Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Ne Yaptınız Mesut Bey!..

02-02-2009
2872 kez görüntülendi

Sizlerle bugün yıllar önce Kaçkar Gazetesi’ni çıkarırken yaşadığımız bir olayı paylaşmak istiyorum… Neden bugün böyle bir ihtiyaca gerek duyduğumu da yazımın satır aralardın da zaten hissedeceksiniz….

1994 yılın da ki mahalli seçimler de hatırlıyorsanız Rize’mizde iki aday kıyasıya yarışıyorlardı. Bir tarafta ANAP’ın ve doğal olarak Mesut Yılmaz’ın adayı Kenan Bıyık, diğer tarafta ise Refah Partisinin adayı Şevki Yılmaz… O günleri bilenler iyi hatırlayacaklar, bütün Türkiye 94 yılında ki mahalli seçimlere kilitlenmişti... Ve Rize’de ki seçimde üzerinde en çok yorum yapılan bir seçim olmuştu!

O gün ki seçimlere katılan partiler ve adaylarıyla ilgili haberler ve yorumlar Gazetemiz Kaçkar’da yayınlanıyordu… Ve doğal olarak adayların reklamları da gazetemizde boy boy yer alıyordu! Onlardan bir tanesi de ANAP ın adayı Kenan Bıyık’a aitti. Bizzat ben görüşmüş kendisiyle reklam konusun da anlaşmıştık. Biz o görüşmeden ve anlaşmadan sonra seçim özel sayımızda ANAP ın ve doğal olarak Kenan Bıyık’ın bizimle anlaştığı gibi reklamını tam sayfa olarak yayınladık… Seçimler yapıldı ve bilindiği gibi RP nın adayı Şevki Yılmaz belediye başkanlığını kazandı… Ne olduysa ondan sonra oldu zaten! Rize Belediye Başkanlığını Şevki Yılmaz’ın kazanması tüm Türkiye’de olay oldu..Seçimi kaybeden ANAP suçlu aramaya başladı doğal olarak!

Neyse konumuz suçun kimde olduğu değil zaten! Seçimden sonra önce arkadaşlarımı gönderdim ANAP İl  Başkanlığına  reklam ücretini tahsil etmek için….İl Başkanlığının verdiği cevap karşısında arkadaşlarımız şok olmuşlardı. Demişlerdi ki o günün yöneticileri ”paranızı seçimi kaybeden Kenan Bıyıktan alacaksınız!” demesinler mi? İkinci kez ben gittim partiye onlara durumu izah ederek ANAP ı ve doğal olarak Mesut Bey’i zor duruma bırakırsınız ama aldığım cevap yine aynıydı…Bende fazla üstelemedim ve Kenan Bey’e ulaşayım dedim ama maalesef Beyefendi Trabzon’a dönmüştü…Defalarca telefon açmama rağmen telefonlarıma çıkmadı bunun üzerine kendisine bir mektup yazdım ve bu Gazetenin alın terinin karşılığı olan hak edilmiş paranın ödenmesi konusunu O na anlattım…

Kenan Bıyık Bey, ne aradı ne sordu o mektubumun üzerine! Ben de arkadaşlarıma “bu durumu kamuoyuna ve dolayısıyla mahkemeye”  intikal ettirelim teklifini yaptım… Arkadaşlarımız bu görüşüme sırf Mesut Bey’e zarar verir diye yanaşmadılar. Ben de zamana bırakarak bu tatsız durumu nasıl bir çözüm bulacağımızı araştırmaya başladım…

Bu arada Ankara’ya giden, Ali Kemal Sarıibrahim ve Hasan Yalçın arkadaşlarımız Mesut Bey’le ülke gündemi ve bizim bu özel meselemizi konuşmak istemişlerdi… Randevu talep eden arkadaşlarımıza Mesut Yılmaz “siz cezalısınız” diyerek randevu vermemiştir! Tarafsızlığını yayın hayatı boyunca koruma ya özen gösteren Kaçkar Gazetesi, ANAP lılar tarafından belediye başkanlığının kaybedilmiş olmasından sorumlu tutulmuştu  o dönemde!...

Aradan iki sene kadar geçti ne ANAP Rize Teşkilatı, ne de Kenan Bıyık’tan bir ses çıktı! 1996 yılan geldiğimiz de umulmadık maddi zorluklarla karşı karşıya kalmıştık. Dövizin yükselmesi ve kiracısı olduğumuz yazıhanenin sahibi Rize Milletvekili Ahmet Kabil de bütün bunlar yetmezmiş gibi yıldırım telgraf çekerek döviz üzerinden kirasının ödenmesine devam edilmesini aksı taktirde yazıhaneyi boşaltmamızı talep etmez mi?! Yanı ANAP ve onun yöneticilerinden çifte darbe yemiş olduk!

