Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Mesuliyetlerimizin Farkına Varmak

03-03-2008
2676 kez görüntülendi

Yaklaşık yirmi yıl önce ben yine İzmir’i mekân tutmuştum. Üniversite de dikiş tutturamamış ve soluğu İzmir de dayımların yanında almıştım. Hayatımızı devam ettirmek için çalışmamız gerekiyordu. İşte bu çalıştığım işyerlerinden birinde bugün bile hatırlayınca tebessüm ettiren bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum….

Çalıştığım yer, lüks ev eşyası satan bir mağaza. Benim gibi 10’a yakın delikanlı çalışıyoruz.

İçlerinden bir tanesi ile özel sohbetler de yapıyoruz. Yaşça benden küçük, benim anlattıklarım merakını çekiyor haliyle. Bu arkadaşla yine sohbete koyulduğumuz bir Cuma akşamıydı. Çalıştığımız iş yerinin önündeydik ve tam karşımızda ki sokakta, bir grup insan nevalelerini hazırlamış keyifli keyifli içki içiyorlardı. Ben gayri ihtiyari “bunların gidecek yeri yok’’ dedim. Sohbet ettiğim arkadaşım münzevi münzevi gülerek bana söylediklerini bugün bile hala unutamıyorum. Bana dedi ki “ abi sen ne diyorsun! bak şu kravatlı olan  ilerdeki lokantanın sahibi, bir diğeri şu caddedeki kuyumcunun sahibi, öteki bilmem şu kadar dairenin sahibi, sen kendini düşün, bunların gideceği yeri düşüneceğine…”

Ben ona bu söylemiş olduğum cümlenin izahını yapınca bana dedi ki “abi biz dinden, minden uzak yaşamışız, öğrenmemişiz, anlayamayız böyle şeylerden….” (gerçi bu günün anlayışına göre benim bu delikanlıya izah etmeye çalıştığım gerçekler “mahalle baskısı” kapsamına da  girer ya ! o da ayrı bir yazı konusu tabii) Evet benim yazılarımı sert bulan sevgili dostlarım, eğer inanan hiçbir kimsenin kötü olmasını istemiyorsak, inancımızdan dolayı hiç çile çekmeyecek miyiz, anlatmayacak mıyız…

Bakın, inanıyoruz eyvallah… inancımızın bize vaz ettiği  değerlere ne kadar sahibiz ve kendi kendimizi hesaba çekebiliyor muyuz,… Bugün yaşadığımız cemiyetin insanları maalesef reflekslerini kaybetmiş. Necip Fazıl’ ın “bir hayata çattık ki hayata kurmuş pusu” dediği gibi, insanımız neden, birbirlerine karşı hürmetini, sevgisini, merhametini… azalttı? Neden birbirimize düşman olduk? Hiç düşünmeyiz mi ? bugün geçmişimizden bi haber, geleceğimizden endişe eder hale geldik. Bu tespitleri ve soruları çoğaltabiliriz elbette…

Merhum Seyyit Ahmet ARVASI “ şuuru idrakin idraki olarak” tarif eder. Eğer basma kalıpta olsa idrak ettiğimiz meseleleri “ şuurlandıramazsak” kaybolup gideceğiz inanın bana. Allah (c.c) şöyle buyuruyor “ Ey iman edenler! Allahtan korkun ve sağlam (doğru) söz söyleyin” (ahzab 70) .. “ Sizi sadece boş yere yarattığımızı ve sizin gerçekten bize döndürülmeyeceğinizi mi zannettiniz” (mü’minün 115)

Mehmetçiklerimizin bu kış gününde, biz sıcak odalarımızda otururken,bu vatan için canları pahasına başımızda ki belanın kökünü kazımak için üzerlerine düşen vazifeyi yapmaktalar…ya bizler ne yapıyoruz bu konuda,hayatımızda bir değişiklik yaptık mı? Bu konuda ki mesuliyetlerimiz nelerdir hiç düşündük mü? Lütfen birilerinin belirlediği gündemlerin peşine takılmayalım…

Bu konudaki son nokta “ orda o varken bur da terk edilmez ne var ki” şuur noktasıdır. Ben yirmi sene önce de o kardeşimle bu sorumluluk şuuru içerisinde diyalog kurmuştum. Bugün sizlerle paylaştığım bu yazımı da lütfen bu bağlamda değerlendirin…

Unutmayalım ki; mesuliyetimizi anlamak, uyanmamızdır! Görüşmek dileğiyle Allaha emanet olun….

     

          

Yorumlar


 1. saygı deger kardeş senden yuce rebbım duaları red olunmayan kulları yuzu suyu hurmetıne razı olur ınşa ellah bız ınsanlar guçlerının yettıgı arkadaşlarının ıkramına teşekkur ederle guçlerının yetmedıgını ver yuce rebbıne ne kadar şuk rederız . dılne saglık hak razı olsun.selam saygı ıle.


 1. sayın yazar,eline kalemine yüreğine sağlık.bu millet çocuğuna bile sahıp çıkamıyor değilmiki,tarıf ettığın mesüliyetlerinin farkına varsın.

 1. OLMAK YADA OLMAMAK
  Sayın Akın yazdığınız yazilar için teşekkür ederim.Bileri derin derin tefekküre sokan yaziların için,gençlerimize yabancı olan değerlerimizin sözleri ile süslediğin bu güzel yazilarının devamını diliyorum. Şuurlu olmak hele biz müslümanlar için çok önemli çok.Şuur nedir? Şuur: Bir şeyin farkında olma hâlidir. Şuur: Aklın ziyası, kalbin nurudur. Şuur: Kâinatı aydınlatan yüce Allah’ın Nur isminin bir yansımasıdır. Şuur: Allah’ın nuru ile bakıp gören ferasetin gözbebeğidir. Hadis-i şerifte yer alan“Müminin firasetinden çekinin, çünkü o Allah’ın nuru ile bakar” (Tirmizi, tefsiru sureti 15,6 ) ifadesi, imandan gelen bir şuurun, bir ferasetin ne denli şeffaf olduğuna işaret etmektedir. Bügün cemiyetimiz kokmuşsa,çürümüşsa bizlerin hiç vebalı ,kusuru yokmu? Bizlerin hiç mi günahi yok,kendimizi tereyağından kıl çeker gibi işin içinden çıkaramayız. Kendi ellerimizle kendi yavrularımızın cehennemini hazırlıyoruz.Bizler aslımıza,mazide kalan ruh kökümüze inmek zorundayız.Bizler güzel olanı yapmakla memur değilmiyiz.Allah'ın yasakladığı şeyleride yapmamakla emr olunmadık mi?Bu şuurda olursak yarınlarımız daha güzel olaçaktır.Buna mahalle baskısı diyeçeklerse varsın desinler.Yillardır kartel medyasının baskılarından,şiringalarından bıktık usandık be güzel kardeşim.Bu uğurda bintane kellemiz olsa vermeye hazırız. Rahmana emanet olun....


 1. enfes bir yazı ve müthiş tespit.şuurlandıran yazılarınız temennisiyle sayın akın.


 1. topluma ne verdık ki ne istiyoruz.eğitim yaz boz tahtasına döndü,aileler çocuklarına sahıp çıkmıyor,medya üzerine düşen görevi yapmıyor,sonrada şuurlanmadan bahsedıyoruz,ben buna da şükür diyorum sayın akın.

 1. ümidsizim
  siyasetin yozlaştırdığı ınsandan geriye hiç bir şey kalmadığını düşünenlerdenım,ne demek ıstedığımı anlamak ıstersenız son günlerdeki siyası demeçlere bir bakmak yeterlı olur sanırım.e toplumun önünde olması gereken sıyasetçı böyle yaparsa halktan hangı sorumluluklarını yerıne getırmesını ısteyebılırızkı.ımam cemaat ilişkisi yanı!


 1. boş sözler bunlar bu toplum kolay kolay adam olmaz,nereden başlarsan başla.ümitsizim dıyen arkadaşa katılıyorum.


 1. ben onu bunu bılmem FENERBAHÇE bu konuda üzerıne düşen görevi layıkıyla yaptı,darısı dığer takımların başına.şaka bir yana gerçekten içeriği olan bir yazı kutlarım arkadaşı.


 1. İSTESEKTE İSTEMESEKTE,GÜNDEMI BİRİLERI BELIRLIYOR.ZATEN ŞUURLU OLSAK BU HALLERE GELIRMIYDIK.


 1. cahıllığıme verın 'orda o varken burda terk edılmez ne varkı 'dıyor yazar,orası neresı ne var orada? lügatmı parçalıyoruz nedır anlamadım.

 1. yuregıne saglık
  yuregıne saglık...karıncaya merhamet göstern kardeşım...bazen sarsılıp ırkılmeye okadar ıhtıyacımız varkı...döverek degıl yaptıgın gıbı sarsarak uyandırmaya devam et...siz necip fazıl usdadın genclerısınız..Yorum Yaz