetim faaliyetlerimiz aralıksız devam edecektir.Üreticilerimize 2024 üretim sezonunda bereketli bol kazançlı üretimler dileriz. İfadelerine yer verildi

Muhabir: REYHANE YAZICI TÜYLÜOĞLU