Artvin'de nehre düşerek kaybolan kamyon sürücüsü 10 gündür aranıyor Artvin'de nehre düşerek kaybolan kamyon sürücüsü 10 gündür aranıyor

Haber: ÇİĞDEM Hacıfazlıoğlu - Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütünün yayımladığı rapora göre Türkiye'de yaklaşık 270 bin ton olan kuru çay tüketiminin 10 yıl sonra 400 bin tona çıkacak. Sektör bugün ki şartlarda ileride iç tüketime yetmeyebilir Bu durumda günlük çay tükemimizi daraltmak zorunda kalabiliriz.Rapora göre yıllık ortalama yüzde 4,9 artan çay tüketim artışı 10 yıl sonra yüzde 3.3 'e inecek ancak nufüs artış hızı göz önüne alındığında çay tüketimi artacak.Çayın bugün ki şartlarıyla 10 yıl sonra iç tüketimi karşılayamayacağını ve günlük çay tüketimimizi daraltmak zorunda kalableceğimizi vurgulayan yetkililer sektörün bu yönde hazırlanması gerektiğini söylüyor.

Rize Ticaret Borsasının Türk çay sektörünün gelecek dönemlerde tüketimi karşılayabilmesi yönünde hazırlamış olduğu raporda sektörde aciliyetle devreye sokulması gereken tedbirler şöyle sıralanıyor. 

Çay bahçelerinin bir kısmı ömrünü tamamlamıştır.Yaşlanmış ve verimden düşmüş çay bahçelerinin acilen yenilenmesi gerekmektedir.Tekniğine uygun budama yapılmamaktadır.Budama programı artık çay bitkisine bir fayda sağlamamakta ve bitki morfolojik değişime uğramıştır.Budama sistemi değiştirilmelidir. Çay bahçelerindeki yabancı otları temizlemek için kullanılan kaçak zirai ilaçların kullanımı yasaklanmalıdır. Bütünsel bir çay alım poıltikası uygulanmadığından izdiham dolayısıyla uygunsuz koşullarda alım ve çayın çuvallara ezilerek konması kaliteyi düşürmektedir. Uygun sistemle çay ziyanı önlenmelidir.

Rapora göre ihtiyaca cevap vermeyen yönetim şekli tüm kesimi menun edecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor.Fabrikalarda ki kapasite planlaması ile kuru çay üretiminde dengesizliğin gideriliceği belirtilen raporda bilinçsiz kimyasal gübre kullanımı ürün kalitesini bozduğu vurgulanıyor.