Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Lafımın Dostusunuz, Çilemin Yabancısı… Bence Şimdi Sizde Her Kes Gibisiniz!

15-01-2009
4133 kez görüntülendi

Milletin varlığını vücuda getiren unsurlar, o milletin mazisidir. Bu maziyi nesilden nesile nakleden de, dili, tarihi, edebiyatıdır. Bu nakil işini, düşünce adamları, edebiyatçılar, sanatçılar, devlet adamları ve elbette halkın bizzat kendisi değişik argümanlarla yaparlar…

 

Beni bu yazıyı yazmaya mecbur eden en önemli neden, üretim-nakil işinde bence hiç de parlak bir geçmişe sahip olmayan Nazım Hikmet’in özellikle de siyasi iktidar eliyle yeniden ülke gündemine sokulmuş olmasıdır…

 

Önce şunu belirtmeliyim, yazım Nazım Hikmet eleştirisi değil, aksine O nun üzerinden siyasi rant elde etmek isteyenlere bazı hatırlatmalar yapma gayretinde olacağım bir yazı olacaktır… Bu ülke de Nazım Hikmet’i seven insanların varlığını biliyorum ve O nu sevme gerekçeleri ne olursa olsun onlara saygı duyuyorum… Üstelik Nazım Hikmet’in Türkçe şiir yazan birisi olması nedeniyle ve bir şiir sever olarak “ideolojik “düşünmeden bugün yaşanılanları irdeleyeceğim. Şunu da belirtmeliyim O nun sevdiğim şiirleri de vardır. Ve ben hep inanmışımdır ki; şairler hangi ideolojinin insanı olurlarsa olsunlar yüreği olan kimselerdir de aynı zamanda…

 

O nu sevenler kendilerine daha yakın hissettiklerinden dolayı “Nazım” ismini tek başına kullanırlar ben de öyle yapacağım yazımın bundan sonra ki kısımların da… Türk sosyalistleri yıllarca Nazımın Moskova’da ki mezarını “ziyaretgâh” olarak görmüşler ve aynı zihniyet Anadolu’nun çeşitli illerinden götürdükleri topraklarla Nazımın mezarını adeta “türbeye” dönüştürmüşlerdir! Nazım sevenler artık Moskova yollarına düşmeyeceklerdir. Biliyorsunuz Bakanlar Kurulu kararıyla Nazım yeniden Türk vatandaşlığına kabul edildi ve mezarının ülkemize getirilmesi gündemdedir.

 

Şimdi asıl söylemek istediklerime gelmek istiyorum. İnsan sorumluluk duyan bir varlık. Bu sorumluluk, insanın sahip olduğu değerlerle birebir örtüşmeli ve bu değerler etrafında üzerine düşeni yapmakla yükümlü olmalıdır.

 

Bugün bu ülkede, yönetimde söz sahibi olanların düştüğü acınacak durumu görebiliyor musunuz? Bu ülke insanının menfaatine olması gereken sorumluluklarını yerine getirmesi gerekenler “malayani” işlerle zaman harcayarak seneleri heba etmektedirler.

 

Nazımın Türk vatandaşlığına yeniden kabul edilmesinden sonra “kraldan çok kralcı “geçinen bu zihniyet acınacak durumdadır!...  Bir zamanlar kın kustukları Nazıma karşı öyle insancıl yaklaşıyorlar ki inanın insanın “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” demek geliyor içinden. Uzun zaman bekledim “yandaş medya” dediğimiz çevrede yazı yazan anlı şanlı yazarlarımızı. Bakalım iktidarın bu tasarrufuna nasıl bir eleştiri ya da methiye getirecekler diye. Ama ne gezer sus pus olmuşlar köşelerinde!

 

Yıllar önce Nazımın ülkemizden kaçışını kaleme alan o gün ki Cumhuriyet gazetesinin sahibi ve başyazarı Nadir Nadi “vatansız, hain, satılmış adam” diye ifadelendirmişti o gün ki durumu! Yıllar bu cenahın düşüncelerini değiştirmiş ve Nazımı ideolojilerine dayanak yapmaları noktasına getirmiştir. Acı olan şudur sevgili okuyucular… Yıllardır ülkemizde bir fikir yozluğu yaşanıyor ve bu durum maalesef geniş kitlelerin siyasi desteğini verdiği AKP de doruk noktasına ulaşmıştır. Yoksa Sayın Başbakanın eşlerinin “Gazze” ile ilgili bir toplantıda konuklarına Nazım şiiriyle seslenmesinin izahını nasıl yapacağız! Yâda Hürriyet Gazetesinde yazı yazan Ahmet Hakan’ın, Nazım üzerine yazı kaleme alan Türkçemizin yaşayan en büyük şairlerinden Yavuz Bülent Bakiler’e hakaret içeren bir yazı kaleme alması neyle izah edilebilir… Bunlar işi o kadar ileriye götürdüler ki, AKP İzmir İl Başkanlığı, Nazımın mezarının İzmir’e getirilmesi konusunda kampanya bile başlatmayı uygun gördüler! Tabii CHP bu durumu içine sindiremedi ve bütün İzmir’i Nazımın resimleriyle donattı! Yakında Nazımın ”türbesi” İzmir’e taşınırsa şaşmamalıyız!

