Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

“Kilit vurulmuş kalpler!”

11-07-2016
3803 kez görüntülendi

İnsanı bir noktada durdurup, kendisine gelmesini sağlayan uyarıcı bir ay olan Ramazan ayını geride bıraktık…

Maalesef bu yılki “Kur’an Ayında” da kavram kargaşası benim görebildiğim kadar bu yıl da had safhadaydı!

Bir yıl boyunca sağda solda mevzilenen “hurafe ehli!” her yıl olduğu gibi bu yıl da ekranların birçoğunu parsellediler!

Bu durum her yıl tekrarlanıyor ve gerçekten çok şaşırtıcı geliyor bana!

Hoca titrine sahip bazı insanlar hem kendilerini hem de insanımızı yanıltmak için ne mümkünse yazıp çizip konuşabiliyor bu ay da!

Ekranları bir ay boyunca parselleyen bu insanlar; kavramların hakikatine ulaşma yerine hakikatleri türlü menkıbe ve hikâyelerle eğip bükerek gerçeklerden uzaklaştıkça uzaklaşıyorlar!

Yazım biterken bu iddiama kısa bir cevap vereceğim. Ama buradan bir hakkı teslim etmek için isimlerini zikredeceğim değerli İlahiyat profesörlerimize şükran duygularımı ifade etmek istiyorum.

Onlar, benim bugün ki İslam İnancını doğru dürüst anlatan “dört sacayak” dediğim; Mehmet Okuyan, Mustafa İslamoğlu, Bayraktar Bayraklı ve Abdülaziz Bayındır hocalarımızdır. Bu değerlerimizin açtığı yoldan hamd olsun yürüyen yeni nesil hocalarımız da var, onlara da şükranlarımı milletimizin adına ifade ediyorum.

“Muhammed Süresinde” Rabbimiz: “Onlar hiç Kur’an üzerinde derin derin düşünmezler mi? Yoksa kilit vurulmuş kalplere mi sahipler?” diye biz Müslümanları uyaran Rabbimizin bu açık ayetine muhalif bir din anlayışını televizyon ekranlarında izlemek, inanıyorum ki benim gibi sizleri de derinden üzmekte ve hayrete düşürmektedir!

 Biz toplum olarak, maalesef “Ramazanın içe doğru yapılan bir yolculuk olduğunu” çok zamandır unutmuş gibiyiz!

Eğer bu düşüncemde yanılıyorsam, bu hurafe pazarlayan din tacirleri televizyon ekranlarında hayat hakkı bulamazlardı!

Bir programda rastladım kıyamet alametleri üzerine konuşuyorlardı. Kıyamet Alametleri şunlardır diyenler, iddialarını delillendirmek için olmadık hokkabazlığı başvuruyorlardı!

Ben de bu konuda Rabbimiz ne diyor diye hemen yüce kitabımız Kur’an’daki ilgili ayetlere baktım…

“Nazi’at Süresi” 42, 43, 44 ve 45. ayetlerde: “(Ey peygamber!) Sana “Kıyamet ne zaman kopacak” diye soruyorlar. Sen nerede onun vaktini bilmek nerede! Onun nihai ilmi Rabbine malum. Sen sadece onun azametinden korkanlara hatırlatıcısın.”

Bu apaçık Kur’an ortada dururken asırlar boyunca birilerinin “Kıyamet Alametleri” adı altında kitaplar yazıp zırvalarını düşününce, içimden şöyle diyesim geldi!

Bu zırvalara inanan ey Müslüman!

Senin kıyametin kopmuş da haberin bile yok!

Görüşmek üzere Allah’a emanet olun…

 

Yorumlar

 1. Akıl Zengini!
  biz insanoğlu bilmediğimizi araştırmak doğrusunu öğrenmek yerine, Akıl Zengini! alimlerin (ramazan ayında yayınlanan programlardan dünyalık mal derdine düşmüş) her söylediklerine inanmakta o kişilerin savunucusu kesilmektedirler. ama ne yazık ki doğru bir tanedir. kutsal kitabımız Kur-anı Kerim'in özünde anlatılmak istenenleri anlamak, yaşamak ve işlerine gelen yanlarıyla Peygamber Efendimizin davranışlarını, güzel ahlakını örnek almak yerine Akıl Zengini! kişilerin anlattıklarını kabul etmek insanoğluna daha kolay gelmektedir. Biat kültürü her yerde olduğu gibi burada da kendini açıkça göstermektedir :( maalesef.

 1. Kalemin var olsun.
  Gönlümden geçenleri kaleme almışsın değerli Akın abi. İslam gibi yüze bir değer hoca kılıklı yobazların eline bırakılmayacak kadar değerli bu millet için.

 1. ümitsizim
  Yüce dinimizin bu hale gelmesinde hocaların katkısı inkar edilemez. Herkes gibi bende şikayetçiyim cahil hocaların milletin imanını satın almaya çalışmalarından. Ramazan kutsal ay ,hele bu ayda ortaya çıkıp "namaz kılmayan hayvandır" diyebilecek kadar dinden habersiz ilahiyatçıları gördükten sonra benim ümidim hepten kalmadı desem yalan olmaz.

 1. Birlik ve dirlik
  Ben bir genelleme olarak yazıya bakıyorum.yazınız çok güzel,açıklamalarınız ve sacayağı diye adlandırdığınız hocalarımız da gerçekten değerli insanlar. Asıl benim dikkatimi çeken buradaki okuyucularınızın yorumlarla yazıya ek yapmaları, konuyu pekiştirrmeleri,Ayet ve Hadislerle onaylamaları ki ,en doğru tespit tartışmasız bir şekilde olması açısından çok hoşuma gitti. Güzel bir yazı akabinde burada güzel bir sohbet oluşundan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Ben toplumun her konuda bütünleşmesini seviyorum. Kaleminize sağlık Abdurrahman Akın

 1. Hurafe içimizde
  Kim ne derse desin insan kendisini hesaba çekmediği müddetçe din diye öğretilmeye çalışılan hurafelere inanacaktır. İlk emri oku diye başlayan bir dine inananlar okuma işini bırakınca başlarına bu hallerin gelmesi yadırganmamalı bence. Kainat kitabı ve yüce Kuran elimizin altındayken bu durumda olmamızın hesabını Allah yarın hesap gününde bize soracaktır. Kalplere vurulan kiliti ancak okuyarak düşünerek sorgulayarak kırabiliriz.Yorum Yaz