Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Kar Çiçekleri…

08-03-2008
2361 kez görüntülendi

Evlerimizin önündeki kar yığınlarının temizlenmesi ile birlikte, yağan yağmurun, bahçelerde ilk çıkacak bahar çiçeklerinin tomurcuk açmasını müjdelemesi ve Çayeli’mizin kurtuluş bayramının coşkusu aynı günlere rastlamaktadır bizim oralarda… 

Çocukluğumuzun geçtiği o güzelim yurt köşesinde baharın gelişini müjdeleyen kar çiçeklerini düşününce içimden hep ahlanır garip bir duyguya kapılırım… Kimisi kırmızı, kimisi sarı, pembe… Olan bu çiçekler adeta benim çocukluğumun hatırımda kalan en ayrıntılı detayı olarak zihnimde yer bulmuştur. 

Biliyorum ki; bu güzelim kar çiçeklerinin gelişi baharı ardından yayla zamanının da en güzel habercileri idi. Aslında bizim oraların yeniden dirilişinin de müjdecisiydi desek abartmış olmayız… Şimdi hepimiz köyümüzden Çayeli’mizden uzaklardayız ve çevremizde renk renk çiçekler açmakta ve onlarla her gün yüz yüze gelmekteyiz ama köyümüzdeki heyecanı duyduğumuz söylenebilir mi? Şahsen ben çalıştığım işyerinin önündeki çiçeklikte renk renk çiçekler yetiştirmeye uğraşıyorum ama maalesef aynı lezzeti almadığımı görüyor ve hissediyorum. 

Bu özlem ve hasret içi kof bir duygudan ibaret değil elbette… Bizim hamurumuzun yoğrulduğu bu harikulade tabiat coğrafyası ruhumuzun şekillenmesinde, kişiliğimizin oluşmasına büyük katkı sağlamıştır. İşte bugün bu satırları yazan ben her an o güzelim duygu yoğunluğu terennüm ederek nefes almaktayım…Bir an için kendimizi o yaşadığımız çocukluk günlerinden sıyırıp alalım, bakın bakalım geriye ne kalıyor! 

Ben bunları iş olsun diye yazmıyorum inanın bana… Bütün meselem, çocuklarımızı bu duygulardan uzak yetiştirmeyelim diyedir.Biliyorum şartlar değişmiş, mekânlar, idealler, ihtiyaçlar… Neler ve neler. Ama bir şey daha biliyorum ki, insanı insan yapan erdemlerden her dem uzaklaşmaktayız ve bu çürümeye dur demenin elimizde olduğunu gerçeğini asla ve katha unutmamalıyız… 

İşte kar çiçeklerinin yeniden hayat bulduğu zaman diliminde Çayeli’miz de düşman esaretinden kurtulmuştu… Bizim çocukluğumuzda ki 9 Mart kurtuluş günleri bütün Çayelililerin birlik ve beraberlik ruhunun nasıl olduğunu gösteren, muhteşem kutlamalara sahne olurdu. Şimdi ise bu kutlamalar İstanbul’daki hemşerilerimiz tarafından içi boş, ruhsuz bir şekilde güya kutlanmaktadır. Bu durumu tersine döndürmek yine Çayeli’nde yaşayan hemşerilerimize düşmektedir.  

Benim temennim, kar çiçeklerini yaşatalım, onlara gerekli değeri verelim… Verelim ki, bizimle küsmesinler ne olur. Onlar bizlere hayat pompalamaya devam etsinler… Etsinler ki, hayatımızın bir anlamı olsun… Üstada Necip Fazıl ‘ in tabiriyle;                   

"Neye baksam içimde hasret çektiğim diyar 

Kavuşmak nasıl olmaz mademki ayrılık var “

Görüşmek dileğiyle Allaha emanet olun. 

Yorumlar

 1. doğru
  sayın abdurrahman bey yazınız çok guzel rize ve çayelini gercekten bu gune kadar çok guzel anlattınız. size tşk ederim .fakat gercekten çok merak ediyorum, 4 yıldır izmirdesiniz ve elinizde bukadar imkan varken neden halen izmirde yaşamayı tercih ediyosunuz.ben sizin geçniş hayatınızı biliyorum ve sizi tanıyororum, doğrudan şaşmazsınız .ama bukadar rize ve çayeli aşığı bir insana acaba yazık olmuyomu bu kadar uzaklarda ,merak ediyorum sace ,uzak kalıncamı çayelinin değerini anladınızz. Ama onemli değil uzak da olsa ..yazılarınızla bize ilham veriyosunuz saygılarrrr...