 

Konu çok güncel ve ben asıl söylemem gerekenleri hala söyleyemedim! Bir köşe yazısı için de çok uzun yazmak işime gelmiyor doğrusu. Nazımın ülkemizden kaçmasını gerektiren nedenler demek ki bugün ortadan kalkmış ve O vatandaşlığa yeniden kabul edilerek iadeyi itibarı sağlanmış! Şimdi bu kapı açıldı, yarın Yılmaz Güney bir başka günde terörist başı için bu şartların oluşmayacağını kim iddia edebilir ki!

 

Evet, bu yazımın konusu Nazım Hikmet Ran’a siyasi iktidarın iadeyi itibar yaparak vatandaşlığa yeniden kabul etmesiydi.  Ben “manevi babamız” dedikleri Necip Fazıl’dan beslenerek bugün iktidar olanların neden “Büyük Doğu” idealine bağlı değil de,”Büyük Ortadoğu Projesine” bağlı hizmet ettiklerini daha iyi anlamış bulunmaktayım… Nazımın;

“Bence şimdi sende herkes gibisin”,dizesine karşın ne demişti Üstat Necip Fazıl;

 

              “Lafımın dostusunuz, çilemin yabancısı,

              Yok, mudur, sizin köyde, çeken fikir sancısı?”

Ve elbette bu konuda söylenecek çok daha sözümüz var, nasipse bir başka yazımızda inşallah…

Görüşmek üzere, Allaha emanet olun…  

Yorumlar


 1. çok önemli bir konuya değinmışsınız sayın akın.ülkemiz toz dumana karıştı bu kaosta yüreğimize su serptınız demek bir şeylerın farkına varabılecek yüreklı ınsanlar hala ülkemizde mevcut.
  Afşin Alp CEYLAN

 1. anlamazlar anlamazlar!
  anlamazlar anlamazlar,kaderede ınanmazlar ama bıkkınlık yok yazmaya devam ,anlatmaya devam kardeşim.

 1. KİME NE ANLATIYORSUN
  Sayın Abdurrahman bey yazına gelecek yorumları kaç gündür merakla bekliyorum ama gördümki bu süre içinde gelen yorum yok gerçekten anlamak mı istemiyoruz yok sa anlamıyoruzmu bu yazının yerine her hangi bir siyasi yazı olsa idi bizler birbirini karalamak için yarışırdık şuna inanıyorum bizler gerçekten elimizdeki değerlere sahip çıkamıyoruz kavgamız neyin kavgası Sayın akının bundan önceki Siyasette öncü ilçe çayeli yazısına anlar anlamaz herkes yorum yazmış ben yorumumda biz önce bölgecilikten kurtulmalıyız yazıma herkez tepki göstermişti o zaman acaba yanılıyormuyum demiştim ama şimdi görüyorumki zaman beni haklı çıkardı Biz önce biz olmalıyız ve ELİMİZDEKİ DEĞERLER BİZE SAHİPSE BİZDE ONLARA SAHİP OLMALIYIZ.....

