Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

“Kilisenin Düzü”

29-03-2010
3168 kez görüntülendi

Hafta sonu gazetelerde iki haber dikkatimi çekti…

 

Birinci haberde; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Van’ın Akdamar Adası’ndaki Ermeni Kilisesinde yılda bir kez ibadet izni vermesiyle birlikte,önceden izin alınarak ibadet yapılan müze ve ören yerlerinin sayısı 17’ye çıktı. Bakanlığın inanç turizmi kapsamın da Hıristiyanlarca ayin,dua,dini içerikli sempozyum gibi etkinliklerin düzenlenmesi için İzmir,Kapadokya,Antakya,Antalya,Mersin,İsparta,Manisa,Bursa,Trabzon ve Denizli’de izin verilen yerler bulunuyor….

 

İkinci haberde ise; Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Alman “Dei Zeit” gazetesine verdiği demeçte önerdiği gibi Almanya’da Türk liselerinin açılması fikrini benimsemediğini belirti. Başbakan Merkel “Passauer Neue Presse” gazetesine yaptığı açıklamada,”bence bu fikir bizi ileriye götürmez, çünkü temelde Türk kökenli çocuklar ve gençler bizde Alman okullarına gitmeli. Burada ki Türk çocuklarının Türk lisesine gitme fikrini benimsemiyorum” şeklinde konuştu….

 

Üsdat Necip Fazıl Kısakürek, Öğretmenlik yaptığı dönemde ki bir hatırasını şöyle anlatıyor…

 

Robert Kolej de Edebiyat hocası idim. Onların bir takım sınıfları vardı. Yüksek sınıfmış. Derse girdim.

“Niçin Amerikalılar bu mektebi bu kadar yer varken,hisarın yanında yapmıştır? Bir vazife veriyorum size…Zekanızı anlamak için…dedim.

Gelen cevaplar entipüften şeylerdi. Talebelerden hiçbirinde, Batı kültür emperyalizmasının gizli niyetlerini ayırt etmeye kabiliyet yoktu.

Sınıfa dedim ki;

Amerikalı bu binayı Fatih Sultan Mehmed’in büyük fethine nazire olarak kendi ruh fethini gerçekleştirmek için bir remz olarak bina etmiştir. Gaye, Türk’ü milli kökünden koparmaktır!

 

Gazetelerde ki bu  haberler ve Necip Fazıl’ın anlattığı anekdottan sonra şöyle bir düşünelim!

 

Tanzimat tan beri yönünü batıya(özellikle eğitim alanında) çeviren Osmanlıdan bu yana ülkemiz topraklarında hatırı sayılır oran da yabancı ülkelerin okulları açılmıştır. Osmanlı İmparatorluğunun  sahip olduğu coğrafya göz önüne alındığında, çok dinli ve çok milletli bir devletin yabancı okullar konusunda daha az hassasiyet göstermesi belki anlaşılabilir!

 

Ama bugün görüyorsunuz işte. Sınırlar kalkıyor, ekonomik ve siyasal alanda tam bir birliktelik sağlanacak diyen Avrupa Birliği aklı ,üç milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da Türk lisesi açılması fikrine,Başbakanlarının itiraz gerekçesi “bence bu fikir bizi ileriye götürmez” olabiliyor!

 

Ki, bizim ülkemiz de, Türkçemizden başka ikinci bir dille eğitim yapılabilir mi konuları gündemdeyken ,Almanya gibi Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin bu kadar gerici bir karar alması da düşünülmesi gereken bir konudur!

 

 

Osmanlı İmparatorluğunun  devamı olan Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, Avrupa Birliği süreci içerisin de inanç turizmi adı altında yukarda verilen gazete haberinde olduğu gibi,çeşitli illerimizde,Hıristiyanların ayın ve dini içerikli etkinlikler yapılması da anlaşılabilir! Zira her ne kadar, kurtuluş savaşımızdan sonra, gayrimüslim nüfus  Anadolu coğrafyasının dışında kalsa da ,son yıllarda artan oranda ki misyoner faaliyetleriyle ülkemizde ki Hıristiyan sayısında önemli bir artış söz konusudur! Onların rahat ibadet yapmalarının önün de ki engelleri elbette bu ülkeyi idare edenler kaldırmakla yükümlüdürler!

 

Gazete haberlerinden ve kısacık yorumlarımdan sonra iki noktayı ifade etmek istiyorum….

 

İlki,Başbakanın,Almanya’da Türk Lisesi açılması teklifine olumsuz bakan Alman hükümeti,Dünyanın dört bir tarafında Türk okulları açan bir cemaate,Almanya da okul açma izni vermişmidir?!

 

İkincisi, bu benim özel isteğim ve teklifimdir de aynı zamanda!  Bizim köyde “kilisenin düzü” adıyla anılan bir yer var. Acaba, Kültür ve Turizm Bakanlığı, burayı da ören yeri kapsamına alıp, inanç turizmine kazandırabilir mi?

