Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Ustalık Dönemine Yakışmalı…

04-06-2012
6926 kez görüntülendi

Son yazımın bir bölümünde Çayeli’nin doğal gaz isteğine vurgu yapmış ve bu müjdeyi ilçe halkı sabırsızlıkla beklendiğini özellikle belirtmiştim.

Sayın Bakanımız Hayati Yazıcı’nın çarşamba günü ilçemizde bir dizi temasları sırasında vatandaşın sorduğu doğalgazla ilgili soruya verdiği cevapta kısa sürede bir çözümlerinin olmadığını söyledi. Bu nedenle böyle bir yazıyı kaleme alma ihtiyacım hasıl oldu. Üzülecekler olursa şimdiden af diliyorum.

Efendim; 2008 yılında Rize’de verilmeye başlayan doğal gazın, Çayeli’ne getirilmesinde herhangi bir sorun olmadığını, ilgili firmaya ilave bir kaynak artışıyla meselenin kolayca halledileceğini yetkililer halkımıza açıklamıştı. Dolaysıyla 2009 yılında Çayeli’ne doğalgazın geleceğini Çayeli Belediyesi seçim taahhütnamesinde ve pankartla ilçe halkına duyurmuştu.

Bayburt üzerinden yaklaşık 120 km lik mesafeden İlimize gelmiş ve Gündoğdu beldemize kadarda uzanmış doğalgazın Çayeli’ne hala gelmemesinin nedenini bir türlü anlamış değiliz. Gündoğdu-Çayeli arasında kalan 8 km lik mesafenin çok az bir kısmında birtakım gerekçeler öne sürülerek geciktirilmesini ilçe halkı hiçte inandırıcı bulmamaktadır. Bu çağda bu teknolojik imkânlarla, çılgın projelerin bile bir bir start aldığı dönemde hala sorun üretmeye devam ediliyor olmasını Çayeli’nde hiç kimse hayra yormamaktadır.

Şayet düşüncelerde diğer ilçelerle beraber bu iş çözülsün deniyorsa öyle bir çözümde ortaya konulabilir ve ona da kimse itiraz etmez. Ancak diğer ilçelerimizde doğalgaz için gerekli talep yoksa veya gaz dağıtım firması için rantabl değilse Çayeli’nin burada suçu ne? Yanı o yerlerin Çayeli’nin bugünkü konumuna gelmesi için mi beklenecek. O zaman Çayeli cezalandırılmış olmayacak mı? Bu hayal kırıklığını Çayeli halkına daha fazla yaşatmaya kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum.

Ak Parti iktidarları boyunca Çayeli’ni idare edenler, vermiş oldukları sözler elbette başta Sayın Başbakanımız olmak üzere çoğunlukla Sayın Bakanımız Hayati Yazıcı’ya güvenerek vermişlerdir. İşin doğası gereğide bu böyledir. Zira o yöneticiler gerek atanırken gerekse halka seçtirilirken Sayın Bakanın tercihi çok önemli olmuştur. Dolaysıyla Sayın Bakanımızdan ilimiz ve tüm ilçelerimiz beklentisi olduğu gibi Çayeli’nin çok daha fazla beklentisi vardır. Zaten Sayın Başbakanımızda, Sayın Bakanı ustalık dönemiyle birlikte Rize’de sorunları çözüsün diye özel olarak görevlendirmiştir.

Şu çok açıklılıkla bilinmeli ki Çayeli’nin olmazsa olmazı, yapılacak işlerin en önemlisi ve başında geleni doğalgazın gelmesidir. Bunun içinde Sayın Bakanımız hiç kimsenin tesiri altına kalmadan, Karayollarına ve ilgili gaz firmasına bu işin yapılması için talimat vermesidir. İnanın bu işin takibi bakanımız tarafından sağlansın Çayeli önümüzdeki seçimlerde doğalgaza kavuşur. Aksı halde bu talep en az 10 yıl gecikmiş olacak ki bu bir cezadır ve Çayeli bunu hiçte hak etmemektedir.

İşin maliyetini sıra gelince ona da Rize’mizde ki bir uygulamayı istemeyerekte olsa örnek olarak vermek istiyorum. Bölge müdürlüğü yapan bir Rize’li bir bürokrat kendi köy yolunu Karayolları ağına aldırtmak suretiyle, yılbaşında il yolu olarak ihaleye çıkarttırmıştır. 12 metre genişliğinde yapımı başlayan yolun keşfi 20 milyondur. (eski parayla 20 trilyon) Bir bürokratın bir köy için yaptığı işi Türkiye genelinde isim yapmış bir ilçe için istemek sanırım ne haksızlık nede adaletsizliktir.

Yine her zaman olduğu gibi Mehmet Aykan hocamdan dinlediğim beyitle sohbetime son veriyorum.

Marifet Bağında Gül Olmak Gerek                                                                                                                                                            Mevla’yı Zikreden Dil Olmak Gerek                                                     

Hak Bizi Yaratmış İnsan Olarak                                                              

İnsan Olmak Gerek, Kul Olmak Gerek

Allaha Emanet Olunuz.

 

Yorumlar

 1. YETER ARTIK
  Yazara cani gönülden katılıyorum.Artık bıçak kemiğe dayandı.Daha ne kadar kan kusup kızılcık şerbeti içtik diyecez.Çayeli insanı herhalükarda üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiştir.Artık bu proje geçsinde siyasette rahat bir nefes alsın.

 1. utanmazmısınız
  ağzı olan konuşuyor kendını bışe sanan necmettın hatıpoğlu sen carşıdakalıyosun dıye herşey carşıyamı yapılması gerekıyo burda yaşayan ınsanlar vergı vermıyomu burda yaşayan ınsanlar oy kullanmıyomu ıkıbın bırde afatta bu cıvarda bu vadıde yaşayan ınsanlar kacgun carşıyla ılgısının kesıldığını bılıyormusun ya ne utanmaz ınsansınız yanı nasıkı marınaya yapılacak dıye gelen para yenıldı şımdıda bu paranın yenmesımı gerekıyodu bakın sıze soyluyorum ınsan olun ınsan kendınızı ne sanıyosunuz sen ve senun başkanun kımsınız sız bu yol ıcın artnıyetlı yorum yatan utanmazlar bılsınlerkı kendılerı haber olur elınıze ne gectı o ınsanların gorevden alınması sıze ne kazandırdı yanlızca bu yolun ulaştığı yorenın ınsanlarının nefretını kazandızın başka bışe kazanmadınız yemın edıyorum rezılsınız rezıl ( allahaşkına yayınlayın bu yorumumu butun sorumluluğu benımdır )benım oy verdığım gecemı gunduzumu peşlerıne gıtmekte harcadığım bu hukutetede yazıklar olsunkı ıkıtane kendını bılmez konuşuyo ınsanları gorevden alınıyo ıspartaya gıtsınler gorsunler demırel parıs etmış ıspartayı guney suya gıdın orayıda gorun ve oyle değerlendırme yapun

 1. ışte o kafalar
  sıte yonetıcılerı sızın haber anlayışınız bumu neden yorumlarımızı yayınlamıyosunuz ışınızemı gelmıyo yayınlayınkı nacettın gıbıler haddını bılsın ne demek bı köye o para verıldıyse bı ılceyede ıstemek atıp deyıl gıbı konuşmaların ne almama geldığını bılsın yayınlayın dunkı yazdığım yorumu lutfen

 1. doğal GAZ
  Sayın HATİPOĞLU

  Konuyu gündemde tutarak doğalgazın Çayeli'ne gelmesini sağlamaya çalışıyor. Bunu yaparken başkalarını eleştirerek değil de ÇAYELİ BELEDİYE'si YÖNETİMİNİ sorgulayarak olayı ele alsa daha iyi olurdu kanaatindeyim. TABİİ ki bu arada KENDİNİ de SORGULAMASI gerekir.

  Bir burokrat bir yol yaptırıyorsa ALNINDAN ÖPMEK gerekirken o burokratın başka bir göreve gönderilmesi TÜRKİYEDE 27 MAYISLARIN, 12 EYLÜL'lerin, 28 ŞUBATLARIN devam ettiğini gösteren en önemli delildir.

  KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM.

  Şehit BAŞBAKAN Adnan MENDERES' VATAN CADDESİNİ yaparken, MUALİFLER bu kadar geniş yola ne gerek var denmişti.

  DEMİREL Boğaz koprüsünü yaparken KOPRÜ İSTEMİYORUZ diyenlerin iş yapma felsefesi MALESEF zahiri değil ama FİİLİYATTA İKTİDARDA. HEMDE BAŞBAKANIMIZ TAYYİP ERDOGAN'a RAĞMEN İKTİDARDA.ÇOK YAZIK.

  Belediye BAŞKANI Sayın RIZA ÇAKIR, sadece DOĞALGAZ Çayeli'ne gelecek diye VAAD etmediki. KUSPA'da ÖZEL ÜNİVERSİTE YAPILACAK dedi. HANGİ VAADİ SÖYLEYELİM de yerine getirlmiş olsun.

  DOĞALGAZ'ı öne çıkartırken bölgeye gelecek hizmetleri engellememek ve çalışanlarında şevkini kırmamak gerekir. ÇAYELİ'ne DOĞAL GAZ MUTLAKA GELMELİDİR, ÇÜNKÜ ÇAYELİ'li KIŞ AYLARINDA NEFES ALAMIYOR. Olay bu kadar AÇIKTIR.

  BUROKRATIN yol Yapması BİZİM KONUMUZ DEĞİL, Bu sadece POLEMİK YARATIR. SAĞLIK POLEMİĞE, SİYASETE, AYAK OYUNLARINA KURBAN EDİLEMEZ.

  Mustafa SÖZER
  mustafa@sozer.net

 1. neden alındı görevden
  Yahu orhan bey önce sıze sorayim neden alındi bu burokrat görevden hanı haklı yatırımdı hanı acil ıhtıyacti hanı rahmetlı babanızın mezarını dahi kaldırıyorunuz yanı o rahmetliler sızın gibi düşünemedilerde mzarlık yaptılar orayi oylemi? madem bu kadar acil yoldu şimdi neden o savunduğunuz bürokrat neden görevden alındı görevden almakla yetmez sebep olduğu fuzulı yatırımda tahsıl edilmesi lazim sonra sayın Belediye başkanından nedir alamadığın sözer elbet yol yapanın alnından öpülecek ama babasının cebinden yapanın eli opülecek devletın kasasını har çür edenın elini keserler deyil öpmek Necmettın beye kızmanızın sebebide ne herkes sızın ıstediğiniz gibilmi düşünecek yemezler haksızlık yok sıra ile yatırim yapılır ama oyle çayeline gelecek doğal gazi yapma malıyetı fazla diye sırası gelmeyen yol topılle yapmak bıraz ayıp oluyor ama kara yollarını bir elden geçirmesı lazım sayın Rıza Çakırın diyorum kimseye kızma hakkına sahıp deyil kimse benım duşuceme katılısın katılmasın ama doğrusu bu

 1. çokgüzel yazın tb ediyorum
  çayeline acilen doğal gazın gelmesi taraftarıyım syn belediye baskanı ve akp brokratlarına sesleniyorum kurban postu pesine gezeceğinize birazda çayelilne bakın yama poltikasından vaz geçin daha sığınacak bi duvarınız kalmadı 10 senedir bu ülkeyi yonetiyorsunuz artık gerçekler zamanı...

 1. Doğalgaz
  Çayeli Halkı Doğalgazgaz konusunu olmassa olmazlara sokup,önümüzdeki seçimlere ona göre değerlendirme yapması lazim.Getir Doğalgazı Al Seçimleri sloganı ile hareket etmeli.saygılar.

 1. Doğalgaz'dan önce problemler vr
  Çayeli'nin en basit problemini yerel yönetim çözmede başarısız. Çayeli trafik yönünden tam bir rezalet, araç park yönünden tam bir çirkinlik örneği. Çayelinin belediye meydanı üçünçü dünya ülkesini andıran bir meydan gibi. Eski cami meydanı gibi halka açık park yapılmalı. Buraya düşünülen belediye ve hükümet konağı projesinden vazgeçilmeli.
  Merkezi hükümetin Çayeline verdiği önemin en büyük delilin, doğalgazın gelmemesidir. İlçe yönetimi bu konuda sınıfta kalmıştır. Bu yazın aşıklar fabrıka bacasından yaz boyu çıkan zehirli atık ve kül evlerimizin içine kadar girmiştir bunu çoçuklarımız ve biz ciğerlerimize çektik.
  Bu konuda yerel yönetim ne yaptı? Çayeli kendi kaderine bırakılmıştır. Günü kurtaran bir belediyecilik hizmeti verilmektedir. Doğal gaz daha neyimize. Çayeli bir anadolu kasabasıdır ve öyle kalmaya devam etmektedir.

 1. VICDANI SERZENİŞ
  İç dünyanda vıcdanını reis yaparsan doğruları der,doğruları söyler ve doğruları yazar-çizersin.Nacettin beyi kutlarım ki taklacılığın zirve yaptığı,yardakçı ve yalakalığın ödüllendirildiği bir zamanda vıcdanının sesini dillendirip ilçemizin mahrum bırakıldığı doğalgaz dolambaçını köşesine almıştır;tebrikler...

 1. SUYU İPTAL ET GAZI BAĞLA
  Beyburlenme padişahım senden büyük Allah var demişlerdir.
  Söz ver sonra mazeret üret,bu millet yer.
  Gazı getirmeye yol bulamıyormuş...
  Senozdan su geliyor,andon suyu iptal oluyormuş,o borulardan geçirsin gazı.
  Ah bakanım kendin dediğine kendin inanıyor musun?Yorum YazYazarın Son Yazıları