 1. Şimdi sizde herkes gibisiniz!!!
  Sayın Akını bazen anlamıyorum;
  Yazilarını zevkle okuduğumu her yazısında yazdığım yorumlarımda belirtmişimdir.Tabii her görüşüne katıldığımıda söyleyemem.Mesela yazdığı şu yazi bence siyasi bir yazi olmuştur.
  Doğrudur yillarca insanımızı kamplaştıranlar,kardeşi kardeşe kırdıranlar gün geldi kongrelerınde bu AZİZ millete hakaret edercesine çıkıp Nazimden şiirler okudular.12'de verilen 5000 şehit ülkücünün kanlarını sızlattılar.
  Bu polıtıka böyle menem bir iş ,işte.Onun içindir ki sayın Akın bence bizim yöremizden çıkan ender insanlandan bir tanesi.Kızmasın amma iyi bir okuyucusu olarak ben onun daha iyi yerlerde olmasını,duygularına birazdaha hakim olmasını isterim.Ülkemizde zaten çookkk toplum mühendisliğine soyunan insanlar vardır.Biz kendisinden eleştirei yaparken daha şeffaf,daha adil,daha tarafsız en önemliside gerçekleri ALLAH rizası için yazmasını isteriz.
  Benım bu yazım kendisi ile tartışmak için değil,sevdiğimiz ve görüşlerinden yararlandığımız bir abimiz olduğu içindir.Keza dost acı'yı söyler,ilacıda söyler.
  Ülkemizde eleştirileçek okadar çok şeyler varken,tv'lerde abd filmlerinde olmayan sahneleri izlerken,ülkemizi karıştırmak için diş güçler ile beraber hareket eden bir sürü kişiler varken,neden bağcıyı dövüyoruz.
  Evet Nazım Hikmeti bende sevmem,hiç bir kitabinida okumadım amma yıllarca üniversitelerde öğrenci kardeşlerimizi kışkırtıp ne olaylar çıkardılar.Demekki yasaklarla bir yerlere varılamıyor.Neden ülkemizde ki her görüşten insanlarımıza ötekileştirmeden bakmıyoruz.En yakınımızdakılerımızı bile kendimize düşman ediyoruz.
  Hükümetin yaptığı bence doğru bir karar,bunda rahatsız olanların korktuğu ellerindeki kozların bir bir yok olmalarıdır bence.
  Kendisinede yaza bilirdim amma bu burda yorum yazan kardeşlerimize de saygısızlık olur düşüncesi yazdım. Biz sizleri kendiniz olduğunuz için seviyoruz,bizlere kendimizden,kendinizden bir şeyler katarak yazı sayın AKIN....
  Hepinizi EN sevgiliye emanet ediyorum...


 1. Yazının bası sonu bırbırıne uymamıs. Yazının basında kendını zorlayan yazar sonuna dogru ozune donmus ve kurt adamlıga soyunmus.

  Necıp Fazıl bır kenara sızın Nazım hıkmetı ocu olarak gordugunuz ve bır cocugun gozunde ocu ne kadar bılınmezse sızın ıcın Nazımın da o kadar bılınmez oldugu acık.

  Bu yazı da neye hızmet eder bılınmez

 1. okuyupta anlamayanlara
  sayın başbakanın ve bugüne kadar gelen tüm sağ iktidarın bir şekıilde nazım hıkmetle yolları kesişiyor,doğrusu bu iş çok garip değil mi?ama öte yandan hiç bir sol eğilimli siyasetçiden ve aydından necip fazıl hakkında iyi bir şey duyamassınz.yazar çok önemli bir tespit yaparak,size ne oluyor diye soruyor ve beslendiğiniz fikir babamız dediğiniz insanlara sırtınızı dönmenızde ki sebepleri irdeliyor.nazim öcü yazar demedi siz dediniz kulıpar rumuzuyla yazan yorumcu!

 1. sırada kim var?
  akşam bir tv kanalında seyrettim,nazım hıkmetten sonra yılmaz güneyınde vatandaşlığa ıadesı gündeme getırılmıştı! terörist başnada af getırın olsun bıtsın.bu millet çok daha başına vurur ama ış ışten geçecek.

 1. öldüğüme yanmam da, buralarda gömerler ona yanarım.
  yazarın, dün nazıma küfredip bügün bir hikmeti vardır diye nazım üzerindn prim yapmak isteyen siyasilere karşı eleştiilerine tamamen katılıyorum.. tabi siyasilerin yaptığına hiç şaşırmiyorum. onlara takiyye ağa babalarından miras kaldı..
  Ama beni esas şaşırtan, yazarın, Nazım üzerine yazı kaleme alan Yavuz Bülent Bakiler'i türkçenin yaşayan en büyük şairi olarak göstermesi.
  Meraklısı için; Yavuz Bülent Bakilerin nazım için yazdığı yazının linki..
  http://www.turkiyegazetesi.com/...etay.aspx?id=398132

 1. şairidir değil, şairlerindendir
  yukarıdaki yazı ve yorumları okudum,

  fakat bir düzeltme gereği hisettim yukarıdakı yazarın yazısını dikkatli okusaydı Metin bey, herhalde Yavuz Bülent BAKİLER'in Türçenin yaşayan en büyük şairlerindendir yazıldığını görecekti. yani en büyük şairi değilde, enbüyük şairlerlerden bir olduğunu görebilecekti, bunun gözünden kaçtığını düşünüyorum.

  selamlar ve saygılar
 1. Adam gibi adam kardeşim benim.
  sevgili kardeşim senin bu son yazını ve yorumları okudum.bir takım eleştiriler var sen bunlara sakın aldırma çünkü seni insanların anlayabilmesi seni çok yakından tanımaları lazım onun için bu olumsuz yazılara takılma çok güzel yazmışşın ağzına sağlık bir soraki yazını bekliyorum selamlar.Yorum Yaz