 1. BİR ENFES YAZI DAHA SAYIN AKINDAN..DUYGULARIMIZA YORGAN OLMAYA DEVAM EDIYORSUNUZ SEVGİLİ AKIN..


 1. kar çiçekleri dıyerek istanbuldakı çayelılere haksızlık yaptığınızın farkındasınız umarım sayn yazar arkadaş.siz bılıyormusunuz kaç hemşehrınız var istanbulda,kayıtsızmı kalsınlar yanı 9 martlara

 1. yüreğine sağlık
  İki önemlı hususu bir arada güzel yazmışsın sayın akın.Bende size katılıyorum,kurtuluş etkınlıklerı türkücüler kervanına dönüyor,kar çiçeklerı tespıtınıze yürekten katılıyorum.

 1. eleştırmek kolay
  sayın yazara sormak istıyorum,siz bügüne kadar hangı katkıları yaptınızda ıstanbuldakı kutlamaları küçümsüyorsunuz diye? önce ortaya bir şeyler koyacak ondan sonra eleştıreceksınız.uzaktan gazel okumak en kolayı zannedersem.


 1. çayelinin en güzel günleri baharın ılk ayları,ben bu yazıyı tuttum arkadaşlar.


 1. bu senekı 9 mart kurtuluş gecesı ve etkınlıklerı gayet güzel kutlandı ıstanbulda en azından bırbırını görmeyen çayelılerın kaynaşmalarına vesıle oldu.ama dedığınız gıbı daha çeşıtlı etkınlıkler yapılabılırdı.

 1. NERDE O GÜNLER
  Sayın Akın keşke yazdıklarınız gerçek olsa.Bende sizler gibi memleket aşığıyım amma ,görünen köy kılavuz istemez demiş atalarımız.Mahalle mahalle bakın,araştırın komşuluk kalmamış,dostluk kalmamış yardımlaşmada tek katmadeğer malesef para olmuş yörewmizde.Bizim insanımız çok değişmiş çok.Nerde o eski yardımlaşmalar,birbirine karşı sevgi ve saygimiz.Birbirinizi sevmedikçe gerçek iman etmiş olmassiniz buyruğuna uygun yaşayan insanlar nerde. İğneyi ilk önce kendimize batıraçağız ki,eksiklerimizi görüp düzeltelim. Bende Çayelimizdeki o eski kutlamaları özledim,şimdi yapmaçık kurtuluş ruhuna ters düşen o kadar kutlamalar varki.Ne acıdır ki buna belediye ve derneklerimiz alet oluyor.Çayelimizde en büyük dert bence kültürel yozlaşmadır.Tehlikeli olan budur ve bügün Çayelimizin kurtuluşa muhtaç hale geldi.Sana ne oluyor diyenler varsa,kutlamaların fotoğraf karelerine bir baksınlar bana hakvereçeklerdir.Bu memleket nemelazınçılıktan batmadı mi?Sayın akın yüreğine sağlık.


 1. ben o fotoğraflarda bır şey göremedım osman aygün ısmıyle yazan arkadaş.ne var kı o resımlerde?


 1. genel ıtıbarıyle söylemek gerekırse,çayelı artık değerlerını koruma yolunda bayağı mesafe aldı.bu etkınlıkler çayelılılık duygusunu dırı tutuyor.

 1. yazıya dair
  Ben bunları iş olsun diye yazmıyorum inanın bana… Bütün meselem, çocuklarımızı bu duygulardan uzak yetiştirmeyelim diyedir.Biliyorum şartlar değişmiş, mekânlar, idealler, ihtiyaçlar… Neler ve neler. Ama bir şey daha biliyorum ki, insanı insan yapan erdemlerden her dem uzaklaşmaktayız ve bu çürümeye dur demenin elimizde olduğunu gerçeğini asla ve katha unutmamalıyız… bu satırlar çok anlamlı.. yazı zaten baştan sona her satırıyla anlam dolu!!

 1. enfes bir yazı
  Sabah şöyle bir dolaşayım dedım çay haberde...süreklı görmeme rağman okumamıştım yazarı bügüne kadar.Hangı paragrafına atıfta bulunacağımı şaşırdım desem yerıdır.Dolu dolu bir yazı,elıne sağlık sayın akın,bundan sonra sıkı bir okuyucunum artık.Ayrılıkların olduğu yerlerde kavuşmak elbette olacaktır...Yorum Yaz