Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Söylesem, tesiri yok; sussam, gönül razı değil

20-07-2009
2809 kez görüntülendi

…Şehit Babası İsmail Bey,”çocuğumun valizi geleli üç yıl oldu. Onu hala açamadık” diyordu. Bir şehit eşi, Apo’nun yakalandığı gün günlüğüne oğlunun “bugün babamın günü” diye yazdığını belirtiyordu. Ahmet Fatıh Tekelioğlu günlüğünü okuyor; “hey günlük! Bugün çok sevinçliyim. Niye diye sormasan da ben söyleyeyim; Babamın katili Apo yakalandı. Bağırmak, bunu dünyaya duyurmak istiyorum. Hemen gidip bayrağımızı asalım günlüğüm…”

Sanık Abdullah Öcalan’ın, duruşma tutanağında ki ifadeleri; Yakalandığım günden bugüne kadar, işkence, kötü muamele ve her hangi bir kötü söze muhatap olmadım. Bundan sonra barış ve kardeşlik için yaşayacağım. Türkiye Cumhuriyetin de bu amaçla hizmet edeceğimi belirtmek istiyorum… (Saygı Öztürk, Apo olayının perde arkası, sayfa; 131)

Hafızalarımızı tazelemek için yukarda ki paragrafları yazımın girişi olarak seçtim! Terörist başı İmralı’da yargılandı ve idama mahkûm oldu… Karar dosyası TBMM ne gelecek ve idam kararı orada da onaylanarak, hüküm infaz edilecekti. Ama maalesef dosya ne meclise geldi ne de hüküm infaz edildi. Koalisyon hükümeti (DSP-MHP-ANAP) döneminde hukuk sistemimizden idam yasası çıkartılarak terörist başının ağırlaştırılmış muhabbet hapsine karar verildi…

Terörist başının yargılanmasının üzerinden koca bir on yıl geçti. Türkiye de konuşulmayanlar konuşuldu, yazılamayanlar yazıldı ve en nihayetin de geldiğimiz nokta da; bu ülkenin birliğine, dirliğine kast eden PKK teröristlerine devlet şefkatli kollarını açmaya hazırlanıyor!

Bunu nereden mi çıkartıyorum?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “tarihi fırsat” diye özetlediği ve “güzel şeyler olacak” diye hepimize umut verdiği tarihi sözlerini hatırladınız sanırım!

Şimdi de, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın en yakın çalışma arkadaşlarından olan Diyarbakır AKP milletvekili İhsan Arslan’a kulak verelim! “Abdullah Öcalan PKK’yı yönetiyor, örgütü de onun siyasal uzantısı yönetiyor. Taban üzerinde mutlaka bir etkisi var. Bunları yadsıyamayız. Hapiste olması bunları değiştirmez… Bana çok güçlü bir DTP yöneticisi dedi ki, hükümet veya devlet beni ikna eder, ben gidip milletvekillerimizi ikna ederim, onlarda tabanı ikna eder. En son Öcalan’ı ikna etmek gerekir. Ne kadar zor değil mi? Oysa en başta Öcalan kullanılmalı. Çözüm isteniyorsa, illa ondan geçer.”

Şu geldiğimiz noktaya bir bakar mısınız Allah aşkına…

Sanki gizli bir el, idam cezasının kaldırılmasından bu yana geçen zaman içerisin de ki her adımı hesaplamış ve bugün tahayyül dahi edemeyeceğimiz noktaya gelmemiz için plan ve programlarını yapmış gibi!

Bilmem dikkatinizi çekmiş midir ya da bundan sonra dikkatinizi çeker inşallah!  Büyük TV kanalları, haber bültenlerinde Apo canisi ile ilgili haber verirken “terörist başı” sıfatını da artık kullanmamaktadırlar. Çok yakında terörist başı ile ilgili, sayın ya da muhterem diye başlanan haberler görürsek şaşırmamalıyız!

Bu noktaya adım adım geldik. Hepimizin dilinde yıllarca pelesenk olan  “ülkenin bölünmez bütünlüğü” söyleminin yerini “ülkenin bölünebilirliği” noktasın da ki endişeli bekleyişimiz almıştır!...

AKP milletvekili İhsan Arslan’nın söyledikleri sizin için ne ifade ediyor bilemem, ama benim için ifade ettiklerini sizlerle paylaşmak istiyorum…

DTP(PKK) milletvekilleri ne diyormuş “bizim sözlerimiz önemli değil,bizi ikna etmeniz de, önemli olan,İmralı’da yatandır  Bu ifadelere göre çözüm çok kolay değil mi ne dersiniz?! Yıllardır Sayın Başbakan DTP milletvekillerini muhatap almıyor aynı şekilde sivil ve askeri bürokrasi de bu bölücü partinin milletvekillerini kaale almıyorlar. Zaten kendileri de ifade ediyorlar ki; bizim liderimiz Türkiye Cumhuriyetinin yargıladığı ve ömür boyu hapse mahkûm ettiği hatta asmaya cesaret edemediğiniz Abdullah Öcalan’dır! Demek ki, devlet hukuk sistemimizden Avrupa Birliği sevdası uğruna kaldırdığı “idam yasasını  yeniden sisteme dahil ederse sorun kökünden çözülmüş olacaktır!... Bu söylenilenler büyük bir aldatmaca değilse, devletin bir an önce harekete geçmesi gerekmez mi?

Bu hükümet buna cesaret edebilir mi bilemem! Ama bildiğim ve inandığım bir şey var ki; devlet gücünü elinde bulunduranlar, şehit yakınlarının gözyaşlarını, acılarını ve yaşadıkları kırgınlıklarını, beş para etmez “terörist başı”na feda edebilmişlerdir!

Gerekçelerine de her dönem kılıf bulabilmişlerdir! Bunun adı bazen, könjektür olmuş, bazen reel siyaset şimdilerde de, bu ülkeyi idare edenler, yıllarca Kürt halkına karşı asimile politikaları uygulayarak bugün ki sonucun oluşmasının müsebbibi eski hükümetler olmuştur diyerek, milletimizin beklentilerine tamamen zıt politikalar üretmiştir ve üretmeye devam etmektedir…

Büyük Devlet olmanın gereklerini yerine getiremeyen yönetim kadroları, sen-ben kavgasına mahkûm ettiler milletimizin geleceğini… Ve şehit ailelerinin hüznüne hüzün katarcasına “terörist başına” İmralı da rahat edeceği konforu hazırlamakla da meşguller! Belki de bir sonra ki seçimde Millet Meclisine hazırlıyorlar “terörist başını” ne  dersiniz?!

Görüşmek üzere, Allaha emanet olun…

Yorumlar

 1. herkesin bildiği ''SIR''
  Abdurraman abi başlıktada söylediğim gibi herkesin her kesimin bildiği bi sırrı paylaşmışsınız Türkiye'de o kadar basit olaylar büyütülüp tartışılıyor ama bu kadar yürekler acısı bir durumu ne medya nede basın halkın sesine kulak verip de yayımlamıyorlar.sizi yazınızdan dolayı kutluyorum.cümleler arasında üzerine basarak vurguladığınız durumların inşallah çözüme kavuşmasını Cenabı Allahtan diliyorum.


 1. Sn Akın belli bir dönemi tesbit (tahlil de denebilir)etmişsin. Ama Ülkemizin son 45/50 yılına baktığın zaman olayların belli partı-hizip anlayışıyla çözülemeyeceğini bilmek gerek. Ergenekon veya belli bir yapılanmanın 30 yıldır insan haklarından ve demokrasiden ne anladıklarını görüyoruz. Akın Birdal Sakıkın ifadeleriyle tahrik olan insanlartca öldürülmek istendi Oysa çevik bir paşamızın andıçıyla Sakıkın böyle bir ifadesinin olmadığı anlaşıldı. Yani fatoğrafın bütününe bakmalı belli güçler ya istemiyorlar ya da memleketi düşünmüyorlar

 1. sanal döğüş!
  araf rumuzuyla yazan arkadaş şunu mu ifade edıyor anlaşılmadı? siz resmin bütününe bakarsanız 30 bin insanın katılı olan terörist başı aslında bu işin başı değil hatta sonu bile değil! o zaman neyi konuşacak neyi tartışacağiz.hep hayal alemınde sanal döğüşmü yaparak olayları irdeleyeceğiz.

 1. bindik bir alamete..
  Başbakanın milletvekıllerı bir bir ağizlarındakı baklayı çıkarmaya başladılar.Önce dıyarbakır milletvekılı"devlet apoyla görüşmeli" dedı.Şimdide akp hakkarı milletvekılı rüstem zeydan, ıktıdarın yayın yasağı getırmeye çalıştığı bölücü roj tv de konuştu.Başbakana akıl vererek dıyorkı; başbakan dtplılerle görüşmeli! pekala hemşehrımız Tayyıp Erdoğan bütün bunlara ne diyor? duyanınız var mı?