 

Görüşmek üzere,Allaha emanet olun…..

Yorumlar

 1. Harika
  Çayeli baklavası gibi olmuş. Tebrik ederim.

 1. Evet
  Sayın Akın çok iyi analiz etmişsiniz.Ama ben merak içindeyim avrupabipliğine her şeye rahmen niye bukadar girmek isteriz anlamiş degilim adamlar açaçağimız okuldan bile korkar olmüşlar.Ama onlara gelice sizin kilısenın düzünü duymasınlar orayi bıle değerlendirmeye kalkarlar.Nedirbu avrupasevdalığı Sayınbaşbakan derki tahrihten ders al bakarım tarihe 1.dünya savaşı Çanakkale 2.dünyasavaşi hep yabancılar Özellikle almanlar komuta ediyor TÜRK askerine Onlar değilmi gemilerin ikisine türk bayrağı asıpta gidip Rusyaya saldıran .Ama olmaz bızyınede okul açmalıyız çok onemlı niye çok onemli anlamadim.Bence sizin Kilisenin duzün de okulu yapsak dahaiyi olmazmi.Hemide temiz hava Doğa süper karşinda pornağin daği değilmı.Saygılar.

 1. Tebrikler
  Sn yazarım Abdurrahman Akın
  Çok iyi analiz etmişsiniz gerçekten bende bu ruhban okuluna karşı tutumumu sergilerken ne olacak açsınlar diyen dostlarıma yazınızı paylaşıcam sanırım durumu anlayacaklardır...

 1. İmtiyazlı Sömürge
  Hocam sözlerinize katılıyor ve izninizle birkaç cümle eklemek istiyorum..
  Siz eğitim alanında yapılan oyunları çok güzel görmüş ve yorumlamışsınız. Bir de bunun altbaşlıkları alt maddeleri var ki Limanların ve gümrüklerin serbest bırakılması gibi..Şimdi soruyorum herkese bizi kendi topraklarında görmeye dayanamayan batı bizim topraklarımızda ne işi olacak.. Cevabı hepimiz iyi biliyoruz değil mi :)

 1. küçümsemekle olmuyor!
  bugün türkiyemiz de neye el atarsak atalım hangı konuyu konuşursak konuşalım her sorun geçmışten günümüze ytaşınmıştır bu hükümet bu sorunalrla boğuşmaktadır. başka dinlerin mensuplarının kendı ıbadet hanelerınde ıbadet uyapmaalrına ızın verılmesı kımsenin zoruna gıtmesın..cemaat diye hafife aldığnız insanalr dünyanın dört tarafına istiklal marşı öğretıyorlar.

 1. teslimiyetçi iktidar demede ne de??!!
  uzun zamandır yorum yapmıyordum ama yazılarını hiç kaçırmadan okuyorum.tespitler tamamen bilimsel olarak doğru ama niyetler bozuk olunca bence ben dedim ama yapmadılar olsun diyedir tüm konuşmalar. hiç unutmadığım bir şeyi desem sana sen olayı net anlayacaksın dostum..bir zamanlar davosta israil başkanına one minute vardı ( wan minut) o olayı şöyle bir düşün ve hemen arkasından suriye sınırını 50 yıllığına israile vermeye çalışan bir zihniyet iktidarı.fazlaca söze gerek varmı? yalandan bir 2b yasası biz istedik anayasa mahkemesi yapmıyor. yalandan bir başka kanunlar yalandan açılımlar yalandan can lar dostlar yalandan romanların oylarını almak için dümenler ,yalandan atıp tutmalar ve her şey yalan. herkes mağdur ve herkes aç. işleri güçleri zamana oynamak. işleri güçleri askeri polisi adliyeleri birbirine düşürüp kocakarı kavgaları çıkarıp geçip karşıdan izlemek. başka varmı bir şey sen söyle .ekonomide varmı bir düzelme? işsizlikte varmı bir gerileme? kaç kişi mutlu hayatından? şehitler artık gelmiyormu? daha dün kaç şehit geldi? dış borçları bilen varmı? kaç tl idi şimdi kaç tl? sen bunlarıda yazarsan halka iyilik etmiş olacaksın.NOT:satılmadık bir yer varmı? imf ile anlaşmadık diye sevinenler bu borçları nerden yapmışlar buna neden üzülmezler sen yaz bunları sayın dostum..görüşmek üzere...

 1. canan morgül'e
  Canan Hanım,
  Siz bir başka sitede "Sayın yazarım" dediğiniz kişinin editörü olabilirsiniz. Fakat, bunu bilmeyenler bu sitede ona hitaben "sayın yazarım" demenizi tuhaf karşılayabilir. Kamuya açık alanlarda daha mütevazı olmakta fayda var. Tabii ki messenger ve facebook hakkımızın saklı kalması koşuluyla.

 1. laz böreği tadında!
  yazınız laz böreği tadında olmuş yüreğinize sağlık..Yorum Yaz