Rize kamuoyu biliyor Kenan Bıyık ismini ve yaptığı işleri! ANAP tan sonra DYP Rize Belediye başkanı olup kazanamamasının ardından 2004 mahalli seçimlerinde AK Partiden Belediye başkanı olmak için aday adayı olma sürecini!... Ve şimdi de hangi akla   hizmetse  Mesut Yılmaz tarafından yeniden ANAP tan Rize Belediye başkanlığına aday gösterildi! Yanı, gülelim mi?  Ağlayalım    mi? Yoksa  Mesut Bey adına üzülelim mi sevgili  Rizeliler?

Kenan Bıyık hangi   özelliğinden    dolayı sürekli Rizelinin karşısına çıkarılıyor bunu anlamak mümkün değil! Ya Mesut Yılmaz’a ne demeli.  Siyaseten kendini tüketmiş bir insana kefil olarak Rizelinin karşısına tekrar aday olarak çıkarmak sizi hangi açıdan tatmin ediyor doğrusu ben anlamakta zorluk çekiyorum! Rizeli sizi seviyor diye, bu güne kadar Rizeliden hiç tasvip görmemiş Kenan Bıyığı tekrar aday yapmanız sizin de sandığa gömülmeniz demek değil mi?  Kenan Bıyık ve onun gibiler sizi siyaseten sıfır noktasına getirmedi mi? Sayın Yılmaz siz bu seçimlerde zaten Rizelinin tercihlerine karışmayacaktınız, hadi benim memleketim ve seçim bölgem dediniz ,   barı sizi ve dolayısıyla Rizeliyi temsil edebilecek insanlarla yola çıksaydınız…

Bir avuç idealist insanın emeğinin çalan ve hala pişkin pişkin Rizelinin karşısına çıkmaya cesareti olan Kenan Bıyık!… Sen de kabahat yok bunu biliyorum, kabahat koca Rize de adam bulamadık diyerek sana müracaat eden zihniyettedir! Ve ben bu yazıyı asla yazmayacaktım siz aday olmasaydınız yeniden…  Çünkü;  sizleri Allaha havale etmiştim ama madem ki tekrar Rizelinin huzuruna oy almak için çıkmaya cesaretiniz var o halde ben de sizin sözlerinize sadık kalmayan bir insan olduğunuzu Rizelilerle paylaşmak istedim… Yanı, Rizeli zaten sizi her defasında Trabzon’a geri gönderiyor ama benim de, daha kolay gitmenize bir katkım olsun istedim…

Görüşmek üzere, Allaha emanet olun…   

 

Yorumlar

 1. doğrudur
  sevgili dostum şefki yılmazdan alabildinmi barı alacağını....

 1. şansı yok
  Yazı eski bir defterın açılması ile ilgili ama kenan bıyığında karekterını ortaya koyması açısından önemlı değerlendırmeler içweriyor.zaten şansı yoktu rizede mesut beye rağmen.

 1. Kaçan Kaçana
  Evet bende kaçkar Gazetesinde çalışıyordum 1994 yılı belediye seçimlerinde Rizemizde çok büyük çekişme vardı Şevki yılmaz ve Kenan bıyık kıyasıya çekişiyorlardı bizlerde anketler yapıyorduk çok büyük heyecan vardı Rizede gazetemize ayakta dura bilmek adına reklam çalışmaları yapıyorduk seçim iyi bir fırsattı biz yerel gazeteler için hemem hemen her partili reklam veriyordu hatta muhtar adayları bile ama içlerin den birtanesi vardıki Çok iddalıydı ANAP Belediye başkan adayı Kenan Bıyık Bende o dönemde Kenan Bıyık la ÇOK samimi olmuştum desem yalan olmaz çünkü basın dım ve Mesut Yılmaz ımız için Kenan BIYIK için çok çalışmıştım gazetemizde reklamıda vardı ama olmadı kazanamdık ve seçimi kaybetmiştik çok üzgündük kader dedik bidaki seçimde inşallah demiştik derken seçim sonrası tahsilatlar yapılacaktı gazetemiz adına artık bu tahsilatı yapmak bana düşüyordu başladım anapın rize il başkanlığına gidip gelmeye demezler miki bu parayı seçimi kaybeden KENAN BIYIK TAN gidin alın şok olmuştum çünkü destekleğim parti beni kibarca kovmuştu 2002 yılı milletvekili seçimlerinden önce Ankarada ANAP ın genel merkezndeydim Sayın Mesut Yılmaz beyfendiyi ziyarete gitmiştim Kenan Bıyıkta ordaydı Rize den milletvekili adayı olmak için beni tanımamazlıktan gelmişti Yanına gittim hayır dır dedim beni tanımadın galiba gülümseyerek biraz işlerim sonra görüşürüz dedi ve bir daha görüşemedik ö günden sonra nasip bugüneymiş ama ben bugün rizede değilim SAYGILAR