 1. Bir Yürek Bir Millet vareder.
  Değerli kardeşim Abdurrahman Bey;sizin gibi yazar,çizer ve düşünce insanlarımız olduğu müddetçe ben hep ümit var olacağım.Çünkü sizler bu toplumun ekseri çoğunluğunu müsbet yönde etkilemektesiniz.Geçenlerde çocuğumun okul arkadaşi ailece mısafırım oldular;bunlar Dıyarbakır lı.Muhabbetlerimizde samımıyetle kendimden dahada fazla bölücülere,vatan hainlerine ve PKK denen emperyalizmin piçlerine kin kustuklarını vede bu cennet vatanımızın üzerine oynanmak istenen oyunları bildiklerini muşahade ettim.İşte bu şüürü onlara nakşeden siz ve sizin gibi değerli düşünce insanlaridir.Yüreğiniz sağolsun.Selamlar..

 1. haşlama!
  başbakanımız haddını aşan iki ak partılı mılletvekıllerını akşam tvlerde haşladı,bunun farkına vardık mı acaba? devlet idare etmek hele bu coğrafyada kolya bır şey değildır,başbakanımıza sonsuz güvennımız var.

 1. ZAMANINDA KULLANILMAYAN GÜÇ, GÜÇ DEĞİLDİR!!!
  BU GÜNE KADAR Kİ YAZDIKLARININ EN GÜZELİ VE EN İSABETLİSİ BU YAZINDIR SENİ BAŞTA TEBRİK EDİYORUM... BEN FAZLACA YORUM DAN ZİYADE TESPİTLERİNE HAK VERMEK İSTERİM.HAKİKATEN BENDE SENİN SÖYLEDİKLERİNİN HEPSİNİ DÜŞÜNÜYORUM.OLUR MU OLMAZ MI ONU BİLEMİYORUM AMA ŞU YEDİ SENEDE ASLA OLMAZ DEDİKLERİMİZİN HEPSİ OLMUYORMU?? O BAKIMDAN OLMAZ DİYEMİYORUM İŞTE. VE BENİ EN ÇOK ÜZEN ŞEY NEDİR BUNUDA PAYLAŞMAK İSTİYORUM HERKESLE KÖRÜ KÖRÜNE PARTİCİLİK YAPANLARA SÖZÜM YOK ,,MENFAATÇILARA HİÇ YOK,DÖNEKLERE DALKAVUKLARA KİM GELİRSE ONUN YANINDA SAF TUTANLARADA SÖZÜM OLAMAZ... BEN BUNLARIN DIŞINDA KALAN DEĞERLİ RİZELİ HEMŞERİLERİME ŞUNU SÖYLEMEK İSTERİMKİ: BU MEMLEKETİ YÖNETEN BİR RİZELİ BAŞBAKAN VAR, BİR MESLİS BAŞKANI VAR VE İL İLÇELERİ YÖNETEN ÇOK SAYIDA DEVLET ADAMLARI VAR...BAKIN SAYIN MECLİS BAŞKANI NE DEDİ: ( BEN BU DTP LİLER İÇERİ GİRMESİNLER POLİS GELİP ONLARI APAR TOPAR ALMASIN DİYE CANLA BAŞLA UĞRAŞIYORUM,FORMÜL ARIYORUMKİ BÖYLE BİR MANZARA OLMASIN) BİR BAKARMISINIZ ADAMLAR SUÇ İŞLEMİŞ MAHKEME İFADEYE ÇAĞIRIYOR GİTMEYIZ DİYORLAR RİZELİ MEZLİS BAŞKANIDA CANLA BAŞLA UĞRAŞIYOR GİTMESİNLER DİYE VEDE GİTMEDİLER.KİMİN SAYESİNDE MECLİS BAŞKANININ SAYESİNDE.. BAŞBAKAN NE DİYOR DAHA ÇOK YENİ BİR KAÇ GÜNLÜK: KÜRTLERİ KASTEREK TRT ŞEŞ TV VE ÜNİVERSİTELERE KÜRT EDEBİYATI KOYULMASI DİĞER AÇILIMLAR BAŞLANGIÇTIR. DAHA ÇOK ŞEYLER YAPACAĞIZ.14 KATRILYONA YAKIN YATIRIMLAR YAPTIK ORALARA AMA BU BAŞLANGIÇ YETMEZ YAVAŞ YAVAŞ BUNLARI GENİŞLETEREK DEVAM EDECEĞİZ BU AÇILIMLARA.BENİM ESAS DEMEK İSTEDİĞİMİ HEMEN ANLAMIŞSINIZDIR. BEN DİYORUMKİ BU MEMLEKETİ KÜRTLERE ÇANAK TUTAN ACABA BU RİZELİ DEVLET YÖNETİCİLERİMİ BÖLECEKLER? . İŞTE AKLIMA O GELİYOR HEP VE DİYORUMKİ BİZ SOKAĞA ÇIKIPTA NASIL RİZELİYİZ DİYECEĞİZ? LÜTFEN ARD NİYET ARAMADAN BANA BUNU BİRİSİ ANLATSIN.. YOKSA BEN ÇOK YANLIŞ MI DÜŞÜNÜYORUM? İNŞALLAH DÜŞÜNCEMDE YANILSAMDA YÜZÜM AK YERE BAKMADAN RİZELİYİM DİYEBİLSEM... SAYGI VE SELAMLARIMLA....

 1. şeytanın bile aklına gelmez!
  kemal bey,şeytanın aklına gelmeyen şeyleri düşünmüş! hakikatten"avrupa birliğinin yolu dıyarbakırdan geçer" diyen de,"kürt açilimi "adı altında olmadık kararlara ve uygulamalara imza atan kişide rizeli! bunun hikmeti üzerine durup düşünmeliyiz .Kemal bey bu yolu açtı bizde yazıyoruz ve söyledıklerının doğruluğunu sorgulamamız gerektığını düşünüyoruz.Bu konuda sayın Abdurrahman Akın ne düşünüyor,bilmek istiyoruz!

 1. mecburiyetten 2. yorum:)))
  evet esasen benim çok meşhur mecburiyetten 2. yorumu yapma gereği duymam burdaki sayın yorumcu arkadaşların genel bir istek vede talepleri doğrultusunda oluyorki bunada insani bir bakış açısından cevap vermek gerekir diye düşünüyorum..sayın MURAT ALPER nickli yada isimli yorumcu arkadaşımız şeytanın aklına gelmeyecek bir fikir ortaya attığımı ve bunun üzerinde hakıkaten düşünmemiz gerektiğini söylemektedir ve sayın yazarada fikrini sormuştur. ben hakıkaten sabahtan beri bekledim sayın yazar yorum yapar diye ama sanırım onunda yazar olması münasebetiyle konulara cevap değilde yorumcuların fikri düşüncelerine önem verdiğini düşünerek buna acaba benmi cevap vermem gerekir diyede düşündüm...sanırım bunada kimsenin bir itirazı olmaz. benim yazımda bir kesinti değilde çıkmayan bir paragraf vardıkı hakıkaten yormumun ana temasını oluşturuyordu ve maalesef bu çıkmamış yada kesilmiş bir şekilde bir azizliğe uğramış... esasen orda demiştimki sAyın yazar aç bir insanı düşünün bir fırından yada bir bakkaldan bir ekmek çalsa çalma sebebi ölmemek için dahi olsa islami kurallarda hiç bir suç teşkil etmeyeceği gibi helaldır bile.çünkü ölmeyecek kadar çalıp yemek diye bir istisna var islamda...dedimki bu işin islami yönü.ama hukukumuza göre bu kişi yakalanırsa ne olur? suçu çooook ağır hırsızlık ve bayağı bir ceza yer değilmi? herkes evet yer diyor... peki şu güzelim memleketi bölmek için bu güzelim memleketin yüce meclisi çatısı altındaki şerefsiz hainlerin suçlarının cezalarını hesabını VERMEMELERİ için bir rizeli meclis başkanı nasıl olurda formüller arar?.bırak suçlarının cezasını çeksinler.. olurmu böyle bir şey?sen bunu halkına nasıl anlatacaksın? ve ben bu vahim vede elem verici manzarayı sizin takdırlerinize bırakıyorum. bu ülkeyi bölemeyen örgüt istermısınız ki bir rizeli eliyle bölünsün dedim.durum oraya doğru gidiyor.ve ben bir rizeli olarak bundan çok tedirginim.böyle bir şey olursa ben ,biz nasıl rizeliyiz diyeceğiz?bu halk bize ne gözle bakacak?ve bunu çocuklarımıza nasıl izah edeceğiz?ben oy vermedim demekle kurtulabilecekmıyız? işte benim korkum budur.eminim sizinde aklınıza gelmiştir ama yakın geitrmemek için söylememişsinizdir.sonra demedi deme ibrahim misali olmayalım.:)keşke ben yanılayım ve böyle bir şey olmasın. özür dilemesinide buradan yaparım.yorum tamamen size ait. lütfen ama konuyu oraya buraya çekmeden tarafsız bir gözle değerlendirin. kalın sağlıcakla....

 1. sonumuz karanlık
  ikinci üçüncü yada daha fazla yorum yapmanıza gerek var mı bılmıyorumz kemal karakulak ama dtplı pardon pkk li milletvekılı"bu halk senin kafanı keser başbakan " diye hezeyanlarını belırtmış1 ama ne yargı ne sıyaswet nede başka bır sıvıl toplum örgütünden ses çıkmamıştır"bındık bır alamete gıdıyoruz kıyamete"allah sonunmuzu hayır etsın.Yorum Yaz