 1. şak şak şak
  Şu an Mesut Yılmaz Gündem mi? Durup dururken ve anlatılan olayların ardından yıllar geçmişken neden Mesut Yılmaz'a yönelik bu yazı. Elbette secimlerin yaklaşmasıdır bunun sebebi. Siz ne kadar gazeteciyim edasi ile yazarsanız yazın tarafsınız yazılarınız Çayeline Rizeye bir şeyler kazandırmaktan öte siyaset kokuyor ve AKP ağzı ile konuşuyorsunuz.Köşe yazarı iseniz yazınızı yazın muhalefeti eleştirirken bunca yazılarınızda bir tane bile iktidara yapıcı eleştiriniz gelmedi. Hiç mi yanlışları yok. Yazık çok yazık şak şakla gececek ömrünüz

 1. MEÇİT NE İŞ?
  MEÇİT ŞEN,SEN YA DALGA GEÇİYORSUN YADA ABDALA YATIYORSUN,SAYIN AKININ YAZILARINI OKUMADAN HÜKÜM DE VEREBILIRSIN,ARKADAŞ YAZILARININ %80 I IKTIDARI ELEŞTIREN YAZILAR SIZ KININIZI KUSMAK İÇİN YORUM YAPTINIZ! INSANLARI KARALAMAK BU KADAR UCUZ DEMEK SIZIN VİCDANINIZDA.

 1. insafa gelin
  Allahtan korkun biraz yazar arkadaş"rizeli demek kafi" yazısında neler söylemıştı gerıye gıdın bır daha okuyun.özellikle mecit şen siz ne yazdığınızı anlamayacak kadar gözünüz kararmı..daha bir önceki seçimde "mesuta sahıp çıkın "diyen bır ınsana akp lılık yandaşı dıyorsunuz ,ayıptır sizin yaptığınız.kenan bıyığa sorun reklam parasını neden vermedı dıye?

 1. DERS ÇIKARMAK LAZIM
  Geçmişe takılmadan ders alıp yola devam etmekte fayda var.
  Kim hayırlı olacaksa okazansın.
  Allaha emanet olun yola devam


 1. akın şahıslı kişiyi pek anlayamadım.sağ gösterip sol vurur gibi yapmış:)))
  bu arada deve kuşu misalı bir zamanlar gördüklerini görmemezlikten gelerek saklamış ve o günün şartlarına göre davranmış yazarımız bugün gunah çıkarmak mı istiyor acaba.
  Bir de ben rizeli hemşerilerime şunu söyleyeceğim; amatör olmayalım artık profesyonel olup menfaatlerimizi kullanalım.birilerinden gelecekte yaralanırız umudu taşıyarak günümüzü gerçeklerden uzak tutmayalım.
  tutarsak işte yazarımızın yaşadıklarını hep yaşarız.
  saygılarımla...

 1. uyardı,anlayınız!
  Forumbank anlaşılan göbeğiniz kalın! bir şey saklamadığını açık açık yazıyor sayın yazar.Adaya meseleyı söylemış,partıye söylemış hemde ne pahasına gazetesınde yayınladığı açık reklam sayfası orada dururken.Şunu bende eleştırıyorum neden bugün diye ama demek ki dıyorum Kenan Bıyık Mesut Yılmaz sevgisdinden ıstıfade edıp te beledıye başkanlığını alırsa Rizelının menfaatıne aykırı işler yapmasını önlemek için,olabılır mı ,pekala olur!

 1. sen de mi brütüs:)
  Muratbank kardeşim yazımı bir daha okusun lütfen.Sadece iş olsun diye yorum yapmak için yorum yazılmaz.
  Bizim söylediklerimiz, elbette iki tarafın yaşadığı kendi aralarındaki olayın kendi içinde girişimleri olmuştur.(her ne kadar olumsuz olsa da!)
  Bu olay Rize'nin o zaman ki yerel gazetesi KAÇKAR GAZETE'sinin düştüğü durumun çok iyi savunulamadığı,cesurca
  ve objektif yayın yapamadığı için bu duruma düştüğü aşikardır.Ekonomik durumunuzu o günkü popülist politikacılara ve taraf iş adamlarına bağlarsanız sizin objektif davranışlarınızın eksikliğinden dolayı birilerinin sizi dereyi geçene kadar kullandığı sonrasında da amacına ulaşamayınca sizi bir çırpıda silip atacağı bir hale dönüşürsunuz.

 1. ne dıyon sen
  kaçkar gazetesinın sahıplerı bu gazeteyı kullanmaya izin verseydıler bılınız ki şu anada çok önemlı bır yerdeydıler ama onlar onurlarıyla görev yaptılar kimseye boyun eğmedıler.sen nereden çıkarıyorsun ,kullandılar sızı attıler dıye "forumbank"bıldıklerını paylaşkı bızde bilelım.


 1. Elbette kullanıldı atıldı anlamında birşey söylemek haksızlık olur.zaten o gazeteyi çıkaranların hepsi bütün samimiyetiyle yola çıktılar ve büyük fedakarlıklar yaptılar.
  benim söylemek istediğim, bıraz amatörce oldu bunlar.Eğer ilk yorumumu okuduysan orada zaten belirtmiştim...
  Yoksa hepsinin dik ve asla taviz vermeyen bir duruş sergilediklerinden eminim.Yorum